Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • borg25

    senior tag

    válasz pelgrim_v1 #44 üzenetére

    Lehet, hogy alma és körte, de azért jól szemlélteti, hogy kifordult a világ. Jó összehasonlítás.
    A 300e Iphone-t 3 év múlva dobhatod. ha mázlid van 80e környékén el tudod adni, ha még használható. Szóval vesztettél 240eFt-ot vagy 6600Ftot havonta. Miért is?
    Oké, hogy a kocsi is amortizálódik, van fenntartási költsége, benzin nélkül is havi 15eFt+ de mégiscsak használhatóbb, és kevésbé lehet kiváltani egy 50e kocsival.
    Háza, lakása egyre kevesebb embernek van, de iphoneja, 3-4 kütyüje annál többnek.
    Úgy is lehetne mondani, hogy egy iphone az 1nm lakás...

    Legyen on is:
    Emlékszem egy 96-os Commodore Világ hirdetésre:
    286-AT 1MB RAM 40MB HDD 250 000 Ft
    Azóta az infláció 224,1% volt. Azaz ma ez a gép 560eFt lenne, ha az inflációt nézzük.

    A fizetés drasztikusabban változott. 96-ban az átlag fizetés 47491Ft
    2018-ban 340600Ft (7,1x növekedés)

    Ha ezt nézem akkor a gép ára 1,7 misi lehetne.
    Szóval lehet, hogy árban megyünk vissza a 90-es évek szintjére, de még messze vagyunk...

  • borg25

    senior tag

    válasz HaGii #47 üzenetére

    Igaz, lehet akkor még régebbi 92 előtti.
    Próbáltam átpörgeti a régi újságokat, de nem találtam
    Egy másik 92-ből:
    UNISYS 286 AT (640K RAM, 1.2 DD, mono monitor, 101 gombos billentyűzet) 47920Ft + ÁFA

    Az infláció változása 647% azaz mai áron 310eFt + ÁFA. De ugye ez eléggé fapados volt, azért ekkor már volt EGA/VGA videokártya, néhol 2MB RAM a Win 3.1-nek, az ebben a konfigban nincs.

    [ Szerkesztve ]

  • borg25

    senior tag

    válasz Luskan #61 üzenetére

    Az ötlet elsőre jó. A probléma az, hogy x86, AMD64 procira már vagy 40/20 éve írnak programokat. Sok olyan szoftver van, az elmúlt 10 évből, vagy még régebbről amit még ma is napi szinten használnak.
    Ha új procit terveznek, akkor ezeket a szoftvereket ki kell váltani. Ami nagyságrenddel többe kerül, mint az, hogy egy új CPU architektúrával ugyanazt a teljesítményt olcsóbban lehet elérni.
    Sem a cégek, sem a magánemberek nem szívesen lépnék meg.

  • borg25

    senior tag

    válasz Luskan #64 üzenetére

    Lsd ARM
    Mobilfronton piacvezető. Évek óta ígérik, hogy majd betörnek szerver frontra is, de sehol. Max NAS-okban tűnnek fel. Az Ms most megpróbálkozik vele, hogy a Windows átültesse ARM alapra. Próbálkozhat, mert a .NET 2003-as megjelenésével szakítottak a natív kóddal, a fordítók alapban egy köztes nyelvre fordítanak, amit a futtató környezet fordít le a végleges rendszer adottságai alapján. De ők is tudják, hogy a nem .NET-ben fejlesztett, vagy .NET C++ kódhoz kell, egy x86 emulátor. Mert Mari néni ragaszkodik a régi pasziánszhoz. Anyám még most is orrol rám, hogy 64bit alatt a régi Win3.1 játékok nem futnak. (Mondjuk én is sajnálom őket, jók voltak)
    Ha van egy régen megírt szoftvered nem biztos, hogy le akarod cserélni csak azért az új CPU-n nem fog futni. Jó példa volt itt egy másik témában, hogy miért lehet értékes egy régi alaplap amiben van ISA foglalat? Mert mondjuk a 100 millás gyártósort vezérlő kártya ISA foglalatba megy be. PCI, PCIE nincs szóval a régi P2 alaplap ára lehet horrorabb, mint egy mai gamer alaplapé.

