Új hozzászólás Aktív témák

  • hungeek

    senior tag

    nah beszállok én is :) úgysincsen kedvem már ma többet fizikát tanulni....

    én a videókártya utántól folytatnám, közeledve a monitor felé :)

    tehát van ez a kártya, a videókártya (hívják még monitorvezérlőnek, vga-nak stb.) ezt már elöttem elmagyarázták. Erre a kártyára kapcsolódik a monitor. Manapság tulajdonképpen 2 nagy csoportra osztjuk a monitorokat:
    1. tft (amelyik lapos :) )
    2. crt (amelyik nem lapos, a tv-re hasonlít)

    A mai legujabb videókarikon 2 féle monitorcsatlakozó is előfordul,
    1. d-sub


    2. DVI




    Biztos hallottál már a felbontásról. Nah ez azt jelenti hogy a kép hányszor hány pixelből áll amit látsz a monitoron (úgy kell elképzelni mint azt hogy van 5mmx5mm-es papír stb...)
    manapság használatos felbontások:
    640x480
    800x600
    1024x768
    1280x1024

    tehát pl. a 800x600 azt jelenti hogy a monitoron széltében 800 míg magasságában 600 pixel jelenik meg.
    Minden monitornak egyik tulajdonsága hogy mekkora felbontással képes működni, vannak például régebbi monitorok amik csak 640x480-at bírnak megjeleníteni.

    Meg aztán létezik még olyan hogy frissítési frekvencia (mértékegysége Hz). Ez azt jelenti hogy egy másodperc alatt hányszor frissít képet a monitor (nagyon konyhanyelvre lefordítva).
    Tehát pl van egy monitorod ami 1024x768-as felbontás mellett 85Hz-el képes max. működni. Minnél nagyobb felbontást használsz annál kisebb az elérhető frissítés. Erről asszem most elég is :)

    Van még olyan hogy színmélység. Manapság használatos a 16bit-es a 24bit-es és a 32bit-es. Ez azt jelenti hogy az éppen általad látott kép a monitoron hány féle színből van ''kikeverve''. A 32 bites megjelenítés során speciel 16.7 millió színből ''kevert''.

    Egyenlőre ennyi, ha valamit nem értesz szólj :)

Új hozzászólás Aktív témák