Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • King Unique

    titán

    válasz Ice&Lime #4643 üzenetére

    Az USB Y-kábelre általában akkor lehet szükség, ha csak USB 2.0 portok vannak a gazda hardveren (gépen), csak azokhoz lehet csatlakoztatni az eszközt (2,5"-os külső merevlemezt). Ezzel a megoldással lényegében 2 db USB 2.0 portot használ a stabil tápellátás biztosításához, mivel 1 db port esetében bizonytalan, elégtelen lehet. Viszont USB 3.X portoknál már nem szokott ilyenre szükség lenni, mivel ott rendszerint 1 db port is megfelelő és stabil tápellátást biztosít. Tehát az USB 3.X port a biztos megoldás arra, hogy ne kelljen Y-kábelt használni. Abban pedig nincsen semmi meglepő, hogy az Y-kábelnek csak a kiegészítő tápvonalát csatlakoztatva nem működik az eszköz, mivel azon az ágon csak tápellátás történik, ellenben adatkapcsolat nincsen. A fővonalon van mindkettő, ami az előbbi képen narancs színnel van megjelölve.

    A kérdésedre a válasz ismét az, hogy itt alapvetően az USB 3.X port használata lenne a biztos megoldás a megfelelő tápellátásra. Ha az nincsen, akkor marad az Y-kábel, vagy pl. asztali PC-knél a hátlapon lévő USB 2.0 portok használata. Tehát az USB 2.0/3.0 és a tápellátás kérdésénél nem szimplán a kábel, hanem eleve inkább a port a lényeg. De ettől függetlenül lehet venni másik kábelt, illetve USB 3.0-sat, ha a jelenlegi csak USB 2.0-s és fontos lenne az előbbi az USB 3.0-s adatátviteli sebességhez. De ez esetben akkor értelemszerűen a külső háznak is USB 3.0-snak kellene lennie, valamint a gépen lévő portnak is, máskülönben nincs értelme. Ha USB 3.0 Mini-B (apa) - Type-A (apa) kábel kell, akkor olyat az eBay és társai online piacterek kínálatában lehet könnyen találni, ellenben a hazai boltokban nehezebb beszerezni, mivel USB 3.0-s kivitelben a Micro-B típusú a standard, olyan kapható a legtöbb helyen.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Ice&Lime #4645 üzenetére

    Ezek a szabványos, illetve elterjedt csatlakozótípusok USB 2.0 és USB 3.0 esetében. Az utóbbinál a Mini-B viszont kevésbé, hiába vannak ilyen fizikai csatlakozóval szerelt külső házak egy ideje, mint pl. az LC-25U3-Becrux. Éppen ezért USB 3.0 Mini-B - Type-A kábelt is nehezebb beszerezni, pláne a belföldi boltokban, direkt ezért volt külföldi webáruház linkelve. Ha neked mindenképpen belföldi forrásból való kell, akkor azt már magadnak kellene felkutatni, mivel pl. még az árgép sem ad rá találatot.

    Az egyébként nem derült ki, hogy pontosan milyen ICY BOX külső házról van szó. De egyrészt az aktuális kínálatban a legtöbb modell eleve Micro-B, illetve újabban Type-C fizikai interfésszel szerelt. Másrészt a Mini-B esetében az USB 2.0 / USB 3.0 is lényeges. Az USB 3.0-s Mini-B aljzatba belemegy 2.0-s és 3.0-s csatlakozó egyaránt, viszont ez fordítva már nem igaz. Ha USB 2.0 Mini-B aljzat van a külső házon, akkor abba az USB 3.0-s Mini-B kábel csatlakozója eleve nem megy bele, max. csak az USB 2.0-s. Vagyis ilyen kábelt csak akkor érdemes venni, ha a külső ház, illetve a rajta lévő Mini-B aljzat is USB 3.0-s.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Ice&Lime #4647 üzenetére

    Ha csak USB 2.0-s a külső ház, akkor az előbb leírtak értelmében felesleges hozzá USB 3.0-s Mini-B kábelt venni, mivel eleve nem lehet majd csatlakoztatni.

