Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • King Unique

    titán

    válasz kelna91 #36035 üzenetére

    Mivel a belső és a külső SSD-kben sincsen mozgó alkatrész, azért nyilván jobban bírhatják az ilyet. De egyrészt kikapcsolt állapotban és leparkolt olvasófejjel a külső HDD-k is, azokat is lehet szállítani. Másrészt az utóbbiaknál (is) vannak főleg 2,5"-os fizikai méretben ütésálló, vízálló stb. modellek, amelyek még ellenállóbbak a külső hatásoknak. Plusz a normál típusokhoz és az utóbbiakhoz is lehet venni hordozótokot, ami további védelmet nyújthat.

    Ha pótolhatatlan adatokat akarsz tárolni, akkor meg úgyis az a lényeg, hogy azokról mindegy legyenek naprakész offline és / vagy online biztonsági másolatok.

    (#36038) kelna91:
    Azért vannak kivételek (példa), illetve ez USB-chip és firmware függvénye is. Valamint USB-n nem direktben ATA TRIM parancsról van szó, hanem SCSI UNMAP formában történik, ami lényegében ugyanazt csinálja. Ehhez viszont UASP-s csatlakozás kell, amit a külső háznak és az OS-nek is támogatnia kell.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz kelna91 #36045 üzenetére

    A külső háznál a gyártó weboldala nem írja a TRIM támogatását, ahogyan az UASP-t sem. De lehet rá esély, illetve az USB 3.1 Gen 2-es eszközöknél általában gyakrabban szokott. Plusz a működésnél az is lényeges, hogy a külső házban lévő vezérlőnél firmware szinten támogatva legyen. Amúgy meg akár magától a gyártótól is meg lehetne kérdezni pl. e-mailben, ők tudják biztosan, hogy támogatja-e az eszközük, vagy sem.

    (#36052) Ice&Lime:
    SSD-knél a Windows 10 grafikus felületén elérhető meghajtók optimalizálása is a TRIM-et futtatja. Ha a külső meghajtót csatlakoztatva a médiatípusnál SSD-t ír, akkor szintén.

    Legközelebb 1 kérdést, 1 témát lehetőleg inkább 1 topikban kellene kitárgyalni, nem egyszerre 2-ben! Illetve eldönteni, hogy melyikbe való inkább és ott.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Ice&Lime #36056 üzenetére

    A Windows 10-ben az optimalizálás SSD-knél a TRIM futtatását jelenti, mint már említve volt. A kérdés az, hogy az adott meghajtónál ez USB-n is megtörténik-e ilyen formában. Ha SSD-ként ismeri fel a program és lefut a művelet pár másodperc alatt, akkor lehet rá esély. Amúgy meg ott van a Garbage Collection is, ami a modern SSD-knél már elég hatékony és az is pótolhatja valamilyen szinten a TRIM esetleges hiányát. Ami egyébként a másik témánál már le volt írva...

    Ha nem akarsz a TRIM működésével külön foglalkozni, akkor vegyél, használj NVMe SSD-t, meg arra épülő USB-s külsőt. Azoknál rendszerint az alap működési mechanizmusba van beépítve az ottani megfelelője, nem külön utasításként fut, mint a SATA-s változatoknál.

    Amúgy meg a sok kérdés helyett lehet inkább használni kellene azt a külső SSD-t, meg a lényeg amúgy is már bőven le volt írva. Ha olyan 2,5"-os SATA-USB külső ház kell, aminél biztosan működik, akkor meg olyat kell venni.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Ice&Lime #36058 üzenetére

    Az nem jó, mert akkor töredezettségmentesítést futtat rajta.
    USB 2.0-s csatlakozásnál is működhet UASP módban a külső ház, ami elvileg az UNMAP-hoz kell. Aztán, hogy ilyen felállásnál is működik-e az utóbbi, az más dolog. De USB 2.0-nál mondjuk a külső SSD-nek sincs nagyon értelme, az meg a másik.

  • King Unique

    titán

    válasz Motion_Blur #36143 üzenetére

    Eleve több partíció van a HDD-n (?), beleértve a Windows számára létrehozott kisebbeket is, elég abszurd lenne mindent egybe klónozni... Ha így elindítod a klónozást, akkor jó eséllyel nem fogja engedni a Macrium, mivel eleve eltérő a forrás- és a célmeghajtó kapacitása, és a partíciók mérete. Ahhoz előtte csökkenteni kellene olyan mértékben, hogy ráférjen az SSD-re. Vagyis pl. drag & drop módszerrel áthúzogatni a célmeghajtóra a partíciókat, majd pl. a E méretét megváltoztatni (csökkenteni), ha engedi így a program. Vagy az E-ről a C-re átmásolni az adatokat és akkor csak a többit klónozni, az E-t nem.

  • King Unique

    titán

    válasz Motion_Blur #36146 üzenetére

    Mármint az addig oké, hogy E partíciót nem. De ez esetben nem kizárólag csak a C-t, hanem nyilván az előtte lévő kicsi system partíciót is kellene. Meg ha az utána lévő helyreállítási partíció is ehhez a telepítéshez tartozik és nem egy korábbi "maradéka", akkor azt sem ártana. Viszont ez esetben lesz utána egy kb. 100 GB-os nem lefoglalt (unallocated) terület, amire a C-t nem lehet majd kiterjeszteni a Windows lemezkezelőjével a 2 között lévő helyreállítási partíció miatt. De külső particionáló programmal már inkább. Vagy másik megoldás létrehozni ott egy új partíciót és oda másolni a korábbi E partíció tartalmát. Vagy a klónozás előtt megnövelni a programban a C méretét annyival, hogy a WinRE a lemez végére kerüljön. Vagy esetleg drag & drop módszerrel a C elé rakni, esetleg. Vagy át sem másolni... :D

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz gya/352 #36173 üzenetére

    Le volt már írva itt a topikban is többször, hogy a meghajtóoptimalizálás, illetve ennek keretében SSD-knél a TRIM futtatása Windows 8 óta van. Vagyis a modernebb Windowsok tudják ezt, ellenben a Windows 7 nem... Az utóbbi max. letiltja SSD-nél a hagyományos töredezettségmentesítést, ennyi.

  • King Unique

    titán

    válasz pinnacle #36347 üzenetére

    Az egy korábbi cikk, ami még W7-hez készült, ha sikerült elolvasni a címét. Vannak átfedések az újabb Windowsok telepítéséhez is, de ha W10-et akarsz telepíteni, akkor azért nem kell 1:1-ben mindent átvenni. Ilyen a kiragadott particionálás rész is, ahol elég törölni a telepítő grafikus felületén, vagy parancssorban a lemezt, nem szükséges előre particionálni, létrehozni a partíciót. Majd particionálja és formázza a Windows 10 telepítője, ami úgyis több partíciót hoz létre a lemezen BIOS/MBR és UEFI/GPT módban egyaránt. Aztán ha UEFI-s hardvered van, támogatja az alaplap, akkor lehet akár a W10-et is annak megfelelően telepíteni, nem kötelező a legacy (CSM) telepítést választani. Na meg itt pont az a helyzet, hogy a W7 telepítésénél lehet gond bizonyos esetekben az UEFI, az nem támogatja teljes körűen, ellenben a W10 igen.

    A Live Linuxot meg inkább hagyjuk... Az azért olyan gyors, mert többnyire a RAM-ból fut. De ilyen van Windows 10, illetve WinPE alapon is (példa), ha annyira az kell. Ellenben telepítsd fel normál módon egy pendrive-ra, aztán máris nem lesz olyan gyors. Továbbá esetedben egy ilyen hardveren, 8 GB RAM és SSD társaságában gyorsan kellene működni a Windowsnak. Ha annyira belassult, akkor ki tudja mit műveltek vele, miket telepítettek rá, állítottak el, netán milyen malware-t szedtek be, vagyis hogyan gányolták össze a rendszert... Ezt megelőzvén legközelebb akár egy korlátozott jogosultságú felhasználói fiók is jól jöhet, hogy ne tudják szétcseszni.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz King Unique #36350 üzenetére

    A particionáláshoz még annyit, hogy abban a leírásban (ha elolvastad) a kimásolt rész arra vonatkozott, amikor a Windows 7 telepítésénél alapértelmezetten létrejött 100 MB-os partíció mellőzése a cél. Ilyen alapon BIOS/MBR telepítésnél akár a Windows 10-nél is megoldható ez. Viszont egy MBR-lemezen 4 db elsődleges partíció lehet, vagy 3 db elsődleges + 1 kiterjesztetten belül több logikai. Vagyis az a + 1 partíció azért nem akkora gond, meg ha alapértelmezetten úgy hozza létre a telepítésnél a Windows, akkor nem feltétlen kell piszkálni. Továbbá a későbbi build upgrade-ek során úgyis létre szokott jönni pluszban egy helyreállítási partíció (WinRE) és úgy megint nem kizárólag csak a rendszerpartíció (C) lesz az SSD-n.
    Aztán mivel 1 TB-os az SSD, csinálhattad volna akár a 2. módszer szerint is, ahol külön adatpartíciót is létrehoznak. Ugyanis magának a Windows 10-nek nem kell 1 TB-os rendszerpartíció, elég pl. 50-100(+) GB attól függően, hogy mik a felhasználó szokások, mennyi program lesz rá telepítve. Az adatpartícióra pedig mehetnek az egyéb fájlok, játékok stb. Ha pedig netán újra kell telepíteni a Windowst, akkor ilyenkor elég csak a C-t és a kicsi partíciókat törölni, ellenben az adatpartíció maradhat érintetlen. Ha nincsen adatpartíció és minden a C-n van, akkor viszont problémásabb ilyen szempontból egy reinstall.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz King Unique #36352 üzenetére

    Ez már nem fért bele, de ha más nem megy és egy reinstall során nincs lehetőség az adatokat átmenetileg lementeni, akkor akár a rátelepítés is opció lehet és így a korábbi telepítés bekerül a Windows.old mappába. Vagy másik lehetőség a Windows 10-nél az alaphelyzetbe állítás a személyes fájlok megtartásával.

    (#36353) TomMusic:
    A GPT 2 TB feletti meghajtóknál és Windowsok esetében UEFI-s telepítésnél szükséges. Tehát ha a mostani SSD csak másodlagos meghajtó lesz és csak 500 GB-os, akkor azt lehet MBR séma szerint is inicializálni. De ha a GPT-t választod, az sem tragédia, meg amúgy is vannak bizonyos előnyei. Viszont a GPT-nél alapértelmezetten létrejön egy 16-128 MB méretű MSR partíció, aminél egyes programok nem megfelelő partícióeltolást mutatnak (példa). De azzal különösebben nem kell foglalkozni, alapértelmezetten így hozza létre a Windows, az utána lévő partíció eltolása is oké lesz stb.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz TomMusic #36357 üzenetére

    Attól, hogy BIOS/MBR szerinti a telepítés, a másodlagos meghajtó lehet akár GPT is. De mivel esetedben nem különösebben indokolt, meg akkor már ne is bonyolítsuk, ezért maradhat MBR. Azzal is kellően gyors lesz az SSD adattárnak, illetve attól, hogy GPT szerint van particionálva, még nem lesz annyival gyorsabb.

  • King Unique

    titán

    válasz Gb512 #36356 üzenetére

    Felesleges a célmeghajtót particionálni a klónozás előtt, sőt az a legjobb, ha inicializálatlan és particionálatlan. Meg pont az a lényeg, hogy ilyenkor lényegében egy fizikai másolatot csinálsz a forráslemezről, az azon lévő partíciókról, amibe a művelet közben a célmeghajtó inicializálása, particionálása és formázása is beletartozik. Egy normális program (pl. Macrium Reflect) pedig ezt rendesen meg is csinálja, nem kell neki külön előkészíteni hozzá a terepet. Sőt, ha már particionálva van, akkor az a klónozás során rendszerint úgyis törlésre, felülírásra kerül, pláne ha eleve eltérő.

    Ha megy IDE módban a TRIM, akkor maradhat akár úgy is, de akkor valamivel lassabb lesz az SSD. Az átállítást AHCI-re pl. a nemrég linkelt cikk alapján lehet a klónozás előtt / után is. De ha most HDD-n van a rendszer, akkor ráér utána is, meg akkor lecsekkolni az SSD-nél, hogy IDE módban megy-e a TRIM.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz pinnacle #36360 üzenetére

    Mármint úgy érted, hogy több részre particionálni, több partíciót létrehozni, mivel ha 1 van rajta, akkor is nyilván particionálva van. Ha "egyben" hagyod, akkor az is oké, te tudod mik az igényeid és hogyan fogod használni az SSD-t.

    Ha normál módon akarsz telepíteni és a rendszer számára alapértelmezetten létrehozott kicsi system partíciót nem lespórolni, akkor igen, elég a célmeghajtó törlése, majd a létrejött szabad területet megadni telepítési célnak. Vannak bizonyos előnyei az UEFI-nek, az olyan telepítésnek, meg a modernebb UEFI-s hardvereken már nem feltétlen kellene erőltetni a legacy (CSM) módot, sőt ezen cikk alapján az új vasakon már jó eséllyel UEFI only megoldás lesz. De azt neked kell tudnod, vagy kipróbálnod, hogy a hardvereden melyik a jobb, stabilabb. Ha nálad annyira bevált a BIOS/MBR szerinti telepítés, akkor akár maradhat azon is, te tudod, a te dolgot. Meg a Windows 10-nél szükség esetén akár utólag is van lehetőség átkonvertálni a telepítést UEFI-sre az MBR2GPT eszközzel.

  • King Unique

    titán

    válasz pinnacle #36370 üzenetére

    Elég általában a törlés is, nem feltétlen muszáj GPT-re konvertálni. A felsorolt opcióknál a CSM kikapcsolása lehet indokolt, ha EFI mód szerint, meg bekapcsolt Secure Boot mellett akarod telepíteni és használni a rendszert. Viszont ha digitálisan nem aláírt illesztőprogramokat akarsz használni, akkor nem feltétlen kellene ezt erőltetni, még ha vannak is különféle módszerek (+) ehhez. Meg ha a CSM mód szerint telepített rendszernél most minden oké, akkor azt megbolygatni.

  • King Unique

    titán

    válasz pinnacle #36385 üzenetére

    Ha megfelelően törölve van, akkor normál esetben megcsinálja, létrehozza a telepítésnél. Ha ez esetleg nem történik meg és a továbblépésnél hibaüzenetet dob, akkor lehet szükség az átkonvertálásra, vagy egy újraindításra. De lehet akár egyből a törlés után is konvertálni, úgy még biztosabb. A kulcsokat általában nem szükséges a telepítésnél külön elmenteni, mivel eltárolásra kerülnek. De egyes hardvereknél akár pl. ilyen mentési lehetőség is van, ha arra van szükség. Viszont a pontos részletek felől már az alaplapod topikjában kellene érdeklődni, nem itt. Kinek mi a jobb, ha eleve kikapcsolsz és letiltasz több funkciót, akkor úgy kevésbé van értelme az UEFI-s telepítésnek.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz pinnacle #36393 üzenetére

    Először az "új" opcióra kell menni, utána lehet a telepítővel manuálisan formázni, partíciókat létrehozni. Vagy csak simán a tovább opcióra és folytatni a telepítést. A lassú formázás nem szükséges, elég a gyors. Az SSDOK screenshot alapján jónak tűnnek a beállítások, TRIM, partícióeltolás stb. oké. A lapozófájlt viszont nem javasolt teljesen kikapcsolni még ennyi RAM esetén sem, mivel bizonyos esetekben problémázhat a hiánya miatt a Windows és egyes programok is. Valamint ha kikapcsolod, akkor Minidump sem lesz, ami egy hibakeresésnél jól jöhet. Ha nem akarod, hogy a RAM teljes méretét lefoglalja, akkor be lehet állítani egyéni méretet kisebb értéket megadva, illetve min-max formában (példák). A hibernálást viszont inkább ki lehet kapcsolni, ha nem használod.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz pinnacle #36419 üzenetére

    Az már az egyik korábbi válaszban is le volt írva, hogy normál esetben elég grafikus felületen a törlés, az is "lenullázza". A GPT-re konvertálás nem feltétlen szükséges, illetve nem minden esetben. A CSM az UEFI-s bootolást nem támogató rendszereknél, eszközöknél kellhet, de ugye a Windows 10 támogatja rendesen, annál nem létszükséglet. Meg pl. a Secure Boot használatához is általában kikapcsolt CSM szükséges.

    Ha kikapcsoltad a lapozófájlt és eddig nem tapasztaltál hibát, lehet akár így is, a te dolgod. De attól még általában nem javasolt kikapcsolni és ha hibakeresésnél nem jön létre a memóriakép, annak is lehet az oka a letiltott, vagy túl kicsi lapozófájl. Az meg a másik, hogy a lapozófájlt kikapcsolni / méretét kisebb venni, hibernálást letiltani is leginkább a kicsi tárolókapacitású SSD-knél szokás a tárhelyspórolás végett. De egy 1 TB-osnál olyan sok értelme nincsen, annál van bőven szabad tárterület és sokat nem oszt, nem szoroz az a max. néhány GB.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Doky586 #36464 üzenetére

    A WinPE 3, ami ezen a screenshoton is egyértelműen látható. Amúgy meg attól, hogy régi gép, nem feltétlen kell hozzá régi WinPE, bootoltam és mentettem már ilyenen újabbal is. Tippre lehet a kiírás nem jó, nem volt elég a sima fájlkezelős másolás... Ha legacy BIOS-os a gép, akkor MBR séma, FAT32 / NTFS fájlrendszer és aktív partíció kell a pendrive-ra.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Doky586 #36491 üzenetére

    Az inicializálás és a formázás általában eleve destruktív műveletek, mindkettő ír a lemezre. Elég csak megnézni a Windowsban pl. egy lassú formázás közben a feladatkezelőt, ott is az írási, nem az olvasási sebesség lesz ilyenkor aktív. A teljes (lassú) formázás pedig eleve végigmegy minden szektoron, ezáltal teljesen felülírja az adatokat is a lemezen. Pont ezért nem szokták egyiket sem, sőt semminemű írást sem javasolni pl. az itteni adatmentés topikban sem. Legalábbis ha az adatmentés és nem pedig a mentési esélyek csökkentése, vagy éppen az adatmegsemmisítés a cél.

  • King Unique

    titán

    válasz Frawly #36502 üzenetére

    Amit mondasz, az az XP-nél lehet úgy van. Annál valóban van a formázás előtt egy meghajtóvizsgálat, amit megszakítva tényleg nem történik semmi, utána is ott maradnak a meghajtón az adatok. De azt írja is a kezdés előtt, hogy az adatok törlődni fognak. Ami igaz is, de nem véglegesen, mivel nem írja teljesen felül őket, utána a GDB is talál rajta fájlokat. Viszont az újabb Windowsoknál már más a helyzet, pl. a 10-esnél ha kiveszem a gyorsformázás elől a pipát és lassú formázást csinálok, akkor az végigírja a meghajtót és egyben felülírja a rajta lévő adatokat is. Utána a GetDataBack deep scan után sem talál semmit, max. csak a formázás során létrehozott üres partíciót listázza ki. Profi adatmentő cégek "űrtechnikával" aztán lehet utána is tudnak róla visszaállítani, bár a mai technológiák mellett általában elég szokott lenni az 1-szeres felülírás is. A többszörös és a spéci adatmegsemmisítés lehet biztosabb, de nem feltétlen kötelező az előbbiek értelmében. Akkor meg pláne nem, ha csak home felhasználásról van szó.

