Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Dr. Szilikát

    őstag

    válasz Bacusuz #3002 üzenetére

    Üdv. mindenkinek, Saeco gépemben hasonló főzőegység van, amit alaposan ismerek, miután apró darabjaira szétszedtem már. Ez egy régebbi típus, de jó masszív felépítésű, plusz van belőle egy külön darabom, pótalkatrész céljára.

    Vannak persze eltérések, ha jól látom a videókon, mint például vízbemenet kialakítása is másképp néz ki. Mindenesetre, ha neked extrakció közben szivárog (nyomás alatt), azt okozhatja a bemeneti nyílás tömítetlensége is, tehát ahol a bojlerből kapja a vizet.

    Saját gépemnél mondjuk azt is megoldottam, hogy gyárilag az oldalajtó kinyitása egy mikrokapcsoló segítségével megszakítja az egész gép áramellátását. Mármint azt oldottam meg, hogy engem ne szívasson ezzel.

    Nyilván ennek biztonsági okai vannak, amit laikusok részére nem is szabad ajánlani, hogy kerülje meg, végén még becsípi az ujját a mechanika (áramütés veszélye nincs az én gépemnél, azon a részen).

    Amire ki akartam lyukadni, hogy így üzem közben lehet látni, mi történik, hol szivárog esetleg.

    Volt még a zaccfiók esete, tesztcélokra annak mikrokapcsolóját ki szoktam pöckölni egy gumi alkatrésszel, a lehulló pogácsát pedig egy kisebb dobozban fogom fel.

    Így látom az egész folyamatát a főzőegység* működésének, amiben fedeztem fel egyébként érdekes dolgokat. Amikor pl. túl finomra van állítva az őrlés, a felső szűrő szinte eltömődik, növekszik a nyomás és az alsó dugattyú visszatol, a rugó ellenében, ami a pogácsa összenyomását intézni, illetve a töltet kisebb különbségeit is kiegyenlíti.

    Ekkor viszont a pogácsa is felhígul, felkeveredik a főzővízzel és végül nem szilárd formában jön ki, hanem szétfolyik.

    *Magyar használati utasítások fordították csak központi egységnek (KPE), amit átvettek a magyar szervizek is. Holott angol és német leírásokban is főzőegység a neve, ami nekem szimpatikusabb.

  • Dr. Szilikát

    őstag

    válasz Bacusuz #3020 üzenetére

    Közben néztem a sajátomnál, ha vizet öntök a hengerbe, az egyszerűen visszafolyik a bemenetre, illetve ott ki van képezve egy kis leeresztő nyílás, ahonnan a csepptálcába megy.

    De ez a része a Siemensnél másképp van megoldva, forgalmaznak valami leeresztő szelepet is hozzá, ezt így nem látom át, mivel a kezemben nem volt még.

    Vizes öblítés (előmelegítés) után a hengerben maradó vizet a dugattyú ugyanúgy felnyomja, mintha őrlemény lenne, majd lecsorog a ferde pályán, a zacctartályba. Ideális esetben ez csak néhány csepp víz és a zacctartályban lévő pogácsák felszívják.

    Felső szűrő irányából is visszafolyhat némi víz, ha a visszacsapó szelepként is működő üveggolyó nem zár rendesen, valami okból.

    #2979 csabulaxi

    Az üveggolyó helyett alkalmazott stift van az egyik gépemben, de annál tapasztaltam olyan problémát, hogy néha a főzés egy pukkanással / fröccsenéssel indul, ha egy kicsit beáll, megszorul. Jobbnak találtam az üveggolyót, ilyen szempontból.

    Valahol írták, hogy levegőt kever a kávéhoz, így habosít. Elvileg ez nem csak erről szól, noha az őrleménybe szorult levegő is belejátszik, de azt kinyomja, már az elején, gondolom. Utána / amellett a kávébabban lévő gázok, széndioxid stb. is generálja a habot.

    [ Szerkesztve ]

  • Dr. Szilikát

    őstag

    válasz wiggen123 #3022 üzenetére

    A tesztcsík alapján a legkeményebbre állítottam a vízkeménységet...

    Lehet, hogy épp azért jelez gyakrabban. Nem tudom, az újabb gépekben van-e bármi szenzor a bojler vízkövesedésének érzékelésére (vagy létezik ilyen egyáltalán?), de Saeco gépem csak az átfolyt litereket méri. Beállíthatok négyféle fokozatot a víz keménységére, attól függően fog jelezni:

    80, 150, 300, 500 liter után.

    Ha jelez, de ignorálni akarom, a jelzést törölhetem. Ebben aztán biztos, hogy nincs érzékelő, hiszen minden részét, még a bojlert is szétszedtem. Továbbá reverz ozmózis tisztított vízzel használom, vízkövesedés amúgy sem téma.

    Más megközelítésben: minek kéri a gép a vízkeménység manuális megállapítását, ha a tudná érzékelni a vízkövesedést, akkor felesleges az embert fárasztani ezzel. Hacsak nem valami kettős biztonság elve alapján (hátha mégis rosszul érzékel).

    Egyébként a víz TDS-értékét (vezetőképességét) lehetne mérni elektronikusan is, de még azt sem teszi meg, ezek szerint.

    [ Szerkesztve ]

  • Dr. Szilikát

    őstag

    válasz konzumpro #3033 üzenetére

    Nem tud megtéveszteni, hiszen írtam is, hogy ki vannak iktatva a biztonsági mikrokapcsolók. Így nyitott oldalajtóval és zaccfiók nélkül látom az egész folyamatot, hogy milyen állagú pogácsa jön a főzésből, illetve azt mi befolyásolja.

    A hengerbe nyilván nem látok bele, de azt igen, amikor főzés közben a dugattyú alsó kiálló rúdja elkezd visszatolni. Természetesen van egy kisebb visszatolás először, amikor a dugattyú alkalmazkodik a töltet nagyságához. A korábbi képen látható rugó biztosítja az összenyomó erőt, de annak is kell visszább engedni, ha szorulna a helyzet.

    Meg amikor a forró víztől tágul az őrlemény, azt is kompenzálja. Tehát eddig beszélhetünk mondjuk két kisebb elmozdulásról.

    De amikor túl finom őrleményt engedek be, határozottan megváltozik a helyzet.

    Betapad a felső szűrőbe és a pumpa is erőlködik, belassul. Közben azt lehet látni, hogy a dugattyú alsó szára ütközésig, nagy erővel kitol, plusz még az egész főzőegység szinte befeszül a nagy nyomástól, illetve az erőnek kitett karok betámasztanak, feszülnek.

    Gondoltam arra is, hogy az őrleményből felszabaduló gázok / gőzök is hozzájárulnak ehhez a hirtelen táguláshoz. Mert egyébként az alulról felfelé haladó főzővíz, illetve a rugó nyomása miatt is azt hihetnénk, hogy ilyenkor csak felfelé ható erő lehet a dugattyúra nézve, de valahogy mégsem.

    Ekkor van az, hogy az egész belső tartalom felhígul, felkavarodik és végül nem kiesik a pogácsa, hanem csak kifolyik. Ennek persze különböző fokozatai lehetnek, félig sűrű stb.

