Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • lo_jo

    senior tag

    Én csak azt nem értem, hogy miért akar mindenki a másik szemétdombján kiskirálykodni, miközben a sajátján is ugyanaz a gané van, ha nem nagyobb. Értem azt az érvelést, hogy az iOS-en az AppStore monopol, mert csak onnan lehet az átalg user számára appot telepíteni, de miért kéne az Apple-nek ezt megnyitnia? Nem állami cég, nem kell hozzáférést biztosítania az egyenlőség jegyében, a saját tányérjába úgy szarik az üzleti döntéseivel, ahogy akar. Az iOS nem közérdek, hanem száraz szigorú üzleti érdekek és elvek mentén menedzselt rendszer, nem alapvető emberi jog. Majd ha piac kellő számú résztvevőjének nem tetszik, akkor váltanak. Lehet ez fejlesztő és user oldalról is, ha pedig kellő mértékű tömeg vált, akkor vagy változtatnak vagy nem, de ne állami beleavatkozásokat akarjunk, mert annak nagyon nem lesz jó vége.

  • lo_jo

    senior tag

    válasz aprokaroka87 #244 üzenetére

    És ha lehetőséget ad, akkor az jó lesz? Mármint hosszú távon. Rövid távon persze, lesz majd újra Fortnite, amiben lehet skineket venni (mondjuk nem 30% Apple adónyival olcsóbban, de lehet) és lesznek majd free appok, amihez lehet külön a saját oldalukon teljes verzióra való upgrade-et venni, de mi lesz a hosszú távval? Lesz majd így konkurencia? Akar majd bárki úgy belépni a mobil appstore piacra, hogy semmi nem garantálja, hogy nem játsza ki az állam az adut megint és dönti be a fizetési modellt? Most a fejlesztők kikerülik a 15 vagy 30%-ot, mert mondjuk mennek egy Epic app store-ba, mert ott csak 20 és 10 lesz, de amikor az is sok és igazságtalan lesz, akkor mennek tovább. Ingyen store pedig nem lesz, mert azért annál mégis több a költség. Tehát én a fenntartható jövőt nem látom ebben a megoldásban. Maximum arra lesz jó, hogy több store lesz a telefonokon, mint tényleges app, mert majd a kedvenc játékom innen, a naptár onnan, de a jegyzet app meg a harmadik store-ból kell.

  • lo_jo

    senior tag

    válasz tha_answer #270 üzenetére

    Az MS nem a pénz hiánya miatt bukott bele, hanem azért, mert Ballmer teli pofával röhögte ki a sugárhajtóművet. Ezzel annyi időt veszítettek az akkor még borzasztó sebességgel növő piacon, hogy csak na. De az MS a mai napig nem tudja, hogy mit is akar kezdeni a consumer mobile piaccal, erőlteti a desktop usereknek is a touch felületet (vagy a tablet usereknek az egeres GUI-t, ők sem tudják) ahelyett, hogy szétválasztanák és bizonyos funkcióit kötnék össze (a’la continuity). De nem, cserébe a céges laptopomon és az asztali gépemen is ott a tablet mód a windowsban.

  • lo_jo

    senior tag

    válasz tha_answer #281 üzenetére

    Mert mi lenne a jó megoldás? Apponként fix díj? Biztos, hogy visszaesne az egyéni fejlesztők száma. Éves díj? A nagy cégek megint csak előnyben lennének az 1-2 fős fejlesztőkkel szemben. Eladásonként fix díj? Szintén a kicsikkel tolna ki, meg persze a userekkel is, megszűnnének a filléres appok. Kíváncsi vagyok, mi lenne szerinted egy jó megoldás azon kívül, hogy az eladások után kell egy fix százalékot fizetni.

  • lo_jo

    senior tag

    válasz #54625216 #309 üzenetére

    És bumm, ezt hívják szabad piacnak, ahol a láthatatlan kéz dolgozik.

  • lo_jo

    senior tag

    válasz tha_answer #317 üzenetére

    Az állam ezt csinálja a jövedelemből élőkkel. Adóztatja a bevételt, a kiadást, a megtakarítást, ingatlant, bizonyos ingóságot. Egyébként meg senkit nem érdekel, hogy az Epic miért nem vág bele. Az Epic álszentsége a baj, ugyanazt csinálja pepitában, mint a többiek, de ők ugye a gamerekért. A gamerek gondolom barikádok mögül követelik az ideiglenes Epic exklúzív játékokat. Ja nem.

  • lo_jo

    senior tag

    válasz tha_answer #331 üzenetére

    Továbbra sem értem, hogy minek örülsz. Állami beavatkozás egy szabad piacba, a láthatatlan kéz épp látható és lehet, hogy most az Apple-t nyomja le, ennek meg páran örülnek, de mi lesz akkor, amikor a kéz mohóbb lesz és lenyom mindenkit? Vagy mi lesz akkor, amikor a haverokat nem nyomja le? Annak kell épp tapsolni, hogy a magyar hűbérúri rendszer terjed a világban? Csodás, így kell megölni a versenyt és az innovációt.

  • lo_jo

    senior tag

    válasz tha_answer #334 üzenetére

    Jajj, megint olyan példával jössz, aminek semmi köze az egészhez.
    1: A gyógyszer hatóanyagát kifejlesztik és amikor védelem alá kerül, akkor az egy kész termék, míg egy app store folyamatos fejlesztés alatt van.
    2: Az egészséghez való jog alapjog. Az appokhoz való hozzáférés nem az.

    Mellékesen: Aki a gyógyszerpiacra belép, az tisztában van ezzel a szabályozással. A kérdés az, hogy be akarna-e lépni egy új szereplő, ha azt látja, hogy egyszer egy állam azt mondja, hogy 20 év ugyan az eddigi szabályozás, de most a Kispista zrt köteles a Gipszjakab zrt termékét ingyen gyártani a saját 3 éves fejlesztéséből.

    De tudom, maffia, free market, hálózati externáliák, gyógyszeripar. Olyan dolgokkal vagdalózol, amiket szándékosan vagy tudatlanság miatt félreértelmezel és a saját értelmezésedben prezentálod.

  • lo_jo

    senior tag

    válasz tha_answer #341 üzenetére

    Szépek ezek a kommunista utópiák, csak hát nem működnek. A kommunizmus nem véletlenül társul diktatúrával: kiöli a versenyt, a fejlesztést, az előrelépést, mert nem láthatatlan a kéz, hanem a pártnak kell diktálnia, különben senki nem lépne be a piacra annak tudatában, hogy nem bővülhet, mert kuláknak minősítik.

    Az ipod "ábra" meg külön vicces, egyáltalán nem az első eszköz volt, ami ezeket használta, ahogy a további fejlesztések sem az Apple termékeiben debütáltak. Ráadásul az Apple is ugyanúgy licencdíjat fizet minden egyes fejlesztés használatáért, mint bárki más a piacon, kivéve persze a saját technológiák. De kérlek, mutass rá az ábrán arra az elemre, ami az app store fejlesztéséhez és üzemeltetéséhez kell és csak és kizárólag az Apple kapta, ráadásul ingyen. (Nem, "SIRI" nem egy technológia)

    [ Szerkesztve ]

  • lo_jo

    senior tag

    válasz tha_answer #345 üzenetére

    Pont, hogy a kommunista szövegelésem tartozik ide és a fenti, kép nem, csak és kizárólag Apple elleni hangulatkeltésre jó.

    Az a téma, hogy az Apple fejlesztett egy alkalmazásboltot, amiben a részvételért, azaz elérhetőségért, terjesztésért, reklámozásért és nagyon sok egyéb szolgáltatásért kér az eladások után egy bizonyos százalékot. Ehhez ugyan nem nyúlt hozzá a dél koreai törvény, azonban a kiskapuk miatt gyakorlatilag azt várja el az Apple-től, hogy ingyen biztosítsa ezt az elérhetőséget az alkalmazások fejlesztőinek.

    Miért is ingyen? Mert ezzel a törvénnyel semmi nem gátolja meg az appok fejlesztőit, hogy ingyen elérhetővé tegyék az appot (így az Apple nem kap százalékot az eladás után, mert nem történt pénzmozgás az áruházban), majd utána egy teljesen független, külső rendszerben tegyék elérhetővé az app tényleges funkcióit, természetesen pénzért. Közben persze elvárják, hogy az Apple fenntartsa, sőt még fejlessze is azt az áruházat, ahonnan ők gyakorlatilag egy üres dobozt adnak neked, amit utána feltölthetsz a funkciókkal, ha fizetsz értük.

