Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • sb

    veterán

    válasz Khelben #38 üzenetére

    Azt nehéz megérteni, hogy van akinek a súly/méret is fontos? Pont egy laptopnál lehetne könnyebben felfogni ezt, mert ugyanezen az alapon a 3kg-os notiból meg a desktop 5950X hűtését és teljesítményét spórolták ki a 3070-el együtt.

    Azon lehetne vitatkozni, hogy fordítva mi értelme: gyk. miért nem raknak i5-öt bele ha valakinek ennyire könnyű noti kell.
    Vagy max azon, hogy van egy "egészséges" középút. Mondjuk 14"-ban 1.3-1.4kg, 15.6" 1.6-1.8kg, stb... Ott úgy amit érdemes és használható kraftot ad annak nagy része ki is jön belőle. De mivel az igények is változók ez sem tud általános igazság lenni. Van akinek a 15W-os cpu is elég 35-65W Turbo nélkül, de fontos az üzemidő, hordozhatóság, súly. Nekik gyártják az ilyen rétegtermékeket.

    @jasso
    Ennyire szerintem nem rosz a helyzet. Bár tényleg bedrágult minden de a másik oldalon többet is kap az ember. 300k körül már igen jó cuccokat lehet venni szvsz, kis akcióval 250 körül is.
    Nekem nem volt eddig notim de most kettő is bekerült a családba, lehet, hogy a desktop is menni fog. Amit a pozitív oldalon én látok:
    - Mondjuk 5 éve lehet, hogy kijött 180-200k-ból egy normális i5 modell de kompromisszumos volt a maiaikhoz képest:
    - Egy átlagdesktop erejét nem lehetett kiváltani. Ma kapsz egy 6-8 magost ami 2-3x gyorsabb a jelenlegi i5--öknél.
    - Közben üzemidőben is oda jutottak, hogy simán használhatóak kb. 1 napon keresztül.
    - Tömegben is sokat jelent szerintem, hogy közben 1.5-2kg alá érkeztek a 14-15.6"-osak. Sokkal könnyebben hordozhatóbb vagy használható ölben pl. szerintem mint az átlagos 2-2.5kg-os sávban lévők anno.
    - És még egy sarkalatos pont az E.Kaufmann által említett kijelző. Noti=szar kijelző, ez ment 10-15 évig. Miközben monitort, de tabletet is high dpi, IPS minőségit kaptál már évek óta olcsón. Notiban meg felárral se... jött a HD TN és annyi. Vagy egy jóféle 50% sRGB, 1:600-as IPS panel. Ez talán 1 éve indult és szvsz idén fordult meg igazán.
    Ki lehet fogni olcsón is "kommersz" 1080p60, de már 100% sRGB paneleket. Vagy 300k-s sáv körül extrákat: 16:10, 4-500nit fényerő, 90-120Hz. 16", sőt, megjöttek az OLED-ek amiket monitorban továbbra is lehet várni.
    Nemrég akcióban 800 EUR volt egy 13.3"-os Asus OLED, de volt Lenovo Yoga is 900 ill. 1-2x 800EUR-ért, 14", 2.8K HDR500, 90Hz OLED.
    - Aki játszik már az is gyk. kompromisszummentes notit tud venni... nyilván nem ennyiért hanem inkább 4-500k között. De a dvga árak mellett sok esetben még olcsóbb is a noti mint a desktop.

    Én 14"-os Ideapad 5 Pro-t újítottam, 5600H, 16GB, 14" 16:10, 100%, 400nit, 2.8K, 90Hz IPS. 270k volt Win10-el.
    A másik 14"-os Vivobook, 5500U, 16GB, 14", 16:9, 100%, FHD, 60Hz IPS. 220k OS nélkül. Ez nyilván a helyén kezelve a belépő "minőség", tudatosan lett választva, de pl. a szokásos Vivobook-tejfölösdobozokhoz képest ez is lépett előre, fém ház, alj, fedlap, a kijelző, stb...

    Nyilván a "használtüzleti" sokkal jobb lett volna mert ezek fél év után kukába mennek majd. :U
    Nekem egyelőre megfelelnek. A kijelzők jók, az Ideapad kegyetlen. Erőben meg bőven elég, közben félpasszívan elmennek. De terhelve sem nagyon fogják vissza magukat, ott vannak a 4650G-m nyakán vagy ott is hagyják. Nyilván ott nem hangtalanul mint a desktop.
    Játék már nincs, így a desktop 4650G-t gyk. kiváltják.

  • sb

    veterán

    válasz Khelben #40 üzenetére

    Igen, ez még valid lehet de ahogy lentebb írták így is erősebb a proci, hiába "throttlingol".
    Egyébként ez az egész throttling túl van lihegve szerintem. Nincs proci évek óta, ami maxon ki tudná hajtani magát. Desktopon sem. A throttling annyival csúnyább, hogy ott a gyári specit sem hozza, de ha eleve ilyen visszafogott spceiket kapunk akkor nem hiszem, hogy érdemes ezzel foglalkozni.

    Úgy értem, hogy allcore nincs olyan cpu ami tudná gyári fogyasztási kereten belül ugyanazt az órajelet amit single core tud.
    Az meg, hogy fogyasztási keret vagy túlmelegedés miatt fogjuk vissza kb. ugyanazt jelenti, csak egy paraméter kérdése. Ha a hő miatt vesz vissza akkor a normális mérnöki megoldás az lett volna eleve ha a fogyasztási keretet lövik kisebbre gyárilag és a specit is lejjebb veszik annak megfelelően. De így is annyi változik, hogy a single core mondjuk 4GHz helyett allcore 2.5 helyett majd megy 2.3-at. Na, bumm.
    De egy desktop bármilyen cpu sem tudja kifutni magát a 65-95W-os keretekből, ezt látjuk.

    És ez a logikus fejlesztési irány is. Fix, alacsony fogyasztási keretből több kraft kijön sok maggal és alacsony órajellel. Ezeket 6-8 maggal meg nem fogják i3/Ryzen3-nak elnevezni.
    A másik topicban is előjött, hogy minek tesznek 6-8 magosokat 15-25W-ba. Mert az lesz az erősebb. Annyiból 2 mag mindig lassabb lesz, sokkal. Fűteni meg mindkettő ugyanannyit fog mert ugyanannyi W, sőt 2 mag még rosszabb eloszlásra. Órajelre meg a 6-8 magos lesz lentebb sok maggal, lehet fejet vakarni, hogy visszavesz, közel sincs 3-4GHz-hez és mennyire szar.

    @dredjudge84
    Nálam 2kg-os üzleti Latitude is throttlingolt, 15W-os cpu-val, 4 maggal.
    Friss biosokkal meg gy. fordítva hűtőtt, terhelésre throttling azonnal, hűtés helyett, idleben meg süvített. Aztán javították ill. azóta másik gép lett, de normális hűtésvezérléssel is ennyit tud, egyszerűen szar.

  • sb

    veterán

    válasz Hieronymus #54 üzenetére

    Úgy értettem, hogy beraksz egy 2/4-es 15W-os cpu-t és egy 8/16-ost akkor 2 szálon ugyanazt fogja tudni órajelben.

    Tehát ami nem párhuzamosítható az ugyanúgy fog menni 8/16-on is 2 magon.
    Ami meg párhuzamosítható az sokkal jobban megy majd, mert nemlineáris a skálázódás lefelé.

    @KISDUCK
    Gyakorlatban és user oldalról persze, hogy nem mindegy, de most elméleti/technológiai oldalról vetettem fel, hogy totálisan ugyanaz a problémakör. Semmiben nem más.
    User - ha értene hozzá - beállítja magának, visszavesz a TDP-ből és máris TDP "throttlingra" cserélte a thermalt két klikkeléssel.
    Az más kérdés, hogy neki nem kell értenie hozzá és ez a gyártó feladata lenne.

