Új hozzászólás Aktív témák

  • ALLAT001

    senior tag

    Bátorkodom nyitni egy ilyen topikot, mert a keresőben nem találtam konkrétan ilyet.

    Ide jöhetnének tippek / tanácsok az egészséges életmód, táplálkozás, sport, életvitel jegyében.

    Jó lenne ha az egyes tanácsok mögött konkrét kutatási eredmények / valós szakértelem lenne.

    Illetve jó lenne nem átesni a ló túloldalára sem, hogy "csak búzacsírát egyél, mert minden más rossz". :)

    Jöhetnek a linkek és kérdések! :))

  • ALLAT001

    senior tag

    Kezdeném pár saját észrevétellel:

    - az egészséges életmód ott kezdődik, hogy az ember nem dohányzik és nem piál; szerintem ez túl sok magyarázatot nem igényel

    - szintén nem jó ha az ember túl sokat idegeskedik; legjobb stressz levezető az aktív sport

    Akinek vannak tippjei a stresszmentesebb élethez, írhatna még tippeket. :R

    - főzés: semmit nem szabad túlsózni / túlcukrozni / agyonfürdetni olajban, zsírba / odaégetni

    - italfogyasztás: a víz nyílván jobb, mint bármi egyéb. De jó a csapvíz is? Érdemes forralni? Ásványvizek közül melyik a jó? :F A 100%-os gyümölcslé nem jó? :F
    Remélem lesz olyan, aki ért hozzá és tud ezekre válaszolni.

    - úgy tudom a tojásnak van a legteljesebb aminosav tartalma, ezért egészséges is. De minden tojás az? :F Az üzemi tyúkoknak az élete nem mondható valami egészségesnek, attól még a tojásuk egészséges marad? :F

    - A csomagolt sonka / kolbász mennyire mondható egészségesnek?

    - A margarin úgy tudom nem egészséges, a vaj az?! :F

    - folyton azt hallani, hogy ne együnk olyat, amiben sok a kalória. Mi a helyzet azokkal, akiknek nincs nagy étvágya / amúgy is sovány alkatúak? :F

    - napraforgó olaj mennyire egészséges. Oliva-olajból ha valaki túl sokat fogyaszt lehet baja? :F

    - kávé / kakaó egészséges vagy sem?

    - főtt krumpli? :DDD

  • nyugis777

    csendes tag

    válasz ALLAT001 #2 üzenetére

    Szia!

    Egyetértek ezekkel, amiket írtál.
    Tudományos cikkekkel nem tudom persze alátámasztani. :)
    Még hozzátenném, hogy szerintem fontos, hogy az ember minél több gyümölcsöt és zöldséget egyen nyersen.
    100 %-ban sajnos nem tudok nyers étrenden lenni, de figyelek rá,hogy nyers zöldségek, gyümölcsök is legyenek a táplálkozásomban.
    A tapasztalatom is az, hogy ez jót tesz az egészségnek.

    Még ami fontos lehet, az elegendő mennyiségű alvás (ez változó, hogy kinek mennyi). Az ember attól is stresszesebb, ha nem piheni ki magát huzamosabb ideig rendesen.

  • aAron_

    őstag

    Éppen most gondoltam rá, hogy kéne egy ilyen topicot nyitni, ha nincsen még.

    Jelentőségét tekintve legalább olyan népszerűnek kéne lennie mint pl. a befektetős topic.

    Kár, hogy nem így van.

    [ Szerkesztve ]

    What is your ikigai?

