Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • _Wasp_

    csendes tag

    Üdvözlet urak,

    valószínűleg szükségem lenne a hűtés upgrade-jére egy shuttle sh87r6 miniITX-es gépben (i7 4790k procival használom, a házban még egy gtx660 is helyet foglal és egy ssd illetve egy hdd, továbbá ha számít 16GB ram)

    a hűtés jelenleg gyári "I.C.E.2" kódnevű valami, ami egy hőcsöves, elég vacaknak kinéző rendszer, terhelés alatt a procihőmérséklet pillanatok alatt felszalad vele 80 fokra, ami tudomásom szerint az egészséges szint felett van.

    A gép hálószobában üzemel, 7/24 megy, emiatt fontos lenne, hogy üresjárásban (alacsony terhelésen) ne legyen zajos. Terhelés alatt nem érdekel ha üvölt a ventillátor, fejhallgatóval játszok, a gtx660 se halk olyankor.

    Az ár nem lényeges szempont, a hűtőnek rendelkezésre álló hely viszont igen: vagy egy egyszeres ventillátor helyre tudnám beépíteni, vagy CD olvasó helyére.

    Ha vannak javaslatok/tapasztalatok, köszönettel fogadom!

  • _Wasp_

    csendes tag

    válasz zsoltnyiri #196 üzenetére

    huhh, nem gondoltam át, lehet egyszeres vízhűtésnek sincs hely :(

    lemértem a gép hátulján a jelenlegi egyszeres ventillátor keretét rögzítő csavarok távolságát (amik egy négyzet sarkain vannak) és a négyzet oldalait 8.5 centinek találtam.

    sokkal nagyobb hátulra akkor se fér bele, ha szétfurkálom a házat, mert egyik oldalon a videókártya van útban, a másik oldalon a tápegység, illetve a hátlap csak ezen a négyzeten belül van "kilyuggatva", bár ezen egy fűrésszel és valami ráccsal biztos lehetne tákolásügyileg segíteni.

    Jól értelmezem a helyzetet, és nem fogok hátulra hűtőt berakni nagyobb átalakítások nélkül? (azért nem gondoltam erre, mert a ventilátor szabványos méretűnek tűnt, szerintem én 14 centis oldalú ventillátort még nem is láttam...

  • _Wasp_

    csendes tag

    (Új terv)

    ahogy láttam 93mm-es szettek aranyárban vannak, továbbá a hatékonyságuk is kérdéses lehet, tehát vagy hagyok mindent a régiben, vagy kitalálok valamit, és most ez jutott az eszembe:

    A dupla és üres CD meghajtó helyre vajon be lehetne hekkelni egy kompakt (akár 140mm-es vízhűtést), ha lefedném, hogy ne szívjon fals levegőt a gépházból, hanem csak egy rácsos előlapon keresztül kintről, akkor nem látok hatékonysági problémákat (vagy fordítva, kiszívná a házból a levegőt), a kérdés igazából a fizikai elhelyezhetőség, illetve az, hogy ezek a hűtők elfektetve is jól működnének-e

    tapasztalat, vélemény valakinél?

  • _Wasp_

    csendes tag

    Urak, van valaki aki volna olyan kedves és lemérné három dimenzióját egy dupla hosszúságú kompakt hűtésnek (annyi plusz információval, hogy milyen típus, illetve mennyire zajos a pumpája)?

    arra jutottam hossza matekozás után, hogy csak a gépem fedőlapja alá tudom beépíteni (shuttle mini itx kompakt gép, 4790k procival és gtx 660-al), de valószínűleg korlát lehet a szett vastagsága illetve szélessége. Ehhez is szét kell majd vágnom a gépházat, mielőtt flexet kapok a kézbe biztos szeretnék lenni abban, hogy elvileg bemehet a hűtés a helyére

    segítségeteket előre is köszönöm!

  • _Wasp_

    csendes tag

    válasz Hencso #348 üzenetére

    szuper, pont nézegettem, mert fenn láttam egyet a hardveraprón

  • _Wasp_

    csendes tag

    Leírom tapasztalataimat, amik után a netet hasztalanul túrtam sokáig:

    ITX (mATX) házba (shuttle sh87r6 barebone) gépbe kellett új hűtés, mert a gyári, noha 95W tpd-ig volt hitelesítve, nem bírt el a gyári beállítású i7 4790k-val, (elsősorban turbo mód miatt, akkor ugyanis bőven 100w fölé ment a totál tpd). Hibajelenségek: napi egy-egy kék halál.

    A hűtő vásárlásával kapcsolatos problémát az okozta, hogy a házban a hely nagyon szűkös volt, a korábbi cpu hűtő/ház szellőztető ventillátor 72mm-es volt, és kizárólag az ASETEK 545LC vízhűtés volt (aranyáron) ami a helyére papíron bement volna, ugyanakkor a léghűtés sem volt járható út, mivel nagyon szűkös a hely a házban, közel a GTX660as kazán, továbbá a rendes léghűtések súlyosak, ami a gép (gyakori) mozgatása közben nem tesznek túl jót.

    Az eredeti hűtés:

    A hely amit fel tudtam használni a CD helye. ami ha nagyon akarom némi barkácsolással dupla magas, gondolkoztam ezért oda szerelhető vízhűtésben (bigwater 760as sorozat) de annyi rosszat olvastam róluk, hogy elment a kedvem tőle.

    Gondolkoztam épített vízhűtésben (az ár nem volt elsődleges szempont), de a reservoir és a pumpa elhelyezése a házban megoldhatatlan logisztikai problémákat okozott számomra, továbbá nem éreztem magam elég ügyeskezűnek ahhoz, hogy rábízzak az általam összerakott eszköz szivárgásmentességére egy több mint 500k hufos konfigot.

    Méricskéltem, és mivel a ház teljes hossza belül 280mm, úgyhogy arra jutottam, ha kiszerelem a ház szellőztető ventillátort, egy dupla hosszúságú kompakt vízhűtés pont belefér a CD tartó elejétől a ház végéig.

    Végignéztem a teljes választékot, meghallgattam a hangját, hűtőteljesítményét hasonlítgattam, stb, és nevessetek ki, de egy filléres darab maradt a végén: enermax liqmax II 240. Indokok: a hűtő a pumpája gyakorlatilag zajtalan (ez azért fontos, mert sok vízhűtésnél a pumpa szép vinnyogó hangot ad ki magából, amit sehogy se lehet megszüntetni, mert vagy nem lehet szabályozni a pumpa fordulatszámát (a szabályozás tönkreteszi) vagy a szabályozással csak a vinnyogás hangfekvése változik. A hozzáadott ventillátorok a közepesnél egyébként valamivel magasabb minőségűek, szabályozható sebességűek. A blokk nem világít pirosan, "ződen", a fehér visszajelzés nekem még épp belefér, legalább látom, hogy áramot kap.

    Összedobálás után így néz ki:

    A hőfokokkal, a zajjal és a stabilitással egyelőre maradéktalanul elégedett vagyok, nem terhelve teljesen hangtalan, terhelve (elsősorban szintetikus stressz teszttel) nem túl kellemetlen hangfekvésben és elfogadható hangerővel suhog.

    Közepes fordulatra állítva a ventillátorokat 20-30 perc alatt sem emelkednek a hőfokok lényegesen 55 és 59 között stabilizálódik a maghőfok, amit elég jónak ítélek:

    Ami még hátra van: a hűtő végleges rögzítése (nem szabványos helyre kerül, így ki kell valamit találni) a ház tetejére egy dupla méretű nyílás dekopírral kivágása, grill rács rászerelése (nincs a házon ott szellőzés ahova a hűtő került:

    Summa: elégedett vagyok a váltással, bár van még tennivaló, de az látszik, hogy a kompakt vizek között már van olyan, ami valós alternatívája a gyári/léghűtésnek, főleg, ha szűkösebb a hely.

    [ Szerkesztve ]

  • _Wasp_

    csendes tag

    válasz hyperst #594 üzenetére

    ha a hely és szellőzés adott, a jó léghűtés nyilván jobb (csendesebb, hatékonyabb és megbízhatóbb) mint a kompakt vízhűtés. Nem mindegy az sem, mennyire gyakran mozgatod a géped, a jó (csendes) léghűtés szükségképpen nehéz, tehát eltörheti az alaplapot szállításkor.

    A csendességet csak azért emeltem ki, mert ha a zaj nem zavar (és nem akarsz tuningolni se) bármilyen olcsó gyári hűtés megteszi

  • _Wasp_

    csendes tag

    válasz jim bcs #598 üzenetére

    "A jó léghűtés pont hogy nem nehéz mert 1 tornyos nem 2, így ez az állításod megbukott."