    Utána a darálót durvábbra állítom, felső szűrőt is szivaccsal letörlöm (legalább, vagy ki kell venni tisztításra), majd többszöri főzés után normalizálódik a helyzet, a már durvább őrleménnyel. (Nem a darált adag nagysága befolyásolja, hanem a finomság.)

    Szerk: közben jutott eszembe, hogy a vízpumpa utáni nyomáskorlátozót ellenőrizni kellene, mekkora nyomás áll elő, amire van is egy eszközöm, csak idő kérdése, mert egy kis barkácsolást igényelne, beiktatni a rendszerbe.

    [ Szerkesztve ]

  • Dr. Szilikát

    őstag

    válasz dethroner #3037 üzenetére

    Őrlési finomságot enyémnél tetszés szerint lehet állítani, ha szétszerelés után a beállítókart nem a gyárilag kalibrált pozícióba teszem vissza. Egészen kakaópor finomságúra is lehetséges, ami persze már hiba és utána legjobb megint szétszedni, kiporszívózni, ismét összerakni.

    De ez ilyen dolog, hogy eleinte gyakorolni kell, míg rájön az ember dolgokra.

    A kiegyenlítő rugó egyébként a nyomást nem tudja csökkenteni, hiszen a henger alján mindenképpen ütközik a dugattyú. Jobban megnézve mindössze 8 mm-t lehet összébb nyomni, azaz ennyi holtjátékot biztosít a dugattyú részére. Ezért nem is szabad manuális adagolásnál az előírtnál több őrleményt betenni, mert ütközni fog, beszorul.

    Nekem itt van a kezemben a pótalkatrész, de ezt szétszedés nélkül is lehet érzékelni, ha valaki belenéz a hengerbe, alján látjátok a szűrőt, illetve dugattyút. Azt lefelé irányban be lehet nyomni a rugó ellenében kézzel, vagy egy csillagcsavarhúzóval, amit a középen lévő csavarba támasztunk. A rugó alja ilyenkor belül a henger aljába támaszkodik, ütközésig.

    #3037 dethroner

    A főzőegységben maradó vizet nem jó kilökni a zaccfiókba, ezért engedik inkább visszafelé, a csepptálcába. De ahogy az előzményben is szerepelt, ha mégis marad valamennyi víz a főzőtérben, azt a dugattyú ugyanúgy feltolja és kinyomja a zaccfiókba, mintha őrlemény lenne.

    [ Szerkesztve ]

  • Dr. Szilikát

    őstag

    válasz dethroner #3039 üzenetére

    Nem pont egyszerre (egy adagként) melegíti azt a vizet, a bojler acélcsöve adja át a hőt. Abban a csőspirálban mennyi víz ér el egyszerre, fogalmam sincs, de ez egy folyamat. Bemegy a hideg víz, kijön a meleg, mindig annyi, amit felhasznál a gép.

    Ilyen típusú bojlerek lényege épp az acélcsöves rendszer, így a víz nem érintkezik az alumíniummal, amit a régebbi bojlereknél az enyhén lúgos kémhatású meszes víz hihetetlen módon képes szétrohasztani, megtámadni. Itt már ilyen gond nincs.

    Tisztítási program nem tudom, hogyan megy a gépednél, azt látom, hogy a főzőegység az enyémmel azonos elven működő, illetve kivitelű.

    Ha ezt én elő akarom melegíteni, vagy főzés után öblíteni, ahhoz le kell nyomni 1-1 főzési ciklust, csak éppen őrlemény nélkül. Ha őrlemény helyett csak víz kerül az egységbe, annak el is kell onnan távozni valahová. Mármint annak a részének, amit nem nyom ki felül, hanem megállna a hengerben, ha nem gondoskodnának az elvezetéséről. Végül pedig felnyomná a dugattyú, hogy menjen ki onnan, a zaccfiók irányába.

    De ahogy jeleztem, nem ismerek minden gépet, hogy a tiéd pontosan mit művel.

  • Dr. Szilikát

    őstag

    válasz konzumpro #3061 üzenetére

    Van az fajta például, ami a Lidl gépében is megtalálható, ahol a szűrő után a kávé egy tűszúrásnyi lyukon halad át, onnan spriccel egy kis fémszitára (perlátor), ami a sugarat megtöri. Viszont eközben a nagy nyomással áramló sugár levegőt is sodor magával, ami az oldalt kiképzett kis nyílásokon keresztül jut oda, ettől lesz habosabb.

    Lehet, hogy az ínyenceknek ez a plusz levegő már nem tetszik.

    A habképződést befolyásolják persze a folyadék egyéb fizikai és kémiai tulajdonságai is, fehérjetartalom, ilyesmi, nem csak a gázok.

  • Dr. Szilikát

    őstag

    válasz nyikszi #3064 üzenetére

    Nem tudom, milyen őrlőről van szó, De'Longhi gépeknél infusernek nevezik az angol leírásban a főzőegységet, aminek szétszedéses tisztítása itt látható:

    https://youtu.be/1gQKH7rGwWI?t=180

    Ez meg a felső része, ami egy fixen álló dugattyú, ebből megy ki a víz, a főzőegység (henger) pedig alulról mozdul rá:

    https://youtu.be/1gQKH7rGwWI?t=520

    Ilyeneken a tablettázás amúgy sem segít, vagy nem többet, mint a forróvizes öblítés.

    Ami látszik, hogy szennyeződés szempontjából nem tűnik olyan jó konstrukciónak, mint a Saeco több más típusban is alkalmazott megoldása, mert itt felülről úgy belenyomja a víz a zaccot hengerbe, illetve az alsó dugattyú melletti részbe, hogy onnan már semmi nem hozza ki, csak a szétszerelés.

    A Saeconál viszont alulról felfelé halad a víz, a felső dugattyú pedig szabadon hozzáférhető, lemosható. De ennél is bemegy a zsíros maradék a fémszűrő alá (alsó és felső), amit időnként ki kell venni, tisztítani. Gyakrabban, mint gondolná az ember.

  • Dr. Szilikát

    őstag

    válasz zavatar #3066 üzenetére

    Miután a Saeco technikáját alaposan ismerem és a te gépeden is az ismerős alkatrészeket látom viszont (csak más köntösben), sokat segített volna az állítólag cserére szoruló alkatrészek megnevezése.

    Tehettél volna egy próbát a két gép főzőegységének megcserélésével is, ami szintén egyformának tűnik, noha néha variálnak eltérő csatlakozók rászerelésével, amit így nem tudok megállapítani.

    Nem mondom, hogy feltétlenül a főzőegység rejti a probléma okát, miután a vizes / lekváros jelenséget is ismerem, de tesztként érdekes lett volna egy komplett csere.

  • Dr. Szilikát

    őstag

    válasz zavatar #3071 üzenetére

    A Saeco főzőegységet már vagy 10 éve gyártják, kisebb módosításokkal, de változatlan alapokra építve. Nem is csodálom, hogy bevált (a Siemens, Philips és egyéb típusokban is), szerintem jó masszív konstrukció, jól tisztítható stb. Eszerint csereszabatos

    https://kavegepbolt.hu/Kozpontiegyseg-Odea-Giro

    #3070 konzumpro

    Amiket az előzményben is fejtegettem. Amellett pl. a fémszűrők alatti lerakódás tisztítása is alap dolog, remélhetőleg a szerviz is megtette.

