Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz huskydog17 #94 üzenetére

    Mekkora valós problémát jelent a 7 nm késése? Nos, az Intel jelenleg átlagosan ~80%-kal van lemaradva az AMD szerverplatformja mögött teljesítményben. Mindezt nagyobb fogyasztással, tehát a hatékonyságban még nagyobb a hátrány. Ezen javított volna idén a Cooper Lake-SP, de törölték. A következő opció, ami verheti az AMD Rome platformját az a Sapphire Rapids. Ez valószínűleg a Rome platformot elkapja, de a most érkező Milan platform nem biztos, hogy meg lesz neki, mert kevés benne hozzá a mag. A gondot az jelenti, hogy mire a Sapphire Rapids megjelenik, addigra az AMD-nek kész lesz a Genoa, ami megint odarakhatja azt a ~90%-ot. Erre érkezett volna a Granite Rapids megoldásként valamivel a Genoa után, de mire megjön, addigra az AMD-nek ott lesz a következő opció, ami megint odapakolhatja azt a nagy teljesítményelőnyt. Az Intel nyeresége szempontjából a szerverpiac kritikus, és ha úgy folytatja, hogy még évekig hozzá sem szagolnak az éppen aktuális EPYC képességeihez, hovatovább még az ARM-os opcióktól is kikapnak, akkor nagyon gyorsan lejtőre kapcsol a 90% fölötti részesedés. Ugyanez az oka annak, amiért az AMD már az ARM-os megoldásokat nézi, ha versenyről van szó, mert az Intel egyszerűen még jó sokáig nem lesz ott teljesítményben, hogy beleszóljon az élmezőny csatájába. Ellenben a Marvell és az Ampere egyre veszélyesebb.

    A CEO-nak van oka idegeskedni, de nem azért, mert ezt a nyakába varrnák. Pontosan tudják az Intelnél, hogy ezt még Krzanich rontotta el.

    Ha 80% mínuszt nem veszel észre a legfontosabb piacon, akkor nyilván nem fogod érteni azt a problémát, amit szerencsére Swan már átlát, csak egyelőre még kicsi a mozgástere. Takarítgat egyelőre, hogy újra tudja indítani a céget.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz adamssss #98 üzenetére

    Igen. Krzanich volt, aki ezekről döntött. Egyszerűen a kinevezése után extrém spórolásra vette a dolgot, és mindenben csak azt kereste, hogy miképpen lehetne meghúzni a nadrágszíjat. Ez láthatóan eléggé stabillá tette a pénzügyeket, csak elvette a cég jövőjét. A korábban meghozott, gyártással kapcsolatos döntéseket nehéz visszacsinálni. Amikor kiderül, hogy mégse elég jó a tervezett, pénztárcabarát litográfia az adott node-hoz, akkor már nagyon nem lehet vele mit kezdeni. Maximum elmondhatják, hogy legalább "olcsó" volt a fejlesztése, még akkor is, ha nem működik. Plusz az sem segít sokat, hogy akik régen az Intelt konkrétan Intellé tették, azok már a TSMC-nél, a Samsungnál, az Apple-nél, és más cégeknél dolgoznak. Egyszerűen nagy volt a fizujuk, és lecserélték őket a fiatalokra, ez volt ugye Krzanich egyik első nagy intézkedése. Sok haszna nem volt ha a hosszabb távú hatást nézzük, de legalább nem fizetik már őket, a fiatalok pedig olcsóbban dolgoznak.

    Ezekkel egyébként Swan tökre tisztában van. A gond az, hogy újra kell építeni az egészet. És ha ezt el is kezdte Swan, annak a hatása az 5 nm előtt nem fog látszódni, mert ha még vissza is szerzi az elment mérnökök egy részét, illetve megnöveli a gyártástechnológiára szánt büdzsét, akkor is idő kell, amíg ezeknek eredménye lesz. Emiatt lehet, hogy nem vetik már meg a bérgyártást, mert vissza lehet helyezni ezt a vonatot a sínekre, de mire beindul, az legalább 5 év. Addig kelleni fognak a legjobb gyártástechnológiák a versenyképességhez, ehhez pedig menni kell a TSMC-hez és a Samsunghoz.

    Ami a jövőben az Intel legnagyobb problémája lesz, az a gyártástechnológiák kifejlesztésének ára. Ezeket a TSMC és a Samsung úgy próbálja fedezni, hogy egyre több gyárat építenek az adott eljárásra, és abból egyre több bevételhez jutnak, amelyeket vissza tudnak forgatni az új node-ba, aminek a kifejlesztése sokkal drágább az előzőnél. És ez a folyamat exponenciálisan növekvő, vagyis a készülő új node fejlesztési költsége mindig több gyárral termelhető csak ki. Emiatt kellemes most a bérgyártók helyzete, mert van hova növekedniük. Jönnek az új piacok, azokra lesz pár új nevező, akiknek kell is gyártatni valahol valamit, tehát az ügyfelek száma növekszik, ahogy a megrendelések száma is. Az Intel viszont stagnál, mert alapvetően még ma is ugyanazokból a piacokból élnek, mint tíz éve. Ezek jó része nem is növekszik, és a bérgyártásra vonatkozó terveket sem sikerült beindítani. Emellett elkaszáltak már egy csomó területet, 5G-t, IoT-t, stb., vagyis azoktól a piacok már nem jön semmi, amelyektől pár éve remélték a növekedést. Emiatt például nem volt teljesen ostoba húzás az sem, hogy Krzanich visszafogta a gyártástechnológiai fejlesztéseket, olcsóbbakra cserélte a fontos mérnöki gárdákat, mert megpróbálta azt a problémát megoldani, hogy a gyártástechnológiai fejlesztésekre vonatkozó kiadások szempontjából az Intel ne költsön többet az újabb node-okra, mert a cég működő célpiacaiban nincs masszív növekedési potenciál. Ez a része most sincs másképp, tehát lesz majd egy olyan pont, amikor elérkeznek ahhoz a válaszúthoz, hogy akkor most megadják-e a szükséges pénzt az új gyártástechnológiák fejlesztéséhez, vagy hagyják az egészet a fenébe, és akkor 100%-ban bérgyártásra mennek. Mert a bérgyártók ki tudják ezt termelni, de az Intelnél nem állnak sorba a chipgyártásra vonatkozó megrendelők, akikre építve felhúzhatnának egy-két extra gyárat, és az arra vonatkozó bevételekből finanszírozhatnák a növekvő fejlesztési költségeket. A saját célpiacaikra pedig nem kell annyi lapka, hiába gyártanák le. Ez lesz a Swan-féle vezetőségnek a legnagyobb kihívása, megéri-e egyáltalán ragaszkodni a házon belüli gyártáshoz. És elég gyorsan kell erről dönteni, mert ha valaha is vissza akarják hozni azt, amit elvesztettek, akkor önteni kellene bele a pénzt, és elmagyarázni a befektetőknek, hogy pár szűkös esztendő jön a jövő érdekében. Csak a befektetők ezt nem nagyon szeretik hallani. Sokkal jobban tetszik nekik az a kb. Krzanich-féle modell, ami a jelenre koncentrálva lespórol mindent, amit lehet, aztán ott bassza meg, ha az a jövőnek árt.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz Duck663 #121 üzenetére

    Mindegy, hogy kiszervezik-e, vagy maguknál tartják. A gond az, hogy nem kínálnak olyan jó technológiát, mint a TSMC és a Samsung. Így meg minek menjen oda bárki is.

    Nem mellesleg a TSMC-hez és a Samsunghoz van egy csomó fizikai IP-je egy csomó cégnek, vagyis ott legózni is elég. Az Intelnél mindent le kellene tervezni. Senkinek sincs arra ideje és pénze.

    Ez egyébként jó lett volna, ha a terveknek megfelelően lesz 10 nm-es node, akkor most gyártaná egy csomó cég rajta a lapkát, de ez a buli akkor megdöglött, amikor az eljárás nem készült el időre.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz Duck663 #125 üzenetére

    A kiszervezés nem megoldás. Az Intelnek egy rakás pénzébe kerülne a gyárait eladni valakinek. Jók azok házon belül, ha akarják ezt csinálni. Úgy is lehet gyártatni náluk.

    Az Intel sem gyártja ezeket a legfrissebb node-okon.

    Hacsak a Samsung és a TSMC nem segít nekik ebben, akkor ez elég lehetetlen. A GloFo és a Samsung esetében volt ilyen átjárás, de ott a két cég úgy tervezett, hogy ezt figyelembe is vették. Ha nem így terveznek, akkor eléggé kicsi az átjárhatóság.

    Persze, de ki akarna odamenni 10 és 7 nm-re, ha a Samsunghoz és a TSMC-hez is lehet menni?

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz -vitya- #157 üzenetére

    Kicsit nyerni shortokon mindig lehet. Szerintem is érdemes most venni Intel részvényt, és az év vége felé közeledve eladni. Az szinte tuti nyerés, mert a Tiger Lake ősszel fel fogja vinni az árfolyamot. Szóval egy pár hónapos shortot tekintve igazuk van.

    Longra nem érdemes, nagyjából az idei éven túlra nem szabad venni. Ki tudja, hogy miképp reagálja majd le a piac az Ice Lake-SP paper launchot. De ha szarul reagálja le, akkor ott megint venni kell úgy a következő év eleje környékén, mert tavasszal a volume launch esetében megint mehet feljebb. Kis pár hónapos shortokkal érdemes nyomulni. Én ezt tenném.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz b. #170 üzenetére

    Annyit adnak, amennyi van. Ez az Intel számára aggasztó igazán, mert senki sem számított arra, hogy nekik bérgyártásra lesz szükségük. Amekkora kapacitásra valós lehetőség van, arra kiszolgálják őket, de az Intel is tisztában van vele, hogy csodát nem várhat, tehát a bérgyártókhoz elvitt lapkák korlátozottan lesznek elérhetők. Erre a jövőben nekik is tervezniük kell, vagyis le kell adniuk, hogy mik a terveik az új node-okra, és például a TSMC örömmel tervezi úgy a következő gyárát, hogy az Intelt is belekalkulálja. Nekik ez extra pénz. De most ebben a köztes szituációban se az Intel, se a TSMC nem tud mit csinálni. Valamekkora kapacitást összekaparnak nekik, de a lekötötteket mástól nyilván nem veszik el.

    Átültethető. Az igazi kérdés, hogy hatékonyan átültethető-e. Valószínűleg nem, de ahhoz, hogy itt fejlődjenek mindenképpen szükségük van egy pipe cleanerre, szóval a hatékonyság jelen pillanatban egy luxus az Intelnek.

    (#190) szmörlock007: Tudom, hogy miért ment el Keller, az Intelnél dolgozó egyik ismerős elmondta. Viszont az infó érzékeny jellege miatt úgy döntöttünk a PH-n belül, hogy nem írjuk meg a hírt. Maradjunk annyiban, hogy semmilyen technikai indok nem volt mögötte. Egyszerűen családdal kapcsolatos döntés volt. Olyan ok, ami tényleg magánügy, egyáltalán nem tartozik a nyilvánosságra, ha Keller maga nem mondja el. Ezt tiszteletben kell tartani.

    (#195) Simid: A Tiger Lake mindenképpen felviszi majd a részvényárfolyamot. Nem valószínű, hogy sokkal, de ez a lapka nem rossz. Persze nem lesz a leggyorsabb processzor, mert csak négy magja van, de összességében egy igen szép kerek egészet alkot. Hacsak valaki nem ragaszkodik a leggyorsabb processzorrészhez, akkor inkább a Tiger Lake-et érdemes választani az ősztől. Akinek a leggyorsabb procirész kell, az mehet nyolcmagos Renoirra.

    (#210) adamssss: Az ilyen döntésekkel az a baj, hogy amikor látszik a döntés mögötti gond, akkor már késő.

    A DIY szegmensben van a legnagyobb bajban az Intel. Ott nagyon kikapnak az AMD-től az eladásokban. A 10. generációs Core is csak arra volt elég, hogy némelyik boltnál újra felkerüljenek a térképre, de amúgy rengeteg nagykernél 3:1 arányban veri őket eladásban az AMD, néhol többel. És ami az Intelnek a legnagyobb baj, hogy leginkább a felsőházban. Van olyan német nagyker, ahol nem adnak el annyi Core i5+i7+i9-et összesen, mint amennyit vesznek az ügyfelek csak a Ryzen 3950X-ből, és utóbbi ugye csak egyetlen proci. DIY-ben úgy 300 dollár fölötti szinten agyonveri őket az AMD. Ahol viszont tudnak kompenzálni az az asztali OEM. Ott például nincs nagy baj, mert furcsa módon az előre összeszerelt, ugyanúgy a 300 dollár fölötti procival dolgozó gépeknél az Intel veri agyon az AMD-t. Csak ugye ott van az a probléma az Intelnél, hogy mi van, ha az OEM-ek is több AMD-t vesznek a jövőben, látva azt, hogy már nem versenyképesek velük.
    A Zen 3-tól a DIY-ben már nem lehet sokat várni. Az Intelnek is van egy minimum megkövetelt raktáraránya, amit a főbb kereskedőknek rendelni kell. Tehát ezen a piacon az AMD már a Zen 2-vel kimaxolta magát. A fő célpont a következő körben az asztali OEM, ott van keresnivalójuk, mert az előre összeszerelt gépeknél a Zen 2 sem hozott áttörést.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz Tigerclaw #221 üzenetére

    A Samsungnak is van két jobb node-ja, mint az Intel 10 nm-es. Oda is mehetnek. A kapacitás ugyanúgy alku kérdése.

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

Új hozzászólás Aktív témák