Keresés

Aktív témák

  • greenface

    aktív tag

    Egy régi AT-s tápegységen láttam már hasonlót (a márkára nem emlékszem, de súlyos, vmi jobbfajta márkás darab volt): a táp oldalán kis süllyesztett trimmer-potik voltak, 12, 5 és 3.3 felirattal. Ki is próbáltam: valóban szabályozhatóak voltak a kimenő feszek, néhány %-os tartományban persze.
    Különben én ennek nem sok értelmét látom. Nem az a lényeg, hogy minél pontosabban és stabilabban tartsa a szabvány feszeket? Amit a usernek szükséges lehet állítani, úgyis az alaplapon kell.

    ''Mit ér az erő, ha nem a tiéd?'' - "Pénz legyen, a többit megvesszük!"

  • greenface

    aktív tag

    válasz andorpapa #7 üzenetére

    ''Nálam például minden táppal kicsit magas a feszültség, az áram itt talán erősebb, vagy tudja a hóhér, a lényeg az, hogy nálam például pont jól jönne egy kis szabályozás. Másnál meg túl alacsony a feszkó (hiába szuperhiper a táp), ott is hasznos.''

    A tápok tudtommal úgy működnek, hogy a hálózati fesztől függetlenül (egy bizonyos tartományon belül persze) stabilan tartják a szabvány feszeket. Azaz ha vkinél 12,2 V a 12V-os ág, az aligha azért van mert nem 230, hanem 240V van a konnektorban....
    Szerintem durván 200-250V közt a tápnak nem változik a kimenő feszültsége. Ezért írtam, hogy nem sok értelmét látom a szabvánz fesz.-értékek szabályozhatóságának.

    Nem vagyok villamosmérnök stb., javítsatok ki, ha nem jól írtam, de tudtommal a kimenő fesz feszstabokkal van stabilizálva, amiknek ugye az a tulajdonsága, hogy bemeneti fesztől függetlenül a beállított érték lesz a kimeneten.

    ''Mit ér az erő, ha nem a tiéd?'' - "Pénz legyen, a többit megvesszük!"

  • greenface

    aktív tag

    válasz andorpapa #23 üzenetére

    Úgy érted, hogy ugyanazt a gépet (minden alkatrész, táp ua.) elviszed máshová, és változnak a feszek? Ez elég érdekes, de nem hinném, hogy a hálózati fesz miatt van. Esetleg hőmérséklet-különbségre tudnék tippelni, bár ez sem lehet számottevő. (Egyszer amikor javítottam kissé a tápom hűtésén, az 5V kissé stabilabb lett.)
    Szóval passz, de a hálózati fesznek nem volna szabad befolyásolnia. Arról nem is beszélve, hogy elég extrém hely az, ahol a 220 alatt, vagy netán 240 fölött van a fesz konnektorban. (250 felett meg olvad a tápban lévő biztosíték...) Ennyit a tápnak lazán ki kéne 'szabályozni'.

    De ha csak a tápot viszed máshová, konfig más, akkor világos: nem szokott teljesen pontos lenni az alaplapok feszmérője.
    Általánosságban is igaz, hogy ha vmi nagyon fals értéket ír ki, érdemes voltmérővel is ellenőrizni, melőtt eldobnánk az esetleg kifogástalan tápunkat...

    ''Mit ér az erő, ha nem a tiéd?'' - "Pénz legyen, a többit megvesszük!"

  • greenface

    aktív tag

    válasz andorpapa #26 üzenetére

    Hát nem tudom, szerintem nem a hálózati fesz-változás az ok, de majd megkérdek vmi nagy villany-gurut...

    Az alaplapok pedig tényleg nem szoktak teljesen pontosan mérni. Nekem pl. a 12V-ra 1-2 tized V-al többet, az 5V-ra kb. 0,1 V-al kevesebbet mér: az alaplapom szerinti 12,3 - 4,78 V-mérővel 12,12 - 4,91. Szóval V-mérővel kimérve sokkal egészségesebb értékek vannak...

    ''Mit ér az erő, ha nem a tiéd?'' - "Pénz legyen, a többit megvesszük!"

Aktív témák