    [ Szerkesztve ]

  • Dr. Szilikát

    őstag

    válasz AttiMM #3108 üzenetére

    De az nem azért van, mert a De'Longhi nem képes olyan vízszűrőt gyártani vagy gyártatni a beszállítójával.

    Ezt valami nagyon komoly ínyencek bemérték a tesztlaborban, hogy a kalciumot és magnéziumot (gyakorlatilag) teljesen eltávolító betétek nem adnak olyan jó ízű kávét, ami egy komoly géptől elvárható lenne.

    A Brita és hasonló víztisztítók ioncserélői a Ca, Mg ionokat H+ ionra cserélik, ezáltal a vizet savasítja. Ezek egyébként sósavval regenerálható ioncserélő gyanták.

    Hasonló:
    --------------------------------------------------------------------------
    LAICA Coffee & Tea Bi-flux vízszűrőbetét
    A tea és kávé szerelmeseinek a LAICA kifejlesztett egy olyan speciális szűrőbetétet, amivel még kellemesebb ízű és aromájú tea, kávé készíthető.
    A LAICA legújabb, "kávé és tea" bi-flux szűrőbetétjét használva a forró italokhoz optimális lágy vizet kaphat, amely kihozza a kávéban, teában szunnyadó legtöbb természetes erőt, és még kíméli is a konyhai gépeket – legyen szó akár egy kávéfőzőről és minden olyan háztartási eszközről, ami forró vízzel, vagy gőzzel használatos (vasaló, gőztisztító) – hiszen jelentően csökkenti a vízkő képződést.
    Ezt a vizet azonban nem javasoljuk a palackolt víz alternatívájaként nagyobb mennyiségben fogyasztani.
    ------------------------------------------------------------------------
    Tehát a nagy marketinges szöveg végére kihozzák ugyanazon (nem) ajánlást, amit régen a Brita oldalán is olvastam, ha jól rémlik. Ittam is egy ideig a Brita vizet, mondhatni teszteltem magamon kizárólagos fogyasztásra, de hosszabb távon nem is jött be. Ha jól tudom, kávés ínyencek sem szeretik.

    Ha megnézitek, ez a cég is gyárt állandó fogyasztásra való szűrőt, de az kevésbé lágyítja a vizet:

    A De'Longhi DLSC002 betétről annyit találtam, hogy a víz kalciumtartalmát "stabilizálja".

    Láthatóan igyekeznek megkímélni a parasztot a bonyolultabb információktól, de a talányos fogalmazás valószínűleg arra utal, hogy a keménységet csak részlegesen csökkenti, fenti okokból kifolyólag és szándékoltan.

    Végére megjegyezném, magam nem tartom ínyencnek, hiszen automata gépem reverz ozmózis víztisztítóval itatom, aminél nagyobb bűnt ember bizonyára nem követhet el a kávék világa ellen.

    De engem annyira nem érdekel ez a része jelenleg, gombnyomásra butítson, ne kelljen a karos géppel pancsolni, az máris jó.

  • Dr. Szilikát

    őstag

    válasz Gaben360 #3112 üzenetére

    Mint általában ezeknél a gépeknél, hogy ne ismételjem magam, inkább link:

    https://prohardver.hu/tema/automata_kavegepek/hsz_3024-3024.html

    Jut eszembe, előző válaszomnál akartam írni, csak végére elfelejtettem: akit érdekel (tesztelés, kísérletezés), adott mennyiségű vizet elfőzhet egy rozsdamentes edényben, amiben a meszes maradék jól látszik, abból is lehet következtetéseket levonni, a vízkőképző hatásra vonatkozóan.

    [ Szerkesztve ]

  • Dr. Szilikát

    őstag

    válasz Palesztin994 #3137 üzenetére

    Sőt, zuhanyzással még alaposabban tisztítható. Valaki mondhatná ugyan, hogy erős zuhanyzás a zsírzást is leviheti, de szerintem a szilikonzsír elég jól ragad, vagy lehet pótolni is.

    Ráadásul ez annyira kopásálló konstrukció, hogy amelyiket egyáltalán nem keni a gazdája, az is csak végzi a dolgát rendületlenül. Nem azt mondom, hogy mindenki hanyagolja el, csak érezzük, hogy mennyire igénytelen a szerkezet, amit egyébként főzőegységnek neveznek az angol és német leírások is. A magyar forgalmazó / fordító terjesztette el a "központi egység nevet", nekem úgy tűnik, hogy csak saját kitaláció alapján. (Szerintem a gép processzora / panelja "központibb" egység, de kinek, hogyan tetszik jobban.)

    Amint látom a képeden, ezeknél már tisztán műanyagból készül az alsó szűrő. Voltaképpen mindegy is, sőt valószínűleg megkönnyíti az öblítővíz visszafolyását a csepptálcába.

    Korábban volt itt szó a zacctartályba ürített öblítővíz problémájáról, amit okozhat a fémszűrő alatt beálló kávézsír is, amit időnként tisztítani kell.

    Akinek gondja van a zacctartályba ürített vízzel, esetleg nem árt ellenőrizni: ha a főzőegységet leteszem és vizet öntök a hengerbe, annak lent szabadon vissza kell folyni, akkor jó.

  • Dr. Szilikát

    őstag

    válasz Palesztin994 #3151 üzenetére

    Sőt, a Británál le is volt írva valahol, hogy a betét alatti részben megálló víz célja éppen a folyamatos nedvesen tartás, így tud hatékonyan működni. A baktériumok esetleges szaporodását ezüstadalék védi ki, a megadott időtartamon belül legalábbis. Ugyanakkor ne tegyük ki napfénynek, hőhatásnak.

    Noha a Brita sem zárja ki, hogy elutazás esetén a vizet eltávolítva, majd a betétet lazán visszatéve hagyjuk kiszáradni, de akkor később ismét át kell áztatni és kétszer öblíteni, mintha először aktiválnánk a betétet.

    Egyébként szerintem kávés témákban a háztartási vízkezelés ilyen alapvető tudnivalói nem igazán mondható offtopiknak, hiszen annyira szorosan hozzátartozik:

    - Ízhatások befolyásolása.
    - Gép vízkövesedése.
    - Gépek beépített víztisztító betétei a kancsók betéteivel azonos elven működnek (aktív szén + ioncserélő gyanta + ezüstadalék).

    #3134 dethroner

    Esetleg, amit a topikleírásban láttam, hátha lehet még kísérletezni:

    "Jól beállított szemcseméret mellett könnyen szabályozhatjuk a kávé keserű-savanyú egyensúlyát rövidebb vagy hosszabb őrléshossz kiválasztásával, ezt általában kávéerősség, aroma beállításnak hívják automata gépeken és 1-5 kávészemmel jelölik. Kevesebb kávéval keserűbb, túlkivonatolt, több kávéval savanyúbb, alulkivonatolt kávét főzhetünk. "

  • Dr. Szilikát

    őstag

    válasz hula #3157 üzenetére

    Nem tudom, mit mond erre, aki ismeri is a gépet személyesen, de akár a magyar vagy angol leírást nézem, ugyanazt írják: ezt a beállítást nem tárolja a gép.

