Új hozzászólás Aktív témák

  • kispx

    addikt

    válasz anulu #49 üzenetére

    Ennek ellenére minden Linux-szal/nyílt forráskóddal foglalkozó hírnél ottvagy :DD

    Nekem idáig csak pozitív tapasztalataim vannak a közösséggel. Ellentétben a másik oldallal.

    [ Szerkesztve ]

  • ViZion

    félisten

    válasz eternam #47 üzenetére

    Jó írás, igazán logout-on lenne a hely.

    Távol álljon tőlem, hogy megvédjem anulu-t, volt már korábban is jópár szócsatánk. DE abban sajnos igaza van, hogy a közösség kissé felemás. Igen itt a PH!-n egyébként is jó a társaság, a linux topikokban is rengeteg a pro segítőkész ember. Sajnos a "dedikált" linux oldalakon vannak páran, akik a tudás oly magas szintjére jutottak, hogy a "szerencsétleneknek" már nem válaszolnak, vagy csak valami félmondatot, nem túl közösségépítő stílusban... Szal. nekem is vannak negatív tapasztalataim sajnos, nem is járok máshova sűrűn, ha PH!-n nem tudnak segíteni, akkor inkább külföldi fórumba írok. :D

    Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

  • eternam

    tag

    válasz anulu #49 üzenetére

    Nézd Anulu, én is használok a linux mellett windowst. Mindkettőt jó operációs rendszernek tartom, és egy-pár nagyképű f@szfej miatt nem fogok megutálni egy komplett platformot. A te gyűlöleted már beteges. Esetleg megpróbálhatnál gyűlölet nélkül élni, hidd el neked is jobb lesz. Talán az is lehet hogy nem jó helyen kérdezősködtél, nézd meg itt a PH-n, vagy akár az ubuntu.hu-n a hozzászólásokat, és látni fogod hogy mindenki önzetlenül segít a másiknak. Csak hogy egy személyes példánál maradjak, amikor életemben először telepítettem linuxot, még azt sem tudtam hogy kell a vlc-t telepíteni és mint a tanár bácsi a hülye gyereknek, részletesen elmagyarázták itt a PH-n.

    Az emberek nem fogadták el az igazságot hatalomnak, ezért megtették a hatalmat igazságnak. Pascal

  • eternam

    tag

    válasz Tapsi #50 üzenetére

    nem fogom végigolvasni, mert lusta vagyok

    Ez mindent megmagyaráz, akár Goebbels propaganda minisztériuma. Ami kényelmetlen azt ignoráljuk igaz?

    :C :C :C

    Az emberek nem fogadták el az igazságot hatalomnak, ezért megtették a hatalmat igazságnak. Pascal

  • eternam

    tag

    válasz eternam #53 üzenetére

    És még valami, anulu. Ha én egy betű tanuló kisiskolás vagyok, akkor nem az irodalom és nyelvtan tanszékvezető egyetemi professzorától fogok tanulni, főleg nem kérdezősködni. Mondom, nem jó helyen próbálkoztál, mindennek megvan a maga helye és ideje.

    [ Szerkesztve ]

    Az emberek nem fogadták el az igazságot hatalomnak, ezért megtették a hatalmat igazságnak. Pascal

  • #64791808

    törölt tag

    válasz eternam #53 üzenetére

    Te viszont gusztustalan stílusban kommunikálsz, komám. Aki nincs egy véleményen veled, az gyűlölettel él, és a náci propagandaminiszterhez hasonlítod. Ez a leggenyább érveléstechnikai fogás: minősítsd az érvelőd és azt is burkoltan.

    Hogy ON is legyek: a legtöbb ügyfelemnek LibreOffice-t telepítek, mert a writer levelet írni és a calc összeadni meg egy-két egyszerűbb függvényre tökéletes. Elég sok gond van vele amúgy menet közben. Továbbá komoly munkára, makróra, solverre, speciális formázásra alkalmatlan, ez meg tény. Valamint azért nem a saját fájlformátuma érdekes, mert nem az az ipari kváziszabvány. Corporate környezetben SENKI nem használ ingyenes Office-alternatívákat, mert nem ütik meg a szintet, nincs support sem. Nekik kellene az MS office-szal OpenOffice-formátumokat használni? Az ipar a csúnya Microsoft termékét preferálja, és ez a nagyobb tudású, profibb szoftver, tehát ennek a fájlformátuma érdekes. Ha ezt nem tudja jól kezelni a LibreOffice, akkor a vállalati felhasználóknak eleve nem alternatíva, és a magánszemélyek számára is kevéssé. Ugyanis nem a befőtt teszi el a nagymamát. Amiket leírtam, azok tények.

  • anulu

    félisten

    válasz eternam #53 üzenetére

    köszi a nagy betűvel írt nevem, de az kicsi :R

    nem tegnapi a történet, és nem is arról szólt, hogy "hogyan konfiguráljam be a hangkártyám". a 90-es évek 2. felében szívem-lelkem beletettem a Wine tesztelésébe (hosszú hónapokon keresztül), na annak lett csúnya vége.

    valóban, azóta sokminden változhatott. engem piszok nehéz vérig sérteni, de akkor sikerült.

    [ Szerkesztve ]

    "Jelenleg a cloud nem más mint a sales által elhazudott és eladott utópia, egy ígéret, csalánba csomagolt mézesmadzag, amit az üzemeltetés f@$zával vernek" | Feel the power! Intel Core i7 | iPhone 14Pro 256GB | iPad Pro 2017 64GB

  • anulu

    félisten

    válasz #64791808 #56 üzenetére

    köszönöm, hogy valaki értette, hogy miről beszélek / írok. az teljesen mindegy, hogy Micike a barátnőjétől kapott bajgli receptet miben pötyögi be. neki arra a Wordpad is bőven sok. munkámból fakadóan nagyvállalati környezetet ill felhasználást nézek és ettől nem igazán tudok elvonatkoztatni.

    "Jelenleg a cloud nem más mint a sales által elhazudott és eladott utópia, egy ígéret, csalánba csomagolt mézesmadzag, amit az üzemeltetés f@$zával vernek" | Feel the power! Intel Core i7 | iPhone 14Pro 256GB | iPad Pro 2017 64GB

  • Carasc0

    őstag

    válasz #64791808 #56 üzenetére

    Üdvözlet!

    A nagy iparok és vállalatok felhasználói szoftverei valóban M$ termékek. De azért wordwide szinten a serverek nagyobb százaléka linux alapokon fut.
    Én még életemben nem használtam LibreOffice-t. Érettségizni, ECDL-t letenni vele tökéletes. Szerintem komolyabb dolgokra is képes. És azért a szabadszoftverek védelmében fogadjuk el, hogy M$ Office jóval előbb volt, mint szabad felhasználású Office. De azért fejlődik és ingyenes, és aki tud programozni még ki is javíthat benne funkcionális hibákat. Azért ha a Word összeomlik, annyit tehetek hogy küldök róla egy riportot. Azért ez a differencia nem egyenrangú és Libreoffice javára írható.

    [ Szerkesztve ]

    Gondolkodj globálisan és tegyél lokálisan!

  • ViZion

    félisten

    válasz Tapsi #50 üzenetére

    A "support és a megbízható működés" mire vonatkozik? ;] :D

    Kár nyűglődni, kinek ez a megfelelő, kinek az. ez van. A fentebbi PS témára utalva, bizony néha az is overkill, nekem PS mellett van Photoscape, pont azért, mert van, amire az a jó.
    PEACE! :R

    Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

  • Nagy Gábor

    tag

    válasz #64791808 #56 üzenetére

    Kedves Cerebellum!

    Pár percig morfondíroztam, hogy válaszoljak-e - nem nekem címzett - leveledre, de végül mégis kénytelen vagyok alábbi soraidat kiigazítani. Írod:
    Corporate környezetben SENKI nem használ ingyenes Office-alternatívákat, mert nem ütik meg a szintet, nincs support sem. Nekik kellene az MS office-szal OpenOffice-formátumokat használni? Az ipar a csúnya Microsoft termékét preferálja, és ez a nagyobb tudású, profibb szoftver, tehát ennek a fájlformátuma érdekes. Ha ezt nem tudja jól kezelni a LibreOffice, akkor a vállalati felhasználóknak eleve nem alternatíva, és a magánszemélyek számára is kevéssé. Ugyanis nem a befőtt teszi el a nagymamát. Amiket leírtam, azok tények.

    Vegyük sorra: az IBM és a Novell neve talán ismerős lehet. A Novell már évekkel ezelőtt indított egy áttérési projektet: Windows helyett Linux és MS Office helyett OpenOffice.org, illetve újabban LibreOffice (is). Az IBM OpenOffice.org alapon kidolgozta(tta) Lotus Symphony csomagját, amelynek 3.0 kiadása INGYENESEN magyar nyelven is letölthető. Nem csak kínálják, használják is, még ha nem is kizárólagosan. Szóval két SENKI cég a Te megfogalmazásod szerint.

    Ami a "nincs support sem" megjegyzésedet illeti: Az említett két cégen és partnerein túl a Multiráció, az ULX Kft. és ha megkapirgáljuk, vagy egy tucatnyi további cég vállalja a nyílt forrású irodai csomagok teljes körű támogatását. Ezek is tények.

    Írod, hogy "mert nem ütik meg a szintet". Milyen szintet? Most fejeztem be egy kéziratot - Szövegszerkesztési (alap)ismeretek címmel - ami már csak a lektorálásra vár, és megy is a kiadóhoz, ahonnan alapvetően elektronikus formában kerek 1000 forintokért lesz megvásárolható és letölthető. Amikor elkezdtem, az első 100 oldalban volt 98 ábra (kb 130 képfájlból összemontázsolva), a Word 2010 jóízűen belehalt, az írásképe rendszeresen szétesett, és a .docx változat 26 MB volt a merevlemezemen. Áttettem hát Writerrel ODT-be. Ugyanaz az anyag ugyanazokkal a képekkel 13 MB, és most, amikor készen lettem vele, 435 oldalon >800 ábra (>1400 forrásként használt képfájl), és együtt 52 MB .ODT fájlban.

    Csak érdekességképpen jelzem, hogy 136 MB-ot foglalnak el a külön is archivált képfájlok.

    A végeredményt a napokban nyomtattam ki, NEM dobta szét magát, mint a Wordben. Szóval nem feltétlenül a program, hanem esetleg a felhasználó, aki alkalmatlan, vagy aki nem tanította meg, mi mire való és mire nem.

    Ma valóban a Word .DOC és .DOCX formátuma a legelterjedtebb, de hogy a legjobb lenne...
    Eszembe jut erről a felvetésről, hogy ha 20 millió döglégy mondja, hogy a lószar jó, attól a véleményüket valahogy még nem teszem magamévá. Az .ODT előbb lett hivatalos szabvány, tehát a Microsoftnak is tennie kellene valamit ez ügyben, de ez már egy másik, sokszor lejátszott vita.

    Ami pedig az ipart jellemzi, az az, hogy előbb-utóbb minden a maga helyére kerül. Ha az irodák jelentős részében feleslegesek az MS Word extrái, akkor jó eséllyel előbb-utóbb egy vezetőben is felvetődik a csere szükségessége, egy olcsóbb vagy ingyenes megoldásra. Ha megnézed az IT-Cafe korábbi témáit, találni fogsz pár olyat, ami ezekkel (is) foglalkozik.

    Mára ennyi. Üdv.

    dr. Nagy Gábor

  • anulu

    félisten

    válasz Nagy Gábor #61 üzenetére

    Tisztelt dr. Nagy Gábor!

    sokszor feltettem már a kérdést, de általában "gyomorból" kaptam rá választ, viszont úgy gondolom, hogy Önnek is feltenném: ha és amennyiben ennyivel jobb, olcsóbb és megbízhatóbb akár a Lotus Symphony, akár a Novell rendszer, akkor miért van az, hogy nem kapnak a cégek az alkalmon, manapság úgyis a költségcsökkentés a bűvös szó? miért hallom IT engineer ismerősöktől (outsource-olt infrastruktúrát felügyelnek, alakítanak, stb), hogy a náluk levő nagy cégek menekülnek a Novelltől és kész örömmel "zárják be" magukat a komplett MS infrastruktúrába (már aki eddig nem tette meg)?

    Üdvözlettel,
    anulu

    [ Szerkesztve ]

    "Jelenleg a cloud nem más mint a sales által elhazudott és eladott utópia, egy ígéret, csalánba csomagolt mézesmadzag, amit az üzemeltetés f@$zával vernek" | Feel the power! Intel Core i7 | iPhone 14Pro 256GB | iPad Pro 2017 64GB

  • neduddki

    nagyúr

    HI!

    na ako rkezd a proba, gyn eszembe: ismeros a heten meseli, hogy az office 07/10 supportalasaal rengeteg szopasuk volt a fehasznalok fele, felraktak a LO-t parancsiont atneveztek Word 2012-re, azota csend van es csak a dicseretk jonnek, hogy mijjen jo ez az uj word:- )

    udv

    neduddki

    https://facebook.com/bestwax.eu, mailto: bestwax.eu@gmail.com hamarosan: www.bestwax.eu a lustasag fel egesseg, en tejjesen egesseges akarok lenni

  • #64791808

    törölt tag

    válasz Carasc0 #59 üzenetére

    Köszönöm, odáig olvastam, hogy M$. Sem a véleménye nem érdekel, sem vitatkozni nem vitatkozom olyannal, akinek az informatika vallást jelent. Engem nem érdekel sem az MS Office, sem a LibreOffice, de a Windows sőt a Linux sem. Engem a tények érdekelnek, de úgy látom, hogy ezzel egyre inkább egyedül vagyok.

  • Carasc0

    őstag

    válasz #64791808 #65 üzenetére

    Hát ha semmi informatikai témakör nem érdekel, akkor nem kell neked a számítógép. Én is tényeket közöltem, amit nem olvastál el. Ha nem olvasod el a hozzászólást nem érdemes fórumozni. :U

    [ Szerkesztve ]

    Gondolkodj globálisan és tegyél lokálisan!

  • #64791808

    törölt tag

    válasz Nagy Gábor #61 üzenetére

    Való igaz, a SENKI az költői túlzás volt, tekintve, hogy nem írtam pontosabban körül.

    A felhozott tényekre annyit reagálnék, hogy a Novell linux-disztribúciójának piaci részesedése világszerte stagnál, itthon esik. A Lotus Symphony részesedése mennyi? Az ODT hamar szabvány lett. Igaz. És? Megfelelő befolyással elérheted, hogy az RTF legyen a szabvány, de senkit nem érdekel. Az érvelésed nagyrészt igaz, de mellőzi a valós felhasználási arányokat.

    A könyvedhez annyit, hogy egyrészt az ilyet mért nem PDF-ben használod? Ha szerkeszteni kell: küldd már át azt a docx-et, hogy nálam is szétesik-e. Érdekes, mert a docx valójában egy zip fájl, benne egy xml-lel és egyéb komponensekkel. Nem lett véletlenül OpenOffice (alapú) szoftverrel szerkesztve, ami megborította az xml-t...?

    A kéziratodnál használsz automatizált fejlécet-láblécet, tartalomjegyzéket, stílusparciálást, kereszthivatkozást, dinamikus tartalomlinkelést, egyéni szövegdobozt, automatizált tartalom- és ábrajegyzéket és makrókat? Mert ez csak pár dolog, amit mi vagy az ügyfeleink használnak és nem teljes értékűek OpenOffice alapon.

    Support. Ingyenesen letölthető programhoz is ingyen vállalnak supportot? Mert ha igen, az zseniális. De szerintem csak szerződéses partnereknek, díjfizetés ellenében. Figyelembe véve a doktori titulusodat, tudnod kell, mi az a ceteris paribus összehasonlítás, így ezt nem fejteném ki jobban.

    Végezetül: nem írtam, hogy az OpenOffice alap nem jó, vagy a formátuma nem jó, sőt, biztos van olyan, ahová ez a legoptimálisabb. De összességében akkor is az MS Office tartja mind a mennyiségi, mint a minőségi nívót. Ahogy írtad, a piacon előbb-utóbb minden a helyére kerül. Ugyanakkor a piacon mindig minden változik. A Microsoft 10 éven belül nagyot fog zakózni, mert a piaci innováció úttörői már nem ők. De egyelőre nem ez a helyzet, én pedig azért szólaltam meg, mert az, hogy valaki a világ 65-70%-hoz hasonlóan a Microsoft szoftverek mellett teszi le a voksát, még nem indok arra, hogy bevonjuk egy náci párhuzamba.

  • #64791808

    törölt tag

    válasz Carasc0 #66 üzenetére

    Bizonybizony, meg akkor sem érdemes, ha valakinek a funkcionális olvasás nem az erőssége... :U

  • Nagy Gábor

    tag

    válasz #64791808 #67 üzenetére

    Kedves Cerebellum!

    a Novell linux-disztribúciójának piaci részesedése világszerte stagnál, itthon esik. A Lotus Symphony részesedése mennyi? Az ODT hamar szabvány lett. Igaz. És? Megfelelő befolyással elérheted, hogy az RTF legyen a szabvány, de senkit nem érdekel. Az érvelésed nagyrészt igaz, de mellőzi a valós felhasználási arányokat.
    A SUSE visszaesett, na és... Az Ubuntu pedig meredeken emelkedik. Meg a többi Linux. Van még idő. Téged nem érdekel az ODT szabvány, minket, többieket igen. Ez is tény. Az RTF szabvány ugyan, de túl sokféle, ezért ma már messze nem egységes és visszaszorul a használata. Ami a befolyással való élést/visszaélést illeti, talán érdemes lenne visszalapoznod akár itt az IT-Cafe-n is azokra a témákra, amelyekben a hozzászólók a Microsoft "nyílt" formátumának szabványosításával foglalkoztak.

    A könyvedhez annyit, hogy egyrészt az ilyet mért nem PDF-ben használod? Ha szerkeszteni kell: küldd már át azt a docx-et, hogy nálam is szétesik-e. Érdekes, mert a docx valójában egy zip fájl, benne egy xml-lel és egyéb komponensekkel. Nem lett véletlenül OpenOffice (alapú) szoftverrel szerkesztve, ami megborította az xml-t...?
    A könyvemet Writerben írtam, ODF-ben (.ODT kiterjesztés), terjeszteni pedig elsősorban PDF fájlként fogom. És nem azért, mert ezt tőled hallottam, hanem mert több mint egy éve erre készülök.

