Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Chal

    addikt

    Sziasztok,

    Vásároltam egy házat, és vele egy korabeli (2005-ös) Vaillant VUW 282 kazánt. A régi lakásomban nagyon rákaptam az automatizálásra, saját megoldásokkal (is) felvértezve vezérlem a fűtést, világítást, redőnyöket, riasztót, és van egy halom szenzorom is. Nyilván az új otthon új távlatokat nyitott, de a kazán kapcsán kicsit el vagyok akadva :) Egy VRT 390 termosztát van rajta, ez még nem digitális E-Bus rendszerű, hanem analóg vezérlés, wifis on/off rendszerű kész termosztátra pedig nem cserélném le, mert akkor bukom lángmodulációt. A kazánt pedig ugyancsak nem akarom cserélni, teszi a dolgát jól.

    Szóval ebbe a rendszerbe kéne valahol belenyúlni, de elég nehezen megy már a keresés is, kevés korabeli doksi érhető el, azok is jobbára kezelési/telepítési útmutatók és marketinganyagok. A termosztát doksija viszont említést tesz róla, hogy telefonos távvezérlés is lehetséges, csak kell hozzá kiegészítőmodul. Viszont ennél több infót nem találtam. Véletlenül nem tudja valaki, hogy mi ennek a modulnak a típusa? A kazánra kell kötni, vagy a termosztátra? Azért lenne fontos, mert ezen jó eséllyel lenne rsr232 vagy ttl szintű soros kommunikációs lehetőség (vagy nem, de egy nyomozást megérne), amit már lehetne analizálni és hackelgetni. Sajnos a kulcsszavakra keresve az új cloudos/smartphone-os Vaillantos dolgok jönnek, az meg nekem ugye nem releváns, ez a kommunikációs modul még valami analóg modemes motyó lehetett....

    Ezen kívül egyéb ötleteket is szívesen látnék olyantól, aki otthonosan mozog a Vaillant termékekben, vagy volt/van ilyen kazánja/termosztátja, és jobban képben van. Magának a kazánnak is sok digitális portja van, de ezek az telepítőknek szánt doksikban is csak olyan szinten vannak kivesézve hogy a 7-es pint kösd a termosztát 7-es pinjére, vagy ilyen-olyan vezérlőmodulra, de arról ne akarj tudni hogy pontosan milyen jelszintek és prtokollok dolgoznak a csatikon. Vakon meg nyilván nem piszkálgatnám.

    Előre is köszi, ha valaki tud adni bármilyen támpontot.

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    Egy kis segítségre lenne szükségem (gondolom így a fűtési szezon előtt ez itt gyakori mondatkezdés.. :) ). Van egy Vaillant VUW 282/2-5 zárt égésterű kombi kazánom (kb. 15 éves), szerettem volna ma egy tesztindítást a fűtéskörön, de nem nagyon akar összejönni a dolog.

    Hibakód nincs, a kazán begyújt (a melegvizet amúgy is frankón gyártotta egész nyáron), viszont az előremenő cső hideg. A radiátorok nem levegősek. Előkotortam a telepítői doksit, annak alapján benéztem a diagnosztikai menübe, ott sem panaszkodik semmire. Ami még gyanús, az az, hogy az előremenő vízhőmérsékletet nagyon gyorsan eléri, így gyorsan ki is kapcsol.

    Lehetséges, hogy a beépített keringetőszivattyú döglött meg (Vaillant VP5/2) ? A doksi alapján egyébként úgy értelmezem, hogy ugyanez a szivattyú dolgozik a használati melegvíz körben is (van egy 120 literes külső tartály hozzá), de lehet hogy ezt félreértem.

    Egyébként a fent említett doksi alapján ilyen szinten tudja jelezni a szivattyú hibákat, de ezekből a hibakódokból egyetlen sincs jelen:

    F.22 - Szárazégés túl kevés víz a készülékben; kábel a szivattyúhoz hibás; szivattyú tapad vagy hibás; szivattyúteljesítmény túl alacsony

    F.23 - Vízhiány(előremenő/visszatérőkülönbsége) túlkevésvízakészülékben;légbuborékarendszerben;kábelaszivattyúhoz hibás; szivattyú tapad vagy hibás; szivattyúteljesítmény túl alacsony

    F.24 - Vízhiány (előremenő gradiens túl meredek) túl kevés víz a készülékben; légbuborék a rendszerben; kábel a szivattyúhoz hibás; szivattyú tapad vagy hibás; szivattyúteljesítmény túl alacsony

    Ezek közül a meredek gradiens gondolom azt jelenti, amit én is tapasztalok: kb. 15-20 sec alatt eléri a beállított előremenő hőfokot, aztán lekapcsol. Mégsem jelezi ki ezt a hibakódot :F

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz Chal #625 üzenetére

    Na közben kiokoskodtam, hogy váltószelep lesz, vagy annak a környéke. Gyakorlatilag fűtés módban is a HMV tartályba nyomja a melegvizet. A kazán menüjében kiolvasható a szelep státusza, az szépen változik ahogy átkapcsol HMV készítésről fűtésre (bár gondolom ez csak a szelepvezérlés állapota, hogy a szelep valójában hogy áll, azt nem tudja a kazán). A váltásnál egy hosszabb és két rövidebb kerregő hang hallatszik.

    Viszont beszéltem egy szerelővel, mert én nem állnék neki kicserélni, vázoltam a helyzetet, a végleges döntést rábíznám (lehet hogy csak koszos, és attól szorult meg, más baja van, stb...). Közben azt is megtudtam, hogy utoljára 5 éve lett átmosva a rendszer, szóval eléggé időszerű lenne, ezt is kértem a szerelőtől. Jövő héten tudna jönni, a következő dolgokat mondta:

    - tisztítófolyadékot töltene a rendszerbe, 3 litert (ezt a radiátorok száma alapján (16db) határozta meg)
    - a termék nevét nem tudja, idézem: "valalmi cleaner van a nevében..."
    - 50eFt lenne csak a folyadék (tehát ebben nincs munkadíj)
    - szerinte nem kell utána kiöblíteni, elég csak beletölteni a rendszerbe

    Ez így nekem egy kicsit meredeken hangzik, rövid keresgélés után úgy tippelem hogy valamelyik Fernox termék lehet, de ha jól látom mindegyiknél kifejezett előírás a kimosás, sőt, máshogy nincs is értelme, mert nagyobb kárt csinál mint hasznot, hiszen a leoldott dzsuva/iszap/darabok ott fognak keringeni. De gondolom ez az összes többi gyártó termékeire is igaz.

    Szerintem keresnem kellene valaki mást, de kérlek erősítsétek meg vagy cáfoljatok rá.

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz Misi1980 #627 üzenetére

    Köszi, egyelőre akkor megvárom hogy mit hoz, aztán megnézem majd a doksiját, utána maximum vitázunk egy jót annak függvényében hogy mit akar csinálni. Kurvára kellemetlen ez az egész sajnos, szinte csak ilyen szerelők jönnek szembe. Közben meg én is mérnök vagyok, és a saját szakterületemen a hátam közepére se kívánom a (hozzám hasonló :D) okoskodó ügyfelet. Csak sajnos szerintem ennek a "profi mentalitásnak" van egy igen fontos alapfeltétele, mégpedig az, hogy értsünk ahhoz amit csinálni. Ha a szer nevét sem tudja, akkor honnét a búbánatból biztos benne, hogy nem kell kimosni? Nyilván ilyenkor nem bírok magammal, és utánajárok, kérdezek, akadékoskodok, és közben rosszul érzem magam :(

    Nálam nincs sajnos mágneses ülepítő/szűrő, de nézegetem már a Fernox TF1-eket, fogok venni egyet. És ha így haladnak a dolgok, akkor beépítem én magam, nem tűnik űretchnikának a dolog.