    Tehát ez a "coffee strength", ami az őrlemény mennyiségét állítja 3 fokozatban (gondolom).

    Vízmennyiséget lehet tárolni.

  • Dr. Szilikát

    őstag

    válasz rigoberto #3160 üzenetére

    Általában ökölszabály az aktívszenes víztisztítóknál, hogy 3 hónap után már nem biztonságos, baktériumok szaporodhatnak benne. Ezüstadalék ezt 6 hónapra kiterjesztheti (kivétel a reverz ozmózis háztartási víztisztító, mert az lefolyóba tereli a baktériumokat, ott 12 hónapig is maradhat a szénbetét).

    Ha megnézünk egy AquaClean utasítást, az ezüst szerepel benne (ami elvárható és megszokott ebben a műfajban), valamint:

    Replace the AquaClean filter at least every 3 months or at machine request.

    Másik doksi:

    https://www.download.p4c.philips.com/files/e/ep1220_04/ep1220_04_dfu_aen.pdf

    Tehát 95 liter után narancs villogó jelzés figyelmeztet a szűrőcserére. A jelzés egy idő után megszűnik akkor is, ha valaki nem cseréli. Ezután is lehet cserélni természetesen, de akkor már vízkőmentesítéssel együtt. Legalább 3 havonta cserélni javasolja a AquaClean betétet akkor is, ha a gép nem jelezne.

    Természetesen én sem állítom, hogy 3 hónap után megöl, a bojler hője egyébként is fertőtlenít. Az előtte lévő hideg szakaszokon (vízpumpa, csövek stb.) elvileg szaporodhatnának baktériumok, ahol a klór hatása sem érvényesül, mert az aktív szén kivette. De a gyakorlat eléggé kiszámíthatatlan.

    Az első linkből levonható mellesleg még az is, hogy e betét ioncserélő gyantája nem H+ ionokra cserél (ami az ivóvizes eszközöknél megszokott és savasít is), hanem nátriumra cseréli a Ca/Mg ionokat. Ha nem is mindet, mert az ízhatás miatt nem veszik ki belőle teljesen a vízkövet.

  • Dr. Szilikát

    őstag

    válasz WaterWawe #3165 üzenetére

    Csepptálcába megy, az még nem is lenne vészes, kiöntöm. Ami kellemetlenebb, amikor nem mindig folyik vissza az összes víz, a maradékot pedig tolja felfelé a zaccfiókba, ahol megáztatja a pogácsákat. De nem mondom, hogy ez is tragikus lenne.

    Mostanában nekem rá van rögzítve a bojlerre egy multiméter hőérzékelője, amit kivezettem a gépből, hogy használat közben ellenőrizzem a hőmérsékletet, miután cseréltem egyes alkatrészeket.

    A megfigyeléshez hozzájárul (de azt már korábban megoldottam), hogy egy kis hangjelzőt kreáltam a fűtőbetétre, ami halk, nem zavaró, zizegő hanggal indikálja nekem, hogy mikor kap feszültséget a fűtőbetét.

    A fűtést a processzor szakaszosan kapcsolgatja, PID-vezérlés elvét követve, hosszabb-rövidebb időre. Így igyekszik minél jobban stabilizálni a hőfokot 92 °C-ra.

    A hőtehetetlenségek miatt azonban legnagyobb igyekezet ellenére sem sikerül mindig stabilan tartani. Van olyan jelenség is, amikor felfűtött és egy időre kikapcsol. Ha ekkor rányitom a vizet, szinte azonnal reagál és rákapcsol a fűtés. Tehát így valóban lehet forszírozni, ha a processzor "elfelejtene" visszakapcsolni (valójában nem felejt, csak a saját termisztora még nem érzékelte a hűlést).

    Meg amikor egy adag főzése lement, lejjebb hűl a bojler és látom, mikorra fűt vissza, csak akkor indítom a következő főzést.

    Úgyhogy eddig a fűtést indikáló zizegő hang is elég hasznosnak bizonyult, de még jobb lenne beépíteni egy fix hőmérőt is, amin mindig látnám a pillanatnyi hőmérsékletet.

  • Dr. Szilikát

    őstag

    válasz bbsofficial #3175 üzenetére

    2 hét bőven elegendő a penészgombák szaporodásához, hiszen a párás, alig szellőző környezet és táptalaj adott, hőmérséklet is kellemes hozzá. Úgyhogy ezt én nem szoktam kivárni, hacsak nem felejtem el véletlenül.

    Egyik régi Saeco utasításban láttam (lényegileg azonos főzőegység), hogy minden nap végén vegyük ki és öblítsük le meleg vízben.

    Ezt mondjuk túlzásnak találom, hacsak nem céges használatnak van kitéve a gép. Otthoni használatnál 1-2 hetente lezuhanyzom, éjszaka megszárad, ennyi csak.

    [ Szerkesztve ]

  • Dr. Szilikát

    őstag

    válasz jambiyya #3196 üzenetére

    Eddigi infók arra utalnak, hogy 95 liter után kellene jelezni a gépnek és 3 hónap után akkor is cserét javasol az AquaClean leírása, ha a gép nem figyelmeztetne.

    Ennek oka egyébként általánosan ismert, hogy az aktív szenes betétek 3-6 hónap után már nem biztonságosak mikrobiológiai szempontból, még ezüsttel impregnálva sem.

    Amúgy érdekes, hogy bár a lényegi technikai infókat szinte a sorok közül kell kiolvasni, de úgy tűnik, hogy a Laica Kávé & Tea filter lényegében a klasszikus Brita rokona, aminek ismertetőjele, hogy állandó / kizárólagos vízivásra nem javasolt, mert az alkalmazott ioncserélő gyanta olyan szinten kiveszi a Ca / Mg ionokat. Ezek jellemzően a H+ ionra cserélő gyanták (sósavval regenerálható).

    Az AquaClean egyik eldugott utalásából leszűrhető, hogy az viszont nátriumra cserél (ezek a konyhasóval regenerálható gyanták) és nem is vesz ki minden vízkövet (de nem azért, mintha nem tudná, hanem szándékosan moderált képességű), ennek oka feltehetően a gyártó által vállalhatatlan ízhatás.

    Mármint azt nem merik vállalni, hogy teljesen kivenni a vízkövet, amitől sokan azt mondhatnák, hogy ez a gép szar kávét főz, ami pedig rossz hírét keltené.

    Ugyanakkor, jobban utánanézve, a Laica Universal, illetve Classic betétől állítják, hogy nem savasít annyira, ezáltal tartós fogyasztásra is javasolt. Illetve egyik leírásban eldugva még a nátriumra is utalnak, ha valakinek az problémás lenne.

    Tehát, ha így nézzük, a gyári AquaClean betét inkább a (nátriumos) Laica Universal / Classic rokona, nem pedig a (savas) Kávé & Tea filter rokona. Utóbbi pedig jobban véd a vízkövesedés ellen, csak nem biztos, hogy minden ínyencnek annyira megfelel.

    http://www.zoldabc.hu/custom/zoldabc/image/data/aaterm%C3%A9k/Laica_Bi-Flux_szurobetet_osszehas.pdf

    [ Szerkesztve ]

  • Dr. Szilikát

    őstag

    válasz dethroner #3200 üzenetére

    Ott volt a linkelt PDF, meg ez is:

    https://www.laica.hu/img/51782/C3M_altpic_1/C3M.jpg

    Utána itt:

    https://www.laica.hu/Laica-Bi-Flux-CoffeTea-vizszurobetet-3db-os

    Ezt a vizet azonban nem javasoljuk a palackolt víz alternatívájaként nagyobb mennyiségben fogyasztani.

    Tipikusan az a figyelmeztetés, amit a Brita oldalán is olvastam régen és a Ca / Mg tartalmat "nagyon" eltávolító szűrőknél szokták jelezni.

    De ne tévesszen meg, hogy betettek az oldalra egy semmitmondó marketinges képet a PH-értékekről, miközben félrebeszélnek bi-flux rendszerről is:

    Az egyedi bi-flux™ system fenntartja a szűrt víz semleges pH értékét, amely így még ízletesebb és egészségesebb.

    Ez már kavarás, hiszen más betétekhez képest savasabb, ráadásul az oldal szerkesztőjének nem sikerült felfogni, hogy a bi-flux csak a kétágú kifolyási technikáról szól, egyfajta áramlásszabályzóval ellátva.

    Hogy milyen töltettel látják a bi-flux tokot, annak ehhez nem sok köze van. De nem mintha a Laica külföldi oldalai jobbak lennének, néztem azt is.

    [ Szerkesztve ]

  • Dr. Szilikát

    őstag

    válasz dethroner #3203 üzenetére

    Nekem még a régi Brita volt, de most már úgy látom, van kétféle is:

    BRITA MAXTRA+ Pure Performance (zöld)

    A vízkeménység mérsékelt csökkenése.
    Lágy és közepesen kemény vízhez ajánlott
    A hidratálás forrása.
    Kiváló alap a hideg és forró italok készítéséhez

    BRITA MAXTRA+ Hard Water Expert (narancs)

    Különösen erős szűrőnk kemény vízhez – 50%-kal jobb vízkőcsökkentés a Pure Performance-hoz képest
    Hatékonyan csökkenti a vízkeménységet, hogy megelőzze a vízkő képződését a vízforralókban, kávéfőzőkben és más konyhai készülékekben
    Leginkább olyan területeken ajánlott, ahol közepes vagy kemény víz jellemző

  • Dr. Szilikát

    őstag

    válasz mvkly #3213 üzenetére

    De ezt mire érted, a motor állóhelyzetében? Egy fokozattal való szűkítést el tudnék éppen képzelni, mert annyit enged a mechanika rugalmassága, utána beindítod és máris enyhül a feszülés.

    Lazítani meg bármennyit lehet, állóhelyzetben is. De én a Saeco darálóját ismerem közelebbről, amit egyébként őrlés közben javasolt állítani. Pontosabban szűkíteni a rést. Fotón látom csak, hogy a DeLonghi is hasonló elvű.

  • Dr. Szilikát

    őstag

    válasz WaterWawe #3216 üzenetére

    PurePro van éppen többféle is, de itt eszerint a reverz ozmózis szerkezetről van szó, ami kivesz minden vízkövet.

    40 %-ot valószínűleg a vízmennyiség mérése és a beállított keménység alapján kalkulál, de RO-vízhez felesleges, inkább csak probléma forrása lehet.

  • Dr. Szilikát

    őstag

    válasz mvkly #3218 üzenetére

    Akkor lehet, hogy csak azért írták a biztonság kedvéért, nehogy egy érzéketlenebb valaki hirtelen durván kettőt tekerjen rajta, ami forgás közben sem szerencsés.

    Érzéssel lehet tekerni bármennyit forgás közben, megfelelő lassúsággal, hogy az őrlés követni tudja. Lazítani meg magától értetődő, hiszen nincs semmi feszülés, állóhelyzetben sem. Mivel a Saeco darálóját apró darabjaira szedtem, ezt egyértelműen tudom állítani.

    Állóhelyzetben viszont akkor inkább egyet sem (szűkíteni).

  • Dr. Szilikát

    őstag

    válasz sesshou #3232 üzenetére

    A csövekben lerakódó, illetve néha felkavarodó rozsdás, mangános üledéknek azt a részét fogja meg, amit a mikrofilter mechanikusan kiszűr. De ezekben a betétekben nem szokott lenni a vas megkötésére való ioncserélő gyanta, vagy épp a mangán ilyen mérvű eltávolítására nem képes (nem is kell lennie), hogy a vizet teljesen színtelenre varázsolja.

    Ami dolga van, hogy az aktív szén kiválóan megköti az aromákat, szagokat, klórt, emiatt kellemes lesz az ízhatás. Most abba kár belemenni, hogy az aktív szén véd még rengeteg borzasztó dologtól, ami a csapvizünkben nincs is, úgyhogy ez már mindegy, de marketingnek az is szép.

    Másik fő dolog Ca / Mg ionok lecserélése, miáltal a vízkövesedés ellen véd.

    Ha egy akkora részecsket nem szür ki akkor hogyan tudna kiszűrni olyat ami annyira kicsi hogy nem látszik.

    Látszik éppen, ha rozsdamentes edényben elfőzöd a vizet, hogy mi marad belőle, szárazanyag. Vagy mi rakódhat le, sajnos ilyet én is láttam már:

    https://www.google.com/images?q=espresso+machine+boiler+scale

    [ Szerkesztve ]

  • Dr. Szilikát

    őstag

    válasz Mittu88 #3246 üzenetére

    Az egy lengyel cég áruja: https://www.agdmaster.com/

    Wessper szűrők: https://wessper.com/en/

    Vállalható szerintem. Egyébként, ha nem is kávészerviz, de videoszervizem volt régebben és bizonyára nem vettem volna észre, ha másfajta színtelen szilikonzsírt rak bele valaki a kávégépbe. Noha azon belül lehet még eltérő viszkozitású (sűrűbb vagy folyósabb).

    De ami a képen látszik, az talán még eredeti is.

    [ Szerkesztve ]

  • Dr. Szilikát

    őstag

    válasz Mittu88 #3246 üzenetére

    Amúgy természetesen a rendellenes vízkövesedésből lehetne következtetni, hogy valami gond van és pluszban látja még a gépben lévő szűrő fajtáját, elvileg beleköthetne a szerviz.

    Vagy akkor érdemes kivenni a szűrőbetétet, hogy ne is lássák, de ettől függetlenül a Wessper egy vállalható márkának néz ki.

