Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Zsolto

    őstag

    Pont most ástam elő az amúgy hasonló funkciókkal bíró, de az adatokat nem tároló fitneszmérlegünket a fürdő mélyéről. Csináltam egy primitív excel táblát, és az évek óta tartó edzések mellé el akarom kezdeni kicsit komolyabban figyelni a kajálásomat is. De a mi mérlegünknek nagyon macerás a használata, az adatok feljegyzése, tükröződik a kijelzője stb. szóval igazi PITA.

    Ha ez a cucc 10e Ft-ért leveszi a vállamról az összes fenti nyűgöt, akkor már megérte, ráadásul több adatot ad, mint az én mérlegem. Oké, hogy nem diagnosztikai pontosságú eszköz, de a tendenciákat biztosan jól méri, mert az én mérlegem is nagyon hihető adatokat ad a különböző testalkatú családtagjaim esetében.

    Lehet, hogy veszek egyet :U

    [ Szerkesztve ]

    Ez vagyok én: https://sites.google.com/view/zsoltkaldos/home

  • Zsolto

    őstag

    válasz pusszycat #19 üzenetére

    :)
    A német amazonon nagyon jókat írnak róla amúgy. Szerintem ennyi pénzért tényleg nem kérdés.

    Ez vagyok én: https://sites.google.com/view/zsoltkaldos/home

  • Zsolto

    őstag

    válasz adapter07 #40 üzenetére

    Ettől függetlenül abban a hozzáértő szkeptikusok is egyetértenek, hogy ha ugyanazt a mérleget használod, a tendencia megfigyelésére elég a pontossága. Évek óta használunk egy régebbi fajtát, és viszonyítási alapnak bőven jó, amit mutat, még ha téved is egy-két százalékot a kijelzése a profi műszerekhez képest. Mióta komolyan edzek és figyelek a kajára, szépen javulnak az értékeim, és nem az érdekel, hogy pontosan hány százalék pl. a testzsírom, vagy az izomtömegem, hanem hogy most jobb az adat, mint fél éve volt. Ennyi.

    Ez vagyok én: https://sites.google.com/view/zsoltkaldos/home

  • Zsolto

    őstag

    válasz adapter07 #46 üzenetére

    Pont a nagyon határozott kommented után néztem utána, hogy mi a vélemény ezekről a mérlegekről "szakmai körökben". Annak alapján fogalmaztam meg az előző hozzászólásomat. Nem tekinthetők diagnosztikai műszernek, de itt nem is ez a cél. Találgatásról szó sincs, mivel mindig a te testeden keresztül folyó áramot méri, és ha rendszert viszel abba, hogy mikor méredzkedsz, pl. ugyanabban a napszakban, pont edzés után, fürdés előtt vagy fürdés után, akkor jó eséllyel kapsz középtávon tendenciaként jól használható adatokat. Nem védem én ezeket, mert nem érdekem, de nem is húzom le őket a vécén teljesen. A helyükön kezelem őket.

    Ez vagyok én: https://sites.google.com/view/zsoltkaldos/home

  • Zsolto

    őstag

    Nagyon röviden összefoglalom, hogy a Wikipedia szerint miket kell figyelembe venni a bioelektromos impedancia alapján végzett testtömegindex-számítás során, hátha más is tanulságosnak találja majd. Az alábbiakban a "mérési eredmény" értelemszerűen inkább "becslési eredmény"-t jelent.

    -- A módszer az 1980-as években történt megjelenése óta sokat fejlődött, elofgadottabbá vált a testtömegindex _alakulásának_ mérésére, nyomon követésére.

    -- A mérési körülmények jelentősen befolyásolják az adott egyedi mérés eredményét.

    -- Az egyszerű, olcsó készülékek egyedi mérési eredményei kevésbé pontosak, ha a klinikai célra gyártott (és sokszor más elven működő) berendezések mérési eredményeihez viszonyítjuk őket.

    -- A test kiszáradása (vagyis amikor nem ittunk eleget) jelentősen befolyásolja a mérési eredményt. Kiszáradt testnél a mérés akár 5 kilóval is alulbecsülheti a zsírmentes szövetek mennyiségét, vagyis a valóságosnál nagyobb zsírtömeget fog eredményezni. (Viszont a Wikipedia nem említ különbséget a tekintetben, hogy vizes, nyirkos vagy száraz talppal állunk-e a mérlegre, bár azt hiszem, a kezelési útmutatók "száraz" talpat írnak elő.)

    -- Röviddel étkezés után végzett mérésnél alacsonyabb a kijelzett zsírtömeg. Napi szinten ez akár 4,2 százalékos különbséget is okozhat a legalacsonyabb és a legmagasabb zsírtömeg-kijelzés között.

    -- A mérés előtt végzett testedzés hatására lecsökkent impedancia miatt a készülék túlbecsülheti a zsírmentes szövetek tömegét (akár 12 kg-mal is), ezért a valóságosnál kisebb zsírtömeget jelezhet ki, ezért testedzés után nem célszerű mérést végezni (vagy mindig edzés után kell méredzkedni ;)
    )
    .

    -- Az ilyen készülékek elfogadható pontosságot nyújtanak csoportok (pl. családtagok, iskolai osztályok) tagjai egymáshoz viszonyított állapotának felmérésekor, vagy egy adott személy zsírtömegének hosszabb időn át történő figyelemmel kísérésekor, de egy-egy konkrét mérési eredményük sosem lesz olyan pontos, mint a klinikai műszereké.

    -- A két elektródás (talpon mérő) mérlegek kevésbé pontosak, mint a négy elektródás (talpon és tenyéren mérő) modellek, főleg a zsigeri (viscerális) zsír mennyiségének megbecsülése tekintetében.

    [ Szerkesztve ]

    Ez vagyok én: https://sites.google.com/view/zsoltkaldos/home

  • Zsolto

    őstag

    válasz adapter07 #60 üzenetére

    adapter07

    Nem mondtam, hogy a Wikipedia tudományos bizonyíték, de ha vennéd a fáradságot, hogy te is megnézed a Wikipédiás cikket, ott megtalálod a forrásokat is. Úgy rémlik, négyet citáltak. Úgy érzem, a Wikipediával veled ugyanolyan meddő vitát lehetne folytatni, mint ezekről a mérlegekről. Nem a helyén kezeled :D.

    Azt sem mondta soha senki, hogy létezne egy képlet, amivel "pontosan kiszámítható a két láb között mért impedancia értékből a test izom-, zsír-, csont- és víztartalma". Dolgoznak egy algoritmuson, ami ezt képes egyre pontosabban megbecsülni, és ez a technológia hozzáférhető azok számára, akiknek ez a pontosság elég, és/vagy nem férnek hozzá pontosabb eszközökhöz.

    Jó pár embert láttam (magamat is beleértve), akik ráálltak ilyen mérlegre, és az eredmény pontosan igazolta azt, ami szabad szemmel is látható volt, vagyis hogy az illető hájas, izmos, átlagos, sovány stb. És a mérleg mindezt ezt csak a két lábuk között mért impedanciából állapította meg. Akkor miről beszélünk még?

    Innentől én a magam részéről befejeztem a "vitát", mert bár értem, amit mondasz, azt nem értem, miért nem vagy képes elfogadni, hogy van egy eszköz, aminek a fejlesztésén uszkve harminc éve dolgozik egy halom, a témához nálunk nyilván jobban értő ember, és a munkájuk eredményét sok más, nálunk szintén jobban felkészült ember vizsgálgatja, ellenőrzi, értékeli.

    Ennek alapján az a helyzet, amit az előző hsz-emben, igen, a Wikipedia alapján leírtam. Nem több, nem kevesebb, de ez igenis eredmény, és több, mint a semmi. Senki nem mondta, hogy vegyél ilyen mérleget, sőt, azt sem, hogy hidd el, amit mutat. De fölösleges bizonygatnod, hogy semmire sem jó, mert ezzel kapcsolatban már készen van a kollektív tudás alapján kialakított, a tiednél jóval árnyaltabb vélemény.

    [ Szerkesztve ]

    Ez vagyok én: https://sites.google.com/view/zsoltkaldos/home

Új hozzászólás Aktív témák