Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Penge_4

    veterán

    válasz brd #2017 üzenetére

    "most tekintsünk el attól, hogy a HDD-k ára pont esni szokott"

    Rossz példa. Évek óta stagnál...

    "Mellesleg ezen nyilván a bitcoin sem változtatna, ha a fogyasztók által mindenképpen igényelt javak (kaja/áram/gáz/stb.) ára mind drágul, akkor bizony infláció lesz, bitcoinban számolva is."

    Így van. És itt jön képbe az, amit itt páran megpróbáltak kiforgatni vagy direkt meg nem érteni az alapvető kapzsi emberi mentalitásról.

    Az emberek többsége mindenféle hülye kacatokat vásárol, még ha hitelből is kell élnie. Emellett még eljár szórakozni és nem szigorú költségvetés szerint él, hanem ahogy esik úgy puffan. Ezen maximum minimális mértékben változtatna a deflációs pénz (értsd: aki hajlamos a változásra, csak egy kicsi kezdőlökés kell neki).

    Ha a világ racionális kockákból állna, akkor valóban fennállhatna annak a veszélye, hogy a gazdaság termelékenysége lecsökken (leállni akkor sem állna le, csak lecsökkenne), de ugyanezt az analógiát az internettel kapcsolatban is fel lehet hozni (amit kihagytam korábban), mert itt is parancssoros vagy minimál GUI-s rendszerek lennének és az elterjedt kommunikációs forma a mai napig az IRC lenne, ha az internet közössége is kockákból állna csak és nem jöttek volna létre a felhasználói igények csilivili szarokra meg lebutított "Just Works" programokra/eszközökre.

    Viszont pár különbség:

    Mínuszba nem tudsz futni deflációs gazdaságban. Ennél fogva jobban érvényesül a népakarat (avagy a keresleti oldal is erősebb érdekképviselettel fog bírni), mert ha valamit nem tudsz megfizetni, akkor nem tudod megfizetni.

    Az inflációs gazdaságban a hitel elkendőzi ezt a problémát (ezáltal meg nem oldja, sőt, hagyja elburjánzani), mert a szegényebb is megkapja az illúziót, hogy "Te is hozzájuthatsz", aztán persze tartják a markukat a hitelezők.

    Ha ez a mentalitás elterjed, akkor láthatjuk, hogy mi az eredménye. Márpedig elterjed, mert az emberek többsége (akiket fent említettem) szereti azt mutatni a társadalom felé, hogy ő is valaki és ő is megengedheti magának.

    Persze a panaszkodás is tipikus magyar szokás, de itt is megfigyelhető, hogy jobban szeret az ember panaszkodni, hogy "Ez a rohadt devizahitel, alig bírom kinyögni a BMW törlesztőrészleteit.", mint azt mondani, hogy "Nincs kocsim, nincs saját lakásom, szórakozni/nyaralni járni sincs pénzem, de legalább nincs hitelem."

    Ez pedig hosszútávon megmérgezi az egész társadalmat.

    Rövidtávon a kínálati oldalnak kedvez, viszont hosszútávon hatványozottan baszik be neki, mert túlburjánzik. A kínálati oldal extraprofitjára lecsapnak a keselyűk (adó, járulékok, stb.), ezáltal őt is szorongatják, az eladósodott fogyasztóktól meg még a szegény fogyasztó is jobb, mert az legalább a tényleg hasznos vagy létfontosságú termékeket kínáló kereskedők termékeire összespórol valamennyit, de az eladósodott összespórol majd viszi a bank. Szóval innentől már spórolnia sem érdemes, mert nyugdíjas korára nem tudja visszafizetni a hiteleket úgy el van adósodva. Ez pedig öngeneráló ciklusba fordulva szépen lassan bedönti a rendszert.

    A globális problémákra a deflációs pénz sem nyújt csodamegoldást, de legalább megpróbálja önmérsékletre ösztönözni az embereket.

    A túlnépesedés ettől még túlnépesedés marad és megoldásra váró probléma.

    A nyugdíjrendszer ugyanúgy fenntarthatatlan marad és az is megoldásra váró probléma.

    A technológiai munkanélküliség ugyancsak egy visszafordíthatatlan (anélkül, hogy visszatérnénk a középkorba) folyamat, ami megoldásra vár.

    Ezek megoldását a deflációs pénz csak annyiban segíti, hogy nem elkendőzi a problémákat, hanem rájuk világít.

    De a megoldást már az embereknek kell megtalálni és az egyetlen jelenleg ismert megoldás a magas szintű technológiai fejlettség elérése megújuló energiaforrások által biztosítva, a tervezett elavulás és a pazarlás mérséklése és a szaporodás visszafogása (lehetőleg oktatás útján, nem pedig drasztikus eszközökkel, mert azt senki nem akarja).

Új hozzászólás Aktív témák