  • Woodslave

    nagyúr

    válasz aAron_ #4 üzenetére

    az a baj hogy nincsenek "igazságok" persze a nyilvánvaló alapokon kívül amit Allat01 néhány mondatban felvázolt és ami eszébe jut még egy általános iskolásnak is az egészséges életmódról. Ezen túl hiedelmek, félremagyarázott vagy elbaxott tudományos vizsgálatok, múltban maradt étkezéshez nem értő orvosok, vagy túlhypolt bloggerek "igazsága"

    "akkor ne rezisztencia edzést csinálj hanem rendes odabaxósat :) "Bá

  • aAron_

    őstag

    válasz Woodslave #5 üzenetére

    De ez mindennel így van. Abszolút igazság nem létezik. Ettől függetlenül lehet törekedni tudatosan és következetesen egy egészséges életmód kialakítására, valamint vannak tudományosan bizonyított tények is. Meg kell válogatni a forrást, miben bízol meg.

    Sokan nem tudják pl. mennyi zöldséget/gyümölcsöt érdemes egy nap megenni. Erre is vannak remek kutatások, amik jó útmutatók lehetnek. Pl.:

    Számomra egy ilyen grafikon sokkal hasznosabb, mintha magam próbálnék rájönni. Az is feltűnő, hogy önmagában az "egyél minden nap gyümölcsöt" nem elég.

    [ Szerkesztve ]

    What is your ikigai?

  • Arpee78

    senior tag

    válasz aAron_ #6 üzenetére

    A természetnek és az emberi szervezetnek van egy működése. És van amit erről tudunk, jobban mondva sejtünk, mert a "nincsenek igazságok" állítás még a "nyilvánvaló alapokra" is rásüthető. Tehát tízezer nobel-díjas biológusból, dietetikusból, orvosból, stb álló agytröszt is csak sejtheti az igazságot.

    Ezekből a vélelmezett igazságokból persze van ami szilárd lábakon áll és van ami ingatagon. Mivel az ember fáradhatatlanul kutatja az igazságot ezek a lábak egyre stabilabbak.

    Tudós bácsik kutatásokat végeznek amik megerősítenek vagy cáfolnak korábbi igazságokat,
    aztán több-kevesebb kutatás eredményét mérlegelve ajánlásokat dolgoznak ki, hogy szerintük mi az egészséges.

    Az egyszeri ember - akár egy orvos v. tudós - olvasgatja ezeket az ajánlásokat, az egyes kutatások eredményét, hozzáteszi a saját tapasztalatait és a másik egyszeri ember véleményét. Kialakul benne is egy elképzelés az egészségről és azt közzé is teszi akár.

    Tudományosan alátámasztott állítás: a fényevés létezik és egészséges! A hetven éve koplaló jógi A bácsi 70 éve nem eszik és iszik, de él és virul. Miért hiszitek vagy nem hiszitek?

  • Szevam

    aktív tag

    LOGOUT blog

    Sziasztok!

    Él még ez a topic? :F

    Érdeklődök, hogy kinek mi a véleménye, tapasztalata megnövelt mennyiségű víz fogyasztásával kapcsolatban? Itt gondolok arra hogy van-e olyan, aki napi 4-6 liter vizet elfogyaszt? :)

    Itt van egy leírás arról, hogy valakinek 4 l-t ajánlottak és jó volt. (lefogyott, gyógyszerektől kvázi megtisztult). Ez vajon humbuk, vagy valós is lehet?

    [ Szerkesztve ]

    Képeim: https://www.flickr.com/photos/106029883@N02/ A természettől nem félni kell, hanem megismerni azt. A megismerés pedig nem csak arról szól, hogy ránézek valamire és hiszek valamit az által, hanem arról, hogy foglalkozom vele hagyom, hogy megmutassa önmagát.

  • JoinR

    senior tag

    válasz Szevam #8 üzenetére

    Sajnos egyetlen életmód topikban sem túl nagy az aktivitás, ami nagyjából egybevág az itthoni szokásokkal. Pedig nem kell minden IT-snak egészségtelenül élnie. :B

    A jó régi kérdésre válaszolva, tudtommal nincs tudományos bizonyíték a megemelt folyadékbevitel általánosan jótékony hatásáról. Nekem egy fiatalkori vesekő miatt pont ajánlották, de egyébként a szükségesnél több bevitele vélhetően haszontalan.

    Az egészséges életmód és a hosszú élet témája erősen egybevág, szerintem ez egy jó podcast kezdőknek: Ne igyál, tovább élsz!

    A témában egy úttörőnek számít David Sinclair, aki az egyik leghíresebb öregedéskutató biológus. A munkássága forradalmi, emiatt fenntartásokkal kezelendő, viszont mindenképp tartalmaz olyan elemeket is, melyek körül a tudományos konszenzus kialakulni látszik. A Lifespan című könyve itt található, ami nemrég megjelent magyarul is. A könyvről egy podcast-sorozat is készült, ami egy könnyebben emészthető kivonatnak mondható.

    Aki talán a legdurvább szinten, milliárdos költségvetéssel műveli a témát, az Bryan Johnson, aki egy IT-startup felfuttatása után kvázi exitelt és most szinte csak ezzel foglalkozik. Azon túl, hogy ez a szint az egyszerű embernek nem eléhető, annyiban mégis érdekes, hogy a teljes módszertana publikus az étrendtől az edzésen keresztül a monitorozott mutatókig.

  • forum_user

    tag

    [link]

    Dr. Hamer már a könyvborítón nem kevesebbet állít, mint azt, hogy a "Mein Studentenmädchen" c. dal (Az én diáklányom) - az ősi varázsmelódia - megállítja a pánikot, a rákot és a pszichózist. Hamer doktor ezt a dalt feleségének a 20. házassági évfordulójuk alkalmára írta. Különlegessége, hogy ez a dallam ugyanarra a két fázisra épül, mint 2. biológiai természettörvény, amit 10 évvel később fedezett fel. Sőt mi több, minden zeneműben megtalálhatjuk a két fázisra bontott folyamatot, amiből következtethetünk a zeneszerző érzelmi állapotára, konfliktusaira (l. Giovanna Conti: The biological meaning of Music from the point of view of the Germanic New Medicine c. könyve). A professzor asszony véleménye szerint ez a dal minden zeneműnek a prototípusa.
    Hamer doktor részletesen, leletekkel alátámasztva bemutatja azokat az eseteket, melyeknél a Mein Studentenmädchen segített csökkenteni az aktív fázist, ill. túljutni a krízisen. Lehet, hogy az ősidőkben a germán főisten Wodan (Odin) is ezzel a dallal állította meg a tüzet? (l. germán mitológiában: Edda-énekek)

    [link]

  • Dorian

    félisten

    Érdemes végighallgatni, átgondolni, átállítani az életmódunkat a benne foglaltak szerint.
    Dr Schwab Richárd, belgyógyász - gasztroenterológus interjú
    [link]

    mozgás, főleg intervall jellegű
    elég alvás
    ultrafeldolgozott élelmiszerek kerülése
    időben korlátozott étkezés: naponta legalább 12-14 óra szünet
    rengeteg nyers zöldség és gyümölcs mint fő szénhidrát-forrás
    minimális tej
    minimális alkohol

    [ Szerkesztve ]

    Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

  • Szevam

    aktív tag

    LOGOUT blog

    válasz JoinR #10 üzenetére

    Jajj köszönöm a választ :DDD.

    Most azért kerestem fel a topicot, mert hátha tudna valaki segíteni abban, hogy Budapesten van-e olyan magán szűrőklinika ami ténylegesen foglalkozik a szűrésre jelentkezőkre, továbbá nem pénzlehúzásra mennek, ha valódi probléma feltárásra?
    A segítséget előre is köszönöm! :R

    Képeim: https://www.flickr.com/photos/106029883@N02/ A természettől nem félni kell, hanem megismerni azt. A megismerés pedig nem csak arról szól, hogy ránézek valamire és hiszek valamit az által, hanem arról, hogy foglalkozom vele hagyom, hogy megmutassa önmagát.

Új hozzászólás Aktív témák