Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • zetor2000

    senior tag

    válasz blueboi69 #113013 üzenetére

    Szép az indukciós lap, csak akkor vége az olcsó edényeknek, nincs 2000ért Lidlből palacsintasütő, meg Tefal akármi edény. Tapasztalatból beszélek...

    Nekem indukciós főzőlap van, valami Electrolux izé. 4 zónás, "alsó-felső" zónák párban összeköthetők, és minden zónához van időzítő, mást nem tud, illetve jelzi 3 csíkkal, hogy mennyire maradt meleg. Ja, "kraft" fokozat (P) van, akkor összemegy a vezeték a falban, de hamar meleg a czucc. Ennek húztak 2 vezetéket, mert akkora a teljesítményfelvétele, hogy 2300/3200W, összesen ~7,4kW. 2 kismegszakítóval... Együtt a 4et még nem használtam, de párban 2-t igen, akkor elfér rajta egy Bonyhádi hosszúkás tepsi, abban elfér egy (kisebb) hal, vagy akár kettő is, úgy, hogy nem lóg ki. Vagy pár szelet marhafelsalá.

    Szóval az indukciós lapok elve, hogy egy tekercsben áram kering, efölé odateszel egy mágnesezhető edényt. Az indukált mágneses mező hatására a vazsedényben indukciós veszteség lesz, és jól felmelegedik, és csak ez, mert a főzőlap nem mágneses. Az is meleg lesz, persze, de az edénytől melegedik fel.
    Innen következik, hogy csak kellően mágneses edények jöhetnek szóba, alu serpenyők nem használhatók (a bevonatosak zöme ilyen), pedig palacsintasütőben az a tuti, mert jó könnyű. Nem használhatóak továbbá az olyan edények, amikben kevés a vazs, mert nem delejezi meg az áram. Alu kukta, réz pálinkafőző is felejtős - sajnos. (Ez utóbbi azért megoldható, egy nagy fazék vízbe mártva egy rézüstöt, delta té idő alatt áthevül. Ezt csak mesélték...)
    Előnye, hogy az edényszett az indukciós főzőlap hatására rendkívül rövid idő alatt megújul, és igen nívós és minőségi edényekkel. (A meglévőkkel jellemzően nem tudtam főzni.) Ezekben van kellő mennyiségű vazs, és szépek, mert még újak. :) IKEA árul patent palacsintasütőt, 32centis, azzal lehet varázsolni. Lidlben is akad azért olyan edény, ami megy indukcióson, csak az nem 2-3 pénz, hanem inkább 8+. Olyan edényeket kell nézni, aminek az aljában egy "rugó" van, az az indukciós edények jele:

    És a beépítési mélységét is nézd meg, mert nekem belelóg az alatta lévő szekrény oldalába - ott ki kellett vágni az oldallapot. A legtöbb cca. akkora, hogy elfér egy vaskos konyhai munkalapban, de nem mind. Meg nem mindegy, mi van alatta. Legjobb egy meglévő 60 centis alsószekrény 2 oldala közé tenni. Igaz, vannak szélesebb indukciós főzőlappok, azokat akkor szélesebb alsószekrény fölé kéne tenni, ha nagyon mélyen lelógnak.

    Mondják, hogy a mágnes megmondja, melyik edény a jó az indukciós főzőlapra. Nos, a tapasztalatom azt mutatta, hogy az a főzőlap mutatja meg igazán... néha vissza kellett vinni 1-1et, de nem vészes mennyiséget. Ez a vacak egy F-et villogtat, ha nem oké. Mágneses volt az edény, de nem volt benne a hurka rugó jel.

    [ Szerkesztve ]

    Ez a dal a lelkünk közötti híd kövei között a malter közötti szeretetet átitató áldás közötti békesség.

  • npera

    újonc

    válasz blueboi69 #113013 üzenetére

    Mielőtt nekiugranál sima elektromos fűtést einstandolni érdemes gondolni az áram árára is.

    Egy sima elektromos olajos radiátoros fűtés durva villanyszámlát tud generálni. Ehhez képest egy hőszivattyűs levegő alapú (gyakorlatilag klíma) kábé 3,5-4x-es megtakarítást jelent a helyi skandináv viszonyok között. Ehhez képest a fúrt kútból vagy tóból dolgozó variáns még húz vagy 20%-ot.

    Ha van egy nagyon komoly akksipakkos rendszered kötve a napelemes farmodra és abból szipókázik az elektromos fűtés, akkor lehet kijön valami egyenlet, de akkor sütnie kell a Napnak eléggé. Máskülönben fázol vagy leeszi a gatyádat is a sima elektromos fűtés.

Új hozzászólás Aktív témák