Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Pingüino #79 üzenetére

    Vegyünk egy átlagos szakembert és a tudása értékét a munkaerőpiacon.
    Ha azt nézed, hogy pillanatnyilag mi határozza meg, hogy a munkájáért mennyit fizetnek, az egyfajta spekulatív alapon dől el: hányan pályáznak ugyanarra az állásra, más cégek mennyit adnának, hogyan szerepel az állás interjún, van-e ismerőse a cégnél, aki kezeskedik érte, stb.
    Ugyanakkor kijelenthetjük-e, hogy az emberek fizetése általánosságban független attól, hogy mennyi konkrét hasznot termelnek a munkaadójuknak?

    Persze fel lehet sorolni sok-sok vicces vagy szomorú példát, amikor a fizetés és a teljesítmény pro és kontra nem fedi egymást, de ettől függetlenül egy cégnek valami alapján csak el kell döntenie, hogy egy adott munkaerőt megéri-e az adott fizetésért alkalmazni vagy sem. Ez pedig már nem a munkaerőpiaci spekulatív árfolyamon, hanem a cégnek termelt hasznon múlik.
    Márpedig ha az emberi munka spekulatív árfolyamát korrigálja a valós teljesítmény, akkor mindennel így kell, hogy legyen, hiszen végeredményben minden dologban az emberi munkát kell megfizetned.

    A kripto esetében tehát az a nagy kérdés, hogy mi az az emberi teljesítmény mögötte, amihez a pillanatnyi árfolyamát viszonyítani lehetne?
    Sokan ilyenkor rávágják, hogy maga a rendszer és az üzemeltetése, mint szolgáltatás. Csakhogy ez olyan, mintha a pénz értékét kizárólag a pénzt számoló banki alkalmazottak és könyvelők munkája adná, ami nyilván nonszensz.

    Tehát továbbra is ott tartunk, hogy ha az emberi teljesítményt keressük egy adott coin mögött (és még véletlenül sem a blockchainről, hanem az abban forgó konkrét coin-okról beszélek), akkor úgy járunk, mint a TSZ elnök Örkény egyperces novellájában:
    - Mennyi?
    - 120
    - Mi 120?
    - Mi mennyi?

Új hozzászólás Aktív témák