Új hozzászólás Aktív témák

  • attiLANte

    tag

    válasz Kleroo #163 üzenetére

    Bizony hogy nem rossz!
    Nemrég vettem én is egy ilyen cuccot és elégedett vagyok vele - mondjuk nem is voltak nagy elvárásaim. Eredetileg donornak kellett volna, de lehet megtartom, mert baromira tetszik a zoomolós móka. ;]

    A keskeny csóva nagyon kemény, 100-150 méterre is jól látható fényfoltot vetít - nem vicc, még véletlenül se nézzen bele senki!!! A legnagyobb széttartásnál egyenletes és erős a fénye. A két végpont között a lámpafej előre-/hátratolásával (kb. 8 mm úthossz) fokozatmentesen változtatható a fénykúp szöge (kb. 40 és 4,5° között), csavargatni nem érdemes :DDD.
    Az én példányom elég extra: Cree XR-E LED van benne (vagy jó hamisítvány) hűtőcsillagra "szerelve". Két fényerő- és egy villogó fokozata van, amik között bekapcsolt állapotban az áramkör rövid megszakításával lehet váltogatni.
    Aranyozott - vagy annak látszik - az összes érintkező felület, kellemes a kapcsoló, szép tiszta az optika. Képek itt (ha netán nem látszódna, vagy jelszót kérne a picasaweb, jelezzétek, még új a fiók).

    És akkor a hátrányok:

    - A hosszanti bordázat a lámpatesten nekem nem tetszik és értelmét sem látom. Jobb lett volna valami csúszásgátló mintázat...

    - Ebből is sokféle van. Úgy tűnik a gazdaságosabb változatokról előbb az aranyozott érintkezők majd a fényerő fokozatok tűnnek el, romlik a lencse minősége, közben a fényforrás is átalakul valami powerlednek látszó ojjektummá. Érdemes tehát figyelni ezekre az árulkodó jelekre a kiválasztásnál: gagyit ne vegyünk, főleg drágán ne!

    - A mechanikai kidolgozás még mindig hagy kívánnivalót maga után: kicsit lötyög az optikát tartó "fej", kisebb illesztési hézag jobb lett volna.

    - Ugyancsak a zoom-mechanizmust érinti, hogy a kialakításából fakadóan - az O-gyűrű(k) hiánya miatt - nem vízhatlan. Ez mondjuk nem lenne gond, csak hát a előbb-utóbb a por is behatol a résen, pont a lencse és a LED közé. De legalább könnyű tisztítani a lencse kiszerelésével.

    - Apropó: lencse! Műanyag a lelkem, tehát nem túlságosan karcálló - szerencsére nem lóg ki a foglalatból, így valamelyest védve van.

    - A villogó mód baromi idegesítő, mert gyárilag (legalábbis nálam) kb. 2Hz-en működött, amitől bármelyik egészséges embernek kifolyna a szeme. Szerencsére esetemben "könnyen" orvosolható volt, csak a 47k-s ellenállást (lásd a fenti galériában) kellett lecsökkenteni 2k-ra, és máris barátibb lett a stroboszkóp frekvenciája (6-8Hz kb.)

    - A hűtőcsillag és az XR-E termikus kapcsolata nem megnyugtató, mert egy vékony szigetelő (fólia) réteg van a LED alatt és ennek az elrendezésnek az amúgy sem kiemelkedő hőátadási tényezője erősen függ a "szerelés" minőségétől. Ezt tetézi még, hogy maga az alumínium lapka is csak a sarkain ér hozzá a lámpatesthez. "Szerencsére" nem 20 hanem csak 1-1,5W-tal kell megbirkóznia - így talán nem lesz belőle halálcsillag :U

    - Az "elektronika" csak 3,3V-ot ad a LED-nek a nagyobbik fokozaton, a kisebbiken 2,9-et. Üzemidő szempontjából utóbbi egész jó, elégséges fényerő mellett jóval tovább használható a lámpa (kb. 120-140mA az áramfelvétel). Merülő elemeknél alig van különbség a két fokozat között, mert az elektronika nem tud feszültséget emelni - és amúgy sem túl hatékony. Aki fotonágyút szeretne, az máshol keresgéljen - vagy álljon neki egy kis tuningnak, mint szaszlaci... :K

    Összegezve: nem rossz kis lámpa - főleg hogy mindössze 2,4k-ért vesztegették. Csak egy Cree XR-E 1000-1400 HUF (fényességi osztálytól és színhőmérséklettől függően), a maradék 1-1,4k-ból nem nagyon jön ki egy alu lámpatest normális elemtartóval, fényerős, aszférikus akril lencsével...
    Emellett az optika elég jól passzol a Cree-hez, mert "wide" állásban a LED fényének kb. 90-94%-át összegyűjti és még a keskeny csóvában is 70-72%-nyi fényáram összpontosul, így kisebb fokozaton is használható marad (lásd a fenti galéria utolsó képén a lencse fényhasznosítását: a fekete görbe az XR-E adott térszögbe sugárzott fényének relatív intenzitását mutatja, az alatta lévő terület pedig az összes fényárammal arányos - látható, hogy a lencse pont az előre sugárzott "erősebb" fényt gyűjti össze, így kisebbek a veszteségek -, elnézést a paint miatt).
    Persze vannak kockázati tényezők - főleg a hűtés elégtelensége -, de az árat és a tudást figyelembe véve egészen jó kis szerkezet. Nekem egyelőre tetszik. Bocsánat a kisregény miatt... :B

    Akkuból szvsz. bármelyik jó lesz, az alacsonyabb feszültség miatt kisebb lehet ugyan a fényerő, de csökken az esélye a túlhajtásnak. Teljesen töltött akkuval nálam nem volt nagy különbség, mert kisebb a belső ellenállásuk mint egy átlagos elemnek, így jobban terhelhetők.
    Merüléskor - főleg a kisütés vége felé - viszont számolni kell azzal, hogy az elektronika konstrukciója miatt a két fokozat között lassan eltűnik a különbség, tehát a maximális fényerő lecsökken a felére/harmadára.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák