Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • csocsoszán

    őstag

    válasz #92251648 #279 üzenetére

    Ha ez egy audió kultura, akkor ne essen csak off-ban arról szó, hogy egyes "cégek" (hulladék gyártók) milyen "megoldásokat" használnak.
    Tehát van egy hangfalam kétutas(könnyebb megértés végett)
    A magassugárzó hangosabb mint a mély (már roszul kezdődik! Miért nem egyforma?) Berakok egy ilyen " dupla potit" bemérem aztán kiveszem és behelyetesítem fix értékü ellenállásokkal. Mondjuk inkább "elszabályoznék" ha már választani kéne.
    De ha én a "felhasználó kezébe" adok egy hangolási lehetőséget, akkor egy biztos pont sincs amivel ki tudom fordítani a földet a helyéből! :) Az adott pillanatban tetszik de bármit cserélek kezdődhet minden előről.
    Tehát a hallgató helységben letelepítem a méréshez szükséges eszközöket (mikr...stb) bemérem azt az legalább biztosan jó. Ha nem tetszik máshol kell keresnünk a hibát!
    De ezt amit leírtam a szakemberek biztosan tudják.
    (Van egy "magasba húzós"(teli piros wimával!) erősítőm, akkor nem a kábelekkel és a hangfal hangolásával rakok "rendet")
    Na mindegy, túl sokat is írtam. Jó fórumozást! :R

    Eladó Sennheiser Hd800 és egy B&W füles!

  • #71562240

    törölt tag

    válasz #92251648 #279 üzenetére

    "Csocsoszán jól írta, hiszen nem a hangsugárzó ellenállását, impedanciáját akarjuk módosítani, hanem a hangsugárzóra jutó feszültség mértékét."

    Az adott hangszóróra jutó feszültséget az ilyen szabályzók alapvetően az erősítő által látott Ohm-érték változtatásával szabályozzák - tehát ellenállásértékek variálásával. Passzív hangsugárzóról beszélünk, tehát így lehetséges. A példánk szerint nem az impedanciát akarjuk módosítani, hanem a feszültséget akarjuk, de a feszültség módosítását az impedancia változtatásával tudjuk elérni. Kénytelenek vagyunk az impedancia módosításával elérni, mert így lehetséges egy ilyen passzív szabályzóban. De te is erről beszéltél az előbbi kommentedben, azazhogy "Ez ellenállások cseréjével történik". Akár szimpla soros ellenállás, akár L-pad, ez most az elv szempontjából mindegy, az Ohm-érték változtatásával történik a hangszóróra jutó feszültség változtatása, ezáltal a hangszóró hangerőszabályzása. A szóbanforgó szintszabályzók (passzív hangsugárzó!!!!!!!!!!!!) az adott hangszóróra jutó feszültség/áram szintjének szabályozásával változtatják az adott hangszóró hangerejét, és ezt a feszültségváltoztatást a hangszóró Ohm-értékének változtatásával teszik. Másképp nem megy. Mondom, passzív hangsugárzó, passzív áramkörökkel!

    Hogy ez "korrekt"-e vagy sem, arról az előbb félórát vitatkoztunk csocsoszánnal telefonon. Neki ez barkács megoldás, és mélységesen fel van háborodva rajta, hogy a gyárak ilyet csinálnak - lásd, közben be is írta, jelezvén, hogy ez nem audiokultúra -, de ez van, ez az élet, nem tehetsz mást, mint belenyugszol - illetve belenyugszik az, aki a passzív hangsugárzójába akar ilyen szabályzót. Ellenállásértékváltoztató szabályzót építenek be az ilyesmivel foglalkozó hangdobozgyárak az érintett passzív hangsugárzótípusaikba - tehát vagy ellenálláslétrát vagy csúszópotenciométert. Ez van, that's life. Kevés hangsugárzóba építenek ilyet a gyárak, manapság különösen ritka az ilyesmi, de ha van, akkor az ilyen passzív sugárzókban az ellenállás értékét változtatják, ezt kénytelen volt csocsoszán is tudomásul venni, abban maradtunk, hogy fel van háborodva, mert "barkácsmunka".

    Aminthogy számodra is, őszerinte is azért barkácsmunka, mert ugyebár a hangszóróra értelmezett impedanciamenet megváltoztatása természetszerűleg valamelyest visszahat a hangszóró keresztváltási szűrőtagjai által mutatott szűrési karakterisztikára. Egy kicsit meredekebben szűr a szűrőtag, egy kicsit laposabban szűr a szűrőtag az impedancia aktuális értékeitől függően. Alkalmasint egy kicsit el is tolódik a keresztváltási frekvencia, alkalmasint nem lesz olyan pontos a keresztváltás, alkalmasint nem lesz olyan egyenletes a frekvenciamenet a keresztváltási frekvenciánál, mint amilyen az eszmei állapotában. Ez van, ezt kell szeretni annak, aki akar ilyen passzív szabályzót a passzív hangdobozába, és a szabályzót használni akarja. Aki nem akar ilyet, másik hangdoboztípust választ. Akinek ilyen hangdoboztípusa van, de nem akarja a tónusát szabályozni, az FLAT állásban hagyja a szabályzót, és akkor nem kavar be szegény keresztváltója szűrőtagjainak.

    Aki igazán igényes, felhívja szobára Tibit vagy más finom embert, és helyileg beállítanak mindent, és úgy választják ki a szűrőtagokat az adott kiválasztott impedanciamenetekhez, hogy minden ideális legyen, már amennyire egy többutas hangdoboz keresztváltása egyáltalán valamelyest képest lehet megközelíteni bármi ideálisat, helyi rendszertől, akusztikától, ízléstől függetlenül is, nemhogy függően. De te is arról beszéltél, hogy helyben cserélsz ellenállásokat a helyi kívánalmak szerint, oszt jónapot, arról nem beszéltél, hogy ezenkívül a helyi kívánalmak lekövetéseképpen még az érintett hangszóró szűrőtagjait is kicseréled, amikor tónust szabályozol az ellenállások cseréjével. "Mikor hangsugárzót készítek, a végső hangolást a felhasználás helyszínén állítom be és általában megkérem a tulajdonost, néhány nappal később jelezzen vissza, kér-e módosítást. Ez ellenállások cseréjével történik, illetve több értéket is be szoktam építeni, amik között egy sima átkötéssel lehet váltani, véglegesítésnél pedig kiszedem a felesleget." Nem cserélsz ott még szűrőtagokat is az embernél, kivéve, ha Krőzusról beszélünk, aki kicserélteti 4,7uF-os kondit 4,5uF-osra, újabb ötvenezret ráköltve arra, hogy minden decibel ezrelék pontosságú legyen - megjegyzem, ennél általában jóval nagyobb a szűrőalkatrészek értékeinek gyári szórása, tűrése.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák