Új hozzászólás Aktív témák

  • májkimiki

    őstag

    Ez egy tök jó írás, egy kicsit más szemszögből. Szerintem a #rant "hesteget" nyugodtan leveheted. Szerintem.
    Elolvastam többször a cikket és a kommenteket is.
    Használok Arch Linuxot pár éve, meg telepítettem már így is-úgy is.(Manjaro nem a kedvencem).
    Az azért a köztudatban benne van, hogy az Arch Linux nem igazán való server környezetbe a "rolling edge" tulajdonságai miatt. Biztos van aki azért bevállalja, de szerintem nem nagy lóvés extra nagy rendszereket tesznek alá. Innestől kezdve, mint ahogy tapasztaltad az extra biztonsági megoldások supportja, nem éppen az erőssége a rendszernek. Amit az is alátámaszt, hogy az alap repókba (core, extra, communty) nincs is benne, csak az AUR-ban. Ott is csak azért, mert valaki fontosnak találta, hogy Arch-ra felhúzható legyen.
    Summa summárum az Arch nem server distro! (és semmilyen Arch alapú distro sem az)
    Az Arch azoknak jó, akik szeretik a "blending edge" frissülési sémát. Mindig és mindenkor a legfrissebbet akarják. Mondjuk pl. a Linux Gamer-ek. A legújabb GPU-khoz a legfissebb kernelt és ahhoz a legfrissebb GPU támogatást.
    Egyszerűen más a célközönség és azok fejlesztik akik ebben érdekeltek.
    És igen van egy "elbaszott" tévhit, hogy az Arch-erek csak minimalista WM-eket meg csont száraz rendszereket használnak, mert az mennyire "geek". Vannak ilyenek, nem tagadás. Fejlesztők különböző szakterületekről, akik csak billentyűvel operálnak, meg 3-4 monitoron (ebből 2 pivot), csak kódokat lesnek. Ez valóban szuper, mert maguknak olyan környezetet raknak össze egy Pure Arch telepítőből ami nekik a legkényelmesebb.
    Meg lehet Őket érteni, munkához az eszközt oszt csókolom.
    Viszont csak úgy emberi elszántságból is lehet igény a friss dolgokra egy komplex GUI felületen is. Ezt is ki tudja elégíteni egy Manjaro, a rengeteg elő konfolt GUI-val. Vagy amit én nagyon szeretek az a MagyArchLinux és az ArchLabs telepítője.
    Az ArchLabs csapatát a Debian alpú BunsenLabs inspirálta, van saját repojuk, saját fejlesztésű progikkal. Meg a MagyArchLinux csapatának is van saját repojuk a saját igényeikkel. Mindkettő abban különbözik egy Manjaro-tól, hogy nincs mögöttük cég (A Manjaro pár éve GmbH-ként működik). Csak azt a kis közösséget szolgálják ki ami nekik fontos.
    Mindkettőjük telepítője gyakorlatilag egy konzolos összekattintós telepítő. Annyi különbséggel, hogy a MagyArchLinux egy Live Cinnamont ad, az ArchLabs meg konzolban fut. Mindkettőben csak ki kell választani, hogy mi kell neked.
    Nálam bakancs listán volt egy PureArch telepítés véghez vitele, amit tán 3-4szer megcsináltam. Kipipálva, de eme két rendszer telepítőjével. Sokkal hamarabb húzok fel egy számomra megfelelő rendszert.
    Vissza a biztonsághoz.
    Érveltek itt sokan a Puppy-val. Az tudomásom szerint nem tud felhasználó kezelést, kvázi ki van írtva belőle. Gyakorlatilag full root-ban fut, akár egy akármilyen Windows rendszergazda fiókkal, jelszó nélkül. Az akkor miben más?

    Illene vissza kanyarodni is a téma felvetésedhez is, ami végül is a Te szempontodból nagyon fontos. Kéne egy olyan disztró ahol a SELinux és AppArmor is megfelelően van támogatva. Ugye a Fedora-val van tapasztalatod. Valami mást kerestél és Arch-nál ezt nem találtad meg (nem is meglepő).
    Akkor, mint már említették fentebbi postokban. Az openSUSE tájékán kéne szétnézned. Az mögött van egy cég, egy kiépült infrasrtuktúra és serverre is alkalmazható. Van belőle ingyenes is két fejlesztési iránnyal és van fizetős üzleti modellje is.
    Hát kb. ennyit tudtam hozzá tenni az ismereteim alapján. (Az Arch-ot felejtsd el serverre)

    Utolsó szösszenet: Van olyan rendszergazda aki éles serveren, produktív környezetben Gentoo-t tol, de van hozzá build servere és csak azután tolja ki a frissítéseket, ha azok stabilak.

Új hozzászólás Aktív témák