    Összefoglalva a törvény azt várja el, hogy az Apple jó kommunista módjára ne akarjon hasznot, ne akarjon a saját malmára dolgozni, hanem ossza szét a fejlesztők között ingyen a saját munkájának az eredményét. Te pedig ennek örülsz, hogy az Apple-t kuláknak minősítették és most jól megmutatták nekik. Csak sajnos így egyszer eljuthatunk oda is, hogy téged is kuláknak fognak minősíteni. Azt meg már láttuk a történelem során többször, több helyen is, hogy mivel jár, ha azokat is ellehetetleníti a rendszer, akik a fejlődésért tennének valamit önszántukból.

    Nem szeretnék olyan világban élni, ahol azon kell aggódnom, hogy mikor válik az én munkám eredménye is valakinek a céltáblájává és mikor kell ezt az eredményt ingyen megosztanom olyanokkal, akik hasznot húznak belőle, miközben nekem kell kiszolgálni őket. Főleg úgy, hogy én beleöltem az anyagi és nem anyagi erőforrásaimat a saját magam fejlődésébe, majd egyszer valaki jön és azt mondja, hogy padlássöprés van kulák, de nehogy elbújj, még segítened is kell benne.

    Ilyen törvények elterjedésével pedig hosszú távon senkinek nem lesz jobb, még a felhasználóknak sem. Igen, lehet majd ideig-óráig örülni, hogy az Epic olcsóbban adja a játékban költhető kreditet, mert "for the gamers". Viszont az új belépőket el is lehet felejteni, mert ezen a piacon senki nem lovagrendet üzemeltet, hanem profitorientált céget. Aztán majd rájönnek a felhasználók is, hogy az Epic szarik magasról a gamerek érdekeire, nekik igazából kevés volt a $10 eladásból befolyó $7, inkább $8 kell. Közben pontosan ugyanazt a rendszert és felhasználóbázist (ezzel együtt persze a pénzüket is) szeretnék maguknak tudni, mint a versenytársaik, ezért pedig hajlandók még pitiánerebb eszközökhöz fordulni: gyakorlatilag lefizetik a fejlesztőket, hogy megjelenés után egy évig csak náluk legyen elérhető a játékuk. Ehhez képest a Valve szerződése kutyafüle, ők csak azt várják el, hogy más áruházakban is ugyanannyiba kerüljön, mint amennyi az ő boltjukban, de ha jól tudom, ez is csak egy ideig érvényes, később árulhatod akciósan vagy tartósan olcsóbban a saját/másik boltban is a játékodat.

  • lo_jo

    senior tag

    válasz tha_answer #351 üzenetére

    De miért beszélsz olyanról, amiről fogalmad sincs? Teljesen laikus vagy egy témában, de fosod magadból a megalapozatlan, teljesen kiforgatott ostobaságokat. Azok a technológiák, amik miatt szerinted az Apple nem csinál semmit, csak kapuőr, ugyanúgy elérhetőek a többieknek is. Ugyanúgy használta őket a Samsung, a BadaOS mégis a földbe állt, mert egy szar koncepció mentén csinálták. Ugyanígy fogyott el a Nokia dicsősége a Microsofttal karöltve, pedig ott tényleg minden adott volt, akkoriban még több pénz, mint az Apple háza táján, mégsem ment, egyszerűen csak rossz döntéseket hoztak, a piac nem ezt akarta. Ez lett a RIM veszte is, a korábbi sikerüket öröknek hitték, a mobil ágazatuk pedig marginális szintre csökkent. Az közös ezekben a cégekben, hogy nem csak erre alapoztak, nem tettek fel mindent egy lapra, a többi ágazatuk megmentette őket a csődtől.

    Fogd fel, hogy a piaci sikeresség a mostani környezetben egyáltalán nem a mindenki számára ugyanúgy elérhető technológián múlik, hanem azon, ami az alapok után jön. Az alapok kellenek, de ezeket sem az Apple használta először, egyiket sem. Viszont munkát rakott bele, más kérdés, hogy nem látsz túl a kapuőrségen, mert fogalmad sincs, hogyan működik a rendszer. A jelenlegi IT világban ha megállsz, hátradőlsz, hogy kész a terméked és elengedted a kezét, akkor meghaltál. A folyamatos üzemeltetés és support mellett fejlesztések is kellenek, különben lehagynak és oda jutsz, ahova Bada, a BlackBerry telefonok vagy a Windows mobilon.

