Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Speederer

    senior tag

    Sziasztok, 3 fázissal kapcsolatban lenne kérdésem.
    Ideiglenesen fel van rakva egy kapcsolószekrény 2db 230V-os és 1db 400V-os (5P 32A) dugaljakkal. Erre szeretnék most 2 darab 3 fázisú hősugárzót rákötni.
    Az első probléma a 4 pólus vs 5 pólus miatt volt, mert az egyik hősugárzón (régebbi típus) 4 pólusú dugó volt csak eredetileg, de a hosszabbítót sikerült megoldani, hogy a másik végén 5 pólusú legyen. Itt szembesültem azzal, hogy létezik 16A-es és 32A-es dugalj (és dugvilla) is, mint kiderült nekem a 32A-es kellett.
    Ez eddig mind szép és jó, működik is ez az egy. De most rendeltem egy másik hősugárzót, amit valahogy szintén be kellene dugni, de a benti kis dobozon ahogy említettem csak 1db 3 fázisú dugalj van. Kicsit új vagyok a 3 fázisú témában, ezért naívan azt hittem, hogy majd veszek valami hasonló elosztót, mint ami a 230V-os verzióban létezik, de elég kevés helyen kapni, és azt is elég "jó" áron mérik (ˇ20-25k-tól indul). Ezeket nem divat így leosztani?
    A másik kérdésem az az, hogy a már berendelt, de még nem megérkezett hőlégfúvón 5P 16A-es dugvilla van. Ez belemegy az 5P 32A-es dugaljba? Tehát ebbe az irányba kompatibilis csak visszafelé nem?

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz csemberlen #3844 üzenetére

    Hát ez szomorú, úgy látszik jobb ha megszokom, hogy ez nem az a "bármit bárhova bedughatok" kategória. :)

    lappy: köszi, az átalakítók felett átsiklottam. Mondjuk a B terv az az, hogy veszek egy kb 1 méteres 5x6mm2-es kábelt meg pár dugaljat és dugvillát, aztán azt legózom belőle össze ami éppen kell. (Sőt, a villanyórától bejövő 5x10mm2-esből maradt még, akkor vennem se kell. :))

    Bár ez az elosztó részét még nem oldja meg. Nincs ezekből valami egyszerűbb mondjuk Y formájú darab, ami 1 bemenetből csinál 2 kimenetet? Nem kellene más extra, csak egyszerű és olcsó legyen.

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz bluemirage #3846 üzenetére

    Oké, elismerem hogy szinte analfabéta vagyok a témában és azt hiszem kell némi szemléletváltás a részemről ahogy írod is. Ez nem az a lefutok a sarki boltba és veszek pl egy elosztót aminek elég kb a színét/hosszát/árát néznem...
    Akkor kicsit művelődök a témában (vagy fizetek valakinek, hogy oldja meg a problémámat :) ).

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz Rogiii #3848 üzenetére

    Valami ilyesmi doboz van: [link]
    Annyi különbséggel, hogy egymás mellett van 1db 400V-os és a 2db 230V-os. Üres hely sajnos nincs benne, de mintha ilyen cserélhető csatlakozók lennének, szóval lehet, hogy az egyik 230V-os helyére be tudnék rakni egy 400V-osat.
    Na ezzel még futok egy kört. Köszi a tippet.

