Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • azbest

    félisten

    válasz ViZion #28 üzenetére

    Azért is vicces az alkalmazkodni nem tudó embereket felhozni, hiszen a kínai gyártás egyik erőssége az a beszámolók szerint, hogy emberek vannak a futószalagon. Egy gépsort felépteni és beállítani elég drág és időigényes dolog. Ezzel szemben egy hangárnyi bio-droid elég gyorsan átállítható más gyártására (mindnek csak elemi feladata van). Egy mérnök kell, aki végigmegy és mindenkinek megmutatja a saját műveletét és már mehet is.

    Mostánában, hogy már magasak a bérek, elkezdték robotokra cserélni az embereket, akik így munkanélkülivé vállnak. Ebből lesznek még bajok, hiszen előbb utóbb nem lesz, aki munkából éljen, s minek termel a gyár, ha nincs aki megvegye a terméket.

    (#5) Blasku:
    jelenleg is rengetegen élik le úgy az életüket, hogy gyakorlatilag sohasem volt munkahelyük, nem is akarna dolgozni, hanem így-vagy úgy, de a közösségi szolidalitást kihasználva élik céltalan életüket. Szóval ezt a részét már megvalósítottuk.

    Azzal együtt, hogy akár akar, akár nem akar valaki dolgozni, csomó területen rengeteg ember munkájra nincs szükség. Az egyszerű feladatok gépesítsével pont azok a munkahelyek szűnnek meg, amik az egyszerűbb emberek tömegeit szívta fel. Szóval, a sci-fik-ben vázolt alapjövedelem kérdése egyre aktuálisabbá válik, mert hatalmas embertömegek vannak/lesznek, akiknek csupán annyi a gazdasági haszosságuk, hogy megvásárolják a gyárak termékét, igénybevegyenek szolgáltatásokat, amelyek másoknak munkát adnak. Egyszer még lehet eljön az a sci-fi világ, amikor plusz jogok megszerzése és életcélok kitűzése miatt próbálnak munkát vállalni az emberek, míg az alapjövedelmesek csak vegetálnak.

    (#40) bambano
    talán ha olyan technológia terjed el, amikor az operatív memória, a háttértár és a végrehajtás nincs élesen szétválasztva, majd akkor lesz esélyes.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz #82729984 #68 üzenetére

    "Az alapjövedelem pedig halott dolog, mert a hatása ugyanaz lesz mint a segélyeknek. csinálunk 10x annyi gyereket és akkor lesz 10x annyi segély/alapjövedelem."

    A Térség könyvsorozatban egészen részletesen kigondolta az író. Az alapjövedelmesek nem vállalhatnak akárhány gyereket. A regény főszereplője például egy olyan családban született, ahol nyolc felnőtt együtt vállalhatott összesen 1 gyereket. Az alapjövedelmesek másodrendűek a dolgozókkal szemben. Lehet, hogy ez meredeken hangzik, de a társadalmi hasznosságnak előbb utóbb szerepe kell legyen. Előbb utóbb bedől az, hogy a többségben lévő inaktívak szavazata döntsön.

    (#75) ViZion
    a németeknél családi rendszer van. 3 gyerek két felnőtt tényleg megkap 1500 euro segélyt éveken át is. Ellenben idővel egyre inkább forszírozzák, hogy valakinek el kell kezdenie dolgozni a családból. A vállalkozás indítást is kifejezetten segítik. Van a rokonságban ott élő család, onnan konkrét ismereteim vannak róla.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz Sir Ny #77 üzenetére

    hááát... nem igazán. Még mindig nem a kihalás, hanem a túlnépesedés a probléma. Az, hogy pár politikus azt akarja bemesélni, hogy új munkanélküliek megszületése fogja megoldani a nyugdíjak kifizetésének problémáját, az csak egy beteg ötlet. Az biztos, hogy a mai világ elég messze van a megoldástól. Se a vadkapitalizmus, se a szivárványpónis mindenkinek jár minden irány nem működik. Egyelőre még úgy tűnik, hogy a már más által is melített pár étizedenkénti világháborúra esküsznek a pénzemberek.

    (#78) ViZion
    na igen, érzésre tényleg arra haladunk
    orvosi vizsgálat: "ez megy a szájába, ez a fülébe, ez meg a seggébe... (bedugja)...őőő egy pillanat... (visszakéri és összekeveri őket)... ez megy a szájába" ;]

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz #82729984 #85 üzenetére

    Persze, azt tudom, hogy jelenleg mindenütt a rövidtávú profit lefölözésre építenek pénzemberek. Előbb-utóbb viszont emiatt lesz olyan gazdasági és háborús összezuhanás, ami már őket is elgondolkodtatja. Egyre kevésbé tevékenykednek diszkréten a háttérben lévő gazdasági erők.

