Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • peba0706

    csendes tag

    Hűűű, ezer hála ezért a cikkért. Ma egy TP-Link TL-WR841N routert szerettem volna összeboronálni egy kb 8 éves Belkin-nel, de mindhiába. Igazából nem is nagyon értettem, hogyan kell ezeket összehozni - de már látom, hogy a fő routeren nem kell variálni.

    Egyébként egyelőre nem jött össze, de szerintem azért mert a Belkin annyira fapados, hogy ennyire aprólékosan meg sincs benne adva semmi WiFi paraméter. No nem baj van kéznél egy másik hasonló TP-Link, annak a kezelőfelülete koppra ugyanez, azzal szerintem menni fog.

    Akkor summa summárum, ha jól értem, az AL-routernek csak áramot kell adni és hozza-viszi a wifi jelet meg lehet is rá aggatni a telefonokat, tableteket.

    A szomszéddal már olyan jól megvoltunk ezzel az alap hálóval is, de mióta nőtt a wifi eszközei száma, már nem poén, hogy csak az utca felőli első szobában tudja azokat használni - ki kell tolni valahogy a jelet.

    Jó ez a WDS, eddig tetszik. A folyamatos szávszél felezésről pedig annyit, hogy aminek itt át kell mennie az egy kb 4 megabites ADSL. Szerintem még akkor sem érzékelnénk belőle semmit ha kapásból két alrouter lenne bedobva a közösbe.

    Még egyszer, köszi az írást, nagyon hiánypótló!

  • peba0706

    csendes tag

    válasz 04ahgy #5 üzenetére

    Ott beállítod a fő routert rendesen, majd az al routert ugyanazokra a WiFi értékekre (SSID, titkosítás, jelszó, csatornaadatok). DHCP-t letiltod, IP címet a fő routernél egy IP-vel nagyobbra állítod be (pl. 192.168.1.1 és 192.168.1.2), restartolsz (ekkor LAN-on, fix IP-vel célszerű csatlakozni a routeredhez), és a Site Survey-re kattintva kiválasztod a fő router hálózatát, csatlakozol, és voilá.

    HGyu, ezt itt most nem teljesen értem. Egyelőre odáig sikerült eljutnom, hogy a TP-Link mint al-router, WDS Run-t ír a kezelőfelületen viszont netet nem lő tovább. Egyelőre külön SSID-t használtam, minden más megegyezik (már amennyire össze lehet hasonlítani egy TP-Link és egy Belkin dashboardján az adatokat, de ha WDS Run, akkor feltétezem a jó irányba megyek).

    Szóval, minek az IP-jét emelem meg eggyel? :DDD A jelenlegi fő-router IP-je default értéken van, ez 192.168.2.1
    Ugyanitt, a fő routerben az IP pool starting és ending address 192.168.2.2 - 192.168.2.100

    A TP-Link IP-jét átállítottam 192.168.2.10-re, nem tudom ezzel elértem-e valamit egyébként.

    Nekem úgy is jó, ha külön SSID-n mennének az eszközök (talán még így egyértelműbb is lenne a szomszédnak :P ) de persze a valódi WDS is szuper lenne.

    Bocsi ha zöldeket beszélek, nekem ez a hálózatépítés sosem volt nagy erősségem sajnos, de mivel az utca túloldára kell átvinni a hidat, ezért csak muszáj vagyok ezzel küszködni :DDD Egy darabig most nem lesz időm ezzel foglalkozni sajnos pedig nagyon érdekel, de majd még visszanézek a fórumra hátha valaki válaszol egy okosat. :R

    Köszönöm szépen!

  • peba0706

    csendes tag

    Jelentem sikerült megcsinálni a WDS hidat, bár leendő éles környezetében még nem próbáltam, teszt jelleggel eddig minden úgy megy, ahogy elképzeltem. Amint minden a megfelelő helyén lesz egy picit részletesebben is leírom, mit hogyan állítottam be. Ha esetleg valamelyikőtöknek kérdése támad kereshet PÜ-ben is, TP-Link eszközökkel nem volt nehéz annyira megcsinálni. A leírást pedig még egyszer köszönöm!

  • peba0706

    csendes tag

    Megígértem beszámolok az éles környezetről, össze is dobtam egy ábrát, nézzétek el nekem mert elég sematikus és csak paint-et használtam így nagy hirtelen.

    Szóval az alap felállás az, hogy a szomszédunkkal osztjuk a jó öreg ADSL-t immáron sokadik éve. A szomszéd az utca túloldalán, szemben lakik, kábelezés kilőve. Ment is a WiFi eddig okosan, csak becsorogtak hozzá is az olyan dolgok mint okosTV, laptop, telefon, tablet és a többi, kicsit meg kellett tolni jobban a jelet az ő házukban is. Először gondolkodtunk, hogy milyen megoldás kellene, de ez a wireless bridge tökéletes szolúciónak bizonyult. :) Lehet egy repeater is elég lett volna, de egy 4 megabites vonalon aligha érezzük a bridge által generált "lassulást" - illetve a hálózaton a gépek között sosincs forgalom, mindenki csak netezésre használja ezeket. Jobbnak láttam nem belekeverni az egy SSID-re hallgató ügyeskedést, ahogy most van az mindenki igényét kielégíti és nem zavar össze senkit sem.

    Tehát, az ábra;
    SSID TP-LINK-A (az ablakunkban van a router, ő kapcsolódik az ADSL modemhez, DHCP-n osztja az IP-ket)
    SSID TP-LINK-R (a szomszéd ablakában van a router, csak áramot kellett neki adni. R, mint Ricsi :DDD )
    SSID DD-WRT-P (van egy dd-wrt fonera a padlásunkon aminek a WAN portjába a fő-router van bedugva és ez is kap egy IP-t DHCP-n a fő routertől).

    Nem akartam jobban keverni a dd-wrt-t mert egyfelől az egy öreg G-s hardver, a két TP-Link pedig N-es. Nagyon jó ez így külön. A ház minden pontján általában fix helyen vannak használva a gépek, mindenki tudja melyikre kinek kell csatlakoznia, és akkor "lesz net" - illetve "vándorolni" nem nagyon szoktunk.

    A szomszéd routerén a DHCP ki van lőve, ha menedzselni kell a routert akkor fix IP-n kábellel lehet megtenni. 192.168.0.100, 255.255.255.0 és a gateway 192.168.0.1. Tehát a szomszéd al-routerére bekapcsolódva akár WLAN-on, akár LAN-on akármilyen eszköz DHCP-n kap IP-t, amit a fő router oszt ki. A DD-WRT már más, ő ott megint új és másféle IP-t oszt (mint láthatjátok) viszon nem érdekes, mert "van net" és ahogy említettem, fájlmozgatás nem nagyon van. Esetleg ha mégis, akkor email/dropbox/pendrive de azok is pár kilobájtos doksik csak.

    Ez egy elég érdekes és vicces kis hálózatra sikerült, tudom, egyeseknek "tákolásnak" fog tűnni de engem egyáltalán nem zavar, hogy ilyen lett. Prímán üzemel, a fő rutit kívülről is el tudom érni remote módban no-ip-vel és úgy látom, ez az installáció így évekig el fog menni még.

    Köszönöm a cikk szerzőjének, hogy felkeltette az érdeklődésemet a wireless bridge iránt, ez itt most abszolút azt csinálja amire (szerintem) ezt kitalálták. :R

    Vállalkozó kedvűeknek azt tudom javasolni, hogy két egyforma TP-Link routert vegyenek hasonló próbálkozásokhoz. Nagyon egyszerű a kettőt összelőni. A fő-router IP-je magasabb kell legyen, mint az al-router. Nos, nálam bevált :))

Új hozzászólás Aktív témák