Új hozzászólás Aktív témák

  • Pikari

    őstag

    válasz ddekany #25 üzenetére

    A 7nm-t többé kevésbé már saját maguk rakták össze, azon jelenleg alacsony sorozatszámú tömeggyártás folyik csak (hogy az asml duv gépeit használva, vagy annélkül, az spekulációk tárgya).

    A nyíltan asml alapú 14nm teljes értékűen üzemel nekik. Hogy meddig? Feltételezem, hogy addig, amíg teljesen szét nem hullik nekik, utána pedig 7nm-re fognak berendezkedni teljesen egy olyan 3-4 év távlatában.

    Hogy mi várható? Természetesen itt csak spekulálni tudok, a hasamra ütve. Hogy ne a pesszimista, és a túl optimista forgatókönyvet vegyük, hanem reaálisan tekintve: Az 5nm vagy kisebb technológiákhoz szükséges berendezésekkel nem rendelkeznek (mivel ahogy írod is, az asml nem adja el nekik). Induljunk ki abból, hogy még jó ideig nem is fognak rendelkezni ilyennel. Viszont reálisan feltételezhető, hogy fel fognak tudni építeni pár 7nm vagy esetleg 14nm üzemet 2030-ig a mostaniak mellé, a jelenlegi 7nm -et pedig csúcsra fogják járatni elfogadható mennyiség és kihozatali arány mellett (asml-el, vagy annélkül).

    Ez persze nem különösebben modern mondjuk egy 3-4 év távlatában.

    Viszont két dolgot fontos megjegyezni:

    Az egyik, hogy a régebbi, kb 28nm gyártósorokat már kvázi kisiparos módszerekkel is tudnak építeni maguknak, van is nekik ilyen. Hogy mennyi, azt nem tudom, de üzemel már a kínaiaknak jó néhány nagyobb csíkszélességű gyártóegység. Az oroszok is épp 28nm-et építenek. A 28nm bőven jó pl router szintű eszközökbe, mikrokontrollerekhez, ramokhoz, stb, az is kvázi teljesen jó, chipsetekhez, mindenféle vezérlőkártyákhoz, autókhoz, automatizált dolgokhoz, hálózati eszközökhöz, nasokba, kisebb ssdkhez, vagy bármilyen okoseszközbe. És egy db ilyen gyár megvan viszonylag olcsón, pár milliárd dollár, ahol a pár egy 1 és 10 közötti szám.

    Hogy ilyen régebbi gyártósorból mennyi van kínának, azt nem tudom, de ha kell is további gyárakat építeni, 30-90 milliárd dollárnál biztosan nem fog nekik többe kerülni (ami kínai mércével nézve nem pénz).

    A másik, hogy egy akár 14nm és egy 3nm processzor között olyan sok különbség azért nincsen a képességek területén. A technológia - a kínaiak szerencséjére - eljutott arra a szintre, hogy a teljesítményt és a hatékonyságot nem lehet már pusztán izomból megnövelni. Az utolsó érezhető előrelépést a 22nm --> 14nm hozta, de már az se volt akkora nagy durranás, mint mondjuk a 90nm --> 65nm. Hogy egy okos TV-be, laptopba, PC-be, videókártyába, rakétába, stb melyiket teszik, az gyakorlatilag teljesen mindegy szinte minden célpiac számára. Van olyan is persze, aminek nem mindegy, ott viszont nem beszélhetünk olyan technológiáról, ami kritikus lenne a gazdaság és a hadiipar szempontjából.

    Alapvetően az a helyzet, hogy ha kína lépéshátrányba kerül hosszú távon, és pár generációval régebbi chipeket tudnak csak gyártani, az nem fogja érinteni sem az átlagembert, sem a hadsereget, sem pedig az ipart, hiszen ma már ezek az újabb és újabb chipgenerációk nem hoznak annyira komoly előrelépést, mint ahogy az elmúlt évtizedekben ez történt.

    [ Szerkesztve ]

    A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.

Új hozzászólás Aktív témák