Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    Méricskélt már valaki (vagy megtenné most a kedvemért) UAP-AC-LR AP-ról 80MHz-es 1x1 klienssel (pl. egy telefonnal) iperf3 TCP sávszélt közvetlen rálátásban és/vagy 1 téglafallal messzebbről (fel/le -R kapcsolóval és anélkül)?

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz MasterMark #1042 üzenetére

    Igen, kell egy szerver és egy kliens oldal: iperf.fr (a telós alkalmazásboltokban van minimális GUI verzió is, ha csak iperf szóra keresel), valahogy így szoktam futtatni:
    ethernet oldali (LAN) szerver PC:
    ./iperf3 -s
    WLAN kliens:
    ./iperf3 -c 192.168.1.1 -t 10
    ./iperf3 -c 192.168.1.1 -t 10 -R
    ./iperf3 -c 192.168.1.1 -t 10 -u -b 0
    ./iperf3 -c 192.168.1.1 -t 10 -u -b 0 -R

    Ezekkel meglesz oda-vissza TCP és UDP is, persze nem mind releváns/érdekes, illetve talán jobb megforgatni a szerver helyét az -R kapcsoló helyett (még nem kísérleteztem vele sokat, de mint hja főleg UDP esetén lenne rá érzékeny, talán mert -R módban több az "overhead" abból, hogy a küldő oldal is kap visszajelzést a mérés állapotáról, vagy másképp kezeli a buffert/packetdrop-ot, amire érzékeny az UDP).

    Azért kérdezem, mert nemrég a Mikrotik hAP AC2 mellett döntöttem és ezzel méricskéltem, de nem igazán vagyok teljesen elégedett, és az AC-LR lett volna a másik opció, így picit furdal.

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    MasterMark + rekop -> Köszönöm. :R

    Erre voltam kíváncsi, hogy az Ubi AC-s AP-ivel vajon mennyit hoz jó, de valós (nem laboratóriumi elszigeteltségű) körülmények közt az elvi maximális AC 80MHz 1x1 sávszélből egy consumer kliens (szimpla noteszgép, telefon/táblagép, stb) TCP-ben (és esetleg még erre, amit szintén mutattatok, hogy milyen kapcsolati sebességet tart folyamatos szintetikusan generált forgalom közben).

    Itthon a régi N-es készülékek (még az 5+ éves, olcsó, abszolút consumer vackok is, pl. régi TP-Link router és ütött-kopott mobiltelefon) szinte mind stabilan tartják szobán belül, közvetlen rálátással (és persze egyéb durva zavaró tényezők, mint pl. közelben üzemelő mikrohullámú sütő, indukciós főzőlap, stb nélkül) a legmagasabb modulációs szintet 2 és 5 GHz rádiókkal, 40MHz-el is, tehát 1x1 rádió esetén szinte mindig 150Mbps (MCS 7) a kapcsolati sebesség és egy hosszasan (akár 5-10 percen át) futtatott iperf TCP teszt alatt is szép stabilan (több nagy kilengések nélkül) megvan ennek a ~2/3 része, tehát ~100Mbps (legalább is az AP-ről a kliens irányába biztos, de inkább csak valami zavar, pl. egy fal átlövése esetén kezd aszimmetrikussá válni).

    Ezzel szemben most kicseréltem egy ilyen N-es AP-t AC-sre (az UAP-AC-LR és Mikrotik hAP AC2 közt vacillálva utóbbira böktem rá) és kicsit csalódott voltam, mert a 40-ről 80MHz-re hízás látszik csak meg a méréseken (számokban tehát nem ~100, hanem ~200 Mbps a TCP sebesség iperf-ben), de a magasabb modulációs szinteket (MCS 8-9) szinte sohasem tudja tartani (legalább is intenzív forgalom mellett), akkor sem ha az emelet közepére viszem be a kütyüket (így minden irányból legalább 2 téglafal árnyékol, mindez vidéken, ahol eleve viszonylag csendes a levegő, még a 2GHz sem túlzsúfolt), kikapcsolok az egész házban mind elektromos kütyüt (már persze kivéve, ami kell a hálózathoz) és forgatom őket mindenféle pozíciókba, csökkentem vagy növelem az adóteljesítményt, kipróbálok más csatornákat (akkor is ha az AP mindet csendesnek méri), stb, szóval nem nagyon látom se azt, hogy 433Mbps lenne a kapcsolat (legfeljebb néha-néha), se azt, hogy TCP méréskor kijönne az átlag úgy 250-280 közé, ahova remélni lehetne (legalább is az N-es tapasztalatokból kiindulva), legfeljebb is 200-220 az átlag (ha többször nekifutok, és épp úgy sikerül, hogy nem kerül bele egy méréssorba több kiugróan alacsony érték, ami lehúzza az átlagot).

    Mindez persze nem "szar", csak fura, hogy mint ha teljesen parasztvakító dísznek lenne benn az AC szabványban a két új modulációs szint, ha otthon rendesen kihasználni csak szökőévezte lehet (talán tornyok közt jobban működik?).

    Ha pedig nem akar minden szobába külön AP-t az ember, akkor csak annyi értelme van az AC 80MHz-nek, hogy tartsa a lépést az 5GHz a 2GHz-vel egy falon át is, mert az N-es 40MHz 1x1 egy téglafalon át is hoz ~100Mbps-t, de az AC 5GHz 80MHz is lelassul 100-150 közé. (Persze annyi haszna még mindig van a dual-band AP-nek így is, hogy két külön rádión oszlanak szét a kliensek aszerint, hogy melyik tud 5G-t, melyik nem, illetve melyik van 2+ fallal messzebb...)

    De ahogy ezeket elnézem, az Ubi sem más (vagy csak több nálatok a zavaró tényező, illetve a 2x2 mód ilyen random felállásokban kicsit feketemágia nekem, sohasem várnám el, hogy stabilan a dupláját hozza az 1x1 módnak, csak hogy "valamivel" láthatóan gyorsabb legyen azonos körülmények közt az 1x1-től).

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

Új hozzászólás Aktív témák