    Szintén a dilettánsságodat erősíted a szűzföldezéssel. Ha esetleg nem emlékeznél, az Apple egy abszolút nem szűzföldre lépett be: a mobiltelefonok piacára. Még csak nem is az okostelefonokéra, mert külső alkalmazások nem voltak az iPhoneOS-re. Gyakorlatilag az Apple egy akkoriban nagynak számító kijelzővel ellátott iPodot adott, amivel lehetett böngészni és telefonálni, volt email kliens, időjárás app, tőzsde app és egyéb alapok, de nem tudtál semmit letölteni rá. Még egy nyamvadt java játékot sem, amit az akkori butatelefonok is tudtak. Ilyen szempontból az eredeti iPhone egy sima, ráadásul korlátozott butatelefon. Viszont ennek a sikerét látva az Apple úgy döntött, hogy kiépít egy infrastruktúrát és elindít egy boltot az alkalmazások számára is. Te pedig azt nem érted, hogy ezzel nem állt meg a fejlesztés, ugyanúgy dolgoznak rajta a mai napig, voltak elég nagy és jelentős fejlesztéseik, amik mobilon úttörőek voltak, pl a delta frissítés.

  • lo_jo

    senior tag

    válasz tha_answer #353 üzenetére

    a problema a kovetkezo: az apple es az osszes ilyen ceg adofizetok altal kockazatfinanszirozott jaradekvadaszattal kisajatitjak az eroforrrasokat maguknak. ezt hosszutavon nem szabad engedni mert roppant karos.

    :C :C :C
    Végem van, annyi közöd sincs a modern informatikához, hogy felfogd, nem ez történik. Milyen erőforrást sajátít ki azzal bármelyik cég, hogy a saját boltjában való megjelenésért százalékot kér? Miből nem jut másnak ez által?

  • lo_jo

    senior tag

    válasz tha_answer #363 üzenetére

    És szerinted a külsős cég hogyan fog ezért díjat szabni? Csak nem százalékos alapon?

  • lo_jo

    senior tag

    válasz tha_answer #365 üzenetére

    A kártyatársaság semmit nem biztosít azon felül, hogy kezeli a tranzakció egy részét. Ha a kártyatársaság foglalkozna a teljes shop üzemeltetésével, nem annyi lenne a jutalékuk, mint most. Cserébe az eladót és a kártyatársaságot összekötő cég ugyanúgy leszedi a saját részét minden egyes tranzakcióból. Az Apple saját megoldásának az az előnye, hogy a 4P modellből ő 2, nem kell egy extra céggel szívni. Arról meg nem is beszélve, hogy a processor és merchant szerepét egyszerre betöltve mekkora nyűgtől szabadítja meg az appok fejlesztőit.

    @Busterftw: Persze, hogy nem lett olcsóbb, még ideiglenes Epic exklúzÍv címek esetén sem. Cserébe 2021-ben az Epic Game Store még mindig nem ismeri a kosarat, ha több dolgot vennél, mindegyiket fizetheted egyesével. Gondolom így több pénzt tarthatnak meg az alapdíj+tranzakciós százalék modell miatt, mintha egyben adnák oda. Ha nem lennének az ingyen játékok, akkor csak a Fortnite játékosok miatt kéne életben tartani az egészet.

  • lo_jo

    senior tag

    válasz tha_answer #371 üzenetére

    És szerinted ez a kis fejlesztőknek jó lenne? Jelenleg az éves dev account díjon felül (individual vagy single-person business esetén $99, enterprise esetén $299) semmit nem kell az Apple-nek fizetniük, míg egy kiszámlázott díj egy $0.99 appot kiadó egyéni fejlesztőt elriasztana, mivel megjelenne egy szemmel igencsak látható kiadása. Így az app árával ki kéne termelnie a fix alapdíjat (hostolás, marketing, review, stb), fizetnie kéne letöltésenként és valószínűleg fizetnie kéne feltöltött update-enként. Így ha nem adott el elég appot, akkor még mínuszos is lehet, csődbe is mehet. Mennyire jó is lenne, az Epic méretű cégek is menekülnének, az ingyenes vagy filléres appoktól pedig biztosan elbúcsúzhatnánk.

  • lo_jo

    senior tag

    válasz tha_answer #373 üzenetére

    Itt nem zavar a magas entry fee, csak amikor az Apple ellen kéne menni valakinek? Externáliák? A hipokrita kifejezés magyarázatát az Idegen szavak és kifejezések szótárában találod.

Új hozzászólás Aktív témák