    Az is igaz, hogy nem egy ilyen kis ország fogja bevezetni elsőként, mert pillanatok alatt lecserélhető bárki, aki szembemegy más érdekekkel. Na most ez eléggé összeesküvés elméletesen hangzik, de eléggé nyilvánvaló. Egyre kevésbé sci-fi, hogy vállalatok irányítanak országokat. Az utóbbi 50 évről csomó esetben már egyáltalán nem is titkolják, sőt szórakoztató-dokumentumfilmeket csinálnak róla, hogy egyes érdekcsoportok hogyan döntötték meg más országok vezetését, akár szélsőséges ellenzék felfegyverzésével, akár konkrét merényletekkel vagy nyílt háborúval.. ha jól emlékszem ez a sorozat is ilyen [link]. Persze biztosan minden országnak megvan a maga szennyese.

    A különböző csoportok érdekeiben fellépők kapcsán is sokszor kibukott már, hogy valójában azért tiltakoztak, mert más kezeken keresztül folyt volna el a pénz, amit eredetileg támogatásra szántak. A konkrét embereknek meg csak keresztbe tettek, miután a nekik szánt pénzt megszerezték.

    Meg ahogy hírlik még Kínának sem sikerül a születés szabályozásos terveit tartani. Pedig ott azért tudnak keményen fellépni. Csak ott is nyugat-komfornnak kell látszaniuk a kereskedelmi tevélenységük fenntartása miatt.

    Ha belátható időn belül sikerülne az űrutazásban olyan előrelépést tenni, hogy más bolygó lakhatóvá tételével terjeszkedhetne az emberiség, az valószínűleg egy időre tudna nyomáskiegyenlítő szelepként működni.

    Vagy ha kiderül, hogy tényleg van valami külső fenyetés, amit nem lehet megvesztegetni. Akár armageddon, akár függetlenség napja.

    (#91) Pityu.
    az önfenntartó életmód csak ott lehetséges, ahol elve laza a társadalmi rendszer. Itthon csak hajléktalanként lehetnél független. Ha van hol laknod, akkor már adót kell fizetned, amit csak pénzben lehet. Így muszáj pénzt szerezned. A pénzszerzésnek szabályai vannak, újabb adók merülnek fel... alkalmazottként vagy vállalkozóként lehet dolgoznod. Kötelező iskolába járni. A társadalmi rendszer nem enged önállóságot, ha hasznos lehetsz a számára. Legfeljebb, ha olyan gazdag és befolyásos vagy, hogy valójában a háttérből te diktálod a szabályokat.

    (#95) toflehi
    egyik rémes rendszer sem úgy kezdődött, hogy na most valakiknek nagyon rossz kell legyen. Valamilyen utópiát, vonzó világot képzeltek el, amivel maguk mögé állíthatták a többséget. De a megvalósítás nem úgy történt sosem. miután a hatalmat megszerezték.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz bambano #116 üzenetére

    úgy értettem, hogy az irányítás a háttérben (vagy manapság kevésbé háttérben) lévő néhány érdekcsoport kezében van. Az átlagember csak gyalog a játszmában. Joggal és törvényen kívül is csak kis ráhatása van a dolgok menetére. Általában valaki hátulról mozgatja azt is, amikor némi összefogásnak tűnő dolog van, mert a nemkívánatos szerveződést hamar felszámolják. megsemmisítik.

    Az, hogy egyszer mindenki fejében változás történne és egységesen, de akár többségében a közösség érdekét nézné, egy olyan utópia, amire nem számítok. Eleve az, hogy milyen sok buta ember van már ellehetetleníti ezt. Másrész az is egy fajta fanatizmus, ha valaki mindennél előrébb helyezi a közösség érdekeit.

    Hamarabb lesz példa olyan diktátorra, amely a közösség számára jó életet hoz, mégha néhány másik hatalomra törekvő egyént be is darál. (szingapúr)

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz bambano #121 üzenetére

    ha az érdekcsoportok érdeke úgy kívánja, akkor bármit bevezetnek, szerintem. Tehát, ha ők maguk választják, akkor tetszik-nem-tetszik, az átkerül a gyarkolatba. Egyébként nem teréz-anyai szándékot gondolok mögé, hanem hosszabb távon is működő rendszert, mert ha tényleg összedől az egész, akkor az már nekik is rossz.

