Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz bambano #192 üzenetére

    Egyetértek abban, hogy a tudományt és a vallást kár összevetni, semmi közük egymáshoz. Materializmust (vagy ateizmust) és vallást már össze lehetne vetni, de ugye a tudomány nem követeli meg a materializmust, nagyon sok tudós vallásos (volt), szóval azt meg azért kár idekeverni.
    De ugyanígy hiba kijelenteni a legtöbb tudományos területről, hogy ott semmit sem kell elfogadni és elhinni. Nem azért, mert nem lehetne bizonyítani, hanem mert praktikus okokból egy egyén nem fog tudni mindent végigbizonyítani.

    Igen pl., elméleti matematika ok. Ha valaki végigrágja magát rajta, akkor elejétől akár a végéig pontosan megbizonyosodhat mindenről. De mi a helyzet pl. orvostudománnyal? Amikor pár évtizedente változik, hogy mit tartanak jónak és helyesnek. Ami egyszer ajánlott gyógymód, az máskor tiltott. Visszanézhetsz régi kutatásokat, de a benne résztvevők már halottak, a kutatók már halottak, szóval max. arra alapozhatsz amit annó leírtak. Ami vagy a teljes igazság volt, vagy nem. Vagy csinálsz egy újabb kutatást, és ott mondjuk kijön egy teljesen ellentétes eredmény. És akkor jöhet a kérdés, hogy kinek hiszel? :)

    De mondhatnám fizikát is. Alapszintű dolgok egyértelműek... vagy annak tűnnek, lásd gravitáció is milyen jól működik a newtoni modellben, de kiderült, hogy mégse ilyen egyszerű. De a nem egyszerű részt már nem tudod egyszerűen kipróbálni, és megbizonyosodni, hogy jéé tényleg így van. Neki tudsz állni méregetni, nagyon távoli és nagyon megfoghatatlan dolgokat és különböző állítások alapján ki tudod hozni, hogy jéé tényleg. Csak hogy azokat az állításokat is úgy vezették le valamiből, és ha egyszer kiderül, hogy egy ilyen levezetés téves volt (történt már meg a fizika történelme során) akkor máris borulhat sok dolog. Arra meg embernek (szó szerint) nincs ideje, hogy minden levezetést a nulláról végignézzem és saját maga ellenőrizzen. Ehelyett elfogadod, hogy igaz, mert sokan mások is elfogadták, hogy igaz (nyilván egy részük azért, mert ellenőrizte és igaznak találta, de ugye attól hogy x ember ellenőriz valamit még nem jelenti azt, hogy x+1. ellenőrzésnél nem jön ki hiba).

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Gabás #210 üzenetére

    "a vallások fő állításaira nincs bizonyíték, és nagyon kevéssé valószínűek"
    A vallás gyakorlatilag attól vallás, hogy a fő állításai nem bizonyíthatóak. Ha bizonyíthatóak lennének, akkor az nem vallás lenne, hanem tudomány.
    Szóval a vallásnak hibaként felróni, hogy a fő állításai nem bizonyíthatóak kb. olyan, mint azt mondani, hogy az emberi szabadságjogokat nem lehet kipanírozni.
    Az már nyilván felróható a vallásnak, hogy adott esetben miért akar a saját hatáskörén túllépni (pl. a tudomány útjába állni a saját állításai nyomán, vagy világi törvénykezésbe közvetlenül beleszólni), de ennek meg semmi köze ahhoz, hogy az állításai bizonyíthatóak-e vagy sem.

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Gabás #220 üzenetére

    Vallások fő állításai olyan dolgokról szólnak, amik az anyagi világban nem megtapasztalhatóak. Ezeket hogy akarnád bizonyítani? A materializmus meg az a vallás aminek a fő (és egyetlen) tétele, hogy csak az anyagi világ létezik. Ugye ezt se lehet bizonyítani. Az, hogy a vallások fő állításaiból létrehoznak az egyházak pl. törvényszerűen betartandó erkölcsi szabályokat, az megint egy más történet, erre írtam lentebb is, hogy ez felróható nekik. Bár megjegyzem nem teljesen tudom, hogy gondolsz az erkölcsre, mint olyan tudomány ágra, mint pl. az elméleti matematika.

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Gabás #226 üzenetére

    12 évig katolikus iskolákba jártam, pontosan tudom mit tanít a kereszténység részleteiben :) De most nem arról beszéltünk (legalábbis én biztos nem), hogy mi szerepel a Bibliában meg annak részletes magyarázataiban (meg mindenféle ember tanításaiban), hanem arról, hogy mi az adott vallás fő tanítása. Ez a kereszténységnél (bár nagyon nehéz a teljes kereszténységet egy kalap alá venni) gyakorlatilag összefoglalható abban, hogy Isten az eredendő létező, belőle származik minden, az ember is. Isten szereti az embert, továbbá azt akarja hogy az emberek egymást is szeressék, és ezért tégy úgy a többi emberrel, mint ahogy szeretnéd ha veled történne. És ha mindezt megteszed, akkor örök életed lesz.
    Aztán ebből jönnek mindenféle következtetések hozzárakódnak szabályok (amik egy jó része egyértelműen azért készült, mert akkoriban az állami törvényhozás és törvénykezés még nem létezett olyan formában, mint jelenleg), meg életmódbeli tanácsadás (pl. ne dolgozd hülyére magad, 7 naponta 1 napot tölts pihenéssel), stb. Aztán ugye amikor a kereszténység világi hatalom lett, akkor rárakódott még hat réteg dolog, ami alól már alig látni ki az eredeti tanítást.
    De az eredeti tanítás alapvetően az anyagi világon túli, vagy anyagi világgal nem megfogható dolgokról szól.

    "A materializmus minden, csak nem vallás, és egyetlen materialista/fizikalista sem tesz bizonyíthatatlan vagy nem cáfolható állításokat"
    Bizonyítsd be, hogy csak az anyagi világ létezik. Az nem bizonyíték, hogy senki se látta (érzékelte érzékszervekkel) még a nem anyagit.

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Gabás #233 üzenetére

    Minden vallás külön beszél anyagi és nem anyagi világról, de persze a kettő között nyilván van kapcsolat. Vallások nagyon nagy része arról beszél, hogy az anyagi világban csinálj valamit azért, hogy elérj valamit a nem anyagiban, esetleg hogy egyáltalán elérd a nem anyagit.

    "Ha végiggondolod az eredettörténeteket, csodákat, megtestesüléseket, feltámadásokat, megújulásokat, ítéleteket, akkor sztem te is erre jutsz."
    Ezek mind szükségtelenek a vallások fő tanításaihoz. Csak egyszerűbb így leírni és megértetni őket (főleg azokban a korokban amikor ezek az irományok íródtak).

Új hozzászólás Aktív témák