Aktív témák

  • rekop

    Topikgazda

    Wireless LAN roaming

    A wireless LAN-t általában a helyi hálózatok határainak kiterjesztéseként használják, hogy lehetővé tegyék a felhasználóknak a vezetékes hálózathoz csatlakozást egy hozzáférési ponton(Access Point) keresztül. Az AP kapcsolatot biztosít a vezeték nélküli és a vezetékes Ehternet hálózat állomásai között. Az AP átviteli közeg konverziót végez, a vezetékes hálózatból érkező Ethernet kereteket 802.11 keret formátummá alakítja mielőtt a vezeték nélküli hálózatba továbbítja őket, a WLAN-ból érkező 802.11 kereteket pedig Ethernet keretekké alakítja mielőtt továbbítja a vezetékes hálózat irányába.

    Egy hozzáférési pontot és az általa kiszolgált/vezérelt állomások csoportját Basic Service Set(BSS)-nek nevezzük:

    A BSS-et az a terület határolja, ahol az AP jele még használható. Ezt alap szolgáltatási területnek (Basic Service Area) vagy cellának is nevezik. A cellában zajló kommunikáció irányítását az AP látja el, amely eldönti ki és mikor kommunikálhat. A vezeték nélküli hálózat egyetlen BSS-ből is állhat, de gyakoribb a több BSS-ből álló rendszerek megvalósítása, ahol a hozzáférési pontok valamilyen gerinchálózaton (Distribution System) keresztül kapcsolódnak egymáshoz. Ezt a több hozzáférési ponttal rendelkező topológiát kiterjesztett szolgáltatáskészlet (Extended Service Set)-ként definiálja a szabvány:

    Minden BSS egyedi azonosítót használ, ez a BSSID, amely a hozzáférési pont rádiós MAC címén alapul, nevezhetjük "gépi azonosítónak", ami egyedileg azonosítja az AP-t. Az AP a vezeték nélküli hálózatot szolgáltatáskészlet azonosítóval (SSID) hirdeti, ami egy "human-readable" azonosító. Ahogy az ábrán is látható, a cellák egyedi BSSID-vel rendelkeznek, de mindkét cella ugyanazt az SSID-t használja. Mindegyik BSS különböző csatornát használ, az AP-közötti interferencia elkerülése érdekében. Függetlenül attól hogy a kliens hol helyezkedik el az ESS-ben, mindig meg tudja különböztetni az egyik AP-t a másiktól.

    Az a folyamatot, amikor egy ESS-ben a vezeték nélküli kliens az egyik SSID/BSSID-ről egy másik BSSID-re de ugyanarra az SSID-re vált át, roamingnak nevezzük. A roaming megvalósulhat hozzáférési ponton belül is, amikor a két frekvenciasáv között történik a váltás.

    A 802.11 szabvány a roaming döntéseket minden esetben a kliens eszközökre bízza, és ezzel kapcsolatban nem határoz meg semmilyen kritériumot, hogy mikor és hova kell roamingolnia. A vezeték nélküli infrastruktúra a szabvány alapú és/vagy szabadalmaztatott mechanizmusokat használva befolyásolhatja a kliens roaming viselkedését, ezáltal csökkentheti roaming folyamat időtartamát.

    Hogyan dönti el a kliens hogy mikor és hova kell roamingolnia? Ehhez a gyártók különböző kritériumokat alkalmaznak. A legtöbbjük figyelembe veszi a jelerősséget, az adatátviteli sebességet, a jel-zaj viszonyt és egyéb mutatókat a roaming algoritmusában. Ezek a kritériumok gyakran nem megfelelően, vagy egyáltalán nincsenek dokumentálva a gyártó részéről. Kivétel ez alól például az Apple iOS/ipadOS eszközei, amelyről részletes leírást is olvashatunk.

    Szemléltetésképp, ezen az ábrán egy iPhone készülék roaming folyamata látható:

    802.11k
    A 802.11k szabvány létrehozza a csatornák optimalizált listáját, ezzel segíti a közeli, roamingcélként szolgáló hozzáférési pontok gyors megkeresését. Amikor az aktuális hozzáférési pont jele gyengül, az eszköz további hozzáférési pontokat keres a listából.

    802.11r
    Amikor a készülék az egyik hozzáférési pontból egy másikba barangol ugyanazon a hálózaton, a 802.11r a Fast Basic Service Set Transition (FT) elnevezésű funkció segítségével végzi el gyorsan a hitelesítést. Az FT az előre megosztott kulcsokkal (PSK) és a 802.1X típusú hitelesítési módszerrel egyaránt működik.

    802.11v
    A BSS-típusú átvitelkezelés a Disassociation Imminenttel lehetővé teszi, hogy a hálózat vezérlőrétege befolyást gyakoroljon a kliensbarangolás működésére azzal, hogy biztosítja számára a közeli hozzáférési pontok leterheltségi információit. A készülék figyelembe veszi ezeket az információkat, amikor kiválasztja a potenciális barangolási célpontok közül az egyiket.
    A DMS optimalizálja a multicast adatforgalmat vezeték nélküli hálózatokon. A készülék ezeket az információkat a jobb multicast kommunikáció és a hosszabb akkumulátor-üzemidő eléréséhez használja.
    A BSS Max Idle Service segítségével a kliensek és a hozzáférési pontok hatékonyan dönthetnek arról, mennyi ideig maradjanak társítva, amikor nincs forgalom. A készülék ezeket az információkat a hosszabb akkumulátor-üzemidő eléréséhez használja.

    [ Szerkesztve ]

    Eladó dolgaim: https://tinyurl.com/5n7jmuvj

Aktív témák