    Az újabb Windowsok lassú formázása, meg pl. egy DiskPart clean all ugyanúgy SSD-knél is ledózerolja az adatokat, a GDB nem fog semmit kilistázni, max. a formázás után az üres partíciót. Viszont SSD-knél a full TRIM, meg a Secure Erase futtatása ilyen célra tényleg célszerűbb és gyorsabb is, ez nyilvánvaló.

  • King Unique

    titán

    válasz Frawly #36509 üzenetére

    A sima clean parancs nem, a clean all az, ami mindent töröl, teleírja nullákkal a meghajtót. Ahogyan a format és a format quick között is van ilyen téren különbség. Egyébként meg nem mondanám akkora gondnak, mert egyrészt alapértelmezetten úgyis rendszerint a gyorsformázás van bejelölve grafikus felületen. Aki kiveszi a pipát és lassút futtat, vagy éppen parancssort használ, az általában okkal, meg csak tudja mit csinál. Az adatok törlésére pedig ugyanúgy felhívja a Windows a figyelmet gyors és lassú formázásnál egyaránt. Vagyis az már user error, ha valaki annak ellenére továbblép, majd utána siránkozik. Akinek viszont pont az a célja, annak meg jól jöhet a teljes. Másrészt attól hogy egy SSD-t, vagy pendrive-ot pl. 1-2x lassú formáznak, még nem fognak tönkremenni, csináltam már én is többször tesztelési céllal (is). Meg azért akkora írásmennyiséget sem fog rá generálni, ami gondot okozna. Max. ha pl. naponta többször lefuttatják és azt ismételgetik egy ideig, de az meg nem éppen valószínű.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Gabesz87 #36517 üzenetére

    Itt a HDD-n lévő partíciók mérete a lényeg. Ha jelenlegi állapotában nem férnek rá, illetve fér rá a C az SSD-re, akkor a lemezkezelőben a kötet zsugorítása opció használatával lehet csökkenteni a méretét. De a Macrium Reflect programban is lehet, annál is van lehetőség megváltoztatni a klónozás előtt. Azt viszont nem írtad, hogy milyen Windowst akarsz klónozni, de egy másik topikban le van írva még néhány + infó.

  • King Unique

    titán

    válasz Gabesz87 #36520 üzenetére

    Mármint úgy érted gondolom, hogy a HDD-n a Windows működésére. Normál esetben nem, meg a lemezkezelő ilyen szempontból amúgy is biztonságos, mivel csak addig engedi zsugorítani a kötetet, ahol a nem áthelyezhető fájlok találhatók. Vagy van amikor addig sem... :D De a lényeg itt másrészt nyilván az, hogy túl kicsire sem javasolt zsugorítani a C-t, akár a lemezkezelővel, akár a Macrium saját eszközével csinálod. Fontos, hogy maradjon rajta elég szabad hely, már csak az SSD, illetve az OP miatt is. Aztán még az is lényeges, hogy nyilván nemcsak a C rendszerpartíciót, hanem ha van, akkor a Windows 7 által létrehozott 100 MB-os kicsi partíciót is át kell klónozni, ami a screenshoton is látható.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Gabesz87 #36524 üzenetére

    A klónozás általában egy bevett és bejáratott művelet, meg azért annyira nem bonyolult. Valamint egyes SSD-k gyártói is nem véletlenül mellékelnek ilyen célra szoftvert. Valamint ha a Macrium eszközével szabod át a partíció méretét a klónozás előtt, akkor az eredeti telepítéshez nem is kell hozzányúlni. Ha valakinek egy belakott rendszere van, akkor pedig pláne nem kérdés, hogy ilyenkor egyszerűbb és praktikusabb 1:1-ben átklónozni, mint a 0-ról újratelepíteni, mindent újra felrakni és beállítani. Akinek egy csupasz Windowsa van, az telepítse újra, ha annyira akarja, de amúgy az XP-s időkben volt ez divat. De mindegy, a te dolgod, te SSD-d. Ha egyszerűbb számodra újratelepíteni, hát akkor csináld azt.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Frawly #36539 üzenetére

    Azért az erős túlzás, hogy bug lenne és jelenteni kellene hibaként... Ha valóban akkora gond lenne, akkor vsz már rég módosítottak volna rajta, pláne az újabb Windowsokban. Másrészt fájlműveletek közben amúgy is menni szokott a TRIM, meg egy lassú formázásnál a teljes kapacitás, az összes szektor felülírásakor általában a belső karbantartó algoritmusok (GC, WL) is működésbe lépnek. Az újabb Windowsoknál pedig utána biztos ami biztos alapon akár még egy manuális optimalizálás is lefuttatható. Aztán itt a topikban is voltak korábban olyan esetek, amikor az egyes SSD-knél a sebességproblémákra az SE mellett / helyett a lassú formázást javasolták megoldásként, ami rendszerint használt is. Aztán ha már gyorsformázás, akkor az legyen gyors, a lassú pedig menjen végig rendesen a lemezen és a szektorokon. Ami az XP-ben van, az viszont inkább maszatolás, vsz nem véletlenül változtattak rajta... De ettől még nyilván nem kell ész nélkül állandóan a lassút futtatni, mert ilyenkor az valóban felesleges írásmennyiséget generál az SSD-n és normál esetben elég a gyorsformázás, az javasolt.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz MaxxDamage #36680 üzenetére

    Igen, a kötet kiterjesztése opció használatával. Vagy akár még a klónozás előtt is meg lehetett volna oldani, van a partíciók méretének módosításához lehetőség a Macrium Reflect programban. De mindezek csak akkor működnek, ha a C után közvetlenül a nem lefoglalt (unallocated) terület van. Ellenben ha a 2 közé van ékelődni pl. egy Windows által létrehozott kicsi partíció, akkor viszont nem, ilyenkor külső particionáló programmal lehet megoldani (példa).

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz MaxxDamage #36685 üzenetére

    Azért nem megy, mert ott van a 2 között a helyreállítási partíció, pont mint a linkelt példában. Vagyis nem destruktív módon annak mintájára csak külső particionáló programmal lehet megoldani a kiterjesztést. Vagy újraklónozni és legózni, vagyis a klónozás előtt a Macrium drag & drop módszererével vagy a C elé rakni, vagy a C után (default) a lemez végére úgy, hogy előtte a C-t az előzőleg linkelt módon kiterjeszteni. Ami úgy érhető el, ha a célmeghajtó kijelölése után át vannak copyzva a partíciók, majd a partíció tulajdonságaira kattintva, amit az alábbi screenshot szemléltet. Vagy egy következő opció esetleg kihagyni a klónozásnál, (vagy utólag törölni). Mármint csak a WinRE partíciót, mert a lemez elején lévő ESP nyilván kell. De ha ahhoz a telepítéshez tartozik a WinRE is, akkor nem feltétlen javasolt ez, meg az előbbiek mintájára meg lehet oldani máshogyan is.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz MaxxDamage #36689 üzenetére

    Ha már MiniTool és partíciók tologatása, akkor vagy átmozgatod vele a WinRE partíciót a lemez végére, vagy a C-t kapásból kiterjeszted az unallocated területtel, ami egyúttal a WinRE átmozgatását is megcsinálja. Aztán, hogy kell-e hozzá ez esetben restart és PreOS mód, majd elválik. Vagy másik opció Live környezetből elvégezni pendrive-ról bootolva, viszont ilyet míg pl. az AOMEI ingyenes verziója is enged készíteni, addig a többinél rendszerint csak a fizetős változatoknál érhető el.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz DIGITAL2014 #36760 üzenetére

    Ha nem lefoglalt, akkor nyilván nincsen particionálva, vagyis akkor meghajtóbetűjele sincsen, anélkül pedig eleve nem fog megjelenni a fájlkezelőben sem. Ha vadonatúj a Kingston SSD is, akkor először nyilván inicializálni kellene MBR / GPT séma szerint, majd a nem lefoglalt területre kattintva az új egyszerű kötet létrehozása opcióval particionálni és formázni. Ha az inicializálás már megtörtént, akkor értelemszerűen csak az utóbbi szükséges.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz etejedu #36762 üzenetére

    Ha nem az új SSD-re van telepítve a Windows, hanem egy másikra, akkor az első használatbavétel előtt nyilván particionálni kellene az új SSD-t, lásd az előbb választ. Vagy esetedben talán sehol nem jelenik meg, az eszközkezelőben, lemezkezelőben sem? Mert nyilván csak akkor lehet azt mondani, hogy nem ismeri fel a Windows, ellenkező esetben viszont nem... :N

  • King Unique

    titán

    válasz Stooner #36765 üzenetére

    Ha jelenleg a HDD-n működik, bootol a Windows, akkor az SSD-re történő megfelelő klónozás után is kellene. Ha esetleg nem, akkor a Macrium pendrive-ról bootolható WinPE változatánál van lehetőség javítani a bootolási problémákat. Meg ha van csatlakoztatva pl. USB-s meghajtó, ami esetleg bezavarhat a bootolásnál, akkor azt nyilván el kellene távolítani. Aztán ha eredetileg IDE módban lett telepítve a Windows, akkor nyilván az SSD-re klónozás után is annak megfelelően kellene használni, bootolni. Vagy ha már átállítod AHCI-re, akkor azt a Windows 7-ben kellene az alábbi leírás 4-es pontjában lévő módszer szerint a klónozás előtt, vagy után. Ha csak szimplán a BIOS-ban állítod át, akkor nem csoda, ha utána nem indul a rendszer és gondok vannak. Az pedig le volt írva a másik topikban, hogy ha USB-n csatlakoztatod az SSD-t, akkor azért mutat a HDS 80%-os teljesítményt és nem működő TRIM-et. SATA-n viszont már kellene, akár még IDE módban is a Windows alap driverével.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Stooner #36772 üzenetére

    Normál esetben nem kellene, hacsak esetleg a partícióeltolás nem okozott gondot. Ki lehetne próbálni 1:1-ben, eredeti állapotában átklónozni, viszont akkor meg utólag kell átállítani ezeket. De már az nem stimmel, hogy miért rossz az eltolás, ha egyszer W7 lett rá telepítve, az particionálta... Ha netán XP-vel volt korábban és a 7-es telepítőjével csak formázva, akkor lenne reális. A nem megfelelő partícióeltolás miatt mutat a program bad értéket a C-nél, a másiknál pedig azért OK, mert a Macrium azt már helyesen, 1 MB-os eltolással klónozta.

    A lemezkezelőben az éppen aktívan futó Windows rendszerpartíciónál jelennek meg a leírt jellemzők, a többinél nem, tehát az normális. Ha IDE módban bootol a rendszer és működik a TRIM az alap driverrel, akkor maradhat akár úgy is. Viszont így az SSD lassabb lesz valamivel. Ha van rá mód, akkor célszerűbb átállítani AHCI-re az előzőleg linkelt leírás szerint.

    Egyébként mennyire van belakva a rendszer? Ha nincsen nagyon és csak pár alap program van telepítve, akkor másik lehetőség a Windows reinstall normális módon. Azaz a W7 telepítőjével particionálva az SSD-t, SATA AHCI mód szerint telepítve, logikai helyett elsődleges partíciót létrehozva az adatoknak stb.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Stooner #36775 üzenetére

    Akár utólag is lehet partícióigazítást csinálni, az egyes külső particionáló programok tudnak ilyet is. Eredeti állapotában átklónozva a rendszert eleve bootolnia kellene, de akár a leírt módosítások után is. Már ha más nincsen elpiszkálva és tényleg az SSD az elsődleges boot eszköz a BIOS-ban, jó az az SSD, nincsen kábelcsatlakozási probléma, ugyanott a HDD működik rendesen és indul róla a Windows.

    Lassabb lesz IDE módban, de általában nem olyan vészes. Ha konkrétum kell, akkor itt van ez és ez a példa. De az AHCI előnye még a hatékonyabb energiagazdálkodási- és vezérlési funkciók, valamint az NCQ támogatása. Ezért is célszerűbb azt használni, meg lenne érdemesebb arra átállítani, vagy esetleg aszerint újratelepíteni a Windowst. Az átállításhoz pedig már linkelve volt a leírás + arról is volt szó, hogy nem szimplán csak a BIOS-ban kell, hanem magában a Windowsban is. Az elsődleges partíció meg arra vonatozott, hogy mind a 2 elsődleges, nem felemás (elsődleges + logikai). Már csak azért is, mert MBR-lemezen max. 4 db elsődleges partíció lehet, vagy 3 db elsődleges és 1 kiterjesztetten belül több logikai.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz hegegabi80 #36830 üzenetére

    Ennek a kérdésnek úgy nem sok értelme van, ha nem ismert az OS, mennyi és mekkora tárhelyigényű program + játék lesz telepítve, a játékoknak mindenképpen a rendszerpartíción kell lennie, vagy jó másikon is... Ha Windowsról van szó és nem lesz rá sok terebélyes program telepítve, akkor nyilván messze nem szükséges a C-nek bruttó 500 GB. Aztán ha esetleg újra kell telepíteni, akkor az is egyszerűbb úgy, ha az adat, akár játék stb. külön partíción van, mintsem minden a C-n és emiatt törölni kelljen az egészet. Ha egy mentést kell készíteni a rendszerről, akkor pedig szintén egyszerűbb és méretre is kisebb lesz, ha csak azt kell belefoglalni és nem a C-re pakolt egyéb dolgokat is.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Moho.Jojo #36859 üzenetére

    Mivel még üres, ezért nem gond a destruktív módszer. Vagyis a lemezkezelőben először törölni kell a meglévő partíciót, majd konvertálás alaplemezzé, utána pedig új egyszerű kötet létrehozása NTFS fájlrendszerrel.

