Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • DJS

    tag

    válasz tibz03 #39 üzenetére

    "TV-ben is nyomják, néha-néha el lehet kapni. A TV reklám pedig nem olcsó."

    Melyik bank nyomja? Mert a látszattal ellentétben a bankok még mindig függetlenek és versenyeznek egymással. Lehet, hogy egy feltörekvő vagy új bank hirdeti, de a nagyok már nem.

    "A bank semmit sem csinál azért, mert kedveskedni akar. Főleg itt Mo.-n megy a pofátlan lehúzás a bankok részéről, de ebbe most tényleg ne menjünk bele, nagyon nem ide tartozik. Egyébként konkrétan tudom, hogy kereskednek a bankok a bankkártya-információkkal, nem felvetésként írtam."

    Senki nem mondta, hogy a bank nem profitorientált, és azt sem, hogy a hitelkártya-statisztikákkal tilos kereskedni. Viszont ha konkrétan tudod, hogy eladják a személyes adatokat, akkor irigyellek, mert híres és gazdag leszel, amikor perre viszed az ügyet...

    Az opensource úgy indult, hogy volt egy túlkoros hippi, aki elég ismert és okos volt ahhoz, hogy komolyan vegyék a szavát. Felfigyelt arra, hogy (a korai sz ámítástechnikai gyakorlattal szemben) elkezdett terjedni a zárt forráskód, és ez hosszú távon függőséget és merevséget hozhat. Ezért létrehozott egy alapítványt nyílt forráskódú szoftverek írására.

    Bár az alapító még él, az alapítvány maga kvázi lényegtelen, csak az első lökést adta, meg a jogi kereteket dolgozta ki. A nyílt forráskóddal utána történt néhány dolog:
    - mögé álltak nagyvállalatok is
    - életforma lett, hobbiprogramozók és designerek tízezrei foglalkoznak vele
    - az ingyenes technikai lehetőségre számos sikeres vállalat települt (pl. a TCP protokoll ingyenes, a HTML is, a böngésző is, de a Google és a Facebook már tényleges milliárdokat kaszált a hirdetésekből)
    - kormányzati szinten is felfigyeltek arra, hogy jé, tíz évvel ezelőtti formátumok megnyitásával már gondok vannak - ki láthatta volna azt előre... -, és elkezdtek nyílt szabványokat keresni
    - törvény kötelezte a gyártókat arra, hogy hardvert csak működőképes szoftverrel árusíthassanak
    - az iparági versenyeket szintén szabványosítással fejezték be anno, ma már kevés weboldalon használnak ActiveX-et.

    Az is kiderült, hosszas vizsgálatok hatására, hogy ingyenesség maga csak egyetlen és várhatóan múló jelenség. A nyílt forráskód inkább egy fejlesztési modell, nem is minden licensz követeli meg az ingyenességet.

    Tehát más miatt nyílt forráskódú a Linux, mint a Java. Az egyiket a lelkesedés hajtja (az Ubuntu konkrétan egy unatkozó milliárdos hobbija), a másik viszont a piac stabilizálásáért lett nyílt. Az ingyenességgel ugyanis nehéz versenyezni. Nem lehetetlen, a Microsoft máig nem roppant bele, hogy van Linux is, de kidolgozott nyílt dokumentumformátumokat.

Új hozzászólás Aktív témák