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    Visszatérve a váltószelepre: megvettem az újat, öröm, hogy jó volt a diagnózisom, mert így hogy kézben volt az új, szét mertem szedni a régit, és úgy be van szorulva a tengely, hogy fogóval sem lehet mozgatni. Illetve a motor is kerregő hangot ad, bár kiszerelve mozog azért. Az új motorja ugyanilyen, de teljesen halk, szépen egyenletesen mozog.

    Viszont a régi szelepet nem tudom kiszerelni, órák óta ezzel szívok :( A 3db becsatlakozásból az egyiknek a hollandija totál be van szorulva, fújom rá a csavarlazítót mintha nem lenne holnap, de meg se moccan :(

    Van bárkinek ötletel, hogy mi a fenét kezdjek vele? Jobban nem merem megtépni, mert félek hogy meghajlítom a rézcsöveket, ugyanakkor így is brutális erővel próbálom, de nem mozdul...

  • Chal

    addikt

    válasz Graphics #649 üzenetére

    Nálam ugyanez a hibajelenség volt nemrég egy Vaillant kazánnal. Ott a váltószelep okozta a gondot. Van HMV tárolód? Ha igen, akkor figyeld mikor indul a kazán, és ellenőrizd le a tároló felé menő csövet (tapintással :) ), ha forrósodik, akkor egyértelműen az van, hogy nem kapcsolt át a szelep, és tárolót fűtené. Az egy kicsi/rövid kör, és gyorsan eléri a kért előremenő hőmérsékletet, ezért kapcsol le egyből.

    Ne vedd készpénznek, nem vagyok egy nagy szaki, ezer oka lehet még nyilván a dolognak, csak gondoltam megosztom azt a kevés tapasztalatot ami nekem van hasonló hibajelenség kapcsán, hátha...

  • Chal

    addikt

    válasz Graphics #651 üzenetére

    Az hogy mit ír egy dolog, az hogy mit csinál, pedig egy másik. Ettől hiba a hiba, és ezért írtam, hogy nézd meg a csövet :)

  • Chal

    addikt

    válasz Graphics #654 üzenetére

    Visszaolvasva szerintem félreértettél, a lényeg persze az, hogy jöjjön a szerelő, de azért leírom újra, érthetőbben: van a kazánon belül egy váltószelep, ezt általában egy motor mozgatja. Ennek a szelepnek a kapcsolgatás dönti el, hogy az éppen melegített víz a fűtési körbe menjen e, vagy a HMV körbe. Gyakori hibajelenség, hogy a szelep letapad nyáron (vagy beszarik a motorja, stb...), hiszen sok hónapig HMV állásban van, a fűtés áll. Őszi indításkor hiba esetén az történik, hogy a kazán kiadja a szelepnek a parancsot, hogy kapcsolj át a fűtéskörre, ami persze a szelep/motor hibája miatt nem történik meg, így továbbra is a HMV kört fűti, ami persze gyorsan eléri a visszatérő hőfokot, és a kazán kikapcsol. Ezért írtam, hogy nézd meg a HMV előremenő csövét amikor a kazán azt állítja hogy fűtés módban dolgozik, ugyanis ha az a cső melegszik intenzíven, akkor ez LEHET a baj.

  • Chal

    addikt

    válasz Intel fan11 #668 üzenetére

    Én ugyanezt szerettem volna, de hálisten végül nem volt rá szükség (ugyanakkor donornak biztosan fogok venni egyet amit jön szembe jó áron). Én akkor józan paraszti ésszel arra jutottam, hogy nyilván ez megoldható, hiszen nem igazán van definíció arra, hogy mitől komplett egy kazán. Ha veszel egy ugyanolyat donornak, és mondjuk 10 év alatt minden alkatrészét "javítás" címszóval kicserélteted, akkor ugyanott vagy, csak a komplett cserét papíron nem teheted meg, a "javítást" meg igen.

