Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Stauffenberg

    nagyúr

    Reményem szerint a jövő héten én is kipróbálhatom már a gépet. Amit elöljáróban tudok mondani véleményként:

    1.) A peremsötétedés nem zavar, sőt. Ez egy igazi utcai fotós masina, egy "szűk" rétegnek készül, ahol az ilyesmi a legtöbbek szemében kívánatos dolog (ha nem lenne, úgyis majdnem mindenki rárakná utólag). Tetszik a színvilág is, a kellemes kontraszt és hozzá jön a vignettálás. Ez out-of-the-box csinál fantasztikus hangulatú fotókat amiket nem nagyon kell Photoshopban abajgatni.

    2.) Az ekv. 28mm szerintem is túl tág, de van aki erre gerjed. Szerintem a Fujifilm X100s vagy bármilyen MILC egy ekv. 35mm körüli objektívvel sokkal jobban megfelel a zsurnaliszta, illetve utcai fotós stílusnak. De hát nem baj, legalább ilyen is van, színesíti a kínálatot.

    3.) Az 1/2000s maximum egy vicc. Ráadásul ND szűrőt is csak külön megvásárolható adapterrel lehet felrakni. Ez így macera, amit 300 ropogós ezres elköltésével nem kíván az ember.

    4.) Drága. Nem venném meg ennyiért. Sokkal inkább egy Fujifilm X100s, mint ez.

    5.) Valami ilyesmi módon kéne festenie a Nikon MILC-eknek.

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz hcl #42 üzenetére

    Egy saját szokásait már megtapasztalt fotósnál az évek múlásával letisztul az, hogy mire van szüksége és elkezdődik a felszerelés szelektálása, sokan kiszórnak olyanokat amikre nincs szükségük (én például eladtam a tele objektíveimet, mert évente 2 alkalommal vettem elő őket, akkor meg minek, inkább bérelek vagy kérek kölcsön ha kell). Nem csoda, hogy sokan el is hagyják a zoom objektíveket és 1-2 esetleg 3 fix objektívvel a világ végéig el tudnának menni és minden lefotózni. Nem egy olyan fotóst ismerek, akik egy 35mm-es fényerős fix objektívvel bőven elvannak, szinte soha nem is veszik le a vázról.

    A Fujifilm X100 és az X100s is nagy siker az utcai fotósok és a fotóriporterek körében. Ráadásul, ha 30-40 vagy 60 éve elvoltunk a beépített fix objektívekkel, akkor miért most jönne el az ideje annak, hogy egyetlen gyújtótávolság már kevés? Én gyűjtöm az antik (vagy legalább is 20-30 évesnél idősebb) analóg fényképezőgépeket (a működőket még használom is). Jellemző volt régen is, hogy a turista gépek java része beépített fix objektívvel rendelkezett. Kisfilm esetén a 28 és 60mm közötti tartományban változatosan előfordul mindenféle. Középformátumnál meg az 50mm-es nagylátótól a 90mm-es általánosig szintén sokféle van.

    Nem azt mondom, hogy akinek a zoomra és/vagy egy egész sor fixre van igénye az hülye. Csak azt mondom, hogy sokan vannak akik egyetlen gyu.távval is bőven elvannak, sőt!

    Én is vennék egy Fujifilm X100s-t ha nem lenne kicsivel felette az X-E1. Nekem egy ekv. 35mm és egy 90mm feletti portré objektív páros az esetek 95%-ra elég lenne.

    [ Szerkesztve ]

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz gianni85 #45 üzenetére

    Szerintem meg a legtöbb kompakt is messze van zsebre vágható mérettől. Csak a tényleg ultra slim kompaktokra mondanám azt, hogy ez tényleg kényelmesen elcipelhető zsebben. De azok tényleg kompaktok, erősen kompromisszumos képminőséggel amik talán csak egy mobiltelefont tudnak megugrani.

    Sosem értettem azt, hogy miért kérik számon az emberek egy géptől, hogy zsebrevágható legyen. A legapróbb MILC-ek is akkora dudort jelentenek a zsebemben, hogy kényelmetlen így sétálni. Egy normál (nem fotós) oldaltáska mindig van nálam vagy legfeljebb egy övtáska. Azokba jól bepakolhatók. Az utcai fotózásnál meg nem a szállíthatóság miatt kívánatos az apró méret, hanem a feltűnés kerülése miatt.

    (#47) FEDman Nem egy akkora érvágás. Mondjuk egy 80 ezres kompakt esetén. Viszont 300 ezerért nem akar senki ilyen marhaságon kompromisszumot kötni.

    [ Szerkesztve ]

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz Örni #59 üzenetére

    "Kíváncsi lennék, hogy az ilyen típusú gépekből mennyit adnak el... és kinek?"

    Sokat. Főleg fotóriportereknek, utcai fotósoknak. Itt a fórumon is akad nem egy olyan fotós aki például Fujifilm X100s-t (vagy a régebbi X100-at) használ. Persze azért ez nem egy tipikus magyar pénztárcához mért mindenes gép. Nálunk aki 300 ezret vagy többet ad ki gépre, az "mindenest" akar a családi fotótól az óriásplakátra dolgozásig.

    Zoom objektívves verzióban meg nézd meg mondjuk a Canon G sorozatot (pl: G1 X) vagy a Nikon P7700-zat. Nem ilyen apró egyik sem, azok is már inkább a bridge kategóriába tartoznak. Bár az én kényemnek még ezek is elég aprók, szerintem a P7700 egy racionálisabb választás az átlagos családi fotósnak aki nem veti meg a jó manuális vezérlést (mivel pont nekik szánták).

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz hcl #63 üzenetére

    A fix objektívezés nekem kicsit visszatérés az analóg korszakba amivel kezdtem. Nekem az első SLR-em már csak azután lett meg, hogy már volt DSLR-em, előtte nem volt cserélhető objektíves rendszerem, zoom meg csak a digitális kompaktomban volt.

    Nagyon könnyű megszokni azt, hogy tudod előre mire képes az adott objektív és ahelyett, hogy egy helyben állva zoomolgatnék, inkább én mozgok a témának megfelelően. Amikor DSLR-en a zoom objektívemmel szórakoztam, akkor megesett, hogy álltam és oda-vissza zoomolgattam, kerestem a megfelelő képkivágást... Aztán beszereztem egy 35mm f/1.8 objektívet és minden visszatért a régi mederbe. :) Még a fejemhez sem emelem a gépet, de tudom, hogy "na még két lépés előre és katt".

    De az tény, hogy a zoom sokszor jól jön. Én videóhoz használom őket leginkább (5D Mark III + EF 24-70mm f2.8L verhetetlen páros). De ettől függetlenül a Coolpix A és a többi fix objektíves digitális gép azoknak készül akik tényleg elvannak vele. A digitális korszakban ezek a gépek furának tűnnek, pedig az analóg időkben a piac 70%-át ilyenek alkották.

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz Ijk #66 üzenetére

    Azért én vetnék egy pillantást a Sony RX100-ra. Bitang egy képminősége van és ultrakompakt méretben. Én semmit sem szeretek zsebben ami nagyobb egy mobilnál, de ez tényleg apró. Amit legutóbb cipeltem zsebben az egy Canon S110 volt. Az tényleg ultrakompakt és az átlag kompaktnál egy hajszálnyit jobb a minősége. Esetleg még a Fujifilm XF1 tűnik elég aprónak és laposnak, de azt még nem próbáltam.

Új hozzászólás Aktív témák