    Ha rákeresel a topikban, akkor láthatod, hogy többször volt már szó itt a TRIM (UNMAP) működéséről USB-n. Valamint az összefoglalóban van "Milyen külső házat SSD-hez?" fejezet is. Általában az USB 3.1 Gen 2 típusú külső házaknál szokott inkább, nagyobb eséllyel működni, de az USB 3.0-s modelleknél is lehet rá példa. Illetve nemcsak USB-chip, hanem firmware függvénye is, sőt leginkább az utóbbi. Továbbá az ATA TRIM —► SCSI UNMAP felállásnál az is lényeges, hogy a külső ház támogassa az UASP-t, valamint az OS is, lásd az előbbi példát.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Ice&Lime #4649 üzenetére

    Azért van jelenleg is egynéhány USB-s külső ház, ami támogatja, még ha nem is mindegyik. Valamint némelyiknél maga a gyártó is feltünteti ezt. A linkelt példánál az AXAGON EE25-XA6 külső ház szintén ilyen. Arról pedig egy korábbi tesztben is volt szó, hogy ha USB-n a HDS működő állapotot mutat, az nem feltétlen jelenti azt minden esetben, hogy ténylegesen működik is a TRIM (UNMAP). Ezért ezt Windowson más módszerrel, pl. a TrimCheck programmal is célszerű letesztelni.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Ice&Lime #4651 üzenetére

    A HDS-nél az egy dolog, hogy mit ír az információknál az SSD jellemzőinél. Másrészt viszont az is lényeges, hogy mit az áttekintés fülön, illetve a teljesítményre. Ha nem működik a TRIM, akkor azt általában kiírja a szöveges értékelésnél, valamint 80%-os teljesítményt szokott mutatni. Viszont USB-n lehetnek érdekes esetek, amire már az előző válaszokban is volt utalás.

    Amúgy milyen külső házról van szó pontosan? Ha az az USB 2.0-s (?) ICY BOX, valamint nem UASP módban csatlakozik, akkor pláne nem valószínű, hogy működik a TRIM, azaz az UNMAP.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Ice&Lime #4653 üzenetére

    Ha nagyon régi és csak USB 2.0-s a külső ház, valamint UASP helyett csak BOT módban működik, akkor nem éppen valószínű, hogy támogatja. Vagyis ez esetben a TrimCheck mutatja helyesen.

    Ha nem működik USB-n a TRIM (UNMAP) a külső SSD-nél, akkor az előbb-utóbb pl. az írási sebesség drasztikus csökkenéséhez vezethet. De az már az adott SSD-től és annak használatától is függhet, hogy melyiknél mikor és milyen mértékben. Valamint a modern SSD-knél a Garbage Collection is már egyre hatékonyabb és bizonyos mértékben akár az is ellensúlyozhatja a TRIM hiányát USB-n. De az ideális nyilván az, amikor működik.

    Ha kifejezetten olyan külső ház kell az SSD miatt, amelyiknél biztosan működik USB-n a TRIM (UNMAP), akkor a legjobb nyilván az, amikor ezt a gyártója egyértelműen feltünteti. Mármint a TRIM-et, mivel az UASP támogatása önmagában még nem feltétlen elég. Amelyiknél nincsen megadva a TRIM támogatása, ott max. pl. a jelen topik tesztjeire, információra, valamint egyéb forrásokra, külső tesztekre lehet hagyatkozni. Plusz eleve UASP-s külső házat célszerű venni, mivel azoknál lehet esély a működésére.

    Ha csak USB 2.0 portok vannak a laptopon, akkor úgy viszont nem sok értelme van a külső SSD használatának, legalábbis adatátviteli sebesség szempontjából. Maga az eszköz USB 2.0-s csatlakozásnál is működhet UASP módban, de hogy akkor a TRIM fog-e, az más dolog, ki kell próbálni.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Ice&Lime #4660 üzenetére

    Az előbbi válaszban már le volt írva, hogy ott van a Garbage Collection is, ami némileg pótolhatja a hiányát. Aztán esetleg a TRIM manuális futtatását is meg lehet próbálni a külső SSD-nél. Ez (optimalizálás) a Windows 10 beépített eszközeivel is megoldható grafikus felületen és PowerShell használatával egyaránt. A kérdés csak az, hogy az adott SSD meghajtónál ez USB-n is megtörténik-e ilyen formában. Ha pl. grafikus felületen a médiatípusnál SSD-t ír a program és lefut a művelet pár másodperc alatt, akkor elvileg lehet rá esély. Aztán egy másik, egy alternatív módszer meg az, hogy szükség esetén kivenni az SSD-t a külső házból és SATA-n csatlakoztatni, majd ott futtatni rajta a TRIM parancsot. Utána pedig visszahelyezni a külső házba és használni tovább USB-n.

  • King Unique

    titán

    válasz Ice&Lime #4663 üzenetére

    Szükség esetén kell megcsinálni, ha idővel nagyon visszaesne az írási sebesség a TRIM hiánya miatt. Ami az SSD-től és a használat intenzitásától függően hosszabb idő után is jelentkezhet, nem feltétlen havonta.

    A külső házaknál a készenléti állapot (alvó mód) inkább a HDD-k esetében lényegesebb, azoknál vannak mozgó alkatrészek, forog működés közben a lemeztányér stb. Ha X perc teljes inaktivitás után alvó módba vált a külső ház, akkor normál esetben a HDD is leáll és ezáltal energiát takarít meg. Elvileg az SSD-knél is van egyfajta alvó állapot, de azoknál nehezebb érzékelni, mivel szinte zajtalanok működés közben és kisebb a reakcióidejük. Viszont akár HDD, akár SSD, az alvó mód egyik lényege pont az, hogy abból fel kell ébredni a meghajtónak, ha az OS, vagy egy program hozzáférést intéz hozzá. Ehhez pl. Windows esetében elég a fájlkezelőben megnyitni a meghajtót, tallózni a tartalmát. Ha ez nem működik és fizikailag újra kell csatlakoztatni, az eleve abnormális.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Ice&Lime #4684 üzenetére

    Egy másik válaszban nemrég arról is volt szó, hogy a külső háznál az UASP támogatása csak egy feltétel a TRIM (UNMAP) működéséhez, de hogy ténylegesen működni fog-e, az egyéb dolgok függvénye is. Ha a külső ház és a gazda hardver közé még egy USB-elosztót (hub) is iktatsz, akkor az plusz hibalehetőség lehet. Mármint ha pl. a hubon keresztül nem UASP módban csatlakozik az eszköz, illetve nem támogatja a benne lévő vezérlő a TRIM-et, akkor úgy lehet nem fog működni, hiába tudná adott esetben maga a külső ház. De mondjuk maga az UASP akár pl. USB 3.0-s külső ház + USB 2.0-s hub + USB 2.0 port párosításnál is működhet, vagyis a hub ilyen szempontból kevésbé téma.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Ice&Lime #4869 üzenetére

    Amiket felsoroltál, azoknak az esetleges hibáját úgy lehetne megállapítani, avagy éppen kizárni, ha leteszteled ezeket egyenként. Ha jelenleg nincsen másik eSATA-s kábel és tárolóeszköz kéznél, akkor legalább a külső házat lehetőség szerint másik gépen és / vagy dokkoló nélkül, közvetlenül a laptophoz csatlakoztatva kellene kipróbálni. Valamint a géphez működés közben csatlakoztatva, meg indítás előtt rádugva, majd utána, azzal együtt indítva is. Továbbá a "nem ismeri fel, nem látszik a meghajtó" állítást is tisztázni, hogy pontosan mit jelent. Vagyis ha Windows (?) az operációs rendszer, akkor az eszközkezelőben, lemezkezelőben sem jelenik meg egyáltalán a külső merevlemez eSATA csatlakozásnál, vagy csak a fájlkezelőben. Ha sehol nem jelenik meg, akkor helytálló az állítás, ellenkező esetben viszont nem.

    A külső ház pontos típusa egyébként nem derült ki a most leírtakból, de ha a korábban, itt a topikban említettek alapján ICY BOX, akkor a gyártó kínálatából az IB-290StUS-B jöhet szóba.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Ice&Lime #4871 üzenetére

    Vagyis érdemes volt hibakeresést végezni és kipróbálni ezt-azt, mivel kiderült, hogy a leírtak alapján nem a külső ház, nem is az ahhoz mellékelt eSATA-kábel, hanem maga a laptop dokkoló lehet a probléma forrása. Aztán az, hogy az utóbbinál miért nem működik megfelelően annak eSATA portjához csatlakoztatva az eszköz, pontosan mi és miért ment rajta feltételezhetően tönkre, az jó kérdés. Viszont ez ugyanakkor nem ennek a topiknak a témája, ez ügyben máshol, egy ezzel foglalkozó notebook topikban lenne célszerűbb érdeklődni.

Új hozzászólás Aktív témák