    Egy lazán kapcsolódó példa: 2011-beb, a japán földrengés és szökőár után állítólag a jakuza volt az első, ami segélyszállítmányokat juttatott el a régióba. Nem kell ehhez jószándék. Ha nincs gyalog, akkor nincs hatalom és profit sem. Gazdasági érdekük, hogy működjön a rendszer.

    Ezzel egyébként párhuzamba állíthatóak azok a sci-fik, ahol már nem államok, hanem cégek állampolgára/részvényese a kisember. Péládul A földre hullt sárkány. A kormányok lényegében igazgatótanácsok. A háború pedig a tulajdonrész hozamának behajtásáért folyik.

    (#122) Tigerclaw
    Kína egyre inkább kilóg a sorból. Ma már szerintem ők a legkapitalistábbak a világon.
    A központi irányítás önmagában nem feltételen rossz. Van sok példa, ahol ez szabad rablást jelent, de akad néhány példa, ahol az ország, mint egy cég működik (lásd szingapúr). Az emberek mentalitásán is múlik, van ahol anarchia lesz, ha nincs központi irányítás. Szerintem igazából az usa-ban is erős a szigor, csak jó a marketing és a máz rajta. Aki betartja a szabályokat, az jól élhet, aki nem, arra nehéz sors vár. Ritka, hogy belső késztetésből együtt tudjanak működni az emberek.
    Bár azt hiszem a kommented utolsó bekezdése is valami ilyeire utal.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz dabadab #136 üzenetére

    Vannak kollégák, akiket úgy kell szabadságra kergetni, de akkor is látom, hogy online a munkával foglalkoznak, beszélgetnek róla, hozzányúlnak a forráshoz. Van aki akkor is dolgozik, ha nem fizetnek érte. Én inkább külön munkákat vállaltam, amivel a tudásom és a pénztárcám is gyarapodhat.

    (#138) dabadab
    az évek során megtanultam, hogy rövid és egyszerű módon kell kifejezni a dolgokat. Ha oldalakat írok róla, akkor azt nem olvassák... vagy ha mégis, akkor nem értik meg. Rablógazdálkodás az ami folyik, majd más baja lesz, hogy oldja meg az emiatt felmerülő későbbi problémákat.

    (#140) Porthoszx
    naja, a munkakerülők mellett legalább akkora probléma, hogy aki dolgozna az sem mindig tud. Persze lehet mondani, hogy aki akar, az valami alja munkát elvállalhatna, de pont azokat gépesítik. Egy csomó munkahelyet biztosít nyugatabbra az, hogy az emberek költekeznek nem létszükség jellegű dolgokra. A szolgáltatóipar rengeteg embert fel tudna szívni, ha lenne fizető kereslet rá. Kereslet valószínűleg lenne rá, ha pénz is lenne rá.

    Nem mindegy, hogy azért dolgozok, hogy éljek vagy azért élek, hogy dolgozzak. Nálunk sokan azért élnek, hogy dolgozzanak, mert a jövedelmükből még a létfenntartást is nehéz fedezni. Ezzel szemben nyugatra szakadt ismerőseim azért dolgoznak, hogy éljenek. Van aki minden évben új kocsit vesz és azzal jár el a túrái helyszínére. De itthon is van aki megteheti, hogy pár hetente külföldi túrákra, síelésre, kirándulásokra menjen.

    (#143) dabadab
    érdekes egyébként látni, hogy a szélességi körök szerint hogyan változik a jólét. A sarkkör felé haladva például azért is lehet sokkal összetartóbb a társadalom, mert aki kiesik belőle, az szó szerint meghal télen.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz consono #146 üzenetére

    Ha jól emlékszem valamelyik Asimov könyvben volt, hogy az AI-nak adták át az irányítást, ami mindig az egész érdekei szerint adta ki az utasításokat. Aztán, amikor elért a világ fejlettsége egy szintet, maga az AI volt, aki trükkös módon saját magát kiiktatta, mivel már ő lett a fejlődés számára a szűk keresztmetszet. :)

  • azbest

    félisten

    válasz #06658560 #169 üzenetére

    hát... a klónozás sem lehetetlen ma már. Inkább morális okok miatt óvatosak. :DDD

Új hozzászólás Aktív témák