Új hozzászólás Aktív témák

  • lev258

    veterán

    válasz Fitzgerald #77 üzenetére

    Természetesen. Épp ezért olyan lényeges ennek minél mélyebb megértése. Amikor megyünk a makrovilág felé, épp ez a hullámtermészet esik szét, ugrik össze egy konkrét állapotba.
    Kicsit más téma, de érdekes párhuzam vonható: a köznapi életben és méretekben, bár sokszor beszélünk a gravitációról, ennek hatása mégis borzasztóan kicsi más kölcsönhatásokkal összevetve, pl. az elektromágnesség. Utóbbinak köszönhető az, hogy nem zuhanunk bele az aszfaltba, mivel a cipőnk és az aszfalt atomjai (az elektronfelhők) taszítják egymást. Amikor viszont áttérünk a bolygók világára, ott már a gravitáció a döntő mozgatórugó, ez formálja a világot. Két külön világot képviselnek mind méretekben, mind működésben.
    Visszatérve ismét, van egy érdekes következménye a kvantumvilágnak a köznapi világra is. Az áramvezetés. Ha nem lennének kvantumos effektusok, nem tudna a konnektorból a vezetékbe jutni az áram, erre a "normál fizika" nem vagy hibásan működik.
    #78 Épp ez az, a részecske egy makrovilágban elképzelt objektum, hiszen valamilyen módon megfoghatónak tekintjük. A hullámfüggvény nem ilyen, és ez szembemegy a makrovilágban kialakult intuíciónkkal. A saját elképzeléseink befolyásolnak bennünket abban, hogyan akarjuk látni a világot, de ez nem jelenti, hogy olyannak kell lennie. Ezért lényeges a matematikai háttér, mert egy stabil nézőpontot ad, egyéni elképzeléstől függetlenül (természetesen a rendszer keretein belül).

    [ Szerkesztve ]

    Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

Új hozzászólás Aktív témák