Új hozzászólás Aktív témák

  • HummeRC

    senior tag

    Jó cikk, köszönöm. Csak nekem tűnik úgy, hogy ezt a cikket már olvastam korábban, csak kevésbé részletesen? Nagyon ismerős a szóhasználat. :F Egyébként meglehetősen sok részlet van benne, ami nem közismert. Bár magam a témáról (szerintem) kiemelten sokat tudok, mivel mindig is érdekelt. Mikor az eset történt, már iskolába jártam és érdekes volt figyelni az idősebbek reakcióit. Mint utóbb kiderült, az akkori "pletykák" jó része igaznak bizonyult.

    Pár részletet én még kiemeltem volna, de tudom, hogy ha az ember nem szelektál, akkor a végtelenségig lehetne róla írni.

    Ilyenek például, hogy
    - az RBMK-1000-es típusú reaktor kiváló lett volna atomfegyver gyártásához is, épp ezért erőltették a rendszeresítését. A technológiát nem tervezték eladni csak "baráti" országoknak, de nekik is csak akkor, ha a fáradt fűtőelemeket utána hiánytalanul visszaszállítják a Szovjetunióba.

    - az RBMK-1000-es és a grafit fékezésű reaktorok általában nem csak a grafitrudak mozgatásával és a reaktortér gázösszetételével voltak szabályozhatók, hanem a reaktorban keresztülfutó vízcsöveken áramoltatott víz mennyiségével is. Bár utaltál rá, hogy ez lett volna a kísérlet célja de a lényeg itt nem egyszerűen a víz létén, vagy nem létén volt, hanem a mennyiség a fontos. A reaktort önmagában nem lehetett egyik módszerrel sem (grafitrudak, gázösszetétel, vízmennyiség, víznyomás) 100%-ig vezérelni, ezek együttes szabályzása kellett a pontos teljesítmény beállításhoz. Viszont ezeket nem lehetett egy helyiségből vezérelni, így a kezelők között folyamatos távkommunikációra volt szükség.

    Viszont a gépek elektromos rendszere sem bírta pár napnál tovább a magas sugárzást, előbb-utóbb leálltak, vagy irányíthatatlanok lettek.
    Végső megoldásként embereket küldtek a tetőre, akik saját készítésű ólomruhát viseltek a magas sugárzás kivédésre.

    Szintén kevesen tudják, hogy innen származik a biorobot kifejezés. :Y

    Akit érdekel a téma, annak ajánlom figyelmébe Frederik Pohl: Csernobil című művét. Bár hivatalosan csak fantasztikus regényként szerepel a mű, a benne leírt tények nagyrészt fedik a valóságot, de az akkori politikai vezetés miatt csak így jelenhetett meg 1987-ben és utána 1988-ban magyarul.

    #18: Közben megelőztél. :R

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák