Új hozzászólás Aktív témák

  • [Prolixus]

    addikt

    Húha, ez valami fizetett PR cikk?

    Mert elég sok hanta van benne, plusz csúnya elírás is akad "itt-ott". Néhány konstuktív jellegű megjegyzés, sorjában:

    "A hirtelen szívhalál világszerte – és Magyarországon is - vezető halálok, amelynek túlélési aránya mindössze 10%" --> Nope, sajnos a hirtelen szívhalál túlélési aránya nulla, ismétlem, 0%. Pont ez a lényege, a nevében is benne van, hogy puff, gyakorlatilag azonnal meghal valaki, a halál oka meg valamilyen, addig általában ismeretlen szívprobléma. Valójában nem is kórok meg betegség, sokkal inkább csak egy sajnálatos jelenség. Általában valamilyen letális szívritmuszavar okozza valójában, ami mögött fel nem ismert coronaria betegség, fejlődési rendellenesség, vagy valamilyen okból létrejött cardiomyopathia áll.

    "Becsült adatok szerint Magyarországon jelenleg évente 40-50 ezren kapnak szélütést, és mintegy 12 ezer ember veszíti életét agyi érkatasztrófa következtében." --> Gutaütés, szélütés (ezeket csak a köznyelv használja), agyi érkatasztrófa, stroke. Ezek ugyanazt jelentik, szinonim kifejezések. Most akkor hogy van ez, ugyanabban mégsem ugyanannyian halnak meg? És mindezt még valami közleméy is leírja? Gratulálok a közlemény szerzőjének innen is, alapos munkát végzett.

    "Az esetek harmadában, a stroke közvetlen kiváltó oka az un. pitvari fibrilláció, amely EKG-val felismerhető és kezelhető – írja a közlemény." --> Hát ez még csak-csak elmegy, de ha nagyon kötekedni szeretnék ( :DDD ) akkor megjegyezném, hogy ez sem pontos. A pitvarfibrilláció ugyanis közvetett ok lehet. A közvetlen ok a fibrilláció közben kialakuló pitvari trombus. Az ok-kozati viszony közvetettsége könnyen kibogozható, ha rámutatunk, hogy egyrészt nem minden pitvarfibrilláció esetén jön létre a pitvari trombus (persze az esély nagy rá), másrészt ha ki is alakul, annak a trombusnak még el kell szaladnia minimum a carotisokig, vagy tovább, hogy stroke-ot okozzon.

    "a Kamrai Heterogenitás (KH) kóros mértékét, ami viszont a hirtelen szívhalál szükséges feltétele." --> Hát én 6 évig jártam orvosi egyetemre, de ilyen kamrai heterogenitásról még soha nem hallottam. Gyors guglizás sem dobott ki eredményt. Akkor már valami de- vagy replorazicáisó heterogenitás lehetne, de még ha erre is gondolt a szerző, az kicsit erős, hogy ez a hirtelen szívhalálnak szükséges feltétele. Egy csúnya AMI is elviheti hirtelen szívhalállal a delikvenst, definitív ritmuszavar nélkül. Mivel ilyenkor szívizomzatfaszául tönkremegy, persze hogy heterogenitás jelenik meg a polarizációs viszonyokban, de nem ez nyírja ki elsősorban a beteget, hanem hogy nem marad funkcióképes kamraizomzata, ami dobogjon.

    És akkor az eszközről:

    "A WIWE egy olyan magyar fejlesztésű diagnosztikai eszköz, amely az EKG görbe tulajdonságait kiértékelő - a világon egyedülálló - intelligens algoritmus segítségével megmutatja a hirtelen szívhalál és a pitvari fibrilláció következtében kialakuló stroke kockázatát."

    Ez egy tipikus marekting bullshit. Szomorú, hogy ilyenek megjelennek ezen az oldalon, akár fizetett PR cikk, akár csak jószándékú beszámolóról van szó. Lehet, hogy szó szerint lett átvéve a már említett fantasztikus közleményből, de akkor is...

    Ez az eszköz, a leírtak alapján csak diagnosztizálja, hogy valakinek pitvarfibrillációja van. Érdemben nem tud ettől többet (ja de, van benne pulzus, lépés meg kalóriaszámláló...ezeket egy mezei okosóra is tudja, szerintem már ez is utal arra, hogy a fejlesztők nagyon kevésnek érezték a funkcionalitását, úgyhogy fel kellett turbózni némi haszontalan, de extra funkcióval az eszközt). Tegyük fel, hogy a pitvarfibrillációs tényét 100%-osbiztonsággal megmondja (persze ez már ez is valószínűtlen). Szuper. És mégis, hogyan mondja meg ezek után, hogy kinek mekkora kockázata van hirtelen szívhalálra vagy stroke-re? Kábé úgy, hogy veszi a szakirodalomban keringő adatokat, hogy pl. kezeletlen pitvarfibrilláló betegek 40%-a kap stroke-ot és kész. Húha, tényleg olyan mint valami mágikus varázsgömb nem? Végülis megspórol egy telefont egy kardiológussal, vagy egy minimális guglizást a diagnózis felállítása után. De azt, hogy személyre szabottan az adott betegnek mekkroa a kockázata, nem fogja megmondani. Az általános kokcázatot sem ő találja ki, csak már felböfög egy ismert statisztikai adatot.

    Nem azt mondom, hogy haszontalan a cucc (feltéve, ha tényleg jól működik), de ez a cikk kissé nagyobb feneket kerít a dolgonak mint amit valójában megérdemelne.

    [ Szerkesztve ]

    I'm no hero Doc, I'm just your regular US Army Mark 4 cyber commando

Új hozzászólás Aktív témák