Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • *Ropi*

    félisten

    válasz fireproof #14029 üzenetére

    - Megéri. :U

    - Bármilyen szűrőt bármilyen fotózáshoz lehet használni, ahogy a kreativitásodból fakad, csak ki kell találnod egy jó koncepciót. ;)

    Weboldalam: http://karpatisandor.hu

  • JackFeryll

    őstag

    válasz fireproof #14029 üzenetére

    A CPL szűrő azért van, hogy valamiféle kontrollt nyerjünk vele a tükröződések terén. Például eldönthetjük, hogy a tóban a környezet, a part tükörképét akarjuk látni vagy éppen ami a fenekén van. Persze lehet, hogy picit tisztább színeket, nagyobb kontrasztot kapunk, de ez egyáltalán nem olyan szembetűnő és fontos mint a tükröződések kezelése.
    Az ND szűrő az konkrétan azért van, hogy fényértéket veszíts. Extrém példa : 1000-es ND szűrővel tengerparton síkra, ködösre tudod mosni a hullámzó vizet.
    A GND az átmenetes szürke szűrő arra van, hogy ha nem tudsz rendes expozíciót elérni, mert a kép dinamikája 7Fé amikor a szenzorod 5-öt bír akkor lehet sötétíteni az eget, hogy beleférjen.

    Digitális gépen tájképekhez egyszerűbb 3 expót lőni és összemaszkolni szépen mert bármit meg tudsz csinálni. Szűrővel lehet, hogy van 6 féle szűrőd soft meg hard transition-ös és úgy sem sikerül jót lőni ha bonyolult görbéjű a horizont. (nem illeszthető nagyjából egy vonalra)
    Arról nem is beszélve, hogy ha nem akarsz magentás vagy kékes színű képet akkor piszok drága lesz egy alap 6 darabos Lee szűrő pakk.

    Szóval alapjában véve más a funkciója a két szűrőnek. Ha Fé-ket akarsz veszteni akkor ND ha tükröződések felett akarsz némi kontrollt akkor CPL. (persze a CPL-el is fogsz veszteni 1-2-3 Fé-t hiszen szűri a fényt rendesen)

    Ha kék eget akarsz akkor érdemes összemaszkolni (legalább) két képből, vagy GND szűrővel lőni. A CPL úgysem lesz jó mert széles látónál ronda mód erős átmenet lesz a képen.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák