Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Partz

    senior tag

    válasz index31 #38 üzenetére

    Ez a videó ismert jó pár hónapja, ez egy Sony promó anyag elég sok fórumon felvetették már.

    Gondok a videóval; A Sony egyik idei csúcs tévéjét (XD930) hasonlítják egy tavalyi Lg oled modellhez (EF950). Ezeknek az oled tévéknek a csúcs fényessége 400 nit körül volt, ami ma már nem felel meg egy hdr prémium előírásnak. Az idei oled tévéknél ez az érték 600-800 nit közé esik. Az idei modellek színtere szintén nőtt tavalyhoz képest, DCI színteret nézve kb 10%-ot.

    A demóanyag csak világos tartalmakkal foglalkozik, ahol az lcd eleve előnyben van. Amennyiben sötét témák is előkerültek volna, az olednek több előnye lenne. Az összehasonlítás vivid módban fut, ez a lehető legrosszabb színbeállítás minden tévénél, túlszaturált hideg színekkel játszik. Itt igazából a wrgb pixelstruktúra hátránya látszik leginkább.

    Ahogy írták előttem léteznek 1000 nites oled kijelzők, ráadásul pont a Sony-tól (BVM-X300) néven. A dolog iróniája, hogy Sonynál ez a HDR referencia monitor. Az oled egy viszonylag friss technológia és roham léptékben fejlődik évről évre. Van egy olyan sejtésem, hogy jövő évi Lg oled tévék is hasonló csúcsfényességet fognak produkálni.

    Én oled párti vagyok szinte minden tekintetben. Azt viszont el kell ismerni, hogy fényerőben és az ezzel járó színszaturáltságban az lcd-k előnyben vannak. Kíváncsian állok a Sony új Z9D modellje elé is. (megjegyzés a Sony Triluminos tévék 2013 óta nem használnak kvantum-dot technológiát, egyedi ledekkel állítják elő a nagyobb színteret 2014 óta)

  • Partz

    senior tag

    válasz index31 #41 üzenetére

    "Az a helyzet, hogy az OLED kb 500-600 nit-et tud felmutatni max, míg a felsőkategóriás Kvantum TV-k 1000 nit felett. Sőt a Sony a Master Drive technologiával a 4000-nit et ami elsöprő."

    Itt kicsit korrigálnék, az idei oled tévék 800 nitet is tudnak, kalibrálva D65 fehérre ez 600 körül van. Láttam idei oled tévét pl E6, ahol 740 nites kalibrált fehéret mértek. Gyártástól függően van némi szórás a panelek között ilyen téren. 540 nit az uhd prémium minimum előírása oled tekintetben, ezt az értéket az összes idei oled modell garantáltan meghaladja.

    Sok lcd tévé úgy tud 1000+ nitet, hogy pár másodperc után lekorlátozza ezt a fényerőt a harmadára. A Sony 4000 nites Backlight Master Drive tévéje egy prototípus volt. Ami a kész terméket illeti (Z9D) ez az érték 2000 nit körül van, energetikai okokból.

    [ Szerkesztve ]

  • Partz

    senior tag

    válasz index31 #50 üzenetére

    Plazmánál az volt a gond meglátásom szerint, hogy a világos kirakatokban nem volt elég a fényerő, az lcd-k mellett és sokan azt látták, hogy az lcd-nek szebb a képe. Sokkal inkább ez állt a háttérben, mint a beégés meg társai vásárlói oldalról. Oled-nél azért más a helyzet, mert már világos kirakatokban látszik, hogy magasabb a kontrasztja mint az lcd-knek, hiába alacsonyabb a fényerő. Ezen ráadásul dolgoznak, minden évben növelik ezt az értéket, csak a tavalyi és az idei oled modellek közti különbség másfélszeres fényerő növekedés volt.

    Élettartam, az Lg mivel fehér oled megoldást használ, nincs gond ezen a téren. Az idei oled modellek 100.000 órával ebben a tekintetben meghaladják a kvantum-dotos lcd társakat, ahol összesen 60.000 órát garantálnak a kvantum-dot filmekre. A kék kvantum-dotok élettartama ugyan úgy probléma, ha nem nagyobb mint oled-nél. Ezek 10.000 órát bírnak jelenleg, részben ezért használnak vörös-zöld kavantum-dot filmeket.

    Az a baj tényleg lcd-nél, hogy pl én, meg aki tényleg a képminőséget tartja szem előtt az sötétben tévézik. Ez az alapja a minőségi részletvesztés nélküli képnek. Itt viszont sokkal zavaróbbak az lcd-k gyerekbetegségei a bevilágítás-felhősödés világító-fekete, mint hogy mekkora a max fényesség. Amit igazából csak akkor veszünk észre, ha egymás mellett nézi az ember a két készüléket.

    tng

    "Plusz szegény sonyt felejtsük már el a tv fronton."

    Ezzel nem értek egyet. Sony aki igazi érdemi fejlesztéseket csinál lcd fronton 10 éves távlatban. Kezdve az rgb ledes tévéivel, ők használtak először kvantum dot-filmet. Legjobban működő háttér világítási rendszerek hozzájuk köthető. Van egy olyan sejtésem, hogy ez az új Backlight Master Drive rendszerük is egy minőségi ugrás lesz, nem csak a koreai megoldásokkal szemben. Sokan előre leírják, hogy csak egy lcd, de szerintem van benne fantázia, rengeteg fejlesztés újítás van lcd fronton mostanság.

    [ Szerkesztve ]

  • Partz

    senior tag

    válasz Fall-N #63 üzenetére

    Tisztázzunk pár dolgot, ma a kereskedelemben kapható oled tévék márkától függetlenül mind az Lg féle fehér oled panelt használják, itt nem alkalmaznak kék sub-pixeleket. Beégés elméletben lehetséges gyakorlatilag nincs, csak image-retention léphet fel ami nem jelent maradandó károsodást. De még ez ellen is biztosítva vannak az ilyen típusú tévék szoftveresen, ha hosszabb ideig állóképet vagy tévé csatorna logóját mutatná a készülék. A Samsung nem gyárt ilyen tévéket, 2013-ban volt egy szériájuk, ami Európában nem volt kapható. Sony pedig csak professzionális monitorokkal foglalkozik.

    Fent írtam jelenleg az oled tévék élettartama meghaladja az led-es lcd-két. Ha utána számolsz 100.000 órás felezési időnél, amíg használod a készüléket garantáltan nem lesz látható pixel degradáció a fekete sávok miatt. Több ezer órás méréseket néztem ilyen típusú oled paneleknél és egy nitet nem csökkent a fényerejük, első pár száz bejáratási órában még nőhet is.

    Quantum-dot összetevők élettartamát hasonlóan az oled-ekhez gyorsított laboratóriumi körülmények között vizsgálják, ma még nem érik el a forgalomban lévő oled-ekét. Jelenleg nincs olyan qled megoldás ahol a pixelek világítanának, csak lcd tévék háttérvilágításának kiegészítéséhez használják. Samsung a Nanosyssel közösen fejleszt ilyen kijelzőt, de ez optimális becslések szerint is csak 2020 körül kerülhet piacra. Amit linkeltél az egy elméleti írás, rengeteg megoldatlan problémával, pl a cikkben szereplő kadmium-szelenid tiltólistás az Eu-ban. Idővel a qled valóban leválthatja az oled-et, de még nem tart ott a technológia.

  • Partz

    senior tag

    válasz arty #67 üzenetére

    Kísérleti prototípusok azért vannak. 2010-es évek elején a Samsung és a QD-Vision is mutatott be ilyen 4-5" körüli kijelzőt, de még messzi volt a képminőség bármilyen tévétől.

    Most állítólag a Nanosysnek van újabb prototípusa, amit a következő vagy a 2018-as CES-en fognak bemutatni, de még ez is messzi van a tömeggyártástól. Gondolkodnak még oled qd-os hibrideken, ahol az oled adná pixelenként a háttérfényt, viszont qd-ok jobb színtisztasága miatt, nagyobb Rec.2020-as színteret lehetne lefedni.

  • Partz

    senior tag

    válasz tng #74 üzenetére

    Az tény, hogy oled nem fog eltűnni pár éven belül. 2018-ban kezdi a gyártást az Lg új több mint 9 milliárd dolláros oled gyárában, ahol minden méretben terveznek paneleket, telefonoktól a tévékig. Ekkor lehet számítani egy jelentős árcsökkenésre.

    Elképzelése azért van a többi gyártónak is. Sonynak itt az új Backlight Master Drive lcd rendszere, ami sokban a crystal led projektből épít. Ezen felbuzdulva tartanak egy ismételt összevetést már idén szeptemberben, ahova bekerül a Sony új Z9D ilyen típusú tévéje. Robert Zohn VE tulaj (ő a rendezője minden évben a hivatkozásodban szereplő tévékirály választásnak) is ott volt a tévé bemutatóján és meglátása szerint is sok mindenben felülmúlhatja az oled tévéket. Itt már az összes tévé HDR módba lesz kalibrálva, mert júniusban még több modell szoftveresen nem állt erre készen.

    Jövőre vagy 2018-ban Samsung a Hyperion quantum-dot-os lcd tévék bevezetését tervezi. Röviden ennek a lényege; kék led-ek használata háttérfény gyanánt, vörös-zöld színszűrők helyett pedig quantum-dot réteget használnának minden egyes pixelnél, ezek teljesen elnyelnék a kék hullámot és 90% feletti hatékonysággal gerjesztenének vörös illetve zöld hullámot. Ezzel sokkal magasabb fényértéket lehetne elérni, mivel a színszűrők az energia ~2/3-át elnyelik (ez a nagy fenéje jelenleg az Lg oled tévéinek), színtisztaság is magasabb lesz mert a színszűrők ezen is rontanak. Ezek a kijelzők előzetesek alapján 4000-5000 nit képesek lesznek, 97% körüli Rec.2020 színtér mellett. Ez még mindig csak az előszele lenne a terveben szereplő valódi rgb quantum-dotos rendszereknek, amit még 5 évre tesznek.

    Jelenleg az Lg oled megoldását tartom a legjobbnak, de ez gyorsan változhat. A többi gyártó se ül tétlenül és rengeteg van még az lcd tévékben.

  • Partz

    senior tag

    válasz PuMbA #79 üzenetére

    Ehhez az is hozzátartozik, hogy jelenleg az LG a HDR10 tartalmak megjelenítését sok esetben hibásan kezeli szoftveresen, egy firmware frissítéssel ez megoldható lenne. Dolby Vision kódolásban ugyan ennél a tartalomnál látszanak azok a világos részletek, szóval nem az oled panellel van a fő gond, de az is tény hogy világosban ez látványosabb. Egy hónap múlva kiderül a Pana mit hoz ki ugyan ebből a panelből. Ezek mellett több tulaj jelezte, hogy a Pana UB900 uhd blu-ray lejátszója, Pana tévékkel szuperül működik, viszont más gyártók tévéinél sávozódást tud okozni, itt sokan a 10-12 bit konvertálásra gyanakodnak.

Új hozzászólás Aktív témák