    Mivel a kiadó, akinél megjelentetni kívánom, elsősorban DOCX fájl kért, éppen az ismert kompatibilitási problémák miatt úgy vittem át, hogy előbb az addig elkészült szöveget TXT-be exportáltam ki, majd beolvastattam a Worddel és újból felépítettem ugyanazt a struktúrát. Az ODT fájlokat Writerrel, a DOCX fájlokat kizárólag Worddel szerkesztettem. És a DOCX állandóan szétesett, nem maradt semmi korábban elkészített anyag a helyén, a Word minden egyes átlapozásnál újratördelte. Ezért feladtam, és elfogadtattam a kiadóval, hogy ODT-ben és PDF-ben kapják majd meg az anyagot.

    A kéziratodnál használsz automatizált fejlécet-láblécet, tartalomjegyzéket, stílusparciálást, kereszthivatkozást, dinamikus tartalomlinkelést, egyéni szövegdobozt, automatizált tartalom- és ábrajegyzéket és makrókat? Mert ez csak pár dolog, amit mi vagy az ügyfeleink használnak és nem teljes értékűek OpenOffice alapon.

    Természetesen stílusokkal dolgozom. Természetesen kismillió kereszthivatkozás van a szövegben, amelyek ábrákra, fejezetcímekre, oldalakra stb. mutatnak, végig a 435 oldalon. Természetesen minden fő fejezetnek saját élőfeje van, ami a fejezetcímet tartalmazza az egyik oldalon, a másikon a könyvcímet. Persze élőláb is van az oldalszámozáshoz. A tartalomjegyzéket a címsor stílusok felhasználásával a program dobja össze a doksi végén, mert én olyan öreg vagyok, hogy azt szeretem, ha a végén van a tartalomjegyzék. Én még ezt tanultam az oskolában.

    Szövegdobozokat is nagy számban alkalmazok. Makrókat ugyan nem használtam, de csak azért, mert ezúttal nem volt szükségem rá. Amikor kellett valami egyéb munkámhoz, akkor rögzítettem vagy írtam magamnak egy újat, ahogy az élet hozta. Szóval ezt is tudja, sőt igen jól tudja az LO Writer.

    Nekem momentán elegendő a beleépített LO Basic a makrózáshoz, de barátaim, kollégáim Python, JavaScript és BeanShell makrókat is fejlesztgetnek. Én azonban nem voltam/vagyok/leszek programozó, elég a Basic. Annó jó volt a WordBasic is a korai Word kiadásokban (még könyvet is írtam róla, ami a ComputerBooks-nál jelent meg), de ha kell, valamennyire a mai MS Office csomagok VBA-jával is elboldogulok. Nem is rosszul, bár programozni csak pillanatnyi anyagi kényszerből kezdtem. Be is fejeztem, nem nekem való.

    Ami pedig a support költségét illeti, valamit alaposan félreértesz. A Wordhöz tartozó támogatás sem ingyenes. Kifizetted, amikor megvásároltad. Szóval miért is várnál egy ingyenes támogatást.

    A nyíltforrású office csomagok olcsóbbak (lás a Multiráció MagyarOffice, később EuroOffice csomagjai), és ezeknél - ha megveszed és nem csak ingyen letöltöd, mert az alapváltozat ott is letölthető az extrái nélkül - az előfizetés/vásárlás fejében telepítési és egyéb segítséget kérhetsz a szerződés értelmében.

    Az előző írásomban említett cégek pedig egyszerűen azt kínálják, hogy a választott OOo, LO vagy egyéb nyíltforrású office csomagok használatát üzleti és nem karitatív alapon segítik.

    Figyelembe véve a doktori titulusodat, tudnod kell, mi az a ceteris paribus összehasonlítás, így ezt nem fejteném ki jobban.
    Igen sok munkámba került - ráadásul egy korábbi főnököm elvárása volt állásom megtartása fejében - a doktori cím, ami ma már a nevem hivatalos része. Ezen poénkodni khm. tiszteletlenség. És még enyhén fogalmaztam. Mellesleg 4 évig latint is tanultam a gimiben, és az országos latin tanulmányi versenyen harmadikos gimnazistaként az első 30-ban voltam. Úgy hogy félidőben beadtam, mert a további finomítgatás helyett siettem le Csepelre evezni a barátaimmal.

    sszességében akkor is az MS Office tartja mind a mennyiségi, mint a minőségi nívót
    Kac kac

    az, hogy valaki a világ 65-70%-hoz hasonlóan a Microsoft szoftverek mellett teszi le a voksát, még nem indok arra, hogy bevonjuk egy náci párhuzamba.
    Lassan még rasszista, homofób, antiszemita is leszek?
    Jé, nem is gondoltam volna.

    Vajon emlékszel-e még, hogy volt idő, amikor a böngészőpiacot 90% körüli arányban az Internet Explorer uralta. De csak azért, mert ez volt az arány, nem jelentette, hogy jó volt. Ha az lett volna és az maradt volna, ma nem zuttyant volna vissza 50% alá. Szóval hasznosak a számok, csakhogy bármit bele lehet magyarázni. Sajnos.

    dr. Nagy Gábor

  • Nagy Gábor

    tag

    válasz anulu #63 üzenetére

    Kedves Anulu!

    Érdekes kérést feszegetsz. Valóban nem egyszerű megmagyarázni, miért vesznek még ma is programokat, ahelyett, hogy ingyeneseket használnának?

    Kezdjük a sorolást:
    1. Tagadhatatlanul a Microsoft rendelkezik a leghatékonyabb marketing hálózattal.

    2. A céges vásárlók is emberek, akik azt veszik, amit már személyesen is ismernek, aminek jóságáról meggyőződtek, vagy így vagy úgy meggyőzték őket.

    3. Aki megtanulta és megszokta a Microsoft megoldásait, rendszereit használni és az alternatívát nem ismeri hasonló mélységben, az gyakran kézzel-lábbal tiltakozik bármilyen változtatás ellen, így gyakran elmarad a várt és szükséges csere.

    4. Gyakran fordul elő (és nem csak Magyarországon), hogy a kormányzat szerencsétlen választása miatt az emberek és cégek zártforrású rendszerek, szoftverek használatára kényszerülnek.

    most már késő van, fáradt és álmos vagyok, a további választ egyelőre a többiekre bízom.

    dr. Nagy Gábor

  • eternam

    tag

    válasz Nagy Gábor #69 üzenetére

    Azt kifelejtetted hogy a Google is linuxot használ, konkrétan mindig a legfrissebb módosított Ubuntu LTS verziót és ha linuxot használ, akkor eleve nem a MS irodai programcsomagját preferálja. És a Google elég nagy cég ahhoz hogy komolyan vegyük őket.

