Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Pingüino

    senior tag

    válasz pelgrim_v1 #4 üzenetére

    Valószínűleg ennek a pénz az akadálya. Azért folyamatosan fizetni a lejött waferek után, vagy bele ölni előre egy nagy rakás pénzt a gyárépítésbe, gépesítésbe, meg a mérnökök fizetésébe, akik az egészet üzemeltetik, hogy aztán majd valamikor visszatermelje a befektetett tőkét, nem olcsó dolog. Ők meg sztem örülnek, hogy már nincs hitelük. Az Intellel ellentétben, akinek meg kb. 2 évnyi profitjuknak megfelelő tartozásuk van.

    Meg ugye ha már említettem a kezelőszemélyzetet, nem csak annyi a dolog, hogy felhúzom a gyárat, oda mérnököt is találni kell, akik üzemeltetik. Egyszerűbb így bérgyártásban.

    De egyébként nem is lenne ezzel gond, mert a TSMC is tudna gyárat építeni, ha kell. Csak vszínűleg az AMD erősen alulkalkulálta az igényeket, és nem foglaltak elég kapacitást. Ha meg most leadják az igényt, az nem 1-2 hónap, míg lesz belőle valami.

    [ Szerkesztve ]

  • Reggie0

    félisten

    válasz pelgrim_v1 #4 üzenetére

    Osszessegeben azert az AMD annyira nem nagy vevo, hogy sajat maga eltartson egy node-ot:

    Es az egy dolog, hogy most elvan 7nm-en 1-3 evig, de utana a node nem lesz kuka, azokat tovabb kell engedni a nem elvonalbeli gyartoknak, hogy meg profitot termeljen es gyakorlatilag egy bergyartot kell jatszania, mikozben a sajat termekukkel lepniuk kell tovabb 5nm-re es igy tovabb. Csinaltak ezt regen, igy valt ki beloluk a Global Foundries.

    Az intelnek ez azert fert bele, mert ethernet vezerlotol kezdve mindenfele apro szarsagot is gyartanak, amiket aztan az elavulofelben levo nodeokra ra lehet ereszteni, igy nem kell vevoket hajkuraszni, mert nem lesz kihasznalatlan nodejuk.

    [ Szerkesztve ]

  • hallador

    addikt

    válasz pelgrim_v1 #4 üzenetére

    Volt nekik gyáruk, és olyan gyáruk is volt, akiktő aztán külön váltak, és licencelte a technológiát. Ez csak akkor éri meg az x86-os piacon, ha a technológiát, a gyárat, a fejlesztést egy cég végzi el. Az AMD a 2000-es évek közepén eladott mindent ami gyártással kapcsolatos. Pedig egy ideig még flash-t, és RISC processzorokat is bérgyártottak, de így sem tudták/akarták megtartani a gyártást.
    A TSMC nem fogja licencelni a technológiáját, mert Ő ebből él.
    Az Intelnek azért nincsenek ilyen problémái, mert legalább 5 - 6 saját gyára van, de egyelőre nem is jutottak 10 nm-nél többre.
    De erre nem is feltétlenül megy kárba, mert az intel minden mást is gyárt. Sőt fejleszt is, a networktől, a raid vezérlőkön át, a flash-en át az embadded chipekig.
    A TSMC-nek az AMD egy kisebb ügyfele. És nem azért nincs kapacitása, mert alulméretezték volna, hiszen erre az Apple a legjobb példa, a gyártásra a nagy félvezetőgyártókat sokkal jobban fogja érdekelni egy olyan termék előállítása, amiből sokkal több haszon van.
    Az AMD nem annyira profitábilis, mint az apple, vagy a samsung vagy akár az nVidia.
    Ugye az Intel azért tudja megtenni, hogy sok processzort gyárt le, mert saját maga képes tervezni az erőforrásait, és csak akkor nyúl pl a tsmc-hez ha nagyon kell. Az AMD viszont mindenki mástól is függ, de még nem is nagyok.
    Ezáltal ameddig az Intel, komplett gyártó, addig az AMD az apple-hoz hasonlóan csak félvezető tervező cég. Viszont az apple iphone-ból sokkal több fogy, mint AMD-ből.
    Az intel mint a legtöbb nagy cégnek ugyan vannak tartozásai, de így is sokkal stabilabb a legtöbb gyártónál, pontosan azért mert sok lábon áll, valamint komoly állami beszállítók is, stabilabb a kapcsolat.
    Az AMD tulajdonosi köre miatt, nem szeretik az állami szektorokban. Sokan nem szeretik az Arab és Távol-Keleti befektetőket.

    [ Szerkesztve ]

    The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

Új hozzászólás Aktív témák