Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • -KP-

    addikt

    válasz Abu85 #59 üzenetére

    De én nem erről beszélek. Írtam is, hogy "átlag user". Aki komolyan dolgozik, és minden másodperc számít neki a renderidőben, az nem 7600x és 13600k között fog nagy valószínűséggel dönteni, hanem vesz egy 5950X-et, vagy egy 7950X-et, vagy ahogy írtad, Threadrippert.

  • GeryFlash

    veterán

    válasz Abu85 #68 üzenetére

    Ertem, de akkor minek koszonheto hogy a tenyleg allati jo TSMC N5-n ilyen gyenge Zen4-eket tudtak piacra dobni. Meg lehet nezni mit hozott ki ebbol a nodebol az Apple, a Mediatek (oke ok 4nm half node de kb ugyanaz) vagy akarcsak az AMD VGA fronton a korabbi N7-hez kepest. Lehet itt szepitgetni de oriasi pofaraeses ez a Ryzen 7000 szeria, es nem csak teljesitmenyben de perf/wattban is. Hogy a francba lehet hogy az Intel node valtas nelkul (oke, fejlettebb 10nm de na...) tobbet lepett elore mint az AMD egy ekkora node ugrassal.
    Tenyleg gyakorlatilag ha csak az Zen3-at atportoltak volna 5nm-re az okozott volna ekkora ugrast. Gyakorlatilag architekturalisan semmit nem leptunk elore, oke kaptunk kepet tudni ado 4-5 wattos IGP, AVX512, de ennyi. Szanalmas IPC novekedes.
    Ehhez csak hozzajon, hogy a kis elorelepeshez tartozik a platformvaltas, csillagaszati DDR5 arakkal es 100 ezer Ft-tol kezdodo deszkakkal... De meg ha a teljesitmeny elorelepes ezt indokolna!
    Mar egyaltalan nem fogyasztanak keveset az AMD-k sem, forrosodnak, es emelle lassabbak is mint a joval rosszabb nodeon gyartott Intel. Perf/wattban meg jobbak, persze, de perf/priceban nem.

    Aminek orulok, hogy innentol az AMD szepen leallhat a sporolassal, egeszen pontosan itt a release intervallumokra gondolok, ami a Zen1 ota folyamatosan novekedik, ami felfoghato egyfajta aremelesnek is (ritkabban kapsz uj termeket mikozben a jelenelgi termek hosszabb ideig van MSRP-n --> termekek tartosan dragak).

    Zen 1 2017 marcius
    Zen+ 2018 aprilis (13 honap)
    Zen 2 2019 julius (16 honap)
    Zen 3 2020 november (16 honap)
    Zen 4 2020 oktober (23 honap)

    Na most ha jon 2023 vege fele a Meteor Lake 7nm-en akkor arra reagalni kell, es szerintem csak a 3D Caches Zen4 nem lesz elegendo, szoval nem hiszem hogy a Zen 4 utan megint kozel 2 evet kell varni a Zen 5-re. Nagyon jokat sporolt ezen az AMD, de ennek most remelhetoleg vege.

    [ Szerkesztve ]

    Hi, i'm new to APHEX TWIN, so i was wondering how much the IQ requirements was to enjoy his stuff. and understand all the underlying themes, because its really complex stuff. I have IQ of 119 but i heard that you need atleast 120 is it true?

  • arabus

    addikt

    válasz Abu85 #72 üzenetére

    Persze ez sem teljesen igaz hiszen a max hőmérsékletet azt lehet konfigurálni egyrészt, másrészt az nem valós felhasználás ha valaki egész nap a cinebenchet meg aida fpu tesztet futtatja.
    Átlagos használat melett szépen lehet kalibrálni az intelt is kb. 13-60W közti fogyasztással.

    Xeon Platinum 8490H,8468H,Ryzen 7500F,Gigabyte B650M K,Xeon Phi,i9 7960X,i9 7920X,Xeon w2135,Gskill royal 4400,Gskill Trident Z,Pico 4,Red Devil 7900XTX,Asrock W790 WS,Fury Pro RDIMM 6000,Z590,Intel Cryo,Intel 11900F,Ryzen 5600,Radeon 7600,Radeon 6800...

  • sb

    veterán

    válasz Abu85 #68 üzenetére

    Érdekes amit írsz. Desktopon pont ez jött ki különbségnek ahogy végignéztem, hogy állnak. Viszont egyből az is beugrott, hogy ezt szervernél nem tudja hozni az Intel.
    Gyk. a kis magok.

    @arn:
    Ezt az am5 dolgot az amd nagyon benezte a tultolt fogyasztassal…
    nem olcsobb
    nem gyorsabb
    nem fogyaszt kevesebbet

    Az AMD még mindig jobb perf/W-ban de:
    1. Az Intel sem volt annyira rossz csak mindig túl voltak húzva nagyon az optimumon.
    2. Most ezt az AMD is lekövette és elrontotta a gyári perf/W arányt.
    3. Az Intel is javult benne.
    4. Ami még meghatározza az a magszám. Ebben vezetett az AMD de a kis magokkal durván lenyomta őket az Intel. És a több mindig hatékonyabb. Sokkal.
    6xx széri 6 mag vs 14 mag??? (szerk: és ami kimaradt, ez az amit desktopon ki tudott izzadni az Intel magából, az AMD viszont a korábbi előnyét feladva elengedte. Szerveren viszont nem engedtek ki, ott végigtolják az előnyüket magszámban is)
    (5. Amiben vélhetően elvérzik az Intel az a gyártási költség a chiplethez képest, de ez user oldalon nem jelentkezik... egy ideig. Itt is igaz azért, hogy utóbbi mindent a user fizet.)

    Az órajelben soha nem volt gond, mint utolsó tényező, abban és IPC-ben is hasonlóak. A fenti pár paraméterben meg összeadva az előre-hátralépéseket és a látszat-romlást (magas TDP-re paraméterezett gyári setupok), eltűnt a látható, egyértelmű előny.

    Emellett szerintem egy tök külön dimenzióban, jó részben tök függetlenül a fentitől, technológia és gazdasági problémák miatt az ár is elb*szódott.
    Ezzel kiegészítve azt látod, hogy van előrelépés, van vissza is... cserébe k*va drágán. És még egy fő szempont - szerintem: hogy nincs is szükséged rá.

    Kicsit máshogy zajlott le, de ami technológiai összefüggés van a drágulás és a fejlődés között az kb. olyasmi amit a Zen1-nél megírtam: 10+ év helyben toporgás után megindult a cpu fejlődés,de olyan irányba ami előre láthatóan csak egy ideig volt megfelelő az átlagusereknek. Már akkor írtam, hogy 4 helyett 6-8 magot azonos árban kapni jó és hoz is a konyhára, de nem ez lesz a helyzet 12-16-32 maggal. Az overkill lesz vagy, de inkább ÉS árban sem tud lejönni desktopra.
    Az AMD-nél látjuk, hogy nem is igazán érkezik meg több, 8-12 ami desktopnak nevezhető még. Az Intel kényszerből túlment ezen, de már inkább csak dísz itt is.
    (Amit nem gondoltam, hogy egy szálon is ennyire meglódulnak de ez igazából csak ront a helyzeten. Még kevésbé van szükség sok magra ha közben 1.5x gyorsabb azonos magszámmal is egy új gen a 2-3-al megelőzőtől.)
    Emellé megjöttek a drága ram és lapok és bezárult a kör.

    Ilyen áron egyszerűen hiába kapsz 14 magot desktopra amitől szerintem leeshetne az állunk.... vagy hiába lesz brutálisan erős 6/12 felállásban is egy 7600X. Az nem gyári perf/W-ot szeretne, hiába bámulatos a 45-65-88W-os teljesítményünk a nagyobb 12-16 magos prociknak... egyszerűen átlag felhasználásra nem ér annyit. Bármilyen fórumot látva ez a konklúzió szerintem.
    Van előrelépés, azon lehet vitatkozni árban megéri-e abszolút mértékben, de szerintem hamar kiderül, hogy vannak ilyen arányú fejlesztések. Mégsem hoz annyit, hogy ez átlagfelhasználásra megérje.

    És itt a gond, lefelé nem mennek, nem is nagyon tudnak. A lap, ram nem lesz olcsóbb. Kisebb cpu-k nem jönnek, megennék a nagyokat, 4-6 erős maggal, vagy ha az Intelt nézem akkor 2-4+4-8 felállással megennék a közép-felső kategória jó részét.
    (Kis fogyasztás mellett, pl. notiban nem is látjuk már a klasszikus magszámos árazást. Van még különbség de elenyésző. Jobb és hatékonyabb 15-35W-on is egy 8 magos mint egy 4 magos. Desktopon meg inkább vinné fele árban a négymagost az árérzékeny közönség.)

    És akkor eljutottunk a másik Abu idézetig:
    Ilyen szempontból az AMD-nek nem érdekes már, hogy a csórók elmennek Intelre, mert nem a csórók kiszolgálása a cél.
    Erre ráismerhetünk a piacot látva. Nem tudom mi jön alulra Inteltől de igazából én kiegészíteném azzal, hogy talán ott sem cél.
    És akkor már csak az a kérdés, hogy a "csóró" jelzést igazából kire aggassuk rá. A teljes desktop piacra vagy a teljes PC piacra? 1-2000 usd-s dvga-kal együtt...