    Az emberek nem fogadták el az igazságot hatalomnak, ezért megtették a hatalmat igazságnak. Pascal

  • eternam

    tag

    Még valami. Mikor megkérdeztem a fiam osztályfőnökétől a szülőin hogy egy középiskola miért kényszeríti a családokat a MS termékeinek használatára, az volt a válasz hogy miért, van más is? Röhej, komolyan.

    Az emberek nem fogadták el az igazságot hatalomnak, ezért megtették a hatalmat igazságnak. Pascal

  • remington2

    senior tag

    válasz eternam #72 üzenetére

    Az iskolás sztorinak van egy enyhe övön aluli értelmezése, amely eléggé gusztustalan a MS részéről. Mindenki tudja, miről beszélünk: a gyerek majd otthon "leszedi a netről" az Office-t, feltelepíti a warez példányt, és utána azt használja. A Microsoft meg kergethetné őket tüzes vassal, de nem teszi, a történetet meg mindenki ismeri a beetetésről, meg a "legalább a miénket lopja" dologról. Sőt, képzelem, milyen zavar volt az erőben, amikor a legtöbben nem értették, hogy ki is mire kényszerít, amikor otthon le lehet tölteni "ingyen" . . .
    A Libre, meg sok ingyenes program itt nagyon komoly ütést kap, mert tény, hogy kinek kéne a Libreoffice egy teljes fegyverzetű, "ingyenes" Office 20xx mellé?

    They see me trollin' / They hatin' / Patrolling they tryin' to catch me ridin' dirty . . . :D

  • anulu

    félisten

    válasz remington2 #73 üzenetére

    abban egyet kell értsek, hogy ha nem ez lenne a hozzáállás, akkor komolyabban venné az aktiválás kérdést is az MS. és mondjuk nem egy sima Q&A dolog lenne, ami egy 200kb-os progival törhető.

    "Jelenleg a cloud nem más mint a sales által elhazudott és eladott utópia, egy ígéret, csalánba csomagolt mézesmadzag, amit az üzemeltetés f@$zával vernek" | Feel the power! Intel Core i7 | iPhone 14Pro 256GB | iPad Pro 2017 64GB

  • sh4d0w

    félisten

    LOGOUT blog

    válasz #64791808 #65 üzenetére

    Jah, kár is lett volna tovább olvasni az érveket... De értelek én, az Eligornak bizonyára bevételkiesést jelent a nyílt szoftverek terjedése.

    https://www.coreinfinity.tech

  • #64791808

    törölt tag

    válasz Nagy Gábor #69 üzenetére

    Kedves Gábor,

    A SUSE visszaesett, na és...

    Te hoztad a két céget példának, nem én. Azt a két céget, akik a növekvő linux-piacon egy még egy stagnáló disztribet sem tudtak készíteni.

    A könyvemet Writerben írtam, [...] a Word minden egyes átlapozásnál újratördelte.

    Ha nem tudsz tördelni Wordben, akkor tördeltesd mással. De ha magad csinálod, akkor csináld jól, és nem fog szétesni. Minden felhasználói programhoz szükség van némi szaktudásra, legyen az Word, Writer, AutoCAD, akármi. Ne haragudj, de ha a kacsa nem tud úszni, azért nem a víz a hibás.

    A tartalomjegyzéket a címsor stílusok felhasználásával a program dobja össze a doksi végén, mert én olyan öreg vagyok, hogy azt szeretem, ha a végén van a tartalomjegyzék. Én még ezt tanultam az oskolában.

    Ezzel mire akarsz kilyukadni?

    Ami pedig a support költségét illeti, valamit alaposan félreértesz. A Wordhöz tartozó támogatás sem ingyenes. Kifizetted, amikor megvásároltad. Szóval miért is várnál egy ingyenes támogatást.

    Pont erről beszélek. Mindkettőért fizetsz, és akkor támogatják, tehát ilyen téren nincs különbség. Ezt csak azért írtam, hogy ebben nincs előnye a nyílt forráskódnak.

    Igen sok munkámba került - ráadásul egy korábbi főnököm elvárása volt állásom megtartása fejében - a doktori cím, ami ma már a nevem hivatalos része. Ezen poénkodni khm. tiszteletlenség.

    Poénkodott rajta a fészkes fene. Feltételeztem, hogy akinek doktorátusa van, az ismeri a ceteris paribus összehasonlítási elvet, és nem kell külön elmagyarázni, hogy ez mit jelent. Ha ezt te ki akarod forgatni, mert meg akarsz sértődni rajta, nos, én nem tartalak vissza, de én nem ezt írtam, és nem is gondoltam.

    Mellesleg 4 évig latint is tanultam a gimiben, és az országos latin tanulmányi versenyen harmadikos gimnazistaként az első 30-ban voltam. Úgy hogy félidőben beadtam, mert a további finomítgatás helyett siettem le Csepelre evezni a barátaimmal.

    Nagyon jó neked, but who cares...?

    Lassan még rasszista, homofób, antiszemita is leszek?
    Jé, nem is gondoltam volna.

    Nem, ugyanis nem te írtad a párhuzamot, és én nem neked írtam, te válaszoltál egy nem neked címzett levélre. Namost ennek fényében te vagy szándékosan nem érted, amit írok, vagy doktor létedre funkcionális olvasási zavarral küzdesz. Mindegy melyik, az eszmecserének részemről vége.

  • #64791808

    törölt tag

    válasz sh4d0w #75 üzenetére

    Minthogy az Eligor Kft. nem foglalkozik szoftver-értékesítéssel, nem igazán értelek, de biztos neked van igazad :D

  • Tapsi

    addikt

    válasz eternam #54 üzenetére

    Nem kényelmetlen, simán csak felesleges. Egyrészt nem a te gondolataidat tartalmazza, hanem egy az egyben idézet. Másrészt kegyetlenül hosszú, az ilyesmit pedig nem szokás bemásolni, csupán belinkelni. Egyébként pedig jó lenne, ha csiszolnál a stílusodon, mert errefelé nem illdomos másokat minősíteni.

