Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • vadkörte

    addikt

    válasz prakp #2 üzenetére

    Ránézésre a füstjárat olyan, mint a cserépkályhánál.
    -tűztér tetején balra ki
    -a kályha bal elején le
    -át hátra
    -a kályha hátulján fel
    -a tető alatt jobra és előre el
    -majd jobb elején le
    -át hátra
    -a jobb hátulján fel
    -ki a kémény felé.

    Véleményem szerint annyi előye van egy jól megrakott cserépkályhával szemben, hogy a csempékhez képest sokkal vastagabb tégla építőanyag miatt nehezebben hűl ki.
    Előny még, hogy kályhaépítési szaktudás se nagyon kell hozzá, míg egy cserépkályhához nem árt.

    (#8) AAAgold:
    A kéményt elméletben minden esetben engedélyeztetni kell és még át is kell vetetni a területileg illetékes kéményseprő vállalattal.

    [ Szerkesztve ]

    Üdv. V. Körte

  • Borosz

    senior tag

    válasz prakp #2 üzenetére

    Rajzot próbálok kreálni mielőbb. Lényeg, hogy ahogyan a felső ajtót ábrázoló képen látható, két oldalt van a kiömlő nyílás, ami felülről zárt a kályha beléselyében (mivel járatot kell ugye képezni). 12x12-es. Alulról az égéstérből a hátul lévő sütőtér nyíláson felmegy a füst és a gázok, felül egyszer megfordul (utánégetés) és a két nyíláson át távozik. Ott lemegy alulra-elölre, majd alul a 12x12-es nyíláson át átmegy a hátsó kürtőbe, onnan felmegy a sütőtér feletti részbe (enyhe fékezéssel) - mindez szimmetrikusan értendő. Felül aztán középen van kettéválasztva a kályha belső ürege a sütőtér felett. A bal oldalról van irányítva előre a kályha homlokzatához (fékezés és hőleadás) és onnan megy a füstkiömlőhöz a jobb oldali füsttel együtt.
    Rajzon biztosan jobb lesz. ;)
    A sütőtérbe nem kell plusz levegő, mivel ott történik az utánégetés folyamata. Ez nem tudom mennyire hatékony és milyen mértékben kerülnek hasznosításra a gázok, de kenyeret, sütőtököt, csülköt és gyakorlatilag bármit meg tudok benne sütni 6-8kg fa elfűtése után.

Új hozzászólás Aktív témák