Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • shabbarulez

    őstag

    Ebben most nem értem a rációt. Ezeken a területeken eddig is kötöttek be miniDSLAM-os megoldással ügyfeleket, tavaly ősz óta sokkal nagyobb létszámban mint azt megelőzően. Viszont a fatáv által használt bekötési módszertan igen idejétmúlt és legfőképp költséghatékonysági megfontolásból csekély uplink kapacitást biztosító megoldás volt. Ami magyarul azt jelentette hogy nem csináltak optikai uplinket hanem helyette a meglévő telefonos infrastruktúrán E1-es trönköket felhasználva 8 előfizető/E1 uplink kapacitás mellett kötötték az ügyfeleket.

    Vajon most végre változtat ezena bekötési módszertanán a Tícom? Mert ha nem akkor nem sokat ért az hogy kliens oldalon az egekbe emelik a sebességet. Ha meg végre optikán csinálnak rendes 100Mbps-es uplinket ahogy azt eddig nem tették, kérdés mi lesz a tavaly ősz óta vagy az előtt magas számban bekötött Hytasos területeken élőkkel? Ők vajon miért nem érdemesek normálisabb uplink kapacitásra?

    Azért kíváncsian várom a fejleményeket. Tavaly ősszel itt a 3. kerület Hytas részén elérte fatáv hogy 4.5 év várakozás után lett ADSL, igaz az alkalmazott technikai megoldásuk miatt ez olyan is lett ami nem túl magas technológia szintet képvisel. Ha őszig megoldják itt is a rendes uplinket ahogy a fent említett két kerületben akkor talán újabb egy év elteltével már olyan ADSL-t fognak árulni amit megvenni is érdemes.

  • shabbarulez

    őstag

    ''A Magyar Telekom az ADSL szolgáltatás fejlesztésének következő lépéseként az ADSL2+ technológián alapuló új kereskedelmi termékek bevezetését tervezi''

    A Tícom ADSL2+os hálózati fejlesztései a sajtóhírei alapján májusig bezáróan tartanak. E hír alapján nagyon úgy tűnik hogy az őszi IPTV indulásig ki fognak várni az új csomagok bevezetésével. Mondjuk erre eddig is igen komoly esély volt így lesz, hisz ráépülő szolgáltatás nélkül nincs értelme a nagyobb csomagok bevezetésének. Úgy tűnik az új csomagkínálat bevezetésére inkább csak ősz felé érdemesebb számítani.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz sanyixXx #1 üzenetére

    Az 512kbps-es legkisebb csomagnak az a szerepe amire született, hogy legyen egy olcsóbb belépő szintű csomag. Ezzel inkább azokat célozzák meg akik át akarnak térni modemes netről ADSL-re vagy teljesen újak az internet terén.

    Sok nyugati országban ugyanúgy megvannak a 192kbps vagy 256kbps letöltésű belépő szintű csomagok. És azért 512kbps-es nettel viszonylag jól el lehet lenni. Persze ha masszívabb feltöltést akarsz és ezt igen gyakran megszed akkor nem ez a te csomagot, de amikor piacilag pozícionálták akkor nem is annak a felhasználói tábornak szánták.

    A kis sebességű vagy kis adatforgalom limites belépő szintű csomagokat jellemzően mindenhol meg szokták tartani, de a szerepük inkább az hogy becsábítsák az előfizetőket a broadbandes táborba, aztán ha már jobban belelendülnak a használatban akkor a nagyobb és drágább csomagok felé terelik a szolgáltatók ezen ügyfeleket.

    Idővel majd biztos lesz ilyen máshol is de nem egyhamar. Szerintem ezeken a Hytasos területen kihasználják azon területi adottságokat amit eddig ignoráltak. Vagyis közel az előfizetőhöz leraknak egy modern miniDSLAM készüléket ami egy optikai uplinken kapcsolódik a telefonközponthoz. Viszont eddig ez az optikai uplink helyett barkács megoldások voltak ami inkább rosszabb minőségű szolgáltatást tett lehetővé mint a ''normál'' rezes területeken biztosított ADSL szolgáltatás.

    Ahhoz hogy hasonló nagy sebességű ADSL-t lehessen kínálni a szolgáltatási területen teljesen át kell építeni a meglévő hálózatot. A rézkábel hosszt le kell rövidíteni 1-1.5km hosszúságra, onnan egy kisközpontot kialakítani ahová modern modulárig eszközparkot telepíteni, természetesen ezt redundás tápellátással és megfelelző rongás elleni védelemmel ellátó fémszekrényekbe telepíteni. Ezeket a cabineteket vagy nodeokat pedig optikai kábellel csatlakoztatni a mostani főközpontoknál összefutó gerinchálózati kapcsolódásokhoz. Ez a hálózat fejlesztési folyamat viszont nem két alatt fog lezajlani hanem évek alatt, és nem is lesz olcsó mulattság inkább százmilliárd körüli tétel. Nem véletlenül vett föl nemrég 50 milliárod hitelt Tícom hálózat fejlesztésre és a Tícom-tímobájl fúzió hátterében is ilyen tíz milliárdos hálózatfejlesztésre lehívható állami pénz állt.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz eq2_fan #5 üzenetére

    Ha ez így lenne akkor kovács pisti már a régi csomagjaival is elérte volna a szerződésbontást. A felhasználók adatmennyiséget érintő szokásait nem igazán a sebesség határozza meg, főleg nem lineáris formában. Attól mert valaki 10x gyorsabb kapcsolatot kap nem fog 10x több adatmennyiséget forgalmazni. Nagy valószínűséggel semmi változást nem fog kiváltani az adatforgalmi szokásaiban vagy csak minimálisat. Ha megnézed BIX statisztákákat azon időszakokban amikor egyes szolgáltatók az elmúlt időszakokban globálisan sávszélt emeltek az nem igazán okozott drasztikus forgalom megugrást.

    Az előfizetőknek vannak bejáratott szokásai ami meghatározza mennyit töltenek, ha ez időnként meg is változik ahhoz sokkal kevesebb köze van ahhoz hogy új, gyorsabb kapcsolatot kapnak mint más külső tényezőnek ami lehet nem is nethez kötődik.

    Drasztikus adatforgalom emelkedést igazából csak azon már szinte beteges letöltésben szenvedőknél fogsz tapasztalni akiknél tök mindegy milyen kapcsolatot pakolsz alájuk azt mindig 100%-on akarják kihajtani. Szerencsére az ilyenek száma elenyésző.

    Pl. saját példámnél az elmúlt ~1.5 év alatt az adatforgalamam úgy 50%-kal nőtt, ami belefér abba a természetes növekedésbe ami majd minden előfizetőnél lejátszódik ahogy egyre jobban megismeri a dolgokat és új szokásokkal gazdagodik. Ennek és a növekvő létszámnak köszönhető az hogy a net világméretű forgalma durván évente duplázódik. Szóval a 1.5 év alatt a kapcsolódásom sebességét 6x-osára emelte a szolgáltatóm mégsem növekedett ezzel egyenes arányban a letöltésem. És ez a felhasználók döntő többségénél hasonló képet mutat.

Új hozzászólás Aktív témák