    #72: Ha meg nem MS-t oktatnának, akkor az lenne a bajod, hogy nem az életre készít fel (mint ahogy ez már számtalanszor elhangzott itt a fórumon is). Érettségizni pedig nem kötelező Ms. Office-on, már 2006-ban is lehetett választani az Openoffice-t.

    #60: Ugyanezt írtam én is.

    [ Szerkesztve ]

  • Nagy Gábor

    tag

    válasz #64791808 #76 üzenetére

    Később a többire is válaszolok, de most a vége ragadott meg.

    Korábbi leveledben ezt írtad a végén, az aláírásod feletti bekezdésben:
    ... én pedig azért szólaltam meg, mert az, hogy valaki a világ 65-70%-hoz hasonlóan a Microsoft szoftverek mellett teszi le a voksát, még nem indok arra, hogy bevonjuk egy náci párhuzamba.

    A leveled nekem címezted, más címzettet nem láttam.

    Erre volt az én válaszom:

    >> Lassan még rasszista, homofób, antiszemita is leszek?
    >> Jé, nem is gondoltam volna.

    Majd így folytatod:

    Nem, ugyanis nem te írtad a párhuzamot, és én nem neked írtam, te válaszoltál egy nem neked címzett levélre. Namost ennek fényében te vagy szándékosan nem érted, amit írok, vagy doktor létedre funkcionális olvasási zavarral küzdesz. Mindegy melyik, az eszmecserének részemről vége.

    Szóval ki is szenved funkcionális olvasási zavarban?

    dr. Nagy Gábor

  • Carasc0

    őstag

    Kedves fórumlakók!

    Nem érdemes tényleg egymásnak esni. Persze mindenki próbál békére, kis meggyőzésre, más hibáinak felismerésére ösztönözni. Emberek vagyunk, nem mindenbe értünk egyet. Kinek mi. Aranyközép út, hogy mindenki olyan szoftvert használjon amire szüksége van, ami célravezető és ami mindenkinek kényelmes. Egyedül egy dolog ami viszont tényleg egyéni az egészben. A megfelelő szoftver kiválasztása. Ez gondolkodást, utánajárást és tapasztalatot (viszonyítási alapot) igényel. Ennél a pontnál van az, hogy a megszokott program mellett elvétve szidunk más programot is, amit lehet ki sem próbáltunk, csak épp több helyről hallunk róla mindenfélét. Én is sokszor bele esek ebbe a hibába. Nagyon sokszor. Igazi önkontroll ide kell.

    Én elhatároztam hogy szeretném megismerni a szabadszoftver világot. Szimpatikus és tetszenek az ottani alapelvek. Lehet hogy magam részéről jobb közérzetet érek el, ha a közeljövőben mondjuk az M$ office-al szemben a Libreoffice-t használom. Ha nekem jobbnak bizonyul, akkor ide azt fogom írni, hogy igen! Nekem ez jobb. De nem általánosíthatok! Egyik legjobb emberi tulajdonság hogy egy közösségben elfogadjuk más szubjektív véleményét. :K

    [ Szerkesztve ]

    Gondolkodj globálisan és tegyél lokálisan!

  • sh4d0w

    félisten

    LOGOUT blog

    válasz #64791808 #77 üzenetére

    Nem is adnak supportot MS-termékekhez, MS-termékeken keresztül, vírusirtást, távfelügyeletet?

    https://www.coreinfinity.tech

  • gt0618

    tag

    +1 a Libreoffice mellett

    pont a napokban futottam bele ismét abba a problémába, ami miatt végülis mindig van a gépemen Libre(Open)office (immár 8 éve), MS office meg nincs, legfeljebb viewerek....beillesztett kép, táblázat, horgony, margók, behúzások + a körülvevő szöveg formázása wordben, 3 oldal...a végeredmény nagyjából ad hoc (nem voltak túlzó elvárások, csak legyen látható, méretezhető, és ne legyen agyrém elhelyezni a megfelelő helyre, ne tűnjön el oldaltörésnél, ne kelljen külön nyomtani a képeket a szövegtől stb...)
    amit az egyik verzióval készítek, azt a MS saját szoftverének másik verziója nem képes normálisan megjeleníteni...pedig szerintem elvárható lenne, de legalább visszafele
    abszurd, hogy pl. a magyar közszférában (oktatás, könyvtárak, eü. intézmények stb) saját gépet érdemes vinni prezentációhoz, ha az ember biztosra akar menni (vagy külső formátumot kell használni, pl. pdf) (a biztonsági szempontokat ilyenkor ne is említsük)

    ha nem lenne ingyenes alternatíva ami működik, vegyek mindig egy office-t? Mert éppen x végű kiterjesztéssel kérik az adatokat, vagy éppen word95-ben? 50-150E Ft huss? Vagy illegálisan és utána letörlöm? Biztos jó az MS, de ennyire? Ha nem oda megy a horgony ahova a kép akkor kijön a csávó és beigazítja? Hagyjuk ezt...a támogatás itthon jobbára olyan emberek ismeretét jelenti, akik már eleget sz*p...akarom mondani próbálkoztak

    cégen belül egységes szoftverkörnyezetben persze biztos jó (docx, pptx, xlsx azért ott is bekavarhat jócskán)

    libreoffice nálam bevált eddig, nézegetésre abszolút, szerkesztésre szinte mindig (word csak korlátozottan, ppt-nél is vannak zűrök)

  • sh4d0w

    félisten

    LOGOUT blog

    válasz gt0618 #82 üzenetére

    Bocs, de a MS és a kompatibilitás 20 különböző postai küldemény...

    https://www.coreinfinity.tech

  • gt0618

    tag

    válasz sh4d0w #83 üzenetére

    még talán füstjelek meg törzsi dob"küldemények" is vannak :D

    oké na, ne legyen kompatibilis, de legalább saját magában működjön már rendesen...ennyi pénzért

    [ Szerkesztve ]

  • Ruddi

    csendes tag

    Az MS-Office a legelterjedtebb ez rendben. Anno bejött nekik, a nép rászokott a legtöbbje azt sem tudja, hogy van más alternatíva is. Nekik word kell power point meg excell. Hogy jobb-e mint a többi, akár ingyenes verziók ezt mindenki maga dönti el. Én személy szerint nem vagyok róla meggyőződve, hogy annyival jobb lenne, abban meg biztos vagyok, hogy otthoni felhasználásra a legtöbb embernek az a tudás is több mint elég amit egy Abiword+Gnumeric nyújt nem hogy egy LibreOffice. De olyan ez mint a Windows vs Mac vs Linux mindenki a magáét fújja.