    [ Szerkesztve ]

  • Dr. Szilikát

    őstag

    válasz dethroner #3258 üzenetére

    Megtalálható éppen máshol, de mindegy elvileg, zsír-zsír. Úgy látom, fő hatóanyag ezeknél az oxigénalapú fehérítő / zsíroldó, azaz hidrogén-peroxid, vagy annak "elővegyülete" a nátrium perkarbonát, amiből keletkezik a hidrogén-peroxid.

    További adalékok lehetnek még a citromsav, illetve szódabikarbóna a pH-érték beállítására (is), illetve a szokásos ionos felületaktív anyagok, ami emulgeáló / hatásjavító jellegű. Végeredményben nincs ezek között túl nagy különbség.

  • Dr. Szilikát

    őstag

    válasz dethroner #3262 üzenetére

    Az egy figyelmeztető felirat, mivel erős lúg, amivel nem árt óvatosan bánni (vagy szabály is vonatkozik rá, hogy fel kell tüntetni), noha egyébként nem mérgező, fogyasztható anyag, csak nem ilyen koncentrációban.

    Amúgy ez is csak egyfajta lúgos zsíroldó, fertőtlenítő, a többféle lehetőség közül. Itt a gyártó erre tette le a voksot, de nem kizárólagos megoldás, gondolom.

  • Dr. Szilikát

    őstag

    válasz Palesztin994 #3282 üzenetére

    Egy átfolyásmérő van ilyen gépekben (vízóra kicsiben). Egy kis lapátkerék, apró mágnessel ellátva, Hall-szenzor érzékeli a fordulatokat, így méri az átfolyó vízmennyiséget.

    Eddigi információk szerint a Laica kávé/tea szűrője nagyon jól véd a vízkövesedés ellen. Már amíg ki nem merül az ioncserélő gyantája.

    A gép gyári betétje viszont csak részlegesen csökkenti a vízkövet, mert a jó kávéhoz hivatalosan az kellene, hogy valami maradjon is benne. (Nem mintha én ehhez tartanám magam, csak ez az elmélet.)

    Tehát itt van elvileg egy kis ellentmondás, ha egyik szűrő nagyon kiveszi a vízkövet, akkor utána a másik, mintha nem is lenne. Ráadásul egy igazi ínyenc még azt is mondhatná, hogy nem jó a kávé.

    Amellett van még persze az aktív szén is, ami a szagokat, ízeket, klórt megköti. De az van mindkettőben.

  • Dr. Szilikát

    őstag

    válasz csabulaxi #3305 üzenetére

    A fekete egyszerűen csak hiányos. Aki azt veszi meg, kénytelen a régiből átépíteni a szelepet is, ugyanis anélkül nem használható. Vagy külön rendelhetők még a többi hozzávalók.

    Amikor a főzőegység hüvelye rányomul a képen látható "apára" (nem is szexuális tartalmú egyáltalán), a kis füles fennakad a hüvely peremén és megnyitja a furulyában lévő belső szelepet.

    A belső szelep ugyanis önzáró / visszacsapó jellegű. Ahogy nő a bojler nyomása, annál jobban betömi magát a szelepülésbe. Onnan pedig már csak visszafelé lehet kinyitni, azért kell rátolni.

    [ Szerkesztve ]

  • Dr. Szilikát

    őstag

    válasz csabulaxi #3308 üzenetére

    Nem tudom akkor így látatlanban elképzelni, hogy mi nyomja vissza, a kupakban (főzőegységben) van valami tű?

    Mert akkor nem is csereszabatos a kétféle megoldás.

  • Dr. Szilikát

    őstag

    válasz csabulaxi #3308 üzenetére

    Közben arra gondoltam, a tolattyú nélküli megoldás bizonyára nem is visszacsapó (tehát ami a nyomást képtelen elengedni, mert kvázi önmagát tömi be és csak visszatolással nyitható), hanem csak elengedő irányú dugós, mint a karos gépek alsó szelepe is.

    Tehát éppen megtartja a vizet, hogy ne folyjon ki, de amikor jön a pumpa által tolt víz nagyobb nyomása, azt már átengedi. Ennek előnye, hogy a bojlerben esetleg túlfőtt víz tágulását, illetve a felesleges gőzt is elengedi. A másiknál csak visszafelé, a túlnyomásszelep irányába tud tágulni a rendszer, ami más szempontból is részben eltérő, illetve vannak a külön gőzbojlerrel szerelt gépek stb.

    Lényeg, eszerint olyat kell venni, ami van a gépben, az való hozzá. De ebből is látszik, nem vagyok kávészervizes, csak azokat ismerem mélyebben, amivel találkoztam, néhány típussal.

    Egyébként fontos komplett cserélni? Gumigyűrűk sokkal olcsóbbak.

    [ Szerkesztve ]

  • Dr. Szilikát

    őstag

    válasz konzumpro #3312 üzenetére

    Akkor másodszorra már jól sejtettem, csak elsőre azt hittem, mindenképpen visszacsapószeleppel kell zárni, de ezt befolyásolja a konstrukció többi része is, hogy melyik rendszerhez mi a jó.

  • Dr. Szilikát

    őstag

    válasz csiki52 #3332 üzenetére

    Főzőegységet kiszedve, kézzel átforgatva oda-vissza, alaphelyzet, retesz, betesz, helyére pattint pontosan?

    #3333 Palesztin994

    Magam részéről ennyit látok róla:

    https://www.philips.hu/c-p/CA6702_00/saeco-brita-intenza-plusz-vizszueroe-patron

  • Dr. Szilikát

    őstag

    válasz Whynot? #3344 üzenetére

    Ez az, hogy azért van akkora csepptálca, mert szükség is van rá. Öblítéskor a pogácsa térfogatának megfelelő helyet csak víz tölti ki, ami ideális esetben a csepptálcába folyik vissza.

    De kisebb része ömölhet a zaccfiókba is, ahol a pogácsák felszívják, még az sem mondható hibának.

    Még normál főzés közben is van egy rész a bemeneti oldalon, ahonnan vissza kell jönni valamennyi víznek.

    Ha feltételeznénk azt a hibát, hogy a főzőegység bemeneti tömítései a nyomás hatására engednek, azt észre lehetne venni a lefőzött kávé mennyiségén is, ha minden egyéb feltétel és beállítás változatlan. A bojlerbe bemenő vízmennyiséget pontosan méri egy kis "vízóraszerű" egység, így az állandó. Víz egy részét felszívja a pogácsa, többi része a kávé.

    Ha a bemeneten egy rész elszivárogna, az hiányozna végül a kávéból.

    Bár lehet típusfüggő, de a rácsot eltávolítva esetleg megfigyelhető az is, hogy amikor termeli a kávét, látszik-e közben lecsepegő víz a tálcába. Utána már nem érdekes, csak amikor konkrétan nyomás alatt van.

    Ehhez mondjuk némi trükközés is szükséges (rács nélkül, de a pohár is ott legyen).

    [ Szerkesztve ]

  • Dr. Szilikát

    őstag

    válasz mazsi70 #3383 üzenetére

    Azt a tasakos fajtát néztem én is az üzletben, ahogy a leírásban is szerepel, csak kristályos citromsavat tartalmaz, ezáltal teljesen azonos a szupermarketekben is kapható sárga tasakos (befőzési) citromsavval és hasonlókkal.

    Egy DM-tasak 25 g és 0,5 liter vízhez ajánlja, ami 5 %-os oldatnak felel meg.

    Van egy karos gépem is, ennél például 3 % citromsavas oldatot ajánl a gyártó, de még az sem gyenge, sőt alubojler forralásos tisztításához nem is ajánlanék ekkora töménységet sem, miután láttam, hogy elég erős reakcióba lép a vízkővel, közben még bemaródásokat is okozhat a bojler belsejében. Nem is maga a sav, hanem a vízkővel való reakció közben létrejövő heves pezsgés / hőfejlődés által. Amivel mérsékelhető még a jelenség, hogy inkább átfolyatni, mint állni hagyni.

    Az újabb Saeco / Philips automaták már spirális acélcsöves bojlerrel szereltek, bár amelyikben külön alu gőzfejlesztő van beépítve, az a része képes kirohadni, láttam ilyet a Youtube-on.

    Egyébként a leírás szerint:

  • Dr. Szilikát

    őstag

    válasz Voice24 #3431 üzenetére

    Ezt abból is lehet érzékelni, ha szétszedünk egy már használt darálót és mondjuk összegyűjtjük a benne található őrleményt, hogy az mennyit tesz ki.

    Első használatnál kell valamennyi, ami feltölti a daráló réseit, üregeit, de ez a mennyiség már ezeknél az újabb automatáknál nem tesz ki talán egy adagot sem.

    A régebbi, rekeszes Saeco rendszernél kicsit többet, de nem a mérőrekesz miatt, hiszen az kiürül, hanem az odavezető csatornában is megáll valamennyi (összesen 1 adag?). De az sem olyan vészes és szerintem a zárt térben nem nagyon veszt aromát, főleg napi használatnál.

    A régi rekeszes egyszerűen úgy működik, hogy a daráló tolja bele a cuccot oldalról és amikor telítődik, a szemközti oldalát alkotó lap kibillen, mikrokapcsolót átállítja, daráló leáll. A rekesz mérete mechanikusan állítható / eltolható.

    Az újaknál nincs ilyen, hanem az őrlő fordulatait számolja (mágnes + hall szenzor).

    Üresen felpörög a fordulatszám, ebből tudja a processzor, hogy nincs bab. Beszorul a motor, azt is nyilván érzi.

    Normál fordulaton leszámol valamennyit, betölt, utána figyeli a főzőegység hajtómotorjának áramfelvételét, hogy mennyire kell erőlködnie az összenyomáskor. Ebben szerepe van a dugattyú alatt lévő erős rugónak is, mivel az ellen dolgozik. Rendellenes ütközésről nem is beszélve (túltöltés).

    Ebből levon egy infót, hogy legközelebb pár (vagy sok) fordulattal többet vagy kevesebbet kell bedarálni, amit befolyásol a felhasználói beállítás is (erős / közepes / gyenge).

    Tehát itt van egy öntanulási folyamat, amire elmehet 3-4 ciklus is. De csak az őrlési fokozat változása miatti "átöblítődés" ennyit azért nem igényelne.

    Ebből is levonható viszont, ha a főzőegységnek más okból szorulása lenne (pl. kenés hiánya), az megzavarja a processzor "gondolkodását" is, amiből gondok lehetnek.

    [ Szerkesztve ]

  • Dr. Szilikát

    őstag

    válasz erzol #3436 üzenetére

    Többszöri oda-vissza próbálkozás után én már nem használok sem rugót, sem golyóbist. Nem csak azért, mert néha enyhén letapadt és olyankor kilőtt a nyomás, fröcskölve a kávét is, de azt vettem észre, hogy a felső fémszűrő jobban letisztul, ha a visszacsapó szelepként is szereplő golyó nincs ott.

    Golyó nélkül ugyanis azon a részen a maradék kávé visszaenged, ami jobban elősegíti a zacc leválását a felső szűrőről. Míg ellenkező esetben több maradványt tapasztaltam a szűrön, ami bár lehet, hogy nem olyan kritikus, de nem is valami szimpatikus.

    A golyó szerepe egyrészt a habosítás, illetve a nyomást is növeli, de azt növelni tudom az őrlési finomsággal is, egészen olyan szintre, hogy már recseg-ropog az egész szerkezet, miközben megy bele a nyomás, illetve látszik a kifolyó kávén is, hogy már alig csordogál, erőlködik a pumpa is.

    Nem így használom, de eszerint a pumpa nyomásával nincs probléma szerintem, van benne erőtartalék. Szét is szedtem annak idején a vízpumpát, kitisztítottam, zsíroztam. Előző gazdája csapvízzel használta, aminek persze volt is nyoma, én RO-vízzel.

    Van egy másik gépem (csak alkatrész céljára), abban üveggolyó helyett a másik fajta megoldás van, de nekem ez sem vált be. Plusz habosítás hiánya viszont különösebben nem zavar, anélkül is képződik valamennyi, úgyhogy jelenleg feladtam ezt a golyós dolgot.

  • Dr. Szilikát

    őstag

    válasz erzol #3448 üzenetére

    Nem tudom, milyen állapotban lehet, sajátom úgy kaptam, hogy be volt állva a vízkőtől és/vagy raktározástól, így csak zümmögött, de nem működött. Ahhoz képest elég sokat tudtam rajta javítani. Van benne egy gumigyűrű például, aminek lényegi szerepe van a működésben és folyamatos kopásnak van kitéve, annak nem lett baja, csak megzsíroztam.

    Mindenesetre szétszedésnél oda kell figyelni, bár nem egy komplikált szerkezet, de azért megjegyezni, hogy mi, hol volt. Videók is vannak róla.

    #3449 Carasc0

    Állítólag néha elromolhat ilyen gépekben az átfolyásmérő, ami a gép "vízórája" lényegében, csak kicsiben. Egy kis vízkerék forog benne, mágnes + Hall-szenzor. A bojler előtt beiktatva ez indikálja a víz mozgását, illetve pontos mennyiségét.

    A kerék beállhat éppen a vízkőtől is, de a Hall-elem is lehet hibás. Időszakos hibás is. Természetesen bármi kiderülhet még a szervizben, ez csak egy lehetőség.

    [ Szerkesztve ]

  • Dr. Szilikát

    őstag

    válasz konzumpro #3500 üzenetére

    Köszi, nem vitt el a vírus szerencsére, legfeljebb trollok szívják néha vérem, más témákban, ami energiát vonhat el.

    De igazság szerint én sem próbáltam ezeket, hogy melyik sűrűbb vagy hígabb. Amelyiknél írják, hogy kávégéphez is ajánlott, talán megér egy tesztet.

    Ártani nem fog, legfeljebb megfigyelhető majd, meddig marad a helyén. Amit említettek Youtube-on (és logikus is), hogy a melegvizes zuhanyzás jobban leviheti a zsírt, mint a hideg.

    Másik véglet, ha túl sűrű lenne, ami már fékez is, nem tudom, meg kell figyelni, kézzel átforgatva.

    [ Szerkesztve ]

  • Dr. Szilikát

    őstag

    válasz Mittu88 #3517 üzenetére

    Hacsak nem szakadt meg a tekercse (ami talán kevéssé valószínű), a vízpumpa nem némul el, hanem halkan zúg és mondjuk azért nem ad vizet, mert vízköves, tömítési hibás például.

    Viszont több helyen is olvastam, hogy a Hall-elemes áramlásmérő (mini vízóra) hibája okozhat ilyet ezeknél, hogy a processzor letilt és szinte halottnak tűnik tőle a gép.

  • Dr. Szilikát

    őstag

    válasz Mittu88 #3519 üzenetére

    Az nem valószínű, talán a Hall-szenzor meghibásodhatna, mindenesetre csak tipp, hiszen sok minden elképzelhető.

  • Dr. Szilikát

    őstag

    válasz Chris1983107 #3546 üzenetére

    Gondolom, abban is van ilyen mágnesszelep, ami a csepptálca felé nyit:

    Hogy neked miért nyit, amikor nem kéne, ugyanakkor főzés közben bizonyára nem nyit, az már érdekesebb, mivel a nyitás feszültségvezérelt, azt meg a processzor vezérli.

  • Dr. Szilikát

    őstag

    válasz Chris1983107 #3550 üzenetére

    Közelről nem ismerem a típushibáit, csak szakmai kíváncsiságból láttam bele:

    https://elektrotanya.com/philips_saeco_exprelia_series_coffee_machine_sm_rev00.pdf/download.html

    Ez úgy szokott működni, hogy a processzornak van egy kimenete, ami egy triacon keresztül kapcsolja a mágnesszelepet, illetve hasonlóan a többi eszközt, fűtőszálat, pumpát stb.

    Ha azt mondjuk, hogy a mágnesszelep be-ki kapcsol, akkor ebben a körben semmi hiba, végzi a dolgát. Eszerint pedig kapcsol, hiszen a kávévizet nem engedi el a csepptálcába.

    Olyan, hogy szoftverhiba, nem jellemző ebben a mikrovezérlő kategóriában, de egy gyári beállítást lehet éppen csinálni.

    Hamarabb előfordul, hogy valamelyik bemeneti jeladó eszköz ad / nem ad jó jelet, de itt megint bejön a képbe, hogy nincs típusismeretem, ezzel kapcsolatban.

  • Dr. Szilikát

    őstag

    válasz Viktor89 #3564 üzenetére

    Pedig jó az öblítés, a bojlerben pangó víz ürítése, illetve főzőegység előmelegítése szempontjából is, illetve az utóöblítés a kávémaradék beszáradását elkerülendő, elég hatékony tud lenni.

    Noha ezek már acélcsöves betétű bojlerek, így az alumínium pangás közbeni esetleges beoldódásától nem kell tartani, ami egyébként is vitatott, ráadásul a kávépogácsa állítólag pont kiválóan megkötné még azt a kevés alut is, ha lenne. Így gyakorlatilag esélytelen az átjutás.

    Korábbi gépeknél manuálisan kell (lehet) nyomni öblítést, két gomb segítségével: előbb az őrlés kihagyása gomb, utána egy üres főzés indítása.

  • Dr. Szilikát

    őstag

    válasz konzumpro #3567 üzenetére

    A hajtómotor vezérlése ezeknél nagyon trükkösen van megoldva. Van egy triac, ami a DC-motort úgy kapcsolja AC-tápra, hogy mindig csak a szinusz pozitív vagy negatív félhullámára, ezáltal váltva irányt. Ehhez a processzor figyeli AC betápot is természetesen, hogy a megfelelő időpillanatokban kapcsolhasson.

    A tápellátási rendszer úgy néz ki, hogy a +5 V logikai táp közös a szimbolikus nullával (mondjuk így, miután a hálózati dugó nyilván megfordítható, csak az értelmezhetőség kedvéért kell valami viszonyítás, illetve így ábrázolja a rajz is).

    Nullára zárnak a triacok is, egy kivételével, ami a fáziságban optocsatolt, nullátmeneti vezérelt.

    Ebből következően az elektronika GND szintje a hálózati nullához képest -5 V potenciálon jelenik meg. A processzor kimenetei ezáltal GND-re húzzák a triac vezérlőkapuit, ennek meg az a trükkje, a triacnak mindegy, hogy pozitív vagy negatív feszültséggel akarjuk "begyújtani".

    További sajátosság a DC 35 V-os hajtómotor 230 V-ról táplálásához korlátozó ellenállásként a gőzbojler főtőbetétjének alkalmazása, illetve a csészemelegítő platnit tartalmazó típusoknál annak fűtőszála, vagy annak hiányában dupla fűtőszálas bojlerek is voltak, a korábbi Saeco konstrukcióknál, ahol az egyik fűtőszál csak erre szolgál.

    Így egyúttal biztosítható a hajtómotor túlterhelés elleni védelme, áramkorlátja is, ugyanakkor nincs szükség külön motortápegységre. (Míg más gyártmányok megoldják mondjuk 230 V-os motorral).

    Itt viszont szükség van a motorfeszültség határolására is, itt jön képbe a nagy hűtőbordára szerelt BD245 tranzisztor, ami gyakorlatilag egy kis 33 V-os Zener dióda "megerősítése", hogy többet bírjon, plusz az egészet egy Graetz-hídba kell helyezni, hogy a motor változó polaritását is le tudja kezelni.

    Mindent összevetve, noha lehetne megoldást találni a motorfeszültség detektálására, jelformálás stb., de elvileg egyszerűbb lenne a hajtómotor végálláskapcsolóját figyelni, amit a processzor bemenete is figyel, a szokásos felhúzóellenállásos megoldással.

  • Dr. Szilikát

    őstag

    válasz dethroner #3620 üzenetére

    Amikor főzés után a pipacső lecuppan, az alján lévő résen keresztül lefolyik a maradék víz a hengerből, illetve zaccról, a csepptálcába:

    Ahol piros nyíllal jelöltem.

    Régebbi Saeco egységekben ilyen fémszűrős dugattyú van, de erre is igaz, hogy mellette lévő résen vissza tud menni a zacc is, hiszen nem szoros az illesztés:

    Újabbak meg már ilyenek, ezen jobban visszamegy a lé, de némi zacc is:

    Mindenesetre régebben azt hittem, hogy a dugattyú kiépítéséhez és a henger belső tisztításhoz, bontani kell az egész egységet. Míg egyik videóban láttam, hogy az ember lazán kipattintotta az alsó akaszkodó kart (ehhez célszerű jól benyomni a dugattyút, a rugó ellenében), megfelelő szögben ez nem is okoz káros feszülést.

    Utána a dugattyú kihúzható és a belső tisztítás elvégezhető.

  • Dr. Szilikát

    őstag

    válasz Dr. Szilikát #3623 üzenetére

    Közben meg is találtam az ötletadót:

    https://youtu.be/l89XJIJoWf4?t=210

    Csak én inkább benyomom a dugattyút is, úgy kíméletesebb, kézzel is kiakasztható.

Új hozzászólás Aktív témák