Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • vadkörte

    addikt

    A cikk alapvetően nem rossz, de néhány ponton kicsit felületes. Gondolom a hiányos ismeretanyag miatt. A családtörténet kutatás az elmúlt tizen-huszon évben igencsak felkapott dolog lett. Anyakönyvvezetőhöz NE menj, mert az nagyon sokba fog kerülni! A plébániák/templomok kétesélyesek. A plébános/lelkipásztor vagy segít, vagy elhajt a búsba... Utóbbi a gyakoribb. Az Internetes és a szoftveres rész alapvetően jó. A kutatási részhez lenne pár hozzáfűzni valóm. Elsősorban a levéltári részhez.

    Nem csak a ma még Országos Levéltárnak nevezett leendő Nemzeti Levéltárban őriznek egyházi és állami anyakönyvi másodpéldányokat, hanem minden megyei levéltárban is. Ezekben az intézményekben értelem szerűen az adott megye jelenlegi, vagy egykori területén lévő települések - anyakönyvezési helyek - anyakönyvi másodpéldányai(!) lelhetőek fel. Az tényleges anyakönyvezés Mária Terézia által történt kötelezővé tétele óta 2 példányban történt. Az első példány maradt a plébánián, a másodpéldányokat adták át a mai levéltárak korai megfelelőinek.
    Összes egyház = római katolikus, református, evangélikus, izraelita. Szcientológusokat, mohamedánokat vagy hitgyüliseket ne keressétek, a kutatószolgálatos hülyén néz majd rátok...
    Az állami anyakönyvezés 1828-as évközi - augusztusban vezették be, kb. októbertől alkalmazták általánosan (nagyobb településeken a bevezetéstől, kissebbeken inkább utóbbi a jellemző) - bevezetése után ez a rendszer folytatódott. Az anyakönyvi másodpéldányok tartalma tetjesen megegyezik az elsőpéldányok tartalmával, ezeket 1981-ig kötelező volt levéltári őrizetbe adni.
    A levéltári gyakorlat általában a 90 60 30 szabályt alkalmazza. Születési anyakönyvek esetében, a tárgyévet megelőző 90 évnél régebbi anyakönyv adható ki kutatásra. Házassági anyakönyvek esetében ez 60, halottiak esetében 30 év. Néhány levéltárban eltérnek ettől a gyakorlattól és már most is szigorúbb szabályozást alkalmaz. A legtöbb levéltárban az egyházi anyakönyvi másodpéldányokat már csak erősen indokolt esetben adják ki kutatásra. Ezeket vagy az Országos Levéltár Óbudai épületében lévő (mikro)filmtárban, lehet kutatni, vagy lehetőség van rá, a területileg illetékes megyei levéltárba lekérni (kikölcsönözni) és az ott elhelyezett (mikro)filmolvasókon kutatni. Általában egy alkalommal 5 tekercset lehet kölcsönözni és egy hónapot lehet kölcsönözve. Indokolt esetben ez 1-2 héttel meghosszabbítható. Az Országos Levéltár honlapján ezen az oldalon egy jól használható adatbázis található a levéltári őrizetben megtalálható egyházi anyakönyvi másodpéldányok filmmásolatairól. Ez alapján lehet kutatásra kérni és kölcsönözni is a filmeket.
    Jellemző minden anyakönyvre, hogy az írás sok esetben nehezen olvasható. A korabeli nevek sokszor jelentősen eltérnek a maiaktól. Pl. Dzsenifrre ne nagyon számítsok senki.
    Ha szerencséd van és nem elég az anyakönyv, mert az anyakönyvezés korát megelőző időszakot is kutatnod kell, ajánlom minden családfakutató figyelmébe a különböző összeírások - népesség, adó stb... - kutatását.
    A levéltárakban őrzött iratanyagok egy részéről nem lehet fénymásolatot készítetni, az anyakönyvek is ilyenek. Tetszik vagy sem ez van! A legtöbb levéltár lehetőséget biztosít díj ellenében fotózára. Van ahol korlátlan mennyiségben fényképezhetsz, van ahol csak a kikért anyagot lehet fényképezni. A legtöbb helyen az anyakönyvek fényképezhetőek - a kutatási szabályok és korlátozások betartásával - ha mégsem lehetséges, akkor rossz hírem van. Marad a jó öreg toll/ceruza és papír használata.
    NAgy általánosságban és röviden ennyi hozzáfűzni valóm lett volna.

    Arnus:
    Családtörténet kutató vagy, vagy levéltáros? :) Laikusnak túl tájékozott vagy.

    [ Szerkesztve ]

    Üdv. V. Körte

  • vadkörte

    addikt

    válasz Aruns #34 üzenetére

    Üdv kolléga. :) igaz, csak 1/2 levéltáros vagyok. (segédlevéltáros)
    Nekem is eltartott vagy 1,5 órát mire összeszedtem a gondolataim. Meg, vagy felét ki is hagytam, igaz csak a nálunk alkalmazott módszerre tudok/tudtam hivatkozni. Vigasz, hogy a családtörténet kutatás nem atomfizika, ami nálunk Kaposváron bevállt, beválik Szegeden is.

    ui.:
    Elnézést kérek mindenkitől, de most vettem észre egy nagy hülyeséget az irományomban. Az állami anyakönyvezés dátumát csúnyán elírtam. Terményetesen 1895. a helyes évszám!

    [ Szerkesztve ]

    Üdv. V. Körte

  • vadkörte

    addikt

    válasz SP!T #43 üzenetére

    A #22-es hozzászólásomban van egy link. Használd azt az oldalt. A BFL-es kutatószolgálatos kollégának tudnia kell, mit és hogyan kell kéred.

    Üdv. V. Körte

Új hozzászólás Aktív témák