    Ami viszont egyáltalán nem tetszik nekem az a kényszer alkalmazása. Ha valaki elmegy dolgozni egy cégbe ahol MS irodai alkalmazásokat használnak akkor azt kell használni. Ezzel nincs bajom, a főnökség így döntött a cég megvette a licencet és kész. Ha azt akarja, hogy LibreOffice-t használjak akkor azt fogok ha Kádár János írógépét akkor azt mert ezért is fizetnek.

    De a kényszer ott kezdődik amikor az alapiskolás utódom azzal jön haza az oskolából, hogy apu holnaputánra prezentációt kell készíteni irodalomórára. Mondom - ok, töltsél le képeket, írunk valami szöveget, összetaknyoljuk az LO-ba + effektek meg bisz-basz és kész. - ÁÁÁ az nem jó power pointba kell! - Mi? - Power pointba KELL! - Mi-He...Mihe? Már miért kellene el kell fogadniuk az ingyenes alternatívákat, legalább egyet közülük. - Mondom ppt-be kell, kikötötte a tanár!
    Azt a robbantós 7 saint ségit neki! Egy állami iskola ami az én adómból tanítja a kölkömet azt mondja nekem, hogy vegyek meg 30 ezerér egy szoftvert ami nélkül otthon hosszú évekig simán elvoltam csak azér mert a tanárok olyan töketlenek, hogy nem képesek letölteni és felinstallálni egy ingyenes szoftvert az MS mellé, hogy néhanapján meg tudjanak nyitni egy nyamvadt odp prezentációt?

    A legtöbb szülő persze le se sza.ja mer fenn van a gépen a zoffissz. De kiváncsi lennék, hogy állna a szájuk ha kopogtatnának az ellenőrök mert, hogy minimum 80%-uknak nem jogtisztán van fenn az beton!

    [ Szerkesztve ]

  • Carasc0

    őstag

    válasz Ruddi #85 üzenetére

    Kedves Ruddi!

    Én mint tanár nem veszem a szívemre amit írtál. Nézd meg a dolgok másik oldalát. Az iskola megvette az Office-t. Mi iskolánk is. Ezért én is PowerPoint-ot oktatok (bár szerintem LibreOffice-t is taníthatnék). A különbség az, hogy én nem várom el a gyerektől, hogy csak PowerPointba készített prezentációt hozhat el. Sőt. Úgy kezdem, hogy akinek nincs M$ Office csomagja, használhatja a LibreOffice-t is, hiszen az eredmény ugyanaz.

    A cikibb része ott kezdődik, mikor számonkérés van. Ha otthon nem tud PowerPoint-on gyakorolni, az necces sajnos, mert sajnos a tanult funkciók máshol vannak az Impress-ben is, és máshol vannak az PP-ben is. Ennél a résznél én is azt mondom hogy inkább az iskola is használjon szabadszoftvert és akkor nincs ilyen ellentmondási és anyagi problémák. Úgy hogy én is a szabadszoftvert támogatom. :K

    Amikor a gyermeked felnő és hivatali oldalról kerül PC elé ahol Word van, de ő csak a Writer-t ismeri, akkor sajnos ott kezdődnek majd a problémák. Ezért kell a sulikban általában az M$. Sajnos nem sajnos!

    Gondolkodj globálisan és tegyél lokálisan!

  • sh4d0w

    félisten

    LOGOUT blog

    válasz Carasc0 #89 üzenetére

    Tökéletesen leírtad, mi a probléma az oktatásban: eszközt tanítanak, nem irányelveket, alapelveket. Ha ezeket tanítanák, nem okozhatna gondot, ha másik eszköz elé ül le a gyerkőc a nagybetűsben.

    https://www.coreinfinity.tech

  • Carasc0

    őstag

    válasz sh4d0w #90 üzenetére

    Mit értesz irányelvek alatt?

    Gondolkodj globálisan és tegyél lokálisan!

  • Tapsi

    addikt

    válasz sh4d0w #90 üzenetére

    A leggyakoribb kritika a magyar felsőoktatással kapcsolatban, hogy ez az alapelve. Ha van rajta kalap, az a baj, ha nincs, az?

    Szerk: egyáltalán tudod te, hogy miről beszélsz? Mert amit te javasolsz, az azt jelenti, hogy tankönyvből/füzetből tanulják meg a gyerekek, hogy hogyan is kell szöveget szerkeszteni. Na, ez aztán tényleg előre vinné az amúgy is hihetetlenül sikeres hazai közoktatást. :(

    [ Szerkesztve ]

  • Syl

    nagyúr

    válasz Tapsi #92 üzenetére

    Úgy is van. A gyerek ne azt tanulja meg, hogy mi a sorkizárás, fattyúsor stb., hanem hogy a word-ben a szalagon mit kell megnyomni. :U

    Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

  • Nagy Gábor

    tag

    válasz Carasc0 #91 üzenetére

    Kedves Carasc0 kolléga!

    Bár nem nekem címezted leveled, de mint érintett, én is válaszolok:
    Mit értesz irányelvek alatt?
    Nálunk, a munkahelyemen van egy Digitális írástudás nevű kötelező alaptárgy, ami a diákoknak rendszerint púp a hátára.
    A probléma abban van, hogy miután a hozzánk beérkező érettségizett hallgatók - erősen szenvedő szerkezetben - átestek egy középiskolai informatika oktatáson, az írástudásukkal (és funkcionális analfabétizmusukkal) legalább annyi baj van, mint az informatikai alapismeretek hiányával.

