Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Tigerclaw

    nagyúr

    válasz dokanin #29 üzenetére

    Gondolom a covid hosszabb tavon boritotta a terveiket, es az meg szerencses esetben is benne van a pakliban, hogy az uj chipek gyartasanak elejen nagyobb a selejt es az AMD most eleg sok uj termeket kezdett el gyartatni egymas utan. Pedig a Huawei felszabadult kapacitasat meg allitolag meg is kaptak, igaz annak kell par honap hogy erezni lehessen a hatasat.

    Ahogy olvastam, globalisan hiany van chipekbol. Lehet hogy a wafferek teren is van hiany?

    Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

  • Alogonomus

    őstag

    válasz dokanin #29 üzenetére

    Például azért, mert a Sony az első körös 10 millió PS5 mellé a nagy siker miatt még legalább 8 milliónyi opciós jogot is lehívott. Ez máris plusz 16 (8+8) millió CPU és GPU, amennyivel kevesebb juthatott a boltok polcaira.
    Elképzelhető, hogy a Microsoft is megemelte a rendelési darabszámot a rohamot látva, ami szintén a DIY termékek darabszámát csökkentette.
    Nyilván nem lehet egy az egyben kijelenteni, hogy minden utólag berendelt konzol mínusz 2 terméket okozott a DIY piacon, de biztosan komolyan megakasztotta az ellátást.

  • Pingüino

    senior tag

    válasz dokanin #50 üzenetére

    Összetett ez a kérdés, de valószínűleg főleg ugyanazok az okok húzódnak mögötte, amiért most az intel is nehezen egyezkedik a bérgyártókkal. Ha az AMD nagyobb gyártókapacitást szeretne a TSMC-től, utóbbinak gyárat kellene építenie, ami egyrészt idő, másrészt valószínűleg ugyanúgy hosszabb távú megállapodást kérnének, hogy mindenképp megérje nekik, amibe az AMD is csak úgy ugrik bele, ha biztos benne, hogy később is fel tudják használni a lefoglalt kapacitást.

    [ Szerkesztve ]

  • Tigerclaw

    nagyúr

    válasz dokanin #50 üzenetére

    Annyira meg nincsenek kitomve penzzel, hogy bevallaljanak ekkora ugrast. A 2020-as evhez kepest igy is biztosan szamottevoen nagyobb kapacitassal rendelkeznek majd iden. Most egyebkent eleg sok chipet is gyartatnak egyszerre, ami nem feltetlenul igy volt betervezve. A covid hatasa is komoly. Prioritasban az elso a futo szerzodeseik teljesitese, az utolso a DIY szegmens.

    Masik hir szerint az autogyartok is chiphianyban szenvednek, szoval biztos tobb chipgyartonal vannak problemak. Kiesik par fontos mernok, technikus, karbantarto es maris baj van. Ilyen helyekre meg nem lehet csak ugy felvenni munkaerot, hogy masnap mar be is tudjon erdemben segiteni.

    Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

  • Pingüino

    senior tag

    válasz dokanin #53 üzenetére

    Nem annyira a tökösség a lényeg. Elon a saját cégében többségi tulajdonos. Nyilván olyankor is van azért beleszólása a részvényeseknek, de alapvetően azt csinál, amit akar. Ez egy bármilyen cégnél azért nem így működik, hogy a fejes gondol valamit, és az lesz.

    Nekik ki kell értékelniük a kockázatokat, a várható nyereséget, és a lehetséges veszteségeket, ha nem úgy mennek a dolgok, ahogy tervezték, és asszerint dönteni. Erre van külön pénzügyi részleg, ahol ezeket megállapítják, és javaslatot tesznek a vezetés felé, hogy érdemes-e beleugrani a dologba.

    Az a baj, hogy így kívülállóként könnyű leírni, hogy "húzzanak fel néhány gyárat, úgyis lesz rá igény", de ha mégsem úgy mennek a dolgok, ahogy kellene, látjuk, hogy egy Intel méretű cég is lazán meg tud borulni. Ráadásul nem is kellett hozzá nagyon sok.

    Az legtöbb cégben kényes egyensúly van pénzügyileg. Nem lehet csak úgy bármit csinálni.

    [ Szerkesztve ]

  • Alogonomus

    őstag

    válasz dokanin #53 üzenetére

    Elon Musk "tökössége" a sok siker mellett néhányszor azért már a szakadék szélére is juttatta egyik-másik cégét. Elon Musk kénytelen kockáztatni, mert valójában még mindig csak kishal, de abból a típusból egy jó nagyra felfújt, amit a tőzsdének és a csodavárásnak köszönhet.
    A TSMC ezzel szemben egy nagyhal, akinek már nem kell rizikós helyzeteket bevállalnia, mert abszolút sínen van a jövője, és nyugodtan fejleszthet a saját ütemterve szerint.

  • Darmol

    senior tag

    válasz dokanin #53 üzenetére

    Az sem mindegy, hogy mit akar építtetni.
    Az Intel sok új üzemet, indított de egyik sem jobb 10nm-nél, és leginkább a 14nm-t bővítette. Eközben a kínaiak éppen a 14nm-t veszik be sikeresen.
    Nyilván te is belátod, hogy a TSMC miért nem akar régebbi technológiában gondolkozni, miért nem akar hátrafelé versenyezni. A fejlettebb üzemek építésének költsége viszont exponenciálisan emelkedik. Ugyanakkora kapacitásra, amelyet az Intel épített négyszer akkora költségből tudna csak fejlettebb, mondjuk 7nm-es üzemet építeni a TSMC. 5nm még sokkal több, 3nm még sokkal-sokkal több. És nem arról van szó, hogy a TSMC nem fejleszt. Legalább kettő 5nm-es üzemet húzott fel. Most építik a 3nm-eset. Ezeknek a költségéből legalább tíz 7nm-eset építhettek volna ugyanazzal a kapacitással, de akkor nem építenek fejlettebb csíkszélességre.
    Intel lehet 2-3 év múlva sorra zárja be vagy adja el az "elavult" üzemeit, mert nem lesz versenyképes termék amire gyártsanak és a technológiája nem alkalmas az új termékekhez. Persze, lesz majd igény 14nm-es termékre, csak nem annyi mint amennyi a kapacitás. 2-3 év múlva 7nm (vagy 6nm) szerintem a reneszánszát fogja élni, mert sokkal olcsóbb lesz az azon készült cucc, mint a 3nm-es. Talán addigra Intelnek is sikerül a mutatvány. Talán.
    Úgymond azt látni, hogy TSMC-nek van üzleti stratégiája, és nem az áll benne, hogy "minden fűszál mellé 7nm-t!". Nem épít ki olyan kapacitást, amelyet már középtávon sem fog tudni kihasználni. Ezzel szemben Intel olyan nyilvánvalóan vagdalkozik, ami még a kevésbé járatos befektetőknek is feltűnt. Mert egyenlőre nem tud többet. Az ominózus befektetői levél egyik felhangjának is az az olvasata, hogy "Vazze ne építsetek több üzemet a sivatagba sok pénzért, Kínát úgysem éritek utol szellemvárosok mennyiségében! Ha kapacitás problémáitok vannak, akkor gyártassatok amíg a keresleti csúcs le nem törik!" Nem feltétlenül csak a csúcs tech termékek gyártását lehet kiszervezni.
    Új vezér van, nagyot mondani tud azt már látjuk. Meglátjuk tud é sz*rból várat építeni (nyugi, itt elsősorban az Intel aktuális helyzetére, főleg a vállalati kultúrára gondolok), mert az ellenszél elég nagy lesz az tuti. Meglátjuk.
    Egyébként pont nem érdekelne az egész, ha nem lenne az AMD cuccok áraira számomra kedvezőtlen hatása. Szeretnék a múltban megszokott beszerezhetőséget látni a megszokott árszinteken az AMD-től, mert előbb utóbb új vasra lesz szükségem és nem áll szándékomban vagyonokat rákölteni.
    Szóval hajrá Intel! :U

    [ Szerkesztve ]

    Aki azt mondja "nem tudom elhinni az igazságot" az naiv. Aki azt mondja "nem akarom tudni az igazságot" az ostoba. Aki azt mondja "az igazság tilos" az gonosz. Aki azt mondja "én határozom meg az igazságot" az beteg.

Új hozzászólás Aktív témák