Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • zetor2000

    senior tag

    válasz WiZARD #120790 üzenetére

    Egy kiindulási kép sokat dobna, illetve ha tudnám, mi van a drótra írva, amire a dugót szeretnéd.
    Ha az van a kábeledre írva, hogy "gyártó" Cat5e 4x2xAWG24, akkor egy "RJ45 Krimpelő fogó" kell, meg "RJ45 Dugó" a helyi (elektronikai cuccokat is áruló) szimpatikus boltból. Ez dugónként ~50-70-100Ft, a fogó meg ~5000Ft tól van felfelé. A vezetékek bekötésére kell figyelj, hogy a sínsorrend azonos legyen a kábel mind a két felén. Ellenkező esetben "keresztkábel" készül, amit nem minden berendezés szeret. Énnekem a mind a két felén "B" bekötésű kábelekkel sose volt bajom. (narancs-fehér, narancs, kék-fehér, zöld, zöld-fehér, kék, barna-fehér, barna). Egy random krimpelőn van "cut" meg "strip" felirat, Cut vág, strip blankol.
    Ezzel képes leszel egy ~max 2.5Gbit/sec sebességű hálózatot kiépíteni odahaza. Nagyobb tempót is fog tudni talán, de az bizonytalan... Sok végpont esetén meg aztán pláne visszaeshet sima gbitre. Ha ez elég, akkor teljesen jó leszel.

    TL/DR:

    Én ~10 éve nem építettem rendes Cat5/5e hálózatot, csak 1-2 végpontot, oda ilyen filléres aljzat ment, ezt szereltük a falra, innen patch kábel a berendezésig (switch/router/pc...).
    Ehhez nem kell űrtechnika, bemész egy hálózatszereléssel is foglalkozó boltba - Daniella szerintem van a közeledben - köszönsz napszaknak megfelelően, és kérsz RJ45 dugót. ~50-70Ft/db. Ez ilyen:

    Ezt egy filléres krimpelőfogóval össze tudod nyomni. A színsorrendet meghatározták, valami Tia-568A/B leírások hivatkoznak rá, én eddig a "B"-t kötöttem, mert aki Á-t köt, az kössön B-t is... mindegy.Illik figyelni rá, mert különben minőségbeli problémák lépnek fel:

    Ehhez kell csípőfogó, barkácskés meg a krimpelő. Ez Cat5/5e hálózatokra oké, azt meg ~Gbit/sec sebességre (mai általános végponti sebesség) tervezték.
    A vezeték külső átmérője ~6mm, ebben benne van az árnyékolás, és a 8 vezeték összessége is. Ezt tudod lakossági végpontként 2perc alatt szerelni. Ezt be tudod nyomni az alá a kis fül alá, ami meggátolja, hogy kicsússzon a kábel köpeny, miután összenyomtad.

    A Cat5/5e aljzat ilyen késes-betűzős:

    Ehhez kell egy "betűző" szerszám, vagy egy csavarhúzó, de azzal csak óvatosan... két kés közé kell beszúrni az eret, az A vagy a B ábrának megfelelően. Ezt szokták a fali aljzatba behelyezni. Úgy is ismert, hogy "keystone jack", de ez inkább a szerelésre utal, mert sokféle csatlakozó is ilyen megoldással kerül szerelésre.
    De én ilyet ~8-10éve tényleg nem szereltem.
    __________________
    Amit csináltam, az jövő(bb)álló, a Cat6/6A/Cat7 kábelek képesek Gbittől nagyobb sebességre is. Amik most jönnek ki SoHo cuccok, meg vállalati szegmensbe szánt cuccok, azoknak a Cat5/5e nem annyira felel meg. Switchek közt nem ritka a 100Gbit, igaz az optika, de 10Gbites réz csatlakozások is akadnak. Én ilyesmit is szerelek, de emellett minden mást is csinálok, ami üzemeltetés, rajz, stb...

    A legnagyobb probléma, hogy a Cat6+ kábeleknél a gyártók kitalálták, hogy nem elég simán 4x2eret összesodorni, hanem 2erenként fóliát, 4x2erenként fóliát és árnyékoló harisnyát is kap a kábel, extraként a színes drótok benne egyenként is vastagabbak, mint a Cat5/5e vezetékeknél amit használtak. Erre nem szerelsz 50Ft-os kínai dugót. Amerikait se és európait se. Nem nagyon van, ami van, az meg alkalmatlan a feladatra.
    A kábel külső átmérője ~8mm, ami inkább 9-10. Ezt úgy szokták megoldani, hogy behúzzák a drótot a kívánt helyre, és nyomnak rá egy aljzatot. Amit az előző hosszabb hsz-ben vázoltam.
    Az említett 2 márka ennek a felsőpolcos megoldása. Alsó(bb) polcost nem akarok se javasolni, se megcsinálni. Ez meg ilyen, hogy drága, és igen, kellenek hozzá olyan dolgok, amik nincsenek a mindennapi háztartásokban jelen. Nekem sincs idehaza, de gépjárművekhez sincs gyertyakulcsom... se olajszűrő cseréhez használt hevederes szerszám.
    Az összeköttetés úgy épül fel, hogy: PC - patch kábel - fali aljzat - drót - aljzat - patch kábel - router portja. A 2 aljzat rendes megoldás, nem a "sima" betűzős, mint a Cat5e nél, hanem masszívabb, a szabványban szereplő specifikációknak megfelelő paramétereket teljesítő megoldás. Az AMP kábé tömör fém, az RDM egy műanyag-fém legó, de az árnyékolást is átviszik, ráadásul ha ráérzel, ez sem lesz több, mint 5 perc per csatlakozás.

    Szóval szerintem ha az van a kábeledre írva, hogy "gyártó" Cat5e 4x2xAWG24, akkor egy "RJ45 Krimpelő fogó" kell, meg "RJ45 Dugó" a helyi (elektronikai cuccokat is áruló) szimpatikus boltból. Ez dugónként ~50-70-100Ft, a fogó meg ~5000Ft tól van felfelé. A vezetékek bekötésére kell figyelj, hogy a sínsorrend azonos legyen a kábel mind a két felén. Ellenkező esetben "keresztkábel" készül, amit nem minden berendezés szeret. Énnekem a mind a két felén "B" bekötésű kábelekkel sose volt bajom. (narancs-fehér, narancs, kék-fehér, zöld, zöld-fehér, kék, barna-fehér, barna). Egy random krimpelőn van "cut" meg "strip" felirat, Cut vág, strip blankol.
    Ezzel képes leszel egy ~max 2.5Gbit/sec sebességű hálózatot kiépíteni odahaza. Nagyobb tempót is fog tudni talán, de az bizonytalan... Sok végpont esetén meg aztán pláne visszaeshet sima gbitre. Ha ez elég, akkor teljesen jó leszel.

    [ Szerkesztve ]

    Ez a dal a lelkünk közötti híd kövei között a malter közötti szeretetet átitató áldás közötti békesség.

Új hozzászólás Aktív témák