    "A vibert, és az internetböngészőt (Mozilla) miért nem engedi oda telepíteni?"

    Minek telepítenéd oda, amikor a 250-esen lévő Windows rendszerpartíciójának (C) 88%-a szabad? Semmi értelme, nyugodtan mehetnek a C-re és alapértelmezetten amúgy is oda települnek.

    Ha az 500-as, NTFS fájlrendszerű SSD-nél esetleg jogosultsági probléma lenne, akkor ebben és ebben a leírásban szemléltetve van, hogy kellene beállítani, saját tulajdonba venni a meghajtót stb.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz sinci01 #36883 üzenetére

    Mi a helyzet az eszközkezelőben, ott megjelenik, nincsen hibakód? Ha az eszközkezelő oké, ellenben a grafikus lemezkelőben biztosan (?) nem látszik, akkor parancssorban (DiskPart), vagy külső particionáló programmal is rá lehetne nézni. Meg kipróbálni másik USB-portban, akár egy Windows restart után is stb.

  • King Unique

    titán

    válasz Frawly #36934 üzenetére

    "Nagy kamu az egész, megérné a VBA32-őt és MS-ot rossz hírnévterjesztés miatt beperelni."

    Nem valószínű, hogy ennek lenne alapja csak azért, mert most éppen adott egy false positive riasztást rá, amit később még korrigálhatnak és vsz fognak is. Meg ennyi erővel mindegyik AV készítőjét be lehetne, amelyiknél ilyen előfordult, de mégsem ez a jellemző.

    "Ez a MS-nak szokása lett újabban, hogy amelyik szoftver nem a sajátjuk, és nem tetszik nekik, azt tűzzel-vassal járatják le mindenhol."

    Nem rémlik, hogy újabban ez lett a szokásuk, ahogyan tömeges konkrét esetek sem... Meg az sem éppen valószínű, hogy majd pont az SSDOK-ot akarná nemhogy a Microsoft, de mások sem. A Rufus egyik újabb verziójánál volt nem olyan régen hasonló, de az is korrigálva lett és ennyi, nem lett belőle semmi egyéb.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Frawly #36937 üzenetére

    Ha egy keygent és egyéb hasonló warez szemetet töröl, rak karanténba, az nem gondolnám, hogy akkora gond lenne, sőt... De még akkor is ott van az, hogy a karanténból szükség esetén vissza lehet állítani, hozzáadni a kivételekhez stb. Amikor pedig valamit talál és karanténba rak, akkor eleve világos értesítést dob az asztalon és a műveletközpontban is, ahol utána lehet nézni. Általánosan pedig eleve nem az a jellemző, hogy tömegével beriaszt ártalmatlan programokra, max. pár ilyen szokott előfordulni, mint pl. az imént említett 2. De ahogyan a Rufus, úgy vélhetően az SSDOK esetében is előbb-utóbb javítva lesz.

    Aha, mert a felhasználó aztán mindig mindent jobban tud és összevissza faragja a rendszert, vagy lehet mégsem. Egy build upgrade-nél pedig nem meglepő, ha szükség esetén visszaáll itt-ott a normál állapot és az alapértelmezések. De azért nem mindenhol, nem mászik vissza a Candy Crush sem csak úgy, ha előtte megfelelően el lett távolítva. Meg amúgy sem zavar sok vizet, szinte észre sem venni, nem is minden kiadásnál van ott a Start menüben. A gyorsindítás pedig már a 1809-es verzióra történő upgrade-nél sem kapcsolódott vissza, ha előtte ki volt kapcsolva. Meg kikapcsolni sem feltétlen muszáj minden esetben, mert a shift + shutdown teljes leállítást hajt végre még bekapcsolt állapotban is.

    A HDS-nél az az inaktív TRIM probléma a 1803-as verziónál jelent meg, a korábbiaknál ugyanúgy működött. De érdekes módon csak sikerült javítani a program fejlesztőjének az 5.20.1 béta verzióban, amit akár előtte is meg lehetett volna oldani, vagyis jobban optimalizálni a programot az új rendszerhez. Vagy éppen egy új SSD-hez, mert ebben a topikban is az ilyen irányú panaszok zöme általában abból származik, hogy a program aktuális (stabil) verziója nem támogatja rendesen, vagy eleve régebbi verzióját használják a legújabb (béta) helyett. De az utóbbi nyilván a user sara, ha közben elérhető a megfelelő verzió, ami támogatná.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Dragon3000 #36939 üzenetére

    Igen, néha ugrik olyanra is, amire nem kéne. De ez ugyanúgy előfordulhat más antivírus szoftvereknél is, meg azok is karanténozhatnak, blokkolhatnak kérdezés nélkül. Nálam pl. az EIS is csinált ilyet, meg kapásból (feleslegesen) blokkolta az UUP-s CMD toolt, ellenben a WD az utóbbit nem. Először csodálkoztam is, hogy miért nem működik, aztán utána leesett és nyilvánvaló volt.

    Egyébként ránéztem én is többször a Windows Defenderrel erre az SSDOK letöltésre (mindkét helyről), de ahogy pár napja, úgy most sem ugrott rá a WD, illetve az aktuális verziója sem 1809 alatt.

    Kártevőirtó ügyfélprogram verziója: 4.18.1903.4
    Motor verziója: 1.1.15800.1
    Víruskereső verziója: 1.291.2401.0
    Kémprogram-elhárító verziója: 1.291.2401.0

    Szóval +1 a fórumtárs tapasztalatához. Ha egyeseknél be is jelzett, az max. csak átmeneti lehetett, meg egy bizonyos vírusdefiníciónál, vagy egyéb, eddig nem ismert okból.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Redneck #36945 üzenetére

    Mármint gondolom az akartad írni, hogy külön partíciót létrehozni az egyéb tartalmaknak, mert maga az SSD nyilván mindenképpen particionálva lesz, másképpen használni sem tudnád. :)

    Azt alapvetően neked kell tudnod, hogy nálad mennyit foglal majd a Windows, mi lesz a C-re telepítve, tárolva rajta. De ha már van bruttó 256 GB, akkor kicentizni nyilván nem érdemes és 50-60 GB alá sem menni. Sőt, inkább legyen több hely a rendszerpartíción, mint kevesebb. A külön D meghajtó pedig nyilván egy újratelepítésnél is jól jöhet, mert akkor nem kell az egész SSD-t törölni, hanem elég csak a Windows rendszerpartícióját (C) és a kicsi (pl. ESP, WinRE) partíciókat. Ha le kell menteni a rendszert egy lemezképfájlba, akkor pedig szintén előnyös lehet, ha ki lehet választani csak azt és nem kell a rendszermentés szempontjából haszontalan egyéb tartalmakat is belefoglalni.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Frawly #36952 üzenetére

    Azért ez így nem éppen reális, mert ha eleve potenciálisan vírusos vackokkal akarja a user teleszemetelni a rendszert, akkor teljesen jogos, ha az antivírus szoftver ugrik rá és karanténozza. És nemcsak a Defender, hanem ez esetben ugyanúgy a többi is fogja, nem véletlenül. Meg nem arról szól, hogy kié a gép, hanem hogy az antivírus szoftver megfelelően ellása a feladatát és közbeavatkozzon, ha szükséges, mert nem dísznek van ott. Akinek annyira nem oké, akkor saját felelősségére hozzáadhatja a kivételekhez, visszaállíthatja, vagy már előtte kikapcsolhatja a védelmet, de attól még nyilván nem ez lesz a javasolt és a helyes. Ezen nagyon nincs mit ragozni...

    Azon pedig szintén nincsen, hogy ha szükséges, akkor időben optimalizálni kell a programot a Windows újabb verziójához és szükség esetén a programból is kiadni egy újabb verziót. Ez annál az esetnél az 5.20-asnál nem történt meg, ellenben az 5.20.1-es verziónál és a továbbiaknál már igen, ennyi. Az "RTM" változat pedig rendszerint eleve elérhető szokott lenni már hetekkel, vagy adott esetben akár hónapokkal a hivatalos megjelenés előtt, vagyis adott a tesztelési lehetőség.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Frawly #36954 üzenetére

    Az imént nem a false pozitíve találatokra céloztam, ami itt a topikban volt nemrég téma és amit egyébként nekem, de másnak sem sikerült reprodukálni a WD-vel annál a programnál. A ténylegesen kéretlen, avagy vírusos alkalmazásokra vonatkozott, azoknál pedig jogos, hogy ugrik rájuk az antivírus szoftver. Egy csak kéretlen alkalmazásnál még inkább feldobhat választási lehetőséget, de egy komoly vírusnál eleve nem mindegyik fogja ehhez kérni a user jóváhagyását, kockáztatva a user error lehetőségét, hanem kapásból karanténozza. Szóval ez korántsem Defender only jelenség, hanem adott esetben a többinél is megvan. Viszont az ilyen programokban is rendszerint vannak testreszabási lehetőségek, beállítások, kivételek, karanténból visszaállítás, ideiglenesen a védelem kikapcsolása stb., hogy legyen lehetősége a usernek saját felelősségre utólag, vagy akár előzetesen felülbírálni.

  • King Unique

    titán

    válasz Laraxior #36970 üzenetére

    Azért nem, mert az egy védett partíció, amit eleve nem enged törölni a Windows grafikus lemezkezelője. Viszont parancssorban (DiskPart), valamint külső programmal már megoldható (bővebben).

  • King Unique

    titán

    válasz expendables #37323 üzenetére

    A klónozás még önmagában nem feltétlen lett volna gond, ha csak a meghajtó változik és nem maga a teljes hardverkörnyezet. Ellenben mivel másik gépbe lett rakva az az SSD, más eszközillesztők, esetleg BIOS beállítások stb., ezért az okozhat problémát. De ilyenkor sem lehetetlen megoldani, képes lehet így is lekezelni a Windows a hardverváltozásokat, valamint a Macrium Reflect és más hasonló programoknál is szokott lenni külön funkció arra, amikor teljesen más hardverkörnyezetbe kell pl. visszaállítani a mentést.

    Az pedig érthető, hogy akinek egy nagyon belakott rendszere van, az nyilván nem fogja csak úgy a 0-ról újratelepíteni, meg az SSD cseréje, vagy egy Windows-funkciófrissítés miatt sem álladóan újra és újra eljátszani ezt. Pont erre való a klónozás, meg a Windowsnál a közvetlen build upgrade. Ha pedig jól működik a rendszer és nincsen vele gond, akkor pláne felesleges és indokolatlan állandóan újratelepíteni. Akkor lehet értelme, ha pl. másik gépre kell átvinni az OS-t, mint a mostani esetnél is. De még ilyenkor sem feltétlen kötelező minden esetben.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Vikitorony #37343 üzenetére

    Mármint itt egy Windowszal előtelepített gépről, illetve annál a gyártó (MSI) saját, X GB-os recovery partíciójáról lehetett szó, ami nem összekeverendő a Windows telepítője által létrehozott WinRE partícióval (példa). Az "1 TB-os SSD-t is csak 256-osnak látta..." kijelentés meg gondolom úgy értendő, hogy max. a fájlkezelő, de nem a lemezkezelő és a program, meg közvetlenül kiterjeszteni nem lehetett a teljes lemezterületre, mivel a C után volt az MSI OEM recovery. Valamint a Clonezilla nem tudta ezt közvetlenül megoldani, mert egy jobb program nyilván igen... Például a Macrium Reflect esetében van lehetőség drag & drop módon, tetszőlegesen rakosgatni a partíciókat, valamint megváltoztatni a partíciók méretét még a klónozás előtt. Vagyis simán meg lehetett volna oldani, hogy a C méretét megnövelni, az OEM recovery partíciót meg pl. a lemez végére tenni. Vagy akár át sem klónozni, ha nem kell, illetve a Macrium esetében egyesével is kijelölhetők a másolni, klónozni kívánt partíciók. Továbbá akár utólag is van lehetőség a Windows lemezkezelőjével kiterjeszteni, de azt csak akkor tudja, ha közvetlenül mellette és utána helyezkedik el a nem lefoglalt terület. Viszont külső particionáló programok ettől eltérő esetben is képesek megoldani.

    Ha nincsen nagyon belakva a rendszer és nem akkora gond a 0-ról újrakezdeni, akkor ilyenkor valóban opció lehet a clean install is. Viszont esetedben a leírtak alapján pont nem volt indokolt. :N Simán meg lehetett volna oldani anélkül is. ;)

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Vikitorony #37351 üzenetére

    Akkor az nem a standard és fullos megoldás, tartalmazva a komplett visszaállításhoz szükséges Windows képfájlt stb., mint pl. ennél. A törlés is inkább az utóbbi esetben lehetne indokolt, feltéve ha biztosan nem kellenek ezek a usernek, de amúgy meg nem létszükséglet piszkálni a gyári OEM partíciókat. A Windows telepítője által létrehozott WinRE partíciót meg pláne nem.

    "Csak a 900 MB-os "WinRE tools" törlése után jelent meg az SSD teljes "mérete" és utána tudtam kiterjeszteni a C-t."

    Hát ez elég érdekesen hangzik, mivel a klónozás után a kisebb / nagyobb tárolókapacitású SSD közötti tárhelykülönbözet tipikusan nem lefoglalt (unallocated) terület formájában szokott megjelenni a nagyobbnál. Ellenben maga a bruttó 1 TB-os SSD tárolókapacitása normál esetben nyilván nem fog összemenni 256-ra, nem lett átírva pl. a MaxLBA, meg pusztán attól visszaállni, hogy a WinRE partíció törölve lett, ez így eleve abnormális lenne még ha állítólag (?) valami hasonló is történt... Az előbbi esetben pedig ki lehet terjeszteni a C-t, max. a lemezkezelővel akkor nem, ha az előző válaszban említett jelenség van. De akkor sem feltétlen muszáj erővel törölni, mert külső particionáló programok (pl. AOMEI, MiniTool) simán megoldják. Vagy akár a klónozás előtt is meg lehetett volna a Macrium használatával.

    A CCS meg csak egy placeholder csempe és nem sok vizet zavar, nem kell a kelleténél nagyobb jelentőséget tulajdonítani neki. Sőt, nem is minden Windows 10-kiadásban van ott a Start menüben. Az meg a másik, hogy pár kattintással közvetlenül eltávolítható, mint magad is írtad, vagyis úgy pláne nem téma.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz freelanced #37384 üzenetére

    Le volt már írva erre vonatkozóan többször a lényeg itt a topikban, legutóbb pl. ebben a hozzászólásban is. A bruttó 500 GB nyilván nem kell magának a Windowsnak, rendszerpartíciónak (C) is felesleges akkora, hacsak nem lesz egy rá egy rakás program telepítve, egyéb fájl tárolva, stb. Azt viszont már neked kell tudnod, hogy mik az igényeid, mi és hova lesz telepítve, elég-e pl. 100-200 GB-os rendszerpartíció, vagy kisebb / nagyobb kell-e. De ha ez esetedben tényleg ekkora kérdés, akkor szvsz legjobb ha "egyben" hagyod, meg szükség esetén akár utólag is át lehet méretezni. Ha fixen eldöntötted, hogy bizonyos tartalmak másik partíción legyenek, akkor meg létrehozol egy másikat, ennyi. Viszont a pontos méreteket már neked kellene tudnod a saját igényeidhez mértén, nem feltétlen másodtól kell várni, hogy kitalálják. AZ utóbbit max. akkor lehet, ha konkrétan meg van adva, hogy mi, merre, mennyi. :)

    (#37386) Syz:
    Lehet követni akár a gyártó leírását is (ha van), nincs azzal se gond, meg pláne ha jól működik. Viszont ez a 6 vs. 10 mp alatt bootol be SSD-vel a rendszer, aztán tényleg hatalmas nagy probléma... :D Egyébként a felsoroltaknál a lapozófájlt annyira nem érdemes piszkálni, a BIOS-ban a Fast Boot opciót esetleg le lehet csekkolni-próbálgatni az Ultra és egyéb beállításokat, meg a Windowsban alapértelmezetten a Fast Startup is be lesz kapcsolva. De amúgy ezek pont a gyorsabb bootolás biztosításához vannak, vagyis nem feltétlen kell erővel letiltani, max. esetleg az utóbbit szokták, ami úgyis inkább HDD-knél rövidíti le jobban a bootolás idejét.

    (#37388) kjani18:
    Azt már egy másik topikban is leírták neked a válaszban, hogy SSD-vel érzetre SATA2 alapon is gyors szokott lenni az OS, jelen esetben a Windows működése. Persze a SATA3 szabvány gyorsabb, többet tud vele a SATA3-as SSD, ami lehet pl. a CDM teszteknél, meg nagy fájlok mozgatásánál meglátszik majd, ellenben a Windows működése nem lesz teszem azt 2x olyan gyors. Sőt, nem hiába szokták azt mondani ebben a topikban is, hogy szimplán OS alá a PCIe NVMe SSD sem feltétlen létszükséglet, mivel nem lesz tőle kilométerekkel gyorsabb a rendszer működése egy SATA SSD-hez viszonyítva. Szóval ha csak ez a cél, akkor kb. felesleges erőltetni ezt az egészet, pláne egy ilyen régi alaplapnál, meg ilyen-olyan bővítőkártyával szórakozni...

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Doky586 #37400 üzenetére

    Nem éppen reális, hogy majd pont a Macrium elcseszi, ott vsz eleve nem volt jó az alignálás... Vagy kiterjesztett, illetve logikai partíció van a lemezen, annál szokott még ilyet írni.

  • King Unique

    titán

    válasz Doky586 #37402 üzenetére

    Vagyis akkor nyilván nem cseszhette el, ha már a forrásmeghajtón is eleve rossz volt az alignálás. Max. az utólagos igazítás nem jött össze, ha a leírás szerint volt beállítva, aminek normál esetben működnie kellett volna. Vagy másik megoldás a célmeghajtó előparticionálása helyes eltolással, majd utána klónozni, illetve drag & drop módszerrel áthúzogatni a partíciókat és akkor a célmeghajtó beállításait fogja használni, amit egy másik leírás is említ.

  • King Unique

    titán

    válasz Doky586 #37405 üzenetére

    Azért, mert máshol kerested. A célmeghajtón a partíció tulajdonságainál kell keresni, oda kattintva jön be az az ablak, ami ugyanúgy ott van a telepített és a WinPE, WinRE változatoknál egyaránt.

Új hozzászólás Aktív témák