Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Vesa

    veterán

    válasz t72killer #26 üzenetére

    "és a színes papírdaraboktól nem veszik észre, hogy a gyakorlati életminőségük semmivel sem jobb az üknagymamájuknál."

    Nem értek egyet! Ma sokkal jobban él az emberek többsége mint akár csak 30 éve. 2000nm-es kertet már akkor sem tudott venni senki Budapesten, mert arányaiban pont olyan drága volt az akkori átlagfizetéshez képest, mint jelenleg. Ezzel szemben, vidéken ma is simán lehet venni 1-3Millióért ekkora telket, más kérdés, hogy ki akar oda leköltözni?? Kereslet-kínálat, mond ez valamit? Nincs mit felfújni, ha nincs kereslet!

    Az meg nem tudom mitől jobb élet, ha reggel 4-kor kell felkelnem kertet+állatokat ganézni, aztán tavasztól-őszig napi szinten ezt a sportot űzni? Már azt sem nevezném előnynek, hogy akkor tudom mit eszek, mert ha valakinek ez fontos, akkor van rá lehetősége, hogy kistermelőktől vásároljon és ne a multiból. nem gondolom rosszabb életnek a ganézás helyett utazgatni, szórakozni, sportolni, kultúrálódni!

    Ükanyáink egy szarabb terméshozamú szezon után még simán éheztek, hiány volt nagyon sok élelmiszer....Ezzel szemben ma ilyet nem látsz egy fejlett nyugati országban. Az sem igaz, hogy rohanva kell élni az életet. Nem kell. Lehet venni vidéken földet, és ott élni, állatokat tartani, kertészkedni... nem tiltja ezt meg senki. Persze akkor úgy is kell majd élni és annyi igénnyel, mint azok a bizonyos szépemlékű ükanyáink, ahhoz nem kell sok pénz. Nekik a világot a falu 30km-es körzete jelentette, külföldi útról álmodni sem mertek, de nem volt igény zenetanulásra, telefonra, számítógépre, sportolásra, meg semmire. Dolgoztak reggeltől estig aztán ennyi volt az életük...Magam részéről én erre nem vágyom, és igazán örülök annak, hogy nem így kell élnem.

    [ Szerkesztve ]

    A tudomány a valóság költészete!

  • Vesa

    veterán

    válasz #90088192 #31 üzenetére

    "Gondolkodj és ne birka módjára a tömegeket kövesd,"

    ??? Éppen arról beszéltem, hogy van választási lehetőség! Kérlek olvass értőbben.
    Magam részéről agglomerációban élek egy végtelenül nyugodt helyen, pont azért, mert nem bírom a tömeget.
    De ez nem jelenti azt, hogy úgy kéne élni mint dédanyáink. Nem is akarok úgy élni, eszemben sincs. Láttam, hogyan élnek a nagyszüleim, nekem lényegesen jobb életem van és ezt egyértelműen a kapitalista rendszernek köszönhetem, ahol volt választási lehetőségem és volt módom megcsinálni a szerencsémet. Bár az itthoni jelenlegi helyzet már nem igazán kedvező egy vállalkozó számára, de ettől sem kell kétségbe esni, rengeteg megoldás van erre a problémára is.

    [ Szerkesztve ]

    A tudomány a valóság költészete!

  • Vesa

    veterán

    válasz Vladi #32 üzenetére

    "1-3 milliót nem tom honnan veszed"

    Nézz szét az ingatlanos oldalakon. Telekről beszéltem, nem házról, de házat is kapni 8-10M körül, az bőven a megfizethető kategória. Természetesen ezek olyan házak lesznek, melyekben dédanyáink is laktak. Mivel dédanyáink életéről volt szó (feltehetően a falusiakról), akkor az ő igényeiknek megfelelő házakban kell gondolkodni, hiszen az eredeti felvetés az Ő életükhöz hasoníltotta egy mai ember életszínvonalát. Ebben az esetben viszont az összehasonlítást is a helyén kell kezelni és egy olyan parasztházat kell elképzlni, olyan berendezéssel és "gépészettel" (komforttal), ami nekik volt. Sokan sikítva menekülnének, ha olyan körülmények között kéne élniük.

    "Helyette heversz a kanapén fészbúkot nyomikodva. Sokkaljobb."

    Hol következik ez a mondandómból?? Nincs is FB profilom...Ez egy tipikus prekoncepció és ferdítés, aminek valóságtartalma konvergál a nullához.
    Én kizárólag arra reflektáltam, hogy dédanyáink vagy nagyanyáink életszínvonala jobb volt-e, mint egy mai emhberé!

    Amikor ilyen összehasonlítást olvasok, mindig lemarad egy "apró" paraméter, ez pedig az IGÉNY! Egy mai ember főleg azért rohan, mert egészen mások az igényei. A gyerekét különórákra, sportolni, vagy zenét tanulni járatja, nyáron külföldre utazik nyaralni, télen síelni, koncertekre, színházba, múzeumba jár, év közben pedig számos olyan dologra költ, amire eleink SOHA. A dédinek minderre nem kellett sem pénzt, sem _időt_ áldoznia. A gyerekek összes szórakozása kimerült abban, hogy a kertben, vagy a falu szélén rohangálnak a többi hasonló sorsú gyerekkel. A dédi mást se csinált, mint főzött vagy a földeken kapált. Nem látott világot, nem értett semmihez a házimunkán kívül. Az egyetlen történés a vasárnapi templomba járás volt (ha ezt nevezehetjük egyáltalán történésnek), meg az az évi 2db vigadalom és falunap, amit rendeztek a környéken. Ez mitől jobb élet annál, ha van lehetőségem kultúrálódni, világot látni, nyelveket, tudományokat tanulni, szórakozni és lényegesen komfortosabb, kutúráltabb környezetben élni egy családi házban? Természetesen semmivel, sőt, lényegesen tartalmasabb életet lehet ma élni!

    [ Szerkesztve ]

    A tudomány a valóság költészete!

  • Vesa

    veterán

    válasz Vladi #37 üzenetére

    "Nem. Ez tipikusan a mai emberről szól."

    A világ változik. Az, hogy ma sokan a Facebook-on lógnak, csak a változás része. A korábbi generáció a TV-n lógott, az előtte lévő meg a rádión. A tech forradalom előtt pedig volt más baromság amire az unatkozó tömeg rákattanhatott. A városi élet korábban sem jelentette azt, amről itt beszéltek. Egy városi ember 70 éve sem csücsült a diófa alatt és nem nevelt csirkéket sem 2000nm-es telken! tehát eleve szét kéne választani a vidéi és a városi életet, ha már hasonlítunk.

    Az eredeti kérdés azonban az volt, hogy dédanyáink életszínvonala mérhető volt-e a jelenlegihez? Erre az objektív válasz egyértelműen _nem_.

    "A mai ember főleg azért rohan, hogy megvegye azt, amiről elmondta a marketinges, hogy kell neki."

    Kiemelsz egy létező jelenséget, majd ebből általánosítasz mindenkire. Ez így torz képet szül. Igen, valóban van aki ezért rohan, de ez továbbra sem igazolja azt az állítást, miszerint dédanyáink életszínvonala jobb volt mint a mai!
    Az általam korábban felsorolt dolgokra nem azért van szükség, mert a "marketinges azt mondta". Vagy Te talán azért művelődsz, azért utazol és azért tanulsz? Ezeket a dolgokat az ember azért csinálja, mert általuk sokkal jobb és tartalmasabb élete lesz.
    A lényeg viszont az, hogy míg dédanyáink idejében a választási lehetőség igen csekély volt, manapság gyakorlatilag bármit megtehetünk, főleg rajtunk múlik milyen életünk lesz. Bárki élhet olyan életet mint dédanyáink, erre a lehetőség adott (vannak akik élnek is vele, nem egy sztori van arról, hogy a panelből kiköltöztek családok tanyára. Volt akinek bejött, volt aki meg rájött...). Dédanyánk viszont hiába akart volna utazgatni, világot látni, nyelveket tanulni, mert jellemzően erre esélye sem volt akkoriban. Önmagában már emiatt is 1:0 a mai világ javára!

    [ Szerkesztve ]

    A tudomány a valóság költészete!

  • Vesa

    veterán

    válasz t72killer #40 üzenetére

    Vladi

    "Igaz, hogy a mai életünk hosszabb és kényelmesebb, viszont nem fenntartható."

    Ezzel részben egyet tudok érteni, de ez egy másik jelentős táma tárgya lehetne. Azért csak részben értek egyet, mert itt sem fekete/fehér a kép. A jelenlegi helyzetünket elsősorben nem a modernitás és a technológia teszi fenntarthatatlanná, hanem a pénzvilág! Sajnos sokan keverik a kettőt. Példaként ott vannak a fosszílis erőművek, melyek a leginkább szennyezó faktorok jelenleg. A technológia, a tudomány képes a szennyezést miniálisra csökkenteni, léteznek rendkívül hatékony fizikai és kémiai szűrőrendszerek is, azonban jellemzően nem kerülnek beépítésre a költség-optimalizációs szempontok miatt!

    Áppen a tudósok azok, akik már évtizedek óta dolgozzák ki a megoldásokat pl. a CO2 csökkentésre is, de nem ők azok, akik nem tartják be és nem csinálnak semmit, hanem a gazdaság vezetői és a politikusok. Mégis sokan a tudományt hibázatják (mivel nem értenek hozzá, egy mai tanulatlan átlagembernek fogalma nincs már a világ működéséről)

    Másrészről, nem elhet ilyen egyszerűen szemlélni ezt a kérdést. Egy globális katasztrófa elhárítására az egyetlen esélyünk a tudomány (mondjuk egy meteorbecspódás kivédésére)! Egy ezer éve élt ember maximum végignézhetné ahogy megtörténik, egy fejlett társadalom tehet is ellene. Persze azon lehet vitázni, ha előbb kiirtjuk magunk alatt az ökoszisztémát akkor mire megyünk ezzel, de azt előre nem lehet megjósolni, melyik következik be előbb. A másik: az én dédikém még végigneézte két gyermeke halálát egy ma már egyszerűen gyógyítható tüdőgyulladás miatt, most pár évtizeddel később én is meghaltam volna, ha nincs orvostudomány ésnincsenek gyógyszerek. Annak idején éppen a gazdák örültek ligjobban, amikor ökrök helyett megjelentek az első traktorok, ezáltal sokkal könnyebb lett a munkájuk. Nehogy azt higgye bárki, hogy eleink szerettek gürizni, egész álló nap görnyedni a földeken. Nem! Gyűlölték ők is, de nem volt más választásuk ha életben akartak maradni! Nagyapám is kaszával kezdte a fűnyírást, de amint volt rá lehetősége, már vette is meg a gépet és napokig áradozott, mekkora segítség ez neki, mert gyűlölte és egyre nehezebben bírta már a kaszálást

    A megoldás nem a múltba révedés! A fejlődéssel együtt járó problémákat meg kell oldani, és akkor fenntartható, mégis kényelmes élet lesz! A tudományos világ a technológián keresztül képes erre, de amíg sült marhák csücsülnek döntő pozícióban, addig legyenek szivesek őket hibáztatni, nem pedig a technológiát!

    [ Szerkesztve ]

    A tudomány a valóság költészete!

  • Vesa

    veterán

    válasz Hieronymus #55 üzenetére

    "Viszont a Mars kőzeteibe, magyarul a mélybe sokkal biztonságosabban lehet terjeszkedni, mint a Földön. "

    Pont így látom én is! A feltételek sokkal jobbak a mélyépítéshez a Marson, viszont a napfényt valahogy el kell tudni juttatni a létesítményekbe. Hosszabb távon a napfény hiányát a Földi létformák nem díjazzák.

    [ Szerkesztve ]

    A tudomány a valóság költészete!

  • Vesa

    veterán

    válasz Vladi #60 üzenetére

    "de nem fog megoldás szállítani."

    Mi más, ha az nem? Az ima biztos nem? :D

    "Jó oké, akkor 80%-t a mosaninak. "

    Hátööö...Nem éppen. Jelenleg 1 Hektár területből 10-12-szer annyi terményt veszünk ki, mint hagyományos műveléssel! Ez ráadásul ON, mert a Marson is csak modern termesztési eljárások jöhetnek szóba. Hidrokultúrás termelés stb..

    [ Szerkesztve ]

    A tudomány a valóság költészete!

  • Vesa

    veterán

    válasz Vladi #62 üzenetére

    "mert teleszórtuk a világot eldobható műanyaggal."

    Azért szórtuk tele, mert különben a véges erőforrásokat kellett volna használni ami még nagyobb gond pl. fémek (ok, az olaj is véges amiből a műanyag készül, de amikor a műanyag robbant, ez még nem így volt). Jelentem, pár hónapos hír, hogy feltalálták a lebomló műanyagot! Meg kéne azt érteni, hogy a kudarc a fejlődés része! Az egyhelyben topogás nem megoldás! Vannak hibák, amiből tanulunk és javítjuk. Ez a fejlődés! A repülés kezdetén sorban potyogtak le a gépek, mert nem volt kiforrott a tech. Ma ez már igen ritka, akkor is jellemzően emberi hiba miatt.
    Fejlődni nem lehet 1bites módon, ma mág 0%, holnap már 100%. Van egy átmenet, amit végig kell járni. Ahogy dédanyáid elődei sem ismerték a vetésforgót, az is technológia. Azon az elven amit vallasz, tulajdonképpen az ősembernél meg kellett volna rekedni és gyűjtögetni, halászni, vadászni. Annál természetközelibb módon sose élt az ember. Akkoz képes dédanyáink is romboltak már ezerrel.

    [ Szerkesztve ]

    A tudomány a valóság költészete!

  • Vesa

    veterán

    válasz Vladi #64 üzenetére

    Ha recycled, akkor mit pocsékolunk? Az alapanyaga már nem olaj...Éppen ez a lényeg! Fejlődés!
    Megjegyzem, furcsa látni azokat az embereket akik egyik oldalon "nagyon zöldek", másik oldalon meg interneteznek és feltehetően nem a folyóban mossák a ruháikat sem (tehát masszívan hozzájárulnak a szennyezéshez), de ha betegek, akkor sem a javasasszonyhoz rohannak, hanem az orvoshoz. Nem képmutatás ez?

    A tudomány a valóság költészete!

  • Vesa

    veterán

    válasz UnA #66 üzenetére

    Ez csak részigazság, és nagyon erőteljes leszűkítése egy komplex kérdéskörnek. Ha a teljes egészet nézed -műanyagok globális felhasználási területei-, egészen más képet fogsz kapni.

    "mert ugye ezt a jó kis műanyag palackot már vissza se kell vinnem, ugye..."

    Az elvvel nincs is semmi baj, miért kéne szivatni magunkat, ha van más megoldás?? A probléma a felhasznált anyaggal van/volt! Az valós probléma. Most szempont lett az újrahasznosítás, jönnek az új anyagok melyek már kiküszöbölik ezt a problémát is. Ennyi.

    A multi egyébként nem a lustaságot használta ki, hanem költséget csökkentett. Az üveget szállítani, begyűjteni, tisztítani kell, ehhez több munkaerő -mellesleg sokkal több energia, tehát szennyezést okoz csak máshol-, és egyéb erőforrás kell. Műanyag palackot meg fele annyiból legyártja.

    [ Szerkesztve ]

    A tudomány a valóság költészete!

  • Vesa

    veterán

    válasz t72killer #68 üzenetére

    A pazarlással egyetértek és azzal is, hogy az egyszer használatos műanyagokat be kell tiltani. A probléma egyébként itt sem techikai jellegű. Amíg a cégeknek jobban megéri szemetelni, addig csinálni fogják. Arról sem a tudósok tehetnek, hogy az általuk feltalált környezetkímélőbb anyagokat nem használják a gyártásban...Ez sem a fejlődés hatása.

    Pedig a Marson csak ilyen technológiákkal lehet majd bármit is kezdeni. Már csak eézrt is fontos a fejlesztés...

    [ Szerkesztve ]

    A tudomány a valóság költészete!

  • Vesa

    veterán

    válasz t72killer #73 üzenetére

    Ennek ismét semmi köze a modernitáshoz...Nem nagyon volt olyan kor, amikor nem a pénz és hatalom dominált...Sokat emlegetett dédanyáink idejében földesurak és nemesek raboltak, más időkben királyok, de visszamehetünk a fáraókig, rabszolgatartókig is...Valójában a legfelső rétegekből kiszorult emberek tömegeinek élete magasan napjainkban a legjobb (fejlett világról beszélek).

    A tudomány a valóság költészete!

  • Vesa

    veterán

    válasz UnA #75 üzenetére

    Nem számviteli szempontból értelmeztem a kifejezést, hanem a nyilvánvalóan ide szánt jelentést, mely szerint a mai világban fontosabb a profit, mint bármi más. Továbbra is azt mondom, ez nem a modernitás és technológiai fejlődés _okán_ van így! Az elit szinte minden korban a profitért küzdött és indított háborúkat (még az egyházak is, csak akkoriban nem így hivták, vagy éppen elbújtatták a valódi okot egy ideológia/vallás mögé). Lényegét tekintve sok különbség nem volt. Maximum a kisember számára volt fontosabb az ideológia és a vallás a javak birtoklásánál (és ott is csak addig, amíg esélye sem volt javakat birtokolni). Mindkettő kiváló manipulációs eszköz és az emberiség szinte teljes történelemén átívelve velünk van. Függetlenül a technológiai fejlettségtől. Ez utóbbinak maximum a profit-maximalizálás és politikai manipulációk lehetőségeinek kiterjesztésében van szerepe, de nem okozója annak!

    "a régi korok emberének sokkal fontosabb volt számos eszme,"

    Eszme alatt feltételezem a vallást érted. Nos, azóta lefolyt pár adag víz a Dunán, "picivel" többet tudunk a világról hála a tudományos módszertannak, így ma már nem lehet eladni olyan könnyen mindazt a valótlanságot, amit a régi korok (jellemzően analfabéta és buta) emberének még igen. Gondolom ez lehet az oka annak, hogy kongnak a templomok az ürességtől. Hogy ez jó vagy rossz, valóban vita tárgya lehetne... valahol máshol. Ne OFF-oljuk szét ezt a topikot ezzel.

    [ Szerkesztve ]

    A tudomány a valóság költészete!

Új hozzászólás Aktív témák