Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • lugosi

    MODERÁTOR

    válasz pilóta #65223 üzenetére

    Elkezdtem neked gyűjteni egy csomó cikket, de aztán láttam ezt:
    "Antarktiszt direkt nem írtam, de az óceánok simán lehetnek lakhatók"

    Ne haragudj, de csak annak megelőzése érdekében, hogy feleslegesen sok időt öljek egy számomra fontos téma megbeszélésébe, írd már meg légyszi, hogy komolyan beszélgetünk vagy csak trollkodás van részedről. Mert én ezt egészen eddig komolyan vettem. Oké, a foteles érvednél kigyulladt egy figyelmeztető felirat, de beccsszó a többi komolyan vehető volt.

    Ha komoly, akkor leírom még egyszer, hogy a túlnépesedési probléma nem azt jelenti, hogy van-e melletted hely még egy embernek (azaz a te korábbi terminusodat használva, le tudod-e ültetni az embereket egy fotelbe Bács-Kiskun megyében - nem hiszem el, hogy ilyen szinten kell beszélgetnünk tényleg).
    A túlnépesedési probléma azt jelenti, hogy a Föld eltartóképességét meghaladja-e a [humán] populáció. Érted? Nem azt, hogy van-e hely az Antarktiszon, meg az óceánokban, hanem hogy van-e mit enniük, ez az élelemforrás megújul-e vagy feléli a populáció, energiaforrás elég-e, ez megújul-e, vagy feléli a populáció, a termelt hulladékot és szennyezést lehet-e kezelni vagy nem. Érted? Ebből a szempontból kell értelmezni a problémát, nem pedig, hogy melléd tud-e még állni egy ember, vagy már nem fér el.

    De ahogy a mondás is tartja, egy kép többet mond ezer szónál, ez az ábra jobban szemléltei szerintem, hogy miről beszélek:

    Az ábra szerint 2008-ban elértük azt a szintet, amikor az emberiség ökológiai lábnyoma másfél Földnyi eltartóképességet ért el. FYI: nem azt jelenti, hogy fizikailag nem fértek el az emberek egymás mellett. Ennél szemléletesebben nem tudom megmagyarázni, hogy miben beszélünk el egymás mellett.

    Szerk.: azért is fontosnak tartom a kiindulópontot tisztázni, mert ebből látod, hogy simán lehet túlnépesedett (ökológiai lábnyom!) egy földrész anélkül, hogy fizikailag nőne a népessége. Vagy akár csökkenhet is. A túlnépesedési probléma tehát a rendelkezésre álló terület eltartóképességét jelenti, így még akár az is lehet, hogy bizonyos területek kisebb lélekszámmal túlnépesedettek, míg mások nagyobbakkal nem (példának amúgy pont jó az Antarktisz, ha annak az eltartóképességét vetjük össze például Európa eltartóképességével, akkor látjuk, hogy egy adott fizikai terület nagyon eltérő populációkat tud eltartani). Ezek érdekes, de nem lényeges részadatok. A túlnépesedési probléma lényege, hogy meghaladtuk-e a Föld eltartóképességét globálisan. És ennek semmi köze ahhoz, hogy x területen sűrűbben, y területen ritkábban élnek, egészében a Föld eltartóképességéről van szó. E tekintetben lásd a fenti ábrát.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák