Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Mintcar

    tag

    válasz g.peter23 #933 üzenetére

    Pontosan mire gondolsz?

    Ha az áram-védőkapcsoló után újra egyesíted a PEN vezetőt biztosan le fog csapni. De, csak akkor ha van fogyasztó éppen üzemben. A PE és az N vezető azonos potenciálon van és ha nincs fogyasztó bekapcsolva a lakásban az N vezetőn nem folyik áram, és így hiába zárod rövidre a PE-t és az N-t, a védővezetőn sem fog áram folyni, és így persze a fi-relé sem fog megszólalni. Ha viszont van fogyasztó üzemben az összezárt N és PE vezetőn is fog áram folyni megközelítőleg 50-50%-ban (gyakorlatilag egy áramosztót hoztunk létre és az, hogy pontosan mekkora a %-os arány azt a PE és N vezeték szakaszok impedanciája fogja meghatározni). Ha ez a PE vezetőn folyó (példa) 50%-nyi áram elegendő mértékű ahhoz, hogy elérje a névleges hibaáram érzékenységét a fi-relének, le fog az csapni a PE és az N vezető összezárására is.

    A tesztgombbal csak és kizárólag a védelmi készülék funkcionális működéséről bizonyosodhatsz meg, semmi másról.

    w123 200D 1.1millió km+

  • Mintcar

    tag

    válasz g.peter23 #935 üzenetére

    Nem, nem így kell tesztelni. Fi-relé teszt (szerelői ellenőrzése) során a fázisvezető (L) felől kell áramot megindítani a földpotenciál (PE) irányába a megfelelő műszerrel. Vannak egyéb módszerek de azokat biztosan nem fogom leírni.

    Vegyél egy kétpólusú feszültségkémlelőt RCD kioldó funkcióval és azzal végig tudod az összes konnektornál csattogtatni a fi-relét. 1000 félét kapni, és van igazán olcsó kategória is:
    pl: [link]

    Hidd el nem árt ha van a háztartásban kéznél egy ilyen műszer, használata nem kíván különösebb szakértelmet és a használata biztonságos. A manual-t átolvasod egy alkalommal, és már lehet is mindenfélét méricskélni a lakásban, mint például a PE és az N vezető közötti folytonosságot vagy üttetni a fi-relét, vagy csak simán feszültséget mérni.

    w123 200D 1.1millió km+

  • Mintcar

    tag

    válasz Exian #937 üzenetére

    "nulla helyére a föld volt kötve és fordítva"

    Hát igen, az ilyen kis disznóságokra fi-relé beépítése után derül csak fény, simán évtizedekkel később. De a ilyen konnektor PE/N elkötést legalább viszonylag egyszerű megtalálni. Mert az üzemi áramot csak akkor engedi rá a PE-re ha be van dugva valami.

    Viszont a villanyszerelők rémálma ha a berendezés valamelyik pontján a PE és az N között stabil érintkezés van. Na akkor aztán lehet keresgélni, hogy hol kerültek egymással összeköttetésbe (például a paneloknál jellemzően a konnektor hidalásoknál, lámpáknál, kötéseknél cserélték fel, vagy szöggel csavarral elkapták az MM falat).

    Egy sima bizitábla cseréből + fi-relé beépítésből lehet egy félnapos bútortologatós igazi tortúra is.

    w123 200D 1.1millió km+

  • Mintcar

    tag

    válasz Exian #954 üzenetére

    Na kérem, itt van néhány fogalomzavar :R

    „Kiderült, hogy a lakáson belül ugyan minden kábel réz, de a fő bejövő betáp kábel a villanyórától az bizony alumínium.”

    Nincs azzal semmi gond. Az esetek túlnyomó többségében a felszállók 35mm2-es alumínium vezetékek. Az arról leágazó méretlen és mért fővezeték 6mm2-es. Ha jól emlékszem 1976-tól már 10mm2-est használtak. Amennyiben szabványosít/csatlakozási teljesítményt bővít a kolléganő, akkor 10mm2 Mkh-ra fogják cserélni még a 10-es alut is. A 25A-s kismegszakítóval névleges csatlakozási teljesítményt korlátozzák. Ha villanytűzhelyhez lesz azért az elég necces. Legalább kéne a 3x16A. A 6mm2 alumínium el fogja bírni, mert 25A-ra van korlátozva. Inkább itt az a kérdés, ha megy a sütés főzés mit fog szólni a kismegszakító bimetall-ja, ha elindul mellette egy mosás vagy egy mosogatás is, vagy valami egyéb fogyasztó.

    Amúgy a kérdésed teljesen jogos. Mert a tűzhely igazán megtudja megterheli rendszert, és hát lehetnek vicces dolgok a régi társas házakban ha itt ott van egy kis átmeneti ellenállás. Rossz vagy „okosított” csatlakozási teljesítményt korlátozó kismegszakító is megtréfálhat és akkor biztosan a csirkével fog együtt sülni a 6mm2-es fővezeték.

    „A másik, hogy a földelés is csak amolyan látszólagos, …..”

    Na itt álljunk meg picit. A panellakásban nincs földelés, sőt egyetlen társas házi lakásban sem, sőt a családi házaknál sem. Magyarországon a rendszerek minimum 90%-a nullázott azaz TN rendszerű és nem TT. A TN rendszer nagyszerűsége, hogy mi nem földelünk semmit az ég adta egy világon. A tápláló transzformátor kivezetett csillagpontja van földelve (és a PEN viszonylag sűrűn, hogy a potenciálja ne másszon el)! Például sokan vannak abban tévhitben, amikor a családi háznál leütnek egy földelő szondát, hogy akkor „csinálják a földelést” (nem megyek bele mélyebben legyen annyi elég, hogy a PEN vezető potenciál rögzítése történik meg).

    „A másik, hogy a földelés is csak amolyan látszólagos, mert az órától bizony nem jön földkábel, hanem egész egyszerűen a megszakító táblábában van összekötve a nulla és föld sín.”

    Két dolog lehetséges:
    1. A szintleágazóból jön be a védővezető (földelés) egy dobozba, és onnan van szétosztva a védővezető. Ebben az esetben a felszálló TN-C-S a rendszerben épült ki.

    2. A társasház felszállója TN-C rendszerben épült ki (szerintem ez van a te esetedben). Vagyis a PEN vezetőt a panel főelosztójában nem választották szét. Ebben az esetben a PEN-t a biztosítéktábla PE sínjére kell kapcsolni, és onnan van leágaztatva az N sínre.

    „villanyszerelő, akit kihívott, nagyon könnyelmű volt és bele sem nézett a megszakítótáblába, úgy mondott véleményt és javaslatokat”

    Kérdés, hogy mi volt a célja az átnézésnek miért hívta oda a villanyszerelőt? Ha a lakás felújítás alatt áll, a villanyt most kell felújítani. Hiába használtak rézvezetéket, a rendszer nem a mai igények kiszolgálása készült abban biztos lehetsz, igazából nincs mit megnéznie a szerelőnek. Pláne ha villanytűzhely is lesz. Az egészet fel kell újítani egy kosz alatt, és a tűzhely miatt át kell három fázisra mert botrányos lesz az egyidejűség.

    w123 200D 1.1millió km+

  • Mintcar

    tag

    válasz demars #967 üzenetére

    A PEN vezetőt minden képen szét kell választani, legkésőbb a lakáselosztóban. Tehát ha a társasház főelosztójában nem történt meg, akkor azt a lakáselosztóban kell. Ez a földelés és a földelőszonda nagyon csúnyán beégett a köztudatba…. :)

    Persze, fog működni a fi-relé. Egy dologra kell nagyon figyelni, hogy a fi-relé előtt legyen a PEN vezető szétválasztva. Ha PEN vezetőt átvezeted a fi-relén meggátolód annak működését.

    [link] Az oldal alján van példa a fi-relé előtti PEN szétválasztásról.

    w123 200D 1.1millió km+

  • Mintcar

    tag

    válasz Exian #968 üzenetére

    Igen, az utolsó panelek építésekor (rendszerváltás után) már sokkal könnyebben elérhető volt a réz vezeték, és szerencsére alkalmazták is. Amúgy a felszállókat kb.: a 70-es évek közepétől viszonylag jó minőségben csinálták meg a panelokban. 35-ös Alu még mai szemmel sem mondatható éppen vékony vezetéknek, könnyedén lehet bővítést kérni rá. Sőt a leges legutolsó paneleknél a lakáselosztó süllyesztésével is kísérleteztek. Ha valakinek a panellakásában gyárilag süllyesztett a lakáselosztó van, igazi kis kísérleti technikai kuriózumot birtokol :) .

    w123 200D 1.1millió km+

  • Mintcar

    tag

    válasz Exian #970 üzenetére

    Igen. De nem az óránál történt meg a szétválasztás, hanem a társasház főelosztójában.

    Ha a mérő alatt a szintleágazó dobozba belenézel (ha nincs plombálva) látni fogod az 5 vezetékes (L1-L2-L3-N-PE) TN-C-S rendszert.

    w123 200D 1.1millió km+

  • Mintcar

    tag

    válasz demars #974 üzenetére

    Igen, a családi házaknál (is) új létesítés vagy szabványosítás esetén a PEN vezetőt földelni kell (rögzíteni kell a potenciálját).

    MSZ HD 60364-4-41 411.4.2.
    2. MEGJEGYZÉS: A védővezetőket (PE vagy PEN) ajánlatos ott földelni, ahol azok az épületekbe vagy a helyiségekbe belépnek, figyelembe véve bármilyen földön át záródó nullavezető-áramot.

    Meevet magyarázat:
    PEN vezető földelése 2: Egyszerűbb épületcsatlakozások esetében az épület
    becsatlakozási pontjánál létesíteni kell egy önállóan is számottevő földelést , amelyet az épületbe csatlakozó PEN vezetőhöz kell csatlakoztatni.

    Többek között a két legfontosabb célja amiért a PEN-nek szondát kell leütni.

    1. Egy esetleges PEN vezető szakadás miatt ne tudjon megemelkedni a feszültségszint.
    2. Az elosztó hálózat PEN vezetőjének a potenciál javítása.

    w123 200D 1.1millió km+

  • Mintcar

    tag

    válasz d.véderjoe #2436 üzenetére

    Mikor épült a panelház? Kb.: A 70-es évek közepétől a felszállók jó minőségben készültek el a panelokban, minden gond nélkül lehet bővíteni 32A-ra, vagy át lehet állni három fázisra is (3x16A). Persze mind a két esetben szabványosítani kell a mérőhelyet, annak minden sallangjával.

    "Igencsak korlátozottak a lehetőségek." Amúgy ezt már valaki megvizsgálta? Ha nem, akkor az aramkapocs.hu-ról rendelj ki valakit, mert botrányos egyidejűség mellett lehet ekkora fogyasztót használni ha csak 20A áll rendelkezésre.

    A tűzhely túláramvédelmét és a vezeték keresztmetszetét akkor tudod majd megválasztani szakszerűen, ha tisztázódott mekkora lesz az új csatlakozási teljesítmény. Ha marad a jelenlegi állapot, ahhoz tudni kellene a mérőnél a teljesítményt korlátozó kismegszakító kioldási karakterisztikáját is. Egyáltalán nem biztos, hogy használhatsz C16-ost.

    w123 200D 1.1millió km+

  • Mintcar

    tag

    válasz Rhino666 #2433 üzenetére

    Ha társasházzá nyilvánítod az ingatlant lehet több mérőd is, probléma nélkül. Többek között ezért van így: Tételezzük fel hogy, a csatlakozáson mondjuk két normál árszabású mérő van és csak az egyiket fizeted. Az oszlopról nem vághatnak le, mert az adott csatlakozáson van rendesen fizetett mérő is. De be sem mehet a szolgáltató embere a telekre, hogy leszerelje a nem fizetett mérőt, mert magánterület. De ha társasházzá van nyilvánítva, akkor simán beszambázhat, hogy leszerelje a nem fizetett mérőt. Elvben, ha teljesen új és független csatlakozást kérsz, lehetséges. Egyszer belefolytam egy hasonló igénybe ELMŰ területen. Olyan adminisztrációs tortúra lett belőle, hogy megfogadtam többet nem folyok bele ilyesmibe.

    Ott egy ikerházfélből kivásárolta ki az egyik tulaj a másikat. Egy csatlakozáson két mérő volt. A megrendelőm meg akarta tartani, mind a két mérőt. Még azt sem tudta elintézni, hogy a nevére kerüljön a másik mérő, mert azon a HRSZ-en már volt a nevén egy. Két lehetősége volt. Vagy társasházzá nyilvánítja, vagy egy teljesen független új csatlakozást igényel meg a mérőhöz annak minden költségével együtt.

    Végül belátta, nem kell neki két mérő.

    w123 200D 1.1millió km+

  • Mintcar

    tag

    válasz csemberlen #2457 üzenetére

    Hogy kell-e külön bejárati ajtó azt most meg nem mondom (vélhetően kell), lépcsőház biztosan nem kell. A lényeg, hogy az aktuális szabványoknak megfelelő módon legyen a csoportos mérő kialakítva (mivel társasház itt már sajnos terveztetni is kell). Még év elején adtam át, egy két generációs új építésű családi ház elektromos rendszerét. Az épület szülő-nagyszülő összefogásból jött létre. Két, egymástól teljesen leválasztott lakrésszel. Eleve társasháznak lett nyilvánítva. Egy csatlakozásról megy a két mérő. A két mérő más-más néven van (de lehetne ebben az esetben ugyanazon a néven is).

    Persze itt megvolt a külön-külön bejárati ajtó. A szolgáltatót viszont az már nem érdekelte, hogy kinek a nevén vannak a mérők. Őket csak az érdekelte, hogy ha esetleges nem fizetés áll fent, legyen jogi lehetősége a nem fizető mérő leszerelni.

    w123 200D 1.1millió km+

Új hozzászólás Aktív témák