    Szóval kicsit szürkezóna ez, de nyilván bajod nem igen lehet belőle (ki, és hogy bizonyítja be?) Nekem amúgy a fűtésszerelőm vállalta volna, de végül találtunk megfelelő alkatrészeket, és tudta javítani a meglevő kazánt jó áron.

  • Chal

    addikt

    válasz Intel fan11 #676 üzenetére

    Ez a "nem vonhatnak felelősségre" szerintem egy urban legend. Én is nemrég (nincs 1 éve) vettem egy házat, a gázművekkel kötött szerződést elolvastam, amikor éppen volt 2 szabad órám a vízművek ügyfélszolgálatán :DD

    Szóval ez a szerződés feketén-fehéren tartalmazza, hogy összesen 30 naptári nap türelmi idő van a tulajdonosváltás napjától számítva, ami alatt ha bármilyen szabályszegést tapasztalsz amit az előző tulaj követett el ÉS BEJELENTED, akkor nem lesz csak a te felelősséged. Utána gyakorlatilag game over, akkor is a te sarad lesz, ha nyilvánvaló a dolog, csak a 30 nap számít.

    Persze az elmélet és a gyakorlat egy dolog, de érdemes megnézni a szerződést, mert az egyetlen dolog amiben biztos lehetsz az az, ami abban le van írva. Minden más csak lutri, és szerencse kérdése.

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz Intel fan11 #679 üzenetére

    A gázművektől bármikor kijöhetnek, hozzám is jöttek a tulajdonosváltás után 2 hónapon belül ellenőrizni illetve felülvizsgálni. Amúgy nem akartak bent körülnézni. De rákérdeztem, és azt mondta, hogy attól függ, hogy a műszak mit ír a munkalapra, ha úgy van, akkor be is kellene jönnie, ez esetben nem kellett. Azért egy kávéra csak bejött... :D

    Persze lehet vele játszadozni, hogy nem engeded be, meg hasonlók, ideig óráig. Az meg hogy mit mondasz, egy dolog. A szerződés gyértelműen rendelkezik róla, hogy 30 napod van a múltban levő dolgokat (illegális vételezés, illegálisan felszerelt kazán stb..) jelezni/kezelni, utána nem hivatkozhatsz rá, hogy azt nem te csináltad, így hát nem ér a neved. És ugye ezt te aláírtad. Tudod, a rendőrrel is lehet vitatkozni, csak hát... :)

    Amúgy ne érts félre, nem ijesztgetni akarlak, lehet hogy tök sima ügy lesz, és soha nem derül ki, illetve soha nem lesz belőle bajod. Én csupán csak azt a tévhitet szeretném eloszlatni, hogy márpedig elég mindenféle történetet előadni az előző tulajjal, "nem ér a nevem" alapon HA és amikor ellenőriznek, és akkor majd BIZTOS minden rendben lesz.

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    Illetve meg kellene nézni a bekötését. Eddig leállt? Sok esetben úgy csinálják meg ezeket, hogy fix tápra kötik, aztán had menjen. Esetemben pl. közölte a ház előző tulaja, hogy az a menet a padlófűtés keringetője kapcsán, hogy ott az a villásdugó, szeptemberben bedugom, áprilisban kihúzom. Elég gyorsan megoldottam, hogy ne így legyen :)

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz gery2123 #721 üzenetére

    Nem okoz gondot ha folyamatosan megy, viszont fogyaszt. Lusta vagyok visszapörgetni, de ha jól rémlik akkor nekem is ugyanilyen grundfosom a paldóhoz, és kb. 70W-ot kajál. Persze nem egy nagy dolog anyagilag nézve, de környezettudatossági szempontok, meg a szépérzékem miatt azért én tettem rá vezérlést (ha nem megy a kazán, akkor kis útókeringetés után megáll, ezt a saját építésű home automation rendszerem figyeli/kezeli). Nálam viszont csak kiegészítés jelleggel van padlófűtés a járólapos helyeken, ami nagyon kevés és kicsi terület, szóval feleslegesnek éreztem visszacsatoltan vezérelni (azaz nem hőfok alapján kapcsolgatom, hanem ha amúgy is hőt termel a kazán, akkor küldöm a padlóba is).

    Ráadásul ha jól értem, akkor a HMV-t is ez a kazán csinálja nálad, szóval ha nem fogod tavasszal áramtalanítani, akkor a következő szezonig fizetnél a semmire 10-15eFt-t. Már ha nem csavargatod ki a vezetékeit minden tavasszal a csatlakozóból, ősz végén meg vissza.... Szóval szerintem megéri rá tenni valamit, ha mást nem, egy dugvillát biztos :)

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz gery2123 #724 üzenetére

    Összetett kérdés, nincs időm belemélyedni a kazánod és a termosztátod doksijába sajna, de első körben azt kellene megtudnod, hogy tud e lángmodulációt, és ha igen, akkor a termosztát is ilyen módon vezérli e, vagy sima on/off.

    Ha sima on/off rendszerű jelenlegi a vezérlés, akkor egyszerű a helyzet, a kapcsolójelet valahol leveszed, és azt felhasználva HA-ból vagy OpenHAB-ból vezérled a Sonoffot.

    "Buszos" vezérlés esetén sajna a legjárhatóbb út a termosztát cseréje valami olyanra, amiből ki lehet nyerni ezeket az adatokat. Én a Tado mellett tettem le a voksom végül, az API-jukon keresztül látom a hőigényt illetve egyéb adatokat, ezeket tudom használni automatizáláshoz (nálam Home Assistant üzemel amúgy).

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz gery2123 #727 üzenetére

    Ha felviszed majd a Tado-t a Home Assistant-ba, akkor látni fogsz ilyen szenzorokat hogy:

    sensor.szobaneve_heating (pl: sensor.nappali_heating)

    A név úgy jön, ahogy az app-ban elnevezted. Ezeket a szenzorokat kell figyelni (nálam több van, mert van pár helyiségben a radiátorokon is Tado). Ha 0%-nál magasabb értéken van bármelyik, akkor fűt a kazán.

    Sajnos nekem ennél részletesebb adatok nem jönnek (előremenő hőfoka, moduláció állapota, stb..), de nálam elég speciális eset van, mert 24V-os analóg termosztát helyére ment a Tado. Ők az egyetlen gyártók a világon akik képesek ezt a fajta régi Vaillant protokollt emulálni, ezért is vettem meg. Cserébe sajna nem is kapok belőle annyi infót mint ami mondjuk egy OpenTherm vagy E-Bus protokollos kazán esetén jönne.

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz gery2123 #731 üzenetére

    Az érdekes, nálam 0% esetén nem megy. Illetve több Tadom is van (egy fali és három radiátorszerep) e miatt nyilván vizsgálnom kell mind a négyen az értéket, és ha bármelyik nagyobb mint 0%, akkor tuti megy a kazán, ha mind a négy 0%, akkor viszont nem megy.

    Nem lehet, hogy on/off üzemre van bekötve?

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz Intel fan11 #740 üzenetére

    Kompatibilis, csak bukod a lángmodulációt. On/off üzemmel fog menni a kazán folyamatos vezérlés helyett. Persze annyira nem buták már a kazánok se, szóval ha a Computherm azt mondja neki hogy kapcsolj ki/be, akkor nem fogja ész nélkül végrehajtani, de akkor is nagyon távol fog állni a dolog egy buszos vezérléstől, ahol a termosztáttal folyamatos a kommunikáció, és hőigényt jelez a kazán felé, az pedig ennek megfelelően modulálja magát.

    Szóval szerintem a gyári vezérléseknél butábbat nem éri meg feltenni, ugyanolyat vagy jobbat érdemes lehet (pl. home automation integráció vagy egyéb okok miatt), de nem árt jól utánajárni, hogy kompatibilis e az adott megoldás a kazánnal.

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz Intel fan11 #746 üzenetére

    Megpróbálom akkor érthetőbben leírni: a kazán a lángmodulációval a teljesítményét tudja szabályozni, de ugye ahhoz információ is kell neki, egy sima relés termosztáttól ilyet nem fog kapni, és a Computherm ugye egy sima relés dolog, kikapcsol meg bekapcsol, a kazán csak annyi infót kap hogy "na most akkor fűtsél", arról nem lesz tudomása, hogy mennyire. Valamint azt sem tudja, hogy hány fok van az adott helyiségben, és az user vagy a program mennyit állított be (az gondolom érthető, hogy ezek egy normális vezérléshez mennyire fontos adatok).

    A kazánok saját termosztátjai, vagy azzal kompatibilis megoldások tudnak digitálisan kommunikálni, ott nem csak "on/off" jelek mennek, hanem hőfok adatok. Ezekkel működik csak igazán jól egy modern kazán, és igen, kihatással van a fogyasztásra is nyilván.

    gerisz23: de mi alapján csinálja? Én amit eddig láttam, ott csak valami kis védelem szerű dolog szokott bennük lenni, ami megakadályozza, hogy ne kapcsolgasson be a buta termosztát reléje miatt napi száz X-szer, illetve méri az előremenő/visszatérő hőfokát, és az idő függvényében egyszerűbb algoritmusokkal próbál segíteni a dolgon, ilyenkor modulál is akár. De ez eléggé félmegoldás, a legtutibb az, ha kap rendes infót a termosztáttól.

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    Tanácsot/infót szeretnék kérni: 15kHUF/radiátor alapon kaptam árat rendszerátmosásra (padlóval együtt 19db van, szóval nem kevés pénz a vége). A folyadékok (Fernox) ebben még nincsenek benne. Figyelembe véve, hogy a munka szempontjából az utolsó pillanatokban vagyunk szezon előtt (sajnos az eddigi szerelőm lelécelt külföldre, rá vártam eddig :(), és hogy ők ki is jönnek (ami nagy szó manapság), és profi géppel meg is csinálják, hajlandó vagyok vaskosabb felárat is fizetni, de madár azért nem szeretnék lenni nyilván :)

    Szóval érdekelne a véleményetek a fenti árazással kapcsolatban (hangsúlyozom: nem olcsón szeretném megúszni, hanem nem szeretném hogy átverjenek).

    Előre is köszi!

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz lollerblade #1801 üzenetére

    Szerintem is mindegy, nyilván a bekötési pontok legyenek meg, de ezek a működésükből adódóan nem hiszem hogy tudnak kompatibilitási problémát okozni (hideg be, meleg ki, kazán előremenő, kazán visszatérő). Nekem Heizert S-t ajánlott a szerelő (Ariston Genus One Sytem a kazán), nagyon nem tudok róla nyilatkozni, pár hete megy, teszi a dolgát. De ezek csak csövek "logikailag", összetekerve egy "dobozba", nagy mágia nincs benne :)

    Szögletes, lehet bele opcionálisan kérni elektromos betétet is.

    Amit lehet variálni illetve választani, az az, hogy fali, földön álló legyen, illetve hogy hol legyenek rajta a bekötési pontok (felül, oldalt, stb..).

    szerk.: most látom, hogy az enyémen van egy plusz kimenet a cirkulációs körnek, ez talán nem alap. Viszont gondolom ez a hmv kimenetnek csak egy leágazása belül, ami ha nem lenne a tárolón, akkor egy külső elágazással kellene megoldani. De ennek azért nézz utána, ha van cirkulációs köröd.

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz Sanyaaa26 #1820 üzenetére

    Az ekkora területre rengeteg, pláne ilyen enyhe téli napokon, még rossz szigeteléssel is, szóval biztosan nem oké valami, de sajnos ennél többet én nem tudok hozzászólni, talán majd mások...

    RIDGID Tools: na te sem leszel itt hosszúéletű.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák