Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • thyeby

    őstag

    válasz stgellert #11943 üzenetére

    Nekem is van egy kérdésem:
    Ugye, nagyon fogol vigyázni ezzel az ujjaidra? (Szakmánkbéli öncsonkolások majd ötven százalékáért a szalagfűrészgépek a felelősek!)

    Az Elektra Beckum a metebónak, bocsánat metabónak egy klónja. Jól megcsinált kisiparosok számára tervezett gépjeik vannak. Valószínűleg jót választottál tehát. Írhatnál többet is róla - kár, hogy még mindig gyengélkedik a képfeltöltésünk, mert megsasolnám.

    Szalagfeszesség:
    Ez attól függ, milyen széles szalagot teszel rá. Keskenyebbet kevésbé, szélesebbet jobban megfeszítjük. Tudnom kellene, mekkora a kerék, a szalagszélesség, és a legnagyobb áteresztőképesség (vágásmagasság), mert ezeknek függvénye. (Ha tudod a szalaghosszt, az még pontosabb adat, mint a max. "vágásvastagság")
    Mindettől függetlenül kezdd így:
    Veszed annyira lazára, hogy ha kézzel forgatod a kereket, a szalag már ne essen le. (Innen kezdődik a feszítés.) Jó tudnod, hogy teljesen lazán mennyire tudod benyomni az ujjaddal a szalagot, amikor a felső szalagvezető teljesen fel van húzva, mert ez egy jó kiindulási alapod lesz a későbbiekben, mint viszonyítási alap. Finoman elkezded húzni. Addig, amíg nem túlságosan erőlködve, de nem is lazán az ujjoddal középütt 2-3 mm-nyit tudsz már csak rajta belengetni. Ekkor csinálsz steller mellett (lehetőleg keményfával, vagy ha puha, akkor homogén szerkezetűvel, pl hársfával) egy próbavágást. Ennek teljesen egyenesnek kell lennie. A laza szalag általában felvezetéskor kacskaringózik egyet. Vág a fába egy tilde jelet. Ha ez egyenesre sikerül, az bíztató. Most megint vágsz egyet, de most az egészségesnél picivel nagyobb "előtolással". Ha még mindig egyenes az az egyenes, akkor már egészen biztos, hogy nem túl laza. Kérdés, hogy nem túl feszes-e. (Elvileg nem, mert 2-3 mm-t be tudtál nyomni a szalagon - de ugyen NEM a járó szalagon!) Ha el vagy eresztve pénzzel, akkor a túl feszesség próbája az, hogy nem szakad-e hamar el a szalag? Egy túlfeszített szalag nem bír ki 10-15 percnél több munkát.
    A lazaság másik tesztje az, hogy járó keréknél "sétál" a szalag. Mozog a kerék hátán előre-hátra akkor is, amikor nem is toltál még fát rá. Régebbi gépeknél ezt meg lehet nézni forgás közben, az újabbak egyszerűen nem indulnak el addig, amíg az ajtót be nem zártad. Ha rövidlátó vagy, akkor ezt a tesztet feltétlenül hagd ki, met ha épp akkor szakad a szalag, leszabhatja az orrodat, amit aztán lógatnál, de már nincs mit.
    Hanem látszik ez a sétálás ott is, ahol bebújik a szalag a tárgyasztalba. Addig húzgáld apránként, míg abba nem marad a sétafika.
    Jómagam úgy szoktam ellenőrizni a feszességet, hogy a szalagot két ujjal próbálom jobbra-balra elcsavarni. Ha enged picit csavarodni, akkor jó. Ha nem, akkor feszes, ha sokat enged, akkormeg laza. De ezt a mértéket érezni kell. Amikor az első sikeres feszítésed en túl vagy, érdemes neked is megcsavarni, hogy legyen emlékezeted később arról, h milyen feszesnek kell lennie. Valahogy hosszú évekig a kezemben maradt ez a saccperkábé.
    Mivel én gyakorlatilag kizárólag 6mm-es szalaggal dolgozok a pici gépen, ezért bejelöltem egy fehér alkoholos filctollal, hogy hol kell állnia a feszítőcsavarnak. Szalagcserekor három menetet lejjebb engedem a kereket, utána három menetet vissza, és épp a fehér vonalamig.
    Ha van szalagfeszesség kijelződ, kicsit könnyebb a dolgod, mert a mutatónak a szalagszélességednél kell megállnia - már ha jól van kalibrálva ez a bónusz. Ám ez sem tuti dolog, mert vannak azonos szélességű, de különböző rugalmasságú, keménységű szalagok. Nyúlósabbak, kontra acélosabbak. És már akkor mit is ér a feszességkijelző?

    Nyugi, ezt kitapasztalod majd!

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz stgellert #11943 üzenetére

    "A többi kérdés majd jóval utánna:-)"

    Valahogy így?
    - Fiúk, milyen kötszert használtok?

    Több fa van, mint asztalos!

Új hozzászólás Aktív témák