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    Sziasztok,
    Teljeskörű felújítást csinálunk a házunkon és lenne pár villanyos dolgot érintő kérdésem.
    Mondhatjuk, hogy csillagpontosan van (lesz) szinte minden bekötve. Ezt úgy kell érteni, hogy mindenhez külön kábel megy a kapcsolószekrénytől, annyi könnyítéssel, hogy az "egy csokorban" (közvetlen egymás mellett [sorolt]) lévő konnektorok ugyanazt a kábelt fogják használni. A világítás és a redőnyök viszont mind különálló körön lesznek.
    Tehát jó sok kábel lesz (nagyrészt 3*1,5mm2) és ezekhez próbálnám most a megfelelő kismegszakítókat, fi reléket és túlfeszültség védőket beszerezni.
    Kb 80 "kör" megy a konnektorokhoz és a lámpákhoz + van 10 redőny és ebbe a kinti/udvari dolgok még benne sincsenek. Ha minden kört le akarok választani egy kismegszakítóval, akkor úgy tűnik, hogy egy termetes doboz illetve szekrény fog kelleni.
    A kérdéseim:
    1.: kell-e/érdemes-e mindegyik kábel végére kismegszakítót rakni?
    2.: a fi reléből is érdemes többet használni? gondolom igen, hogy egy esetleges zárlat ne vigyen magával mindent. De hogy érdemes szeparálni a köröket?
    3.: tudtok ajánlani ennyi kütyünek valami dobozt? a falra szerelhető szokványos dobozoknál valami nagyobb kellene, de ezekkel nem vagyok képben.
    4.: kismegszakítót mi alapján érdemes választani? A vezetékre kell méretezni vagy a fogyasztóra? 3*20A a bejövő áram, a kedves szolgáltató pedig B20-as biztiket rakott be. A villanyos emberkém a C-seket rakná be a legtöbb helyre, de a most ideiglenesen fent lévő C25-ös kismegszakítókkal is az a bajom, hogy általában a kinti villanyszekrényben lévő fő kismegszakító előbb limitál le, ami nem túl praktikus. Vagy pl C13-asokat használva már inkább a C13-as kapcsolna majd le és nem a kinti B20-as?
    5.: szeretnék túlfeszültség védőt és tudom, hogy kell belőle T1, T2 és T3 is, hogy érjen is valamit. Földkábelen jön be a fővezeték, ez kint van a ház előtt az előkertben. A kapcsolószekrény ettől kb 30m-nyire lesz, ez miatt az első helyiségek 20m feletti kábellel érhetőek csak el, a hátrébblévők már azért közelebb vannak. Ilyen adottságoknál hogy érdemes a túlfesz védelmet kialakítani? A T1+T2 (egyben) legyen a benti kapcsolószekrénynél? Vagy inkább már a kintiben? T3-ból a 10m feletti távoknál a konnektorba építhetőt gondoltam, lehetőleg ami hangot is ad, hogy feltűnjön, ha cserélni kell. Ami közelebb van 10m-nél ott meg talán lehetne a sínre szerelhető is. Jól mondom?
    6.: a konyhába a főzőlaphoz érdemes lehet 5 eres kábelt behúzni? Még mielőtt megrendeltem a kábeleket, a villanyosom azt mondta, hogy elég a 4*2,5-ös a főzőlaphoz és 3*2,5-ös a sütőhöz. A főzőlapot ugyan már megrendeltem, ahogy látom elég neki a 4 vezeték, de gondolva egy későbbi cserére, felmerült bennem, hogy talán inkább 5 ereset kellene behúzni, azzal biztos nem lesz baj később sem.

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz Degeczi #4041 üzenetére

    Oké, akkor minden kábel végére veszek egy kismegszakítót, az a tiszta. Szinte mindenhol a Schneider-t látom, amennyit olvastam róla az alapján szerintem rendben van. De hogy őszinte legyek kicsit elvesztem itt is. Mert az oké, hogy B-s vagy C-s karakterisztika, meg mondjuk 10-13-16A-es névleges áram. De ezeken kívül mit nézzek? 6kA-est? Resi9-est? Láttam van Acti9-es széria is, az talán az ipari verziója, persze ez árban is meglátszik. Tehát ha nincs nyomós érv az Acti9 mellett, akkor maradnék a Resi9-nél.

    2.: oké, akkor lesz 2 fi relé, 1 kintre + 1 bentre és figyelek arra, hogy A-s legyen, ne AC-s.

    csemberlen: az okos rendszer már most is tervbe van, csak arra nem tértem ki. Azért van minden külön kábelezve, hogy ez a része egy helyről megoldható legyen, kábelen. :)
    Csak erre az volt a kósza gondolatom, hogy a gyengeáramú dolgokat külön szekrénybe rakom, bár akár mehetne minden egy nagyobb szekrénybe is, ez talán részletkérdés. A 96 modulost viszont a gyengeáram nélkül is kevésnek érzem, hasonlóan lappy kollégához.
    Közben látom vannak itt tényleg szekrény méretűek: [link] Megkérik az árát, bár ebbe legalább elférhetne minden cuccom. :D

    lappy: tehát a T1+T2-t a házban lévő elosztószekrénybe rakassam? Kintre nem kell semmi?

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz 313313 #4045 üzenetére

    Köszi mindenkinek a segítséget, végül ezekre jutottam:

    B6: 15db (redőny, kazán)
    B10: 30db (világítás)
    C13: 60db (konnektorok)
    C16: 5db (klíma, sütő, mosógép)
    C16 3P: 2db (főzőlap + garázsba)
    ÁVK: 3db

    Ezekben mondjuk van némi ráhagyás a kültéri dolgokra. Így összesen 110 darab 1-es hely és 5 darab 3-as: 110+3*5=125
    Úgyhogy kell egy legalább 140 modulos doboz nekik. A gyengeáramot meg akkor inkább rakom másikba.

    Mindegyik kismegszakító Schneider Resi9 4,5kA-es, mivel a 6kA-es árban kb a duplája és elvileg lakossági célokra a kisebb is megfelel.
    Az ÁVK meg 40A-es, mert a wikipédia szerint a fő kismegszakítónál eggyel nagyobbra kell méretezni, és bár nálam most csak 3*20A van (tehát elég lehetne a 25A-es is), nincs kizárva hogy lesz bővítve, akkor meg ne kelljen már cserélni.

    UTP-ből betáraztam, vettem 2 dobnyi (2*500m) CAT7-es kábelt és helységenként 1-2 fali aljzatot is hozzá, mondjuk az "csak" CAT6A-s.
    Kábelből úgy általánosságban jól állok a készlettel, összesen 5 km-nyit vettem:
    1800 méter 3*1,5 MT
    100 méter 3*2,5 MT
    100 méter 4*2,5 MT
    500 méter koax (RG6 asszem)
    1000 méter CAT7 UTP (pontosabban S/FTP)
    1500 méter KNX

    És akkor még kéne 5*2,5-ös. Meg még keresek valami túlfesz védőt is... szóval még lehet lesz kérdésem. :D

    lappy: a kapcsolókhoz mindenhova nyomókapcsolót vettem, oda már csak a gyengeáram megy majd a fent említett KNX kábelen.

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    Nézegetem az OBO túlfesz védőket, de nem tudom értelmezni a különbséget a 4P és a 3P+NPE között. Mikor melyiket kell használni?
    3P+NPE
    4P

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz bluemirage #4054 üzenetére

    Eredetileg én is MbCU-t gondoltam beszerezni, de aztán a villanyosom azt mondta vegyek MT-t, mert azzal könnyebben dolgozik, könnyebben hajlik. Így lett beszerezve a fenti mennyiség, amin már nem nagyon tudok/akarok változtatni.
    Az érvéghüvelyezést ő is említette, de ezt nem érzem akkora problémának, szereztem abból is már "pár" darabot, fogó meg van hozzá, tehát magát az anyagköltséget nem ez fogja megdobni.
    A vastagságukat megnézve pedig az MT áll nyerésre (legalábbis a linkelt oldal alapján):
    3*1,5 MbCU: 8,9mm-es külső átmérő [link]
    3*1,5 MT: 8,0mm-es külső átmérő [link]

    zoli03: a végeredményt egyedül hoztam össze, de előtte próbáltam egy picit utánanézni és a villanyos szakimmal egyeztetni. A végeredményre rábólintott. Bár neki aztán mindegy lenne, hogy összesen 5 vagy 100 darab kismegszakítót rak be, valszeg lehetne úgy csoportosítani kicsit, ahogy mondtad. Ezt akkor még átgondolom a beépítésig.

    A hűtőnek azért érdemes külön ÁVK, hogy ha máshol gebasz van, akkor az ne legyen hatással a hűtőre?
    Ezek alapján az ÁVK mennyiséget meg talán alábecsültem.

    A kismegszakító méretezést egy picit hadd feszegessem, kb mint laikus. Fentebb írta 313313 nevű fórumtárs, hogy "Fogyasztó áramfelvételére méretezed a vezetéket, és a vezetékre a kismegszakítót."
    Tehát 1,5mm2-es kábelek esetében milyen előnnyel jár az, ha nem 13-as, hanem 10-es vagy 6-os kismegszakító van használva? Talán hogy a fogyasztót még kevésbé terheli a kisebb kismegszakító, mert előbb leold hiba esetén? Bocs, ha láma a kérdés.

    Klímával kapcsolatban (is) igazad van, a névleges kapacitást (példádban 3,5kW) sikerült félreértelmeznem. Mert ahogy te is írod, az áramfelvétele ennek nem ~15A lesz, hanem csak például 4,4A a COP/EER "szorzó" miatt.

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz bluemirage #4060 üzenetére

    Mü-III-as csöveket rakott a falba, azt hiszem kivétel nélkül 16-os méretűt. Szinte mindenhol úgy van megoldva, hogy ezek a csövek függőlegesen mennek olyan magasságig, hogy az álmennyezet majd eltakarja. Sok esetben 2-3-4 ilyen cső is van egymás mellett. Hogy az álmennyezet fölött hogy gondolta elvezetni, tehát akarja-e ott is valami csőbe belerakni, azt még nem tudom. Elvileg sok éve ezzel foglalkozik (bár tudom ez még semmit sem jelent), talán tudja mit csinál. :)
    Egyébként miért jobb az MCU? Mert nem egy 8-9mm vastag kábelt kell terelgetned? Így legalább ahova ez be van húzva, ott biztos nem marad le a védőföld sem. :) Bár gondolom ez még gyenge indok.
    Mondjuk én a gégecsőnek se nagyon látom az előnyét. Tudtommal a falban célszerű függőlegesen vagy vízszintesen vinni a vezetékeket, tehát nem össze-vissza. De akkor miért nem használ mindenki ilyen Mü akárhányas csöveket a gégecső helyett? Sokkal könnyebben elmegy bennük a vezeték/kábel, nem?!

    CAT7 témához: nem akartam már CAT5e-t venni, gondoltam ha van rá lehetőség, akkor lépjünk egy szintet. Viszont a CAT6, CAT6A és CAT7 kábelek áraiban alig volt különbség. Ezért lett az utóbbi.
    "ott úgyis bukod a másik oldalt... de ez nem is baj, mert ott a másik oldallal megegyező földpotenciállal célszerű földelni."
    Itt egy picit elvesztem. Összegezve akkor elég lehet a switch oldalon földelni?

    zoli03: köszi, a hűtős példa az elég életszerű. És látom a világításhoz is egy picit túlméretezett a 10A-es, főleg ha nem egy körre rakom őket.
    ÁVK-ból a 4 pólusú csak a 3 fázisú készülékekhez kell? Na meg gondolom ha 3 fázis jön be a házba és mindent egy ÁVK-val akarok megoldani. Minden más esetben inkább a 2 pólusút érdemes használni?

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz Speederer #4061 üzenetére

    Még egy rövid gondolat a kábelek fajtájáról:
    Ismerősnél is ő csinálta az egész ház villanyszerelését, de ott MCU vezetékeket használt. Tehát gondolom nála is az az alap, csak mivel mondtam, hogy csillagpontosan akarom megoldani a kábelezést, ezért kérte az MT kábeleket hozzá.
    Elfogadom, hogy általános esetben jobb az MCU, de az esetemben szerintem jó döntés volt az MT.

    Továbbá alapból a sárga, nem mélyített kötődobozokat használja, de mondtam neki, hogy mélyítettet szeretnék, így azt rakta mindenhova. Gondolván ugye arra, ha valamit mégis mögé akarnék majd rakni. Okosotthonos topikokban sokan elakadnak ott, hogy vagy nem elég mély a doboz, vagy nincs ott mindegyik vezeték. Na itt ilyen nem lesz.

    [ Szerkesztve ]

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz lappy #4063 üzenetére

    Köszi, logikusan hangzik!

    Túlfeszvédő témához: a tegnapi kérdésedre ugyan direktben nem tudok válaszolni (hogy TN-C vagy TN-S), de megkérdeztem a villanyos szakimat, ő azt mondta, hogy a 4 pólusú kell nekem. Akkor melyik van a fenti 2 lehetőség közül? :)