    Tisztelet az üdítő kivételeknek, de a többségnek a szövegszerkesztés tanítása során először el kell magyaráznunk a szövegelemeket, hogy tudja mit kezel a bekezdésformázással és oldalformázással, illetve a stílusokkal. Ennek megfelelően az elmúlt években úgy alakítottuk ki a tananyagunkat, hogy nem az alkalmazott programon (Word vagy Writer, mindkettőt tanítottuk/tanítjuk) legyen a hangsúly, hanem a szövegalakítási készségeken.

    sh4d0w néven jelentkező társunk is ezt próbálta jelezni, de úgy látszik, jelzése Nálad még nem ért célba.
    Amikor például szövegszerkesztést oktatunk, akkor nem jó, ha az egész a levegőben lóg, így azzal igyekszünk motiválni hallgatóinkat, hogy ha valóban igyekeznek elsajátítani az órai gyakorlatokon megszerezhető tudást, akkor a diplomamunka írásakor nem a formán kell görcsölniük, hanem a tartalomra figyelhetnek. Ha a témavezetőjük, konzulensük más szövegformázást, vagy egyéb átszerkesztést kér, hogy a dolgozat teljesítse az előírt formai követelményeket, nem rabolja idejüket az íráskép kialakítása és finomítgatása.

    Összefoglalva nem egy adott program (legyen az akár a Word vagy a Writer, az Excel vagy a Calc, a PowerPoint vagy az Impress) ismeretét kellene tanítani az általános és középiskolákban, és a felsőoktatásban, hanem a megfelelő készségekkel kellene ellátni a kurzusokat végző diákokat. Amihez persze több dolog is szükségeltetik:
    - megfelelő szemléletű és felkészültségű oktatók,
    - olyan iskola, ahol van/marad ideje és energiája a tanárnak erre felkészülni,
    - megfelelően el(ő)készített tananyag,
    - és nem árt, ha a diák is akarja.

    Mellesleg magyartanárként középiskolában tanító lányom a hét végén közölte, hogy a legújabb - félresikerült - tanterv szerint neki, és hozzá hasonlóan erre fel nem készített magyartanár kollégáinak kellene a diákokat például a Word és a PowerPoint használatára megtanítani, mert egy okostojás rájuk lőcsölte. Lányom történetesen meg tudná tenni - a segítségemmel -, de 40 feletti kollégái, akiknek momentán nincs számítógépe, és a gimnázium sem tud adni nekik, ezt nem lesznek képesek megvalósítani.

    [ Szerkesztve ]

    dr. Nagy Gábor

  • Ruddi

    csendes tag

    válasz Carasc0 #89 üzenetére

    "...A különbség az, hogy én nem várom el a gyerektől, hogy csak PowerPointba készített prezentációt hozhat el. Sőt. Úgy kezdem, hogy akinek nincs M$ Office csomagja, használhatja a LibreOffice-t is, hiszen az eredmény ugyanaz..."

    Az a probléma, hogy az ilyen rugalmas gondolkodású tanárok mint te kevesen vannak legalábbis mifelénk.

    "...A cikibb része ott kezdődik, mikor számonkérés van. Ha otthon nem tud PowerPoint-on gyakorolni, az necces sajnos, mert sajnos a tanult funkciók máshol vannak az Impress-ben is, és máshol vannak az PP-ben is..."

    Szerintem nincs olyan egetverő különbség a kettő közt, legalábbis azon a szinten amit az alapiskolában oktatnak. Egy átlagos felfogású gyerek egy-két próba után el fog tudni igazodni a másikban.

    "...Amikor a gyermeked felnő és hivatali oldalról kerül PC elé ahol Word van, de ő csak a Writer-t ismeri, akkor sajnos ott kezdődnek majd a problémák. Ezért kell a sulikban általában az M$. Sajnos nem sajnos!..."

    Ha a gyerek már egy konkrét szakmára fog készülni akkor azokat a segédeszközöket fogja választani amelyek a szakmájához a legelőnyösebbek és én persze segítem majd ebben de ez még csak egy alapiskola.

  • CPT.Pirk

    Jómunkásember

    válasz Tapsi #92 üzenetére

    Az ECDL oktatás zajlott így, könyv helyett az adott program adott menüpontjában nyomjátok meg ezt és ezt, akkor ez meg ez lesz.
    Szerinted mennyi értelme van ennek így? Mikor a sikeres ECDL vizsgám után pár évvel kiadták az office 2007-et, akkor a megszerzett tudás kb. háromnegyede ment a süllyesztőbe.

    A magam részéről ekkor mentem át OOo-ra, majd mikor kiváltak, akkor LO-ra. Jó döntés volt, a fősulin csak az egy info tárgyból erőltették az MS office-t, mert a tanár szerint oda kevés a 7 modulos ECDL a tárgy akkreditálásához, holott 1 90 perces óra alatt lenyomtam az egész féléves zh készletet, pedig akkor már jó ideje nem láttam MS office-t... Minden más tárgynál az OOo / LO használata volt az elvárt, vagy a .pdf formátum.

    Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

  • Tapsi

    addikt

    válasz CPT.Pirk #97 üzenetére

    Szóval akkor szerinted ebből az következik, hogy tankönyvekből kell tanítani szövegszerkesztés elméletet?

  • Carasc0

    őstag

    válasz Nagy Gábor #95 üzenetére

    Üdvözlet!

    Még mindig nem értem ezt a kifejezést hogy "Nem program használatot kell tanítani!" Hát akkor mi a rossebet? Pont írtad hogy, a diplomaíráskor már ne legyen gond a formát kialakítani. Hát pont ezért a program használatát megtanítani. Hogyan kell használni a betűformázó, bekezdésformázó eszközöket, stb stb....Ezt be kell gyakoroltatni.

    Egyébként tessék elfogadni azt a tényt, hogy alapiskolában heti 1 órában nincs idő a begyakorlásra, az alapokra van idő. És itt nem a tanár a hibás, hanem az hogy az informatikára kevés óra jut. Ezért nem szeretem mikor sírnak a matektanárok hogy jaj de kevés a heti 4-5 óra. Akkor én mit szóljak.

    [ Szerkesztve ]

    Gondolkodj globálisan és tegyél lokálisan!

  • CPT.Pirk

    Jómunkásember

    válasz Tapsi #98 üzenetére

    Nagyon sarkosan kezeled ezt a témát, holott úgy nem lehet, ez nem fekete vagy fehér. Valahogy vegyesen kell ezt tanítani.
    Az biztosan nem jó megoldás, hogy meg van nyitva az MS word aktuális verziója (vagy amire éppen van licence az iskolának) és abban magyarázzák a dolgokat, aztán kész.

    Carasc0: nálunk ennyi segítséget adtak a szakdogához: [link]

    [ Szerkesztve ]

    Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

Új hozzászólás Aktív témák