    Te vennél úgy egy gépet, hogy az új PUBG 2x gyorsabban megy rajta, de a régi Battlefrontot felejtsd el? Ismerek embereket akik ma is HEROS III nyomnak.

    #65) janeszgol:
    Pár éve mondták nekem, hogy mi a rossz ha az embereket ráneveljük arra, hogyha a dolgok elromlanak, akkor ne megpróbálják megjavítani, hanem cseréljék: Mert ugyanezt a módszert fogják alkalmazni a párkapcsolataikban is. Most ezt alkalmazd a szolgáltatásra.... q könnyű lesz...

  • borg25

    senior tag

    válasz wsanyi #69 üzenetére

    Jah, 486-os már egész jól tudta emulálni a C64-et. Az egyik 1-2MHz-en ment, a másik 33-100MHz.
    Böngészőnél tényleg mindegy, hogy milyen vason fut.
    Office cuccoknál is, LibreOffice, Thunerbird forráskódja megvan, ha a cél platformon van api akkor portolható.
    De pl AutoCad windowsra van. Persze lehet azt mondani, hogy kismillió másik CAD program van, van ingyenes is, de ha valaki azt szokta meg, nem nagyon fog váltani másikra.
    Licencelt termék, amit jó ha megveszel ha üzletszerűen ezzel foglalkozol. Viszont ha vettél egyet, akkor nem biztos, hogy az újat is meg akarod venni, csak azért, mert az egy másik platformon is működik. Persze az egész költség kérdése. A lényeg, hogy vannak olyan szoftverek amik az új platformon nem működnek, és az visszatartó erő. Azt se felejtsük el, hogy nem Vér Pisitike fizet a PUBG-ért, hogy az új platfom is tudjon játszani, hanem Dolgos Jenő az OS-ért és a CAD-ért, hogy tudjon dolgozni, és a konkurencia ne jelentse fel.
    A PentiumPro-tól kezdve próbál az Intel RISC felé elmozdulni, de nehezen megy neki, mert a hátán cipel 20 év örökséget, amit nehéz kidobni.

    Aztán ott vannak a testre szabott szoftverek. Oké, hogy csillagászati összegért valaki megvesz egy SAP-t, viszont ugyanennyiért testre is szabatja, aztán, még ha a SAP ki is jön az új szoftverrel az új platformra a cég elgondolkodik majd rajta, hogy akarok-e váltani, a testreszabást ki akarom-e újra fizetni? De ha nem, kell mindent újra lefejleszteni, akkor is akarok-e sok-sok erőforrást áldozni a tesztelésre, átállásra?
    Hidd el, egy nagyobb cégnél nem csak SAP van testre szabva.

  • borg25

    senior tag

    válasz wsanyi #72 üzenetére

    Csakhogy az eredeti feltevés az volt, hogy szakítva az x86 rendszerrel teljesen új architektúra. Azt virtualizációval nem oldod meg, csak emulációval. CPU emulálása pedig időben költséges folyamat. Nem mindegy, hogy a CPU tudja magától, hogy a MOV EAX, [ESI+4*ECX] mit jelent, vagy neked kell megmondani egy tucat switch case árán, hogy aham itt egy MOV utasítás jön, igen, a címzés mező formátuma reg + 4* reg, igen az EAX, ESI, ECX regiszterek tartalmát az emulátorban itt itt és itt tárolom, Nah akkor egy tucat órajel elégetése árán el lehet végezni azt a műveletet, ami a 486-osnak is max 4 órajelébe került.
    Ezért is mondtam, hogy a 1MHz-en működő C64-et megfelelően egy 486-os gép ami min 486DX-33, de inkább 486DX4-100 volt tudott rendesen szimulálni, mert az a 100x órajel már elég volt.
    Ma egy i5-4310U-nak 3% CPU-ba kerül egy C64 emulálása. 4 szál 2,6GHz.

    Virtualizáció esetén CPU-t, GPU-t nem kell emulálnod, nincs teljesítménycsökkenés miatta.

Új hozzászólás Aktív témák