    @dredjudge84
    Ha fizikai a probléma akkor nem tudja megoldani a gyártó, de amit én írtam, 2kg-os notit, abban egy 35-45W-os cpu is lehűthető, nehogy egy 15W-os. Tehát itt sima bénázásról van szó. Ahogy az is az volt amikor 5-6 bios frissítés után volt egyáltalán normális a ventivezérlés.
    Az színtiszta szar beállítás.

    De mondok jobbat. Egy egy 15.6"-os 2kg-os Dell Latitude, 15W cpu (35W Turbo). Ezt throttlingolja magát szét és vesz vissza 25W környékére, többet nem bír 90 fok alatt egy gen10 4/8 cpu-val.

    Az előző 4-5 éves is egy Dell Latitude volt, 2kg de 14" tehát még kevesebb a hely benne. Abban 35W-os 4/4 cpu volt. 35W-ot bírt hosszú távon is kb. 90 fokon. Alulfeszeltem, 30W-ot kért így, azzal órákig elment 80 fok körüli hőmérséklettel. Gen6 4/4 cpu.... ami a gyakorlatban ugyanaz. Az új (4 generációval később) a HT-vel tud több pontot hozni.
    De csak miután javították és ha belövöd a hűtést itt is. Előtte szarabb volt sokkal. :D

    Most, hogy sikerült végre értelmezhető notikat szerezni ezek 1.4kg-al 14"-ban 6/12 cpu-val simán mennek full load alatt normális órajeleket. Egy Cinebench ugyanazt a pontot dobja mint az asztali Ryzen 6/12. Valahogy mégis sikerült a hűtést megoldani. Itt is 25-35W a Turbo. Netezés mellett meg passzívan is elmennek.

  • sb

    veterán

    válasz KISDUCK #60 üzenetére

    A utolsó részben igazad van. Általában ezt azt jelenti, hogy nem éri a gyárilag specifikált alapórajeleket. Bár mostanában már van ugye olyan is ahol hőmérsékletfüggő OC van plusz órajelekkel, AMD-nél.

    Az eleje viszont nem világos, hogy ezen technikailag mi nem érthető. A TDP-hőmérséklet elég szoros összefüggésben van. Az AMD-nél vmi képlettel is dobálóztak anno.
    De ha ez nem elég konkrétan az történik amit mondtam. Kinyitsz egy Throttlestop progit vagy egy hwinfót és azt látod, hogy eléri a hőmérsékleti limitet a a cpu és láss csodát, a TDP keret elkezd egyre lejjebb kúszni. Kijelzi bármelyik progi.

    Azt kéne látni, hogy ez egy többparaméteres egyenlet. Van a max órajel amit a cpu fizikailag el tud érni. Utána ezt behatárolja a hőmérséklet elsősorban. De a hő az maga a leadott teljesítmény, tehát ha sok akkor a TDP-t veszik vissza. Ezért nincs 250W-os proci, helyette van 65W-os.... meg ami 10-28s-ig 250W-os lehet. Mert utána úgyis túlmelegedne.
    Ezzel már visszavettél az eméleti teljesítményből.
    De ez még mindig elméleti mert mi van ha megvágod a hűtési rendszert? Akkor még jobban vissza kell venni. Ha ráraksz egy vízhűtést akkor meg többet is elbír.

    Ezek egymással összefüggnek és:
    1. A max órajelet szinte soha nem kapsz (több magon ahol a hőmérsékleti limiteket el fogod érni).
    2. A kapott órajel meg TDP (mennyit termelsz) és hűtés (mennyit vezetsz el) függő lesz. Ezeknél "válogathatsz" mit szeretnél.

  • sb

    veterán

    válasz Hieronymus #61 üzenetére

    Valami itt félrement... mégis hol kéne számítania az alap órajelnek (amit allcore-ra adnak meg) ha csak 2-4 szálat használ? Itt inkább a 2 vagy 4 magos órajelet kellene megnézni aminek hasonlónak kellene lennie. Allcore meg nyilván kevesebbet tud órajelben a 8 magos mint aminek 6 maggal kell ugyanakkora keretbe beleférnie.

    Ha pedig azonos a TDP keret akkor 2 vagy 4 magon pontosan ugyanannyit kéne tudnia órajelben mindkét procinak, tök mindegy mit írnak rá. A többi marketing.

    Most ne azt nézzük már, hogy ha direkt 1-200MHz-el magasabb vagy alacsonyabb órajelet írnak egy cpu modellre akkor az miért lassabb/gyorsabb.
    Mert azt akarták, hogy az legyen.

    Elméletben viszont ugyanarra képesek azonos architektúrával, azonos magszámmal. Más nem jöhet ki fizikailag.

    [ Szerkesztve ]

  • sb

    veterán

    válasz Hieronymus #64 üzenetére

    Nem kell lekapcsolni a magokat. A többmagos Turbo ezt csinálja évek óta. Ott volt a specikben hány maggal milyen órajelet tud max. Akkor is ha közben a maradék 4-6-8, akárhány mag pihen.

    Abban van igazság amit a középső részben írsz, de nem így működik. Az ütemezőben állítható egy rakás paraméter, hogy mi alapján kapcsolgassa az órajeleket. Nem érdemes a mélyébe belemenni de vannak terhelési szintek (milyen % felett/alatt lépjen fentebb órajelben és vegyen vissza) kapcsolgatási agresszívitás, mikor altasson magokat, stb... ezek hw oldali paraméterek, és sw oldalról is van pár: sw prioritásra hogy reagáljanak, előtérben, háttérben futó appok kapjanak több cpu időt.
    Leegyszerűsítve elég a Windows energiasémát nézni, kb. ezeket állítgatja.

    Desktopon volt már olyan elcseszett séma ahol hasonló történt mint amit írtál. Ugyan nem alap órajelre, de az alacsonyabb allcore Turbora állt be 2 mag terhelésénél is.
    Mondjuk terhelve volt 2 mag 100%-ban, a maradék 4 mag pedig 5-10%-ban. A séma viszont agresszív volt, így az 5-10%-os 4 magot is fellökte magas órajelre. Így a 2 100%-os mag ugyan gyorsabb volt, de 1-200MHz-et veszített ahhoz a sémához képest amikor a 4 tétlen magot teljesen visszavette, nem alap órajelre, hanem energiatakarékos, visszavett órajelekre.

    Vagyis vmi ilyesmi volt a két eset:
    1. 4 mag 5-10%-on: 3.0GHz, 2 mag 100%-on: 3.7GHz.
    2. 4 mag 5-10%-on: 1.2GHz, 2 mag 100%-on: 4.0GHz.

    De ez egy elcseszett profil volt. A példában a 100%-on tekert magok és 5%-osak jól elkülönülnek. Ezt fel kell ismernie és nyilván semmi értelme elcseszni a 2 mag Turbóját töredék terhelésért a másik 4 magon felesleges magas órajellel.

    Ha pedig kiegyenlítettebb a helyzet, pl. 2 magon 80%, vagy akár 100% is lehet... a másik 4-en pedig mondjuk 40-50% akkor meg az az optimális, ha visszafogja a 2 terhelt magot is ennyivel. Mert összességében a maradék 4 magon is akkora terhelés van aminél jobban jár, ha ott meg nem a 2. opciót választja, 1.2-re visszavett magokkal.

    A két eset viszont tök egyértelműen elkülönül a terhelési szintekből is. Szóval ezt lehet jól kezelni és jól is kezelik a procik. Ez a gyakorlatban is így működik és semmi hátrányod nincs a több extra magból ha kevesebbet használsz belőlük.

Új hozzászólás Aktív témák