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz lappy #4065 üzenetére

    A földelő szondánál van a PEN szétválasztás?
    Esetemben úgy néz ki a dolog, hogy a ház előtt az előkertben van egy 2 ajtós szekrény a mérőóráknak (perpill csak 1 van). Tehát földkábelen kapom a szolgáltatótól az áramot. Ide a szekrény alá le van verve egy földelő szonda (azt hiszem így hívják). Akkor a PEN szétválasztás itt történik? Vagy nem feltétlenül?
    Ebből a szekrényből bemegy az 5*10mm2-es kábel a padláson keresztül addig a helyiségig ahova majd az elosztószekrény lesz rakva.
    De ha már a mérőnél szét van választva a PEN, akkor ezt a képet megnézve nekem inkább a 3P+NPE kellene. Feltéve ha jól értelmezem. Bár mintha említett volna még egy földelő szondát. De hogy azt hova akarja azt nem tudom, perpill csak az az egy van a mérőnél.
    A 4P-s verzió a PEN szétválasztás elé menne, ugye?

    Árban a 3P a legolcsóbb (~60k), aztán a 3P+NPE (~73k), végül a 4P (~78k). "Örülök", hogy nekem pont a legdrágább kellene.

    A távjelzés mire jó ezeknél?

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    Nézegetem az elosztószekrényeket és lenne velük kapcsolatban pár kérdésem.
    Szembejött néhány "mezős" típusú is, de nem tudom, hogy ez mit jelent. Valaki fel tudna világosítani?

    144-est gondoltam venni, 6*24-est, mert inkább függőlegesen van hely, mint vízszintesen.
    Nagyjából ezek felelnek meg a kritériumoknak:

    A Schneider-hez külön van az ajtó, (szerintem) jó sok pénzért, úgy már drága a cucc.
    A Tracon tetszik, de az se olcsó.
    És akkor ott a 2 Hager, amik "mezősek", ráadásul fém és nem műanyag, ami igazából nem tudom előny-e vagy inkább hátrány.
    Lehet ezek között valami "rangsort" felállítani, vagy elég ha a külsőt és az árat nézem?

    Láttam még félig szereltet is, az milyen esetben hasznos?

    Ha a gyengeáramú cuccokat külön akarom (tudom, úgy akarjam :) ) akkor azoknak is hasonló szekrény kellhet, ugye?

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz lappy #4120 üzenetére

    Ahogy egyre több mindennek próbálok utánajárni, annál inkább rájövök, hogy még mennyi mindent nem tudok... :U :O
    De köszi, úgy tűnik kicsit tévúton jártam és nem ilyen maszkolt verzió kell nekem.

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz Dani_kp #4125 üzenetére

    Köszi, a Tracon-t amúgy sem szívesen vettem volna az ára miatt, még ha külsőre tetszik is, így könnyebb volt lemondani róla. :)
    Még először hajlottam a Hager 2 oszlopos szekrénye felé, de mivel ott csak 12 cm hely van a DIN sínek között, nem pedig 15 cm, így a villanyos szakimmal konzultálva abban maradtunk, hogy a Schneider lesz a befutó, mert azokat ismeri, jók szoktak lenni és a méretéből kiindulva az talán nem olyan zsúfolt.

    Valszeg 1 helyiség lesz csak 1 kismegszakítóra kötve, de azért köszi az infót!

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz csemberlen #4134 üzenetére

    Igen-igen, ahogy az általom korábban berakott képen látszik 4 versenyző volt: 1 Tracon, 1 Schneider és 2 Hager.
    Egyik Hager kiesett a sűrű sinezés miatt, a Tracon pedig az ára és az itt felmerült nehezebb szerelhetőség miatt.
    Maradhatott volna az általad említett FW624FT, de időközben 99-ről 125-re ment fel az ára, a képemen látszik a 99-es ár is. És mivel 2 darab kell, úgy még jobban kijön az ár miatti különbség.
    A villanyosom is inkább a Schneider felé hajlott és kb itt el is dőlt a dolog. Ugyan ehhez nincs ajtó, de nem nagy baj, ha meg mégis annyira kell majd, akkor azért lehet rá venni.

    Szóval köszi a kommenteket, remélem beválik majd.

    Cat6(a) témához:
    Én ilyen csatlakozóaljzatokat rendeltem: [link]
    Tapasztalat még nincs vele, mert nincs beépítve, de kíváncsi leszek, hogy mit fog tudni.
    Pont nálunk is bluemirage által említett gipszkarton álmennyezet, majd a falba nagy ívben ráforduló és onnan az aljzatig menő műanyag cső van kiépítve neki. A kábelek pont a napokban bele is kerültek, eddig jónak néz ki. :)
    Azért nagyon remélem, hogy a gigabit-nél többet is fog tudni, ha már nem csak Cat5e lett, de majd kiderül.

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    Sziasztok,
    Látom nemrég volt téma az elektromos autók otthoni töltése.
    Most találtam egy ilyet: [link]
    Bár valami okos töltőn gondolkodnék, hogy lehessen a fogyasztás és napelem termelés alapján menet közben változtatni a töltőáramot (mindezt lehetőleg Home Assistant alól), de ilyen áron ez elég csábító, vajon legalább az alapdolgokra elég lehet? Vagy inkább kerüljem messzire az ilyen kínai töltőket?

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz biker #9660 üzenetére

    Köszi, ez a Teltonika már kézzelfogható ajánlatnak tűnik. Bár nem olcsó (főleg a kínai 60 ezreshez nézve), de gondolom azért van különbség a minőségben és a funkciókban.

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    Sziasztok,
    Olyan 0-1 kapcsolót szeretnék, ami minél jobban elszeparálja a 2 kapcsolt áramkört, tehát mondjuk egy esetleges villám során kis (lehetőleg 0) eséllyel húz át az érintkezőkön.
    A Hager HAB404-es kapcsolót néztem erre a célra, jó lehet vagy vannak jobb eszközök is erre a célra?

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz bluemirage #10723 üzenetére

    Köszi, most a 4. oldal felétől elolvastam. Logikusan hangzik amiket mond, de én aztán pláne nem akarok beleugatni, zöldfülü vagyok a témát illetően.
    Az viszont akkor megnyugtat, hogy alapjaiban nincs nálam elrontva a helyzet, kinn a földkábeles szekrényben a T1+T2, meg néhány eszköz előtt a T3.

    De akkor kicsit máshogy tenném fel az előző kérdésemet:
    Az említett hálózat szeparálás olyan esetre kellene, amikor 2 betáp van: mondjuk a normál hálózat (grid) meg egy aggregátor.
    A 2 bejövőre 1-1 kapcsoló (erre irányult a korábbi kérdésem), majd egy választókapcsoló (Hager SFT440, 2 be, 1 ki), aztán innen mehet a fogyasztó felé a kábel. Kényelmi szempontból gondoltam ilyen megoldásra, hogy elég legyen csak elfordítani a kapcsolókat és mehet a móka áramszünet esetén is. Viszont nem lenne jó, ha a 2 hálózat "keveredne", ezért gondoltam 1-1 plusz kapcsolóra a választókapcsoló mellé.
    Bár a nem túl gyakori igény miatt van olyan verzió is a fejemben, hogy nincs állandóra bekötve a kábel az erre kialakított elosztószekrénybe, hanem ha kell akkor odabattyog az ember aztán beköti. Bár ez nem túl "feleség kompatibilis" megoldás.

    Az új infók függvényében mit gondoltok a szeparálás megoldására?

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz PROTRON #10726 üzenetére

    Ilyenkor átkapcsolót szoktak alkalmazni, 4 pólusút, I-0-II, mert így a 0-án átfordulva tutira leválasztottad az adott hálózatot.
    Igen, fent erre próbáltam célozni amikor a választókapcsolót megemlítettem. De hogy még jobban illusztráljam az elképzelést: [kép]
    Szóval az alapfeladatot amúgy is egy általad is említett 4 pólusú választókapcsoló (I-0-II) látná el, csak még ezt szerettem volna biztosabbá tenni egy-egy másik kapcsolóval amire az eredeti kérdésem is irányult.

    Amúgy a feleségkompatibilis megoldásnak én a diazedes kapcsoló olvadóbiztosítós szakaszolót javaslom
    Bár nem Mixvill-es, de ilyesmire gondolsz? [link] [link] Igaz utóbbit csak 16A-nek írja, az lehetne több. És ezeket is egy kismegszakítóhoz hasonlóan fel-le kapcsolással lehet működtetni?

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz Peter668 #10730 üzenetére

    Jól néz ki, bár hogy őszinte legyek kicsit sokallom az árát.
    Hasonlót próbáltam volna elérni a 2 db 0-1 kapcsolóval és az 1-0-2 választókapcsolóval, mindezt olcsóbban. De ha erre azt mondjátok, hogy ne akarjam feltalálni a spanyol viaszt, pláne nem mérsékelt hozzáértéssel, akkor elfogadom, hogy a célra az említett 100k körüli kapcsoló lenne a legmegfelelőbb.

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz gorbep #10734 üzenetére

    Én se látom hogy lesz ez 3 állású, bár nekem végülis elég a 2 állás is, az utána levő részt tudom még áramtalanítani a kismegszakítóval, ha arra van igény. Közben találtam egy ilyen videót, amiben mutatja, hogy tényleg 3 állású, mivel megáll középen is.
    Viszont ez kb ugyanaz, mint amit az ábrára is felrajzoltam, csak más gyártó, meg mondjuk olcsóbb. Én oda a Hager SFT440-et raktam. Most hogy próbáltam megnézni ezen hogy lehet a 3 állás, találtam egy ilyen képet: Érdekes, hogy házon belül ezt is kb ugyanarra a célra ajánlja (hálózat + aggregátor), mint a sokkal drágább HIM404-et, amit (illetve variánsait) Peter668 és csemberlen is ajánlott, bár utóbbiban azért biztos egy fokkal jobban el van szeparálva a 2 áramkör, már csak a mérete miatt is. Na de hogy megér-e 5-szörös árat?! :U Vagy inkább érdemes valami más eszközzel még kiegészíteni az SFT440-et vagy más gyártó hasonló termékét.

    csemberlen: 50k-ért már rendelném is. :D Bár szerintem itt nem ártana a 4 pólust kapcsolni (igaz nem vagyok szakértő) és sajnos az áfát is bevasalják rajtam.

    Szóval továbbra is maradnék az eredeti elképzelésem mellett, vagyis a fenti SFT440 és a betápokhoz még pluszban 1-1 olvadóbiztosítós szakaszoló. És ha már a Hagernél tartunk, akkor ez: [link]
    Így ki lehet jönni 20k + 2*13k = 46k-ból, vagyis fele, mint a HIM404 és nem hiszem, hogy funkcióban rosszabb.
    Már csak azt nem tudom, hogy ebbe az LSN504-be milyen olvadóbiztosító betét kellene, ha nem jár hozzá, bár mintha valahol azt olvastam volna, hogy nem tartozék, de most nem találom.

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz lappy #10741 üzenetére

    És akkor gyártófüggetlenül választhatok hozzá valami ilyen méretű nagyobb ampereset?

    csemberlen: igen, de valahol odaadják bruttó 19.436 Ft-ért, ezért számoltam ezt 20k-val.

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz RandomName #10743 üzenetére

    Igaz villámot említettem még az első hozzászólásomban, de egyetértek, hogy azt ilyen "kis vackok" nem fogják megállítani. A fő szempont a lehetőleg minél jobb elszaparálás volt és igen, amennyire lehet a villámot is szűrjük ki, de tudom hogy ahhoz ez nem elég.

    A villám leginkább valszeg kintről fog bejönni, tehát a hálózat felől. Van is a földkábeles szekrényben egy T1+T2 védelem, ami a nagy részét talán megfogja a dolognak. Utána vagy 30m kábel az elosztószekrényig, majd innen nem túl meglepő módon megint kábelek, aztán a kényes fogyasztók előtt T3, de a konkrét helyen, a fentebb tárgyalt kapcsolók után T2+T3, mivel 3 fázisnál egyszerűbb egy ilyet, mint T3-at rakni.
    A mégszebb megoldás talán az lenne, ha az említett választókapcsoló (SFT440) elé mindkét bejövő ágra beraknék egy T2+T3-at (tehát nem a kimenő ágára), de az megint megdobná kissé a költségeket.

    De ha bármi konkrétumot tudsz mondani a helyzetre, akkor szívesen olvasom.

    lappy: köszi!

    [ Szerkesztve ]

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz RandomName #10747 üzenetére

    Nem gondolom, hogy túlparázom, de azért valamennyire próbálom óvni a cuccaimat.

    Mindenesetre köszi mindenkinek a segítséget, megrendeltem a cuccokat és bízom benne, hogy beváltja a hozzá fűzött reményeket.

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

Új hozzászólás Aktív témák