    Nem teljesen értem, mitől lenne jobb az egy tornyos mint a 2 vagy 6 tornyos léghűtés (gondolom itt a hőcsövek ágaira gondolsz), és még kevésbé értem, hogy ennek mi köze lehet a hűtőradiátor tömegéhez, továbbá, hogy szerinted miért "bukott meg az állításom".

    A jó léghűtés (tehát aminek kicsi a hőellenállása) az szükségképpen vagy nagy hőleadó felülettel rendelkezik (értsd: nehéz) vagy nagy sebességgel áramoltatod át rajta a hűtőközeget (a levegőt) tehát hangos. E két paraméter között tudsz balanszálni, persze lehet a radiátor kiképzésével, és a ventillátorokkal variálni, de csodát tenni nem lehet, a nagyobb légszállítás általában zajosabb, a nagyobb hűtőfelület általában nehezebb és több helyet foglaló lesz. (azért írom, hogy általában, mert természetesen elképzelhető nagyon sűrűn lamellázott hűtő, és hatalmas és csendes ventillátor, de a gyakorlatban ez se nem jellemző, se meg nem valósítható)

    Ezek a problémák persze a vízhűtésre is igazak, csak annyi itt a könnyebbség, hogy a meleg vizet könnyebb odébbvezetni egy tetszőleges helyre, ezért függetlenné lehet tenni a hőleadó radiátort a processzor helyétől, lehet nehezebb, lehet rá több, lassúbb ventillátort szerelni, továbbá kicsit az is számít, hogy a víznek nagyobb a hőtehetetlensége (ennek csak rövid időtávon van jelentősége).

    Mindenesetre a vízhűtésnél is a hőátadás végső soron a levegő felé történik, tehát ugyanakkora hűtőfelülettel hasonlóan lesz hatékony, mint a léghűtés, feltéve ha a hőcsöveknek hasonló a hőellenállása mint az áramló víznek (aminek a hőellenállása viszont nagyban függ az áramlás volumenétől és mennyiségétől, tehát a pumpa teljesítményétől, ami gyakran arányos a zajszintjével.

    Alaplap eltörése: attól még, hogy fektetve szállítod a számítógépedet, hatnak rá oldalirányú erők is. Nem mondom, hogy mindig el fog törni az alaplapod ha felülsz a trolira, de többen panaszkodtak, hogy velük megtörtént.

    "bármilyen olcsó gyári hűtés megteszi"
    "Ja, max. 1-1.5 évig utána kuka."
    A helyzet az, hogy például az intel processzorokhoz adott hűtőre is három év gari jár, valószínűleg nem egy évre van tervezve. Továbbá 7/24 menő gépekben gyakran láttam sima léghűtést, semmivel nem rosszabb mint bármi más, kivéve, hogy gyakran kisebb a hűtőfelülete, tehát gyorsabban pörög (az egyébként is olcsóbb) ventillátora, de ettől még nem használhatatlan.

    Nekem sem gyári hűtés van a gépemben, ha visszaolvasol, leírtam, miért cseréltem enermax kompaktra, mindazonáltal a gyári hűtés is tökéletesen megfelelt volna, ha nem lettek volna speciális igényeim, pedig ha megfognád a gyári hűtést, kacagnál, mert vagy 20 deka ventillátor nélkül, három csupasz hőcső, meg 10-15 gagyi vékony egyenes lamella volt. (Shuttle I.C.E. 2 gyári hűtés)

  • _Wasp_

    csendes tag

    válasz =Mikee= #633 üzenetére

    én ezt tenném: más hűtő procira felrak, ez a hűtő gépből kiszerel, házon kívül csak a ventillátor a pc saját tápjával működtetés jó ideig.

    vereti a trutymót kifelé? ha nem:

    csak pumpa működtetése jó sokáig. a csövezés és alapvetően a hűtő alá valami nedvszívó papír kell pakolva legyen, hogy legalább nagyjából be tudd határolni a trutymó forrását. (honnan jön? ventillátor kenés? hűtőfolyadék szivárog? melyik pontból?)

    utána azt a pontot terhelés alatt (pumpa vagy ventillátor bekapcsolva) kicsit közelebbőről szemügyre venni, nincs-e repedés, gyöngyözés stb? ezt valószínűleg lehet majd javítani csatlakozó/cső/radi/ventillátor cserével, vagy kétkomponensű ragasztóval nekieséssel)

    persze a valóságban mindezek előtt elővenném a garipapírt és visszavinném a hűtőt a kereskedőhöz, ahelyett hogy napokig barkácsoljak.