    Alatta meg ott a nagy semmi lassan.
    (Még egy külön szálat megérnének a notik. Nálam - és ezt látom többeknél, akik eddig kerülték a notikat - is eljött az amikor képbe kerül a váltás. A desktop vagy nem hoz annyit vagy nincs szükség rá és drága. 45W-on megkapod a desktop 250W 70-80%-át? És ahhoz képest olcsóbban (mellé egyre jobb körítést - ez fontos fejlemény szerintem a notiknál, hogy minőségi váltás is van - de ennek is részben az az oka, hogy belefér 3-500k-ba az ami 150-be nem fért.) megkapod. Gpu-ban is hasonló volt a helyzet, ott a bányászat erősen rátett tök más okból de mindegy a notik felé fordulás oka igazából. Emellé igp-ben is épp van fejlődés sok év pangás után.
    Már csak ugyanezt a helyzetet kéne elkerülni ami desktopon jött.
    - Cpu-ból, akksiból (fogyasztás) kompromisszumos notikból játék nélkül eljutottunk oda, hogy eleget kapsz. Olcsón kapod... sőt, lassan sok is, 8-12 magl ott is overkill amit átlaguser alig használ ki.
    - Gpu-ból játék nélkül megvoltál. Aztán casual játékkal elég lett az igp. Most a vega már pedig már bőven elég erre a szintre. (Másra meg ott a 3050-3060 vonal ami megintcsak nagyrészt lefed a hardcore gamingen kívül).
    Talán nemsokára jön ez a szint igp-ben és Zen4/13. gen cpu-ban és akkor lehet, hogy ugyanitt tartunk: átlagfeldatra elég gép, néha render ez-az: már a cpu is erősebb mint kéne és mellé nincs gpu pl. 3050 szint alatt. :) Már csak kifizetni kellene tudni...

    Lehet, hogy ott is beköszönt a "csóróság" és marad az ultramobil (telefon) erre az átlagos szintre. Ami végül is jogos. Ma is elvan rajta az átlag fogyasztók 80%-a.)

    [ Szerkesztve ]

  • vrob

    aktív tag

    válasz Abu85 #90 üzenetére

    "Aki pedig igényli a jó perf/watt arányt, az használhat gyárilag kínált ECO módot, aminek többféle paraméterezése van."

    Ahogy elismered hogy a 3000-es sorozattal is jó eredményeket érsz el, éppen olyan hatást érnél el Intel processzorokkal.
    Sőt, a még inkább elrugaszkodott gyári limithez képest számszerűleg többet is nyersz. Egy csúcs Intel procin 100 Wattot is beáldozhatsz a 3-4% teljesítményesésért.
    [Testing and Tuning the new 13900K for Efficiency]

    A 13900K 90Watton kb. ugyanott van mint a 7950X 90 Watton.

    A gyári ECO mód pedig majd akkor lesz gyári, ha újra lesz fizikai kapcsolási lehetőség a házakon erre, hasonlóan a klasszikus turbo gombhoz.
    Addig Intelnél a PLL érték állítása éppen ugyanakkora erőfeszítés mint AMD esetén kiválasztani az ECO módot.

  • sb

    veterán

    válasz Abu85 #90 üzenetére

    Köszi a részletes leírást.
    Amiben vitatkoznék:

    1. Én multicore-ban azt gondolnám, hogy nem elsődlegesen a fogyasztás az Intel gondja hanem a helyigény. Erre volt megoldás a kis mag, monolit felépítésben máshogy nem menne bele 10-20 mag értelmes méretben. De ez csak desktopon működik ahogy írod, így szerveren szerintem már nem tudják összehozni. Persze ott jobban működik a többutas megoldás, de az sem jó mindenhova, itt az AMD előnye.

    2. Fogyasztásban nem rossz az Intel sem. Ha megnézed nem véletlenül promózzák ők is azzal az 13. gen-t, hogy 65W-on mennyit veszít. A 12. gen sem volt rossz ha visszavették ugyanígy. Sőt, még az is igaz volt, hogy a kis mag se sokkal jobb perf/W-ban ha a nagy magot sweet spoton járatják.
    Ettől itt még AMD előny van, főleg a lenti szegmensben, notikon is látszik, hogy amikor az Intel átvette a "vezetést" az a 70W+ sáv ami notiban, főleg, úgy, hogy közben 35W-ból kijön a 90%-a ugyanannak a teljesítménynek... hát izé... nem sok vizet zavar normális felfogásban.
    Szóval itt hiába jobb visszafogva mind a 12. gen, mind a 13., és utóbbi javult az előzőhöz képest is, ez biztos, hogy szerveren hátrány, ezzel nem vitatkozom. Csak szerintem enélkül is meg lennének lőve a chipletekkel szemben.

    3. Az AMD cpu koncepció papíron jó. A 3D V-Cache nagyon ütős a játékoknál, ezt vinni fogják ha valóban jön több modell. A másik oldalt viszont a gyakorlatban nem tudom hogy viszik el úgy, hogy a 2-3 egyértelműen nyerő paraméterből csináltak sok egált azért, hogy teljesítményben 5-10%-ot fel tudjanak mutatni.
    Persze sokan ezt nézik melyik "alázza sz*rrá" 5%-kal a másikat :D, de azért talán ennyire mégsem... főleg a multicore-ra gyúrok.
    Ott a perf/price is, hiába jobb az AMD azonos magszámmal ha 6 helyett 14 magot viszel haza ugyanannyiért. Persze az árazást a legegyszerűbb korrigálni ha szükséges, az csak egy szám. Nagy gond nincs vele.
    Ettől függetlenül szerintem nem rohant senki Zen4-re váltani, ez látszik az eladásokban.
    Aztán amíg nem tudnak eleget gyártani és ott a Zen3 készlet addig lehet, hogy a kutyát nem érdekli arrafelé.

    ECO módra nem tudom mennyire tudatosak a vásárlók... lehet, hogy ez változik, egyrészt látható, hogy az Intel is elkezdte ezt kommunikálni, másrészt a tesztekben is megjelennek sorra, ahogy itt is. És hát számolgatni kell az áramszámlát is, szóval lehet, hogy tudatosul a vásárlókban is. Szerintem aki multicore/renderre-re veszi annak ma már meg kell néznie ebben az együttállásban. Ott nem 1-2 óra terhelésről van szó és k* nagy tud lenni a különbség hatékonyságban.

    4. A technológiai problémát lehet, hogy félreértetted. Intelnél max arra értettem amíg nem volt kis magjuk és nem fért be elég mag a prociba. Ill. hogy a monolitikus gyártás biztos drágább. Ettől ilyen árakon biztos, hogy van rajta profit. AMD-nél meg fel sem merül a dolog, ott vastag a ceruza szimplán mert megtehetik.
    Ezt inkább elvi problémának értettem. Anno az 1600X megjelenésekor is azt írtam, hogy adtak egálban 6-8 magot 4 helyett, az ott kellett, de ez nem mehet a végtelenségig így mert minek? El kell jönnie annak az időnek amikor nem fejlődünk tovább úgy, hogy 6 helyett 12, majd 16-32 magot kapsz emberi árban. Mellette az is tiszta volt, hogy ez otthon nem igazán kihasználható és nem is lesz az. Szerintem ide értünk el. Se igazán nagy szükség nincs rá otthon és amúgy miért adnák 50k-ért akár csak a 7600X-et?

    De ettől még a következmény ugyanaz: lassan ki fog kopni az olcsó kategória szerintem. Hiába van Zen3, gpu-knál is láttuk, hogy alulra már lassan 10 éve csak átneveznek. Esetleg visszahoznak a sírból egy 1050-et. :)
    Erre viszont így nem látom a megoldást mert drága új desktop a fentiek miatt nem kell a tömegnek. A régi meg vagy elfogy vagy ha gyártják tovább akkor azért sz*r lesz egy idő után/*lesz jobb. Igazából eddig is tudtuk, hogy sokan elvannak egy mobiltelefonnal is, már nemhogy desktop, de noti se nagyon kell nekik. Ezt a folyamatot begyorsíthatja. Ahogy a nem x86 alapú megoldásokat is a mobil szegmens felett. (Ott persze inkább az sw a gond, de abban is előre lehet lépni és az x86 sincs benne a toppon régóta)

    Igpu: Az eddigiekhez képest a DDR5 is óriási ugrás. Közben fejlődtek is, egyre kisebb sávszélesség elég adott teljesítményhez és ez már hozza az alsó szint 100GB/s-et ha nagyon akarják. De a többi az igazi megoldás abból meg ezek alapján úgy tűnik lehet válogatni hogyan és milyen cache-t tesznek mellé. Szerintem ez óriási ugrás.

  • Albus_D

    aktív tag

    válasz Abu85 #59 üzenetére

    "Irtózatosan nagy készlet van ám még a raktárakban Zen 3-ból. Nem fogják úgy árazni a Zen 4-et, hogy az veszélyeztesse a régi készletek eladását."

    Ezzel szemben: "Ryzen 7000 CPUs Get Price Cuts In China, Up to 27 Percent Lower Than U.S. Pricing" [link]
    Vagyis jó nekik hogy nem fogy a zen4, de azért árat vágnak. :DDD

    [ Szerkesztve ]

  • podtibi

    senior tag

    válasz Abu85 #5 üzenetére

    És ezt mért nem írjátok oda a cikk(ek)hez időben? Nem úgy lenne helyénvaló? Nem értem mért nem tájékoztattok minket időben, vagy csak én nem figyeltem rendesen?

    [ Szerkesztve ]

    Ezt inkább rád bízom.

Új hozzászólás Aktív témák