Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • polika

    senior tag

    válasz KTTech #118 üzenetére

    Az a baj hogy megint az elméleti értékekkel egy elméleti formuláról beszélsz. Igen ha függetlenítjük magunkat attól hogy az objektívek valamilyen minőségűek és ha feltételezzük hogy az objektívek tökéletesek akkor tényleg csak a szenzor/film mérete és a választott nagyítás ami meghatározza.

    Az objektív képminőségének a végső nagyításba van beleszólása (értelemszerűen: gyagyi felbontású/kontraszú objektívtől nem lehet tökéletes nagyításokat elvárni), de a hiperfokális távolságba nincs.

    Ugye az világos hogy a "végső" nagyítás az befolyásolja a CoC értéket? Azaz azt hogy mi fog még pontnak és mi fog már nem pontnak látszani az adott képen? Ha az objektív minősége befolyásolja ezt akkor bizony a hiperfokális távolsághoz is köze van, mert ha egy pont nem pontként látszik a képen az azt jelenti hogy az adott nagyításnál az már nem tekinthető élesnek (és a hiperfokális távolság csak egy olyan közelítés hogy ha arra a távolságra fókuszálunk akkor egy adott kidolgozási méretnél a hipefokális táv felétől a végtelenig minden élesnek látszik. És itt a hangsúly a LÁTSZIK-on van, mert a fizika szerint CSAK 1 síkban éles a kép a FÓKUSZ pontban, és ha végtelen nagyra kinagyítanánk a képet akkor már 1 milivel mögöte sem lenne éles, persze a gyakorlatban nem végtelen nagy képekről beszélünk). Egyszerű hétköznapi példával érzékeltetve, egy életlen fotó is élesnek tűnik ha nem A4-ben hanem 4x6-os bélyegképen dolgoztatod ki (tegyük fel hogy végtelen felbontású mind a két kép), mert a szemed azt a kis eltérést már nem tudja felfogni és 1 pontnak érzékeli a térbeli kiterjedésű elmosott kört.

    ui: szerintem túl tárgyaltuk a dolgot :-) nem véletlen hogy az exakt fizikai formula helyett vannak emipirikus közelítő számolások is, és ezek közel jól adják meg ezt a távolságot ha már közelében vagyunk akkor nagyot nem tévedhetünk

Új hozzászólás Aktív témák