    [ Szerkesztve ]

  • _Wasp_

    csendes tag

    válasz brumi1024 #637 üzenetére

    nehezen elkerülhető, hogy meg ne nyomódjanak a lamellák, óvatosan egy hegyes ceruza formájú fadarabbal, vagy valami ár szerű eszközzel óvatosan vissza tudod hajtogatni, ha ügyes vagy a festés se sérül, de ha csak néhány lamella van elgörbülve picit akkor valószínűleg kár is hozzányúlni (már ha a szemedet nem bántja nagyon)

  • _Wasp_

    csendes tag

    válasz schawo #891 üzenetére

    én csak saját tapasztalatot tudok, az enermax elég korrekt volt, nem morog nem vinnyog a pumpa, és hallási határra halkítva szépen hűti a 4790k-mat.

    120W-tal megterhelve kb 25 fok nálam a delta T. 200W-tal ez kb 45 fok dt lesz, ami 70-80 fokos procihőmérsékletet ad ki várhatóan neked átlagos házban, talán ha felcsavarod a ventillátort (akkor azért lesz hangja) lehet majd kevesebb a procihőmérséklet is.

    Ja és kb egy huszasból jött ki emlékezetem szerint, a maradékot elköltheted sörre és napernyőre.

    [ Szerkesztve ]

  • _Wasp_

    csendes tag

    válasz Mr Bond 007 #910 üzenetére

    csodát nem lehet tenni, a hőleadási képesség kb ezektől függ:
    1. a hűtőfelülettel (mérettel arányos hőleadás növekedés),
    2. a légsebességgel (ezzel kb arányosan nő a hőleadás képessége, és szerintem kb exponenciálisan a zaj),
    3. illetve a belső hővezető képességgel (az áramoltatott víznek a hőkapacitása jobb mint a hőcsőnek, a hővezető képessége kisebb, de hőcsőből többet is lehet párhuzamosan építeni, plusz kb zajtalan, de általában nem ez a szűk keresztmetszet, mert a víz hőmérséklete a meleg ágon kb olyan mint a procié)

    A "hűtési képesség" szinte csak ezekkel arányos attól függetlenül, hogy a hűtő épp épített víz, kompakt víz, vagy léghűtés. Az a léghűtés ami lényegesen úgy hűt mint egy vízhűtés, méretben illetve zajban is hasonló lesz.

  • _Wasp_

    csendes tag

    válasz Archttila #915 üzenetére

    nekem is mini itx rendszerem van, a csőből ha "karikákat" csinálsz talán befér neked is (mielőtt behelyezed a hűtőt, csavard meg a cső tengelye körül :)) Az enermaxok csöve nagyon merev (emiatt nehezen törik meg), nem tudod derékszögben meghajlítani, próbáld megkeresni a legnagyobb íveket, ami mentén elvezetheted.

    ha a hűtő garijának elvesztése nem zavar, csövet lerövidíteni nem megoldhatatlan, bármilyen ügyesebb kezű, műszaki érzékkel bíró ismerősöd megcsinálhatja

    A harmadik opció, hogy házon kívülre helyezed el a hűtést, nem olyan rémes ötlet, mint ahogy hangzik, gyakorlatilag ugyanarra a pontra kerül ahol lett volna, csak kívülre, ez egyébként hőháztartás szempontjából elég jó, viszont kell egy rács a ventillátorra, hogy nehogy a macska vagy a gyerek belenyúljon a pörgő lapátokba

    A negyedik opció, hogy más hűtést/házat választasz, de ezt ha jól értem nem szeretnéd.

  • _Wasp_

    csendes tag

    válasz shteer #950 üzenetére

    ez elég okénak tűnik, de én javaslom ha csendet akarsz idle módban, hogy használd a speedfan nevű proggit (vagy valami hasonlót), úgy jóval nagyobb lesz a szabályozási tartományod.

  • _Wasp_

    csendes tag

    válasz shteer #950 üzenetére

    ja a szivattyú sebessége nálam nem változik, azt hittem a ventillátort szabályozod. Azt hiszem, a szivattyút nem is lehet / szabad szabályozni.

  • _Wasp_

    csendes tag

    válasz shteer #953 üzenetére

    nyilván úgy értettem, hogy az adott konkrét liqmax pumpáját nem lehet / szabad fordulatszámszabályozni, most ránéztem, és jól emlékeztem: sehol nem írták a pumpa szabályozhatóságát, és úgy tudom ezzel viszonylag könnyen ki lehet nyírni a pumpát. (ne legyen persze igazam)

  • _Wasp_

    csendes tag

    Urak,

    Gondoltam közzéteszem a hosszabb távú tapasztalataimat a kompakt vízzel amit beépítettem a gépembe.
    (típus: Enermax Liqmax 240).

    - környezet: Shuttle ITX ház, i7 4790k processzor, GTX660 videókártya, 32GB ram, SSD+HDD.
    - A gép folyamatosan (7/24) megy, általában 20-30%os processzorterheléssel, idő 20%-ában többel, tehát akár 70-80%-os terhelés mellett. (állandóan megy rajta 3-4 virtuális gép win7-tel, nagy adatbáziskezelő, de megesik, hogy CS:GO-t játszok mindemellett)
    - a lakásban nincs klíma, viszont most nyáron meleg az volt (van)
    - Hálószobában van elhelyezve a PC tehát tévét nézek, alszok mellette egy csöndes házban.
    - a ventillátor szabályozását a biosra szoktam bízni, de alkalmanként hosszabb távú terheléshez bekapcsolom a speedfant is.

    Bios szabályozással most pl. a proci 60% totál kiterheltség mellett 65 fokos volt teljesen csendes módban (környezeti hőmérséklet kb 30 fok lehet)

    Speedfant elindítva (ami nálam úgy volt beállítva, hogy inkább legyen a ventillátor hangos, de a gép megfelelően hűtve. A hőmérséklet leesett 60 fokig, ami 5 fok csökkenés, azonban itt már a ventillátor 75-80%-on pörgött, ami zavaró szélzajjal jár, hacsak nem fejhallgatót használok pl játékhoz.

    kb 60%os ventillátorfordulat (1200 rpm) nálam a lélektani határ, ami még nem hallható, afelett a zaj hirtelen kezd erősödni és már túl sokat nem is nyerek hőmérsékletileg.

    Aki nem nagyon aggódós, szerintem ilyen teljesítményű konfigurációban nem kéne 50%-os ventillátorfordulat fölé mennie, én csak azért szoktam bekapcsolni a Speedfannak a BIOSnál jobban hűtő és zajosabb beállításait, mert épp mindegy, tehát elmegyek otthonról, vagy épp mindegy, mert játszok és úgysem hallom, de azt hiszem, ez átlag usernek teljesen felesleges lenne: "zajmentes" állapothoz képest túl kicsi a delta t nyereség,

    Szivárgást persze nem tapasztaltam, igaz, lehet hogy észre sem venném.

    Én összességében elégedett vagyok a kompakt vízhűtéssel, jobbak a tapasztalataim, mint amire számítottam, képes volt a viszonylag combos konfiguráció disszipációját csendesen kordában tartani, még ebben a nagy melegben is - messze maradva az üzemeltetési határértékektől.

    [ Szerkesztve ]

  • _Wasp_

    csendes tag

    válasz DigitXT #1687 üzenetére

    annyit pontosítanék, hogy az adott teljesítményértékhez tartozó deltaT a lényeges, emiatt kis mértékben össze fog függeni a processzor hőmérsékletével (más és más teljesítmény fog tartozni ugyanahhoz a feszültséghez illetve áramerősség értékhez), de ez tényleg csak keveset számít, a szetteknél a lényeges a tipikus felhasználási teljesítménynél (pl. 100W disszipálásánál) mutatott deltaT és zajszint

  • _Wasp_

    csendes tag

    válasz Old FatBoy #1902 üzenetére

    nem a fizikai értelemben vett "sűrűséget" kérdezték szerintem (ennek túl nagy jelentősége itt nincs), hanem a viszkozitást, tehát valószínűleg a trafóolaj kevésbé híg (folyós) mint a víz, tehát a pumpának nagyobb munkát kell végeznie: potenciálisan fokozott kopás lehet az eredmény.

    ha kifolyik, a zárlat lesz a legkisebb bajod, egyébként az fog történni, hogy a dzsuva magába szív egy kis légnedvességet, és máris vezetni fogja az áramot.

    a jó hőközlés sem igaz, a víz sokkal jobb hőátadásra képes mint az olaj, nem véletlen, hogy a benzinmotorokban vízhűtést és nem olajhűtést alkalmaznak tipikusan (pedig az olajnak sok előnye van: pl mint említetted magasabb forráspont, alacsonyabb dermedési pont és az oxidáció is kisebb)

    a többivel nagyjából egyetértek.

Új hozzászólás Aktív témák