-
Fototrend
Külső merevlemezek - USB, eSATA, FireWire HDD
Kérdezés előtt kérjük olvasd el az összefoglalót!
Új hozzászólás Aktív témák
-
karcsi42
csendes tag
Sziasztok!
Megint én lennék. Szerintetek a kettő közül melyik a jobb? A Siliconról semmilyen hasznos infót nem találtam (ez magára a márkára is igaz, alig ismert). Érdemes inkább 1 évvel kevesebb garanciával rendelkező de nevesebb, prémium Lacie HDD-t választani?
Bármi történjék a kettő közül valamelyiket biztosan megveszem ezért előtte még szeretném kikérni a véleményeket, tapasztalatokat ezzel a kettővel kapcsolatban.[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz pvt.peter #22099 üzenetére
Üdv!
Ilyenkor úgy lehetne jól választani, ha le lenne tisztázva, hogy pontosan milyen külső merevlemez kell. Márpedig itt nincsen teljes mértékben, nem ismert pl. a rendelkezésre álló anyagi keret, aztán hogy kellenek-e XY extrák, illetve a dizájn és a szín milyen legyen stb. Ha mindenképpen ütésálló 2,5"-os külső merevlemez kell, akkor a felsoroltak közül a HD650 jöhet szóba. Nem olyan régen volt aki ilyet vett itt a topikban, de bővebben nem számolt be a tapasztalatairól. De egyébként vannak egyéb hasonló, vagy akár még strapabíróbb termékek gyárilag összeszerelt formában az ADATA, valamint pl. a Silicon Power és a Transcend kínálatában is. Illetve pont nemrég volt ez téma. A "hurcolászáshoz" pedig célszerű venni egy hordozótokot és abba beletenni a külső merevlemez + az USB-kábelt.
karcsi42:
Esetedben is el kellene dönteni, hogy pontosan milyen külső merevlemez kell és az alapján választani. A linkelt 2 modellnél a belső HDD jó eséllyel azonos lehet, vagyis a külső ház és a mellékelt szoftveres csomag, valamint a garanciaidő az eltérés. A + 1 év gyártói garancia nyilván előnyös és max. csak indokolt esetben érdemes lemondani róla. A Silicon Power egyébként nem noname gyártó, sőt elég híres a strapabíró külső merevlemezeiről. Ha fémházas modell kell, akkor ezen gyártónál pl. az Armor A75 sorozat elég tetszetős és nem mellesleg ütésálló is, valamint 3 év a gyártói garancia. A LaCie kínálatában amúgy az új Porsche Design Mobile Drive sorozat "fullosabb", mint a régi, igaz drágább is valamivel.[ Szerkesztve ]
-
pvt.peter
őstag
válasz King Unique #22102 üzenetére
Köszönöm a választ King Unique.
1. Mekkora méretű legyen fizikálisan (2,5" / 3,5") és tárhelyet (GB / TB) illetően?
2.5", 1TB tárhellyel.2. Egybeépített (kompakt) , vagy külön külső rack és HDD megoldást akarunk, esetleg tervezzük-e, a bele kerülő HDD-t cserélgetni, áttenni máshova?
Nem lesz cserélgetés, tehát egybeépített lenne jó.3. Szükségünk van-e bónusz szoftverekre, kiegészítőkre (pl. tokok), egyéb extrákra (pl. fémház, extra dizájn, ütésállóság) hozzá?
Ütésállóság valamilyen mértékben.4. Mire és milyen rendszeren lesz használva pontosan (backup PC / Mac, TV-n lejátszás, játékkonzol stb.)?
Adatok és filmek tárolására lesz leginkább, egyfajta külső hordozható tárolóegység funkcióját fogja megvalósítani.5. Mennyi a vásárláshoz rendelkezésre álló keret (ha Mac-hez használnánk, hajlandóak vagyunk-e megfizetni a felárat a külön ahhoz tervezett modellekért)?
Kb. 20eFt6. Garancia kérdése, kompakt kivitelben, vagy különálló alkatrészenként megvásárolva lenne-e előnyösebb?.
Kompakt kivitelben valamennyi év (2-3) garancia biztosítása.Ezek alapján úgy tűnik, hogy az Adata AHD650 lesz a tényleges befutó.
Köszönöm a tippet a hordozótokkal kapcsolatban is.Ez egy .50-es rombolópuska, elég szép visszarúgással.
-
King Unique
titán
válasz pvt.peter #22103 üzenetére
Ha az ütésállóság a szempont, akkor az valamilyen szinten elvileg a HD650-nél is megvan. Legalábbis háromrétegű védőburkolat és rázkódásvédelem gondoskodik a külső hatásokkal szembeni ellenállás fokozásáról, illetve a belső merevlemez védelméről. Viszont az ellenállási képességről konkrét adatokat már nem ad meg a gyártó, pl. az ejtésteszt eredményét és minősítését sem. Ellenben pl. a HD680, HD700, HD710 Pro, HD720, HD725, HD830 sorozatoknál már igen. Valamint az előző válaszban említve voltak még egyéb gyártók is, amelyeknél az ütésálló sorozatok modelljeinél ezt szintén egyértelműen fel szokták tüntetni.
Szóval lehetne ezt az ütésállóságot még ragozni, de ha már megszületett a végleges döntés, netán meg is lett rendelve a HD650, akkor az más dolog. Végül is elvileg az sem rossz ilyen szempontból és az eredetileg felsorolt külső merevlemezek közül nyilván az a legellenállóbb a külső hatásokkal szemben.
[ Szerkesztve ]
-
Avicularia
veterán
Sziasztok
Vettem német amazonról egy 8 terás wd my book-ot [link]
Akciósan 159 euró volt, tegnap kaptam meg. Amazon simán csomagolás nélkül küldte el németből svédbe, szerencsére úgy néz ki túlélte az utazást.
Viszont hőfokban nagyon rosszul néz ki a dolog, idle 49-50 fokos a cucc. WD 3 év garit ad rá elvileg, nem hinném hogy ez így sokáig bírná. -
King Unique
titán
válasz Avicularia #22105 üzenetére
Szia!
A belső HDD melegedéséről pont nem olyan régen volt szó mások eseteinél. Ha normál szobahőmérséklet mellett a My Book belsejében üresjáratban tényleg 49-50 °C-os a HDD és nem a szenzor / program pontatlan, akkor az valóban sok. De mondjuk az átlagosnál intenzívebb melegedés azért itt sem lenne annyira meglepő, mert szintén viszonylag sok lemeztányért használ a 8 TB-os belső merevlemez, valamint műanyag és elvileg a tetején lévő szellőzőnyílásokat leszámítva nagyrészt zárt a külső ház.
A belső HDD pontos típusát viszont nem említetted, pedig az sem mindegy A WD-nél a korai 8 TB-os My Book modellekben előfordult átcímkézett HGST merevlemez is, ami 7200 RPM-es. Ha a tiedben is netán ilyen van, akkor pláne nem lenne meglepő az ilyen mértékű melegedés. Ha valamilyen WD Red, akkor annak viszont az 5400 RPM miatt már kevésbé kellene, de az előző bekezdésben említettek értelmében azért annál sem lenne annyira meglepő. Egyébként hivatalosan és névlegesen a HGST adatlapján 5 - 60 °C, míg a WD-nél 0 - 65 °C határok közötti megengedett üzemi hőmérséklet van megadva. Vagyis azok alapján a 49 - 50 °C elvileg még beleférhet, elvileg.
[ Szerkesztve ]
-
Avicularia
veterán
válasz King Unique #22106 üzenetére
WD80EZAZ-11TDBA0 a típusszáma amit a HDS mutat.
Odatettem neki egy xiaomi kis ventit, ami powerbankról megy és terhelés alatt most 33 fokos. Fekszik a külső ház és átfújja a venti. De ez nem megoldás, ha használni akarom.
Crystaldiskmark eredmény -
zavatar
csendes tag
Sziasztok! Egy ideje szemeztem vele (Silicon Power Armor A75 2TB külső merevlemez) és most ez jó ajánlatnak tűnt, ezért megrendeltem. Innen
Valaki tud ajánlani hozzá tokot? -
őstag
Mielőtt feltettem volna a kérdéseim, mazsolázgattam az összefoglalótok között (jó hosszú, szép munka! ), sőt, továbbmentem, olvasgattam még magam is (mielőtt butát kérdeznék).
Meglepődve olvastam, hogy már van USB 3.2 verzió is (20Gbps).Na most adott egy 2,5"-os 1TB-os SSD SATA III (6Gbps).
Wikipedián ezt találtam az USB-kről.Cél: Szeretném az 1TB-os 2,5"-os SATA III SSD-met egy elegáns, jól hűtő, USB 3.1 (Type-C) külső házba tenni.
Kritériumok a külső házzal kapcsolatban:
- Lehető leggyorsabb adatátviteli sebesség elérése (ha már SSD-ről van szó)
- A külső ház legyen igényes
- A külső háznak legyen jó passzív hűtése
- Ha 1 évben 20-szor cipelném, akkor ne kelljen attól félnem, hogy behorpadna. Rugged oké, de ha a hőmérséklet rovására megy, akkor inkább ne.
- Ne kelljen külső tápegység hozzá
- Csak és kizárólag 2,5"-os cucc menne bele (talán HDD is, de abból akkor már 4TB-os, bár ez nem valószínű, ekkora adatot semmilyen eszközre nem bízok rá)
- Az árak gondolom 5-15e Ft körül vannak, ezt a 15.000Ft-os keretet azért ne lépje túl, de ha van valami 10 évnyi garanciális, platinás cucc 20.000Ft-ért, meghallgatom, megnézemEgyelőre ezeket néztem ki, sorrendben, ami nekem tetszik:
2. ADATA ED600:
4. Delock Thunderbolt™ 3 Externe Portable:
5. ICY BOX IB-234-U31:
Ennek szerintem csak a marketingje jó szerintem, szétszedve belül szerintem egy 200Ft-os, gyorsan összedobott s@arra emlékeztet, icy box ide vagy oda. Cáfolat? (Akinek ilyen van, sorry)Melyik csatlakozá lesz ajánlatos 1TB-os SSD full meghajtásához?
USB 3.0 Type-A (5 Gbit/s = 625 MB/s)?
USB 3.1-es Type-A (10 Gbit/s = 1.25 GB/s)?
USB Type-C Gen 1x2 (10 Gbit/s = 1.25 GB/s)?
USB Type-C Gen 2x2 (20 Gbit/s = 2.50 GB/s)?
Thunderbolt 3 (40 Gbit/s = 5GB/s)?Melyik külső adapter képes valójában az 1TB-os SSD full meghajtásához?
1-5-ig ha valakinek van velük tapasztalata, plz írja meg!
Remélem 1. vagy 2. rendben lesz.KÖSZÖNÖM SZÉPEN!!!!!!!!!
[ Szerkesztve ]
Ha válaszolok / írok az üzenetedre, elvárom a választ. Egy minimális kommunikációs etikettet tartsunk be, még akkor is, ha nem érdekel az ajánlat.
-
King Unique
titán
válasz Avicularia #22107 üzenetére
A HDS egyéb adatot (pl. lemez család, fordulatszám) nem ír a lemez információknál, ami alapján egyértelműbben be lehetne azonosítani? Csak mert pl. ITT van aki szerint a HGST He10 sorozatról van szó, ami eleve 7200 RPM-es. De a sebessége alapján lehetne akár a WD Red sorozat újabb 8 TB-os modellje (WD80EFAX) is, ami 5400-as.
De mondjuk a HDD pontos típusa egy dolog, viszont attól még jelen esetben a melegedés továbbra is fennáll. Ha teljesen kihűlt és "hidegen" indítva a HDS a szobahőmérséklettel megegyező értéket mutat, akkor elvileg a szenzor, illetve a program sem lehet pontatlan. Ha reálisak ezek a magas hőfokok, akkor azzal viszont nem nagyon lehet mit kezdeni az aktív hűtésen kívül. Max. esetleg ki lehetne szerelni a belső HDD-t és áttenni egy másik, lehetőleg full alumínium és szellőzőnyílásokkal ellátott külső házba, vagy esetleg egy dokkolóba. De egyrészt főleg az előbbi esetnél egy szintén passzív hűtéses külső házban nem feltétlen lenne annyival hűvösebb, pláne ha alapból az átlagosnál jobban melegedik ez a HDD. Másrészt egy gyárilag összeszerelt külső HDD-nél a szétszerelés garanciavesztéssel járhat, ha marad külsérelmi nyoma, akkor mindenképpen. Harmadrészt ennél a My Book sorozatnál hardveres titkosítás van, az USB-chip alapból titkosít a háttérben. Vagyis a belső HDD-t kiszerelve annak tartalmához máshol nem lehet hozzáférni, illetve egy újraparticionálás után lesz csak újra használható. Ha nincsenek rajta jelenleg adatok, akkor nyilván nem gond ez, de később az lehet, ha tele lesz másolva és utána történne az esetleges áthelyezése másik külső házba, vagy dokkolóba.
Vagy másik megoldás még az lehet, ha ennyire melegedik és ez esetleg gondot okozhat később, hogy visszaküldeni és venni helyette egy másik külső HDD-t. Viszont egyrészt a gyárilag összeszerelt típusoknál egy ugyancsak 8 TB-os és hasonló jellemzőkkel bíró modellnél akár szintén előjöhet ugyanez a probléma. Másrészt ekkora tárolókapacitásnál a külső házas megoldás nem feltétlen jönne ki ilyen kedvező áron, amiről nem olyan régen szintén volt szó.
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz zavatar #22108 üzenetére
Üdv!
Korábban íródott egy blogbejegyzés 2,5"-os külső HDD hordozótokok címmel. Abban említve van néhány konkrét hordozótok, de mivel régebbi az írás, ezért manapság már nem mindegyik kapható. Illetve nem feltétlen kötelező azok közül választani, lehet akár másikat is. A lényeg az, hogy a fizikai méretek stimmeljenek belül, vagyis beleférjen a tokba a külső merevlemez és lehetőleg az USB-kábel is. Valamint célszerű kemény (hard) tokot venni, illetve olyat, amiben belül van hosszirányú / keresztirányú rögzítőgumi a külső HDD stabil rögzítéséhez.
Egyébként az Armor A75 sorozat modelljei (részlegesen) ütésállók, legalábbis a standard katonai szabványnak megfelelő leejtést kibírják. De azért egy külső tok nyilván jól jön egy ilyenhez is és célszerű abba téve hordozni, illetve tárolni.
[ Szerkesztve ]
-
Avicularia
veterán
válasz King Unique #22111 üzenetére
HDS Lemez revíziót ír még, nem tudom ez számit-e. 83.H0A83
HDS szerint 5400-as, de nem tudom tényleg annyi vagy nem.
Svéd fórumon, ahol kaptam a tippet, hogy van olcsón amazonon, vett még egy-két ember és az egyik azt írta, hogy fehér címkés lemez 256 MB cache-el, 3.3V-os problémával és TLER nélkül. Valamint egy logot is bemásolt.~$ sudo smartctl -d sat -a /dev/sdf
=== START OF INFORMATION SECTION ===
Device Model: WDC WD80EZAZ-11TDBA0
Serial Number: xxxxxxxx
LU WWN Device Id: 5 000cca 273e064b6
Firmware Version: 83.H0A83
User Capacity: 8,001,563,222,016 bytes [8.00 TB]
Sector Sizes: 512 bytes logical, 4096 bytes physical
Rotation Rate: 5400 rpm
Form Factor: 3.5 inches
Device is: Not in smartctl database [for details use: -P showall]
ATA Version is: ACS-2, ATA8-ACS T13/1699-D revision 4
SATA Version is: SATA 3.2, 6.0 Gb/s (current: 6.0 Gb/s)
Local Time is: Wed Oct 17 11:07:30 2018 CEST
SMART support is: Available - device has SMART capability.
SMART support is: Enabled~$ sudo smartctl -l scterc -d sat /dev/sdf
SCT Error Recovery Control:
Read: Disabled
Write: DisabledGondoltam rá hogy kiveszem a tokból, de egyrészt tuti nem tudnám nyom nélkül megcsinálni, eldobni meg nincs kedvem ezért a 3 év garit. Másfelől meg nem is profitálnék belőle, mert ha beraknám a Xpenology NAS-ba, akkor a gigabites kapcsolat sokkal lassabb lenne, mint így usb3-on. NAS-ba bedugva és ott mozgatva az adatokat láttam 180-200 MB-os sebességet is, de jellemzően 130-150 MB között mozog. Így meg bármikor ki tudom venni és máshova bedugva is tudom gond nélkül használni. Helyem meg van, most vettem ki a xpenoból 2 darab 3 terás wincsit és maradt benne 3x3 tera, plusz egy 2 terás különálló mert nem használtam ki a helyet. Felesleges, hogy pörögjenek benne ha nincs kihasználva.
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz Bluesummers #22110 üzenetére
Ha olvastad az itteni összefoglalót, akkor annak le van írva már a legelején, hogy kifejezetten a külső házas témával 2,5"-os fizikai méretben nem ez, hanem a külső 2,5'' mobil rack-ek topikja foglalkozik. Ezért a mostani kérdésedre a válasz is oda ment. Ha esetleg további kérdésed lenne ez ügyben, akkor azt már értelemszerűen eleve majd abban a topikban kellene feltenni.
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz Avicularia #22114 üzenetére
A lemez revízió, azaz a firmware alapján elvileg WD Red, másoknál is ilyen firmware van az utóbbin (példa). Valamint az 5400 RPM is arra utal. De ki tudja valójában mit mókolt a gyártó ezeknél a fehér címkés és egyedi modellszámú merevlemezeknél, meg esetleg mit címkéztek át, szóval nem 100%-osan biztos.
A szétszereléssel a 3 éves gyártói garancia esetleges elvesztését tényleg nem érdemes megkockáztatni, legalábbis ha fontos a garancia megléte. Ha jelenleg is 50 °C körül van a belső HDD hőmérséklete, az nyilván nem a legjobb. De ha működik rendesen a külső HDD, nem produkál semmilyen rendellenes dolgot és a HDS sem ír hibát, akkor azért nem kell annyira túlparázni sem ezt az egészet. Idővel a túlzott melegedés és egyben a tartósan magas hőmérsékleten történő üzemeltetés ugyan élettartam-rövidítő tényező lehet, de azért van egyrészt a garancia, hogy szükség esetén ki lehessen cseréltetni a külső meghajtót, ha netán tönkremenne. Másrészt azért kell a fontos adatokat eleve több helyre, több fizikai tárolóra menteni, hogy egy esetleges meghibásodásnál elkerülhető legyen az adatvesztés. Sőt, az utóbbi fontos adatoknál eleve javasolt függetlenül attól, hogy mennyire melegedik a belső merevlemez.
[ Szerkesztve ]
-
Avicularia
veterán
válasz King Unique #22117 üzenetére
Megnéztem hidegen hogy indul. 25-26 fok van a szobában és szobahőmérsékleten (állt pár órát kikapcsolva) 29 fokról indul a hőmérséklet azonnal ahogy bedugás után a hds felismeri. Szóval kb. 3 fokkal többet mutat, de még így is sokkal melegebb mint egy meglévő intenso 3 terás, ami teljesen zárt házban van ás használat közben sem megy 40 fok fölé. Ez meg alul felül szellős és idle 47-52 fokos.
-
őstag
válasz King Unique #22116 üzenetére
Köszi!
Hoppá, mobil rack-et sikerült átugranom
Nagyon szépen köszönöm a választ!
Repül egy e-puszi a számodra ^^
Viccet félretéve, tényleg nagyon köszönöm ezt a sok, hasznos infót. Szerintem egy weboldalon ennyit nem tudnak összehozni mint ez a pár link, amit adtál![ Szerkesztve ]
Ha válaszolok / írok az üzenetedre, elvárom a választ. Egy minimális kommunikációs etikettet tartsunk be, még akkor is, ha nem érdekel az ajánlat.
-
II.Démonlord
tag
sziasztok,
Segítségre lenne szükségem. Adott egy 1 TB WD külső merevlemez, és ezt szeretném FAT32-re formázni.
A Win beépített lemezkezelője nem engedi (pontosabban csak 32 GB feletti partíció esetén), csak NTFS és exFAT formátumot. Van valakinek egy egyszerű és jól használható programja vagy valami ötlete ennek megoldásához?Sajnos a DVD lejátszó csak ezt a formátumot ismeri fel, így mindenképpen ez kell.
-
King Unique
titán
válasz Avicularia #22118 üzenetére
Ha nagyon felmelegedett a belsejében a merevlemez, akkor lehet több idő kellene neki a kihűléshez. De ha tényleg teljesen kihűlt és hidegen indítva annyival magasabb hőmérsékletet mutat a HDS, akkor elvileg előfordulhat némi pontatlanság. De még azt belekalkulálva is tényleg sok üresjáratban az az érték. Az hogy a 3 TB-os Intenso hűvösebb, az egy dolog. Abban nyilván másfajta belső HDD van és annál a lemeztányérok száma is kevesebb lehet.
(#22120) II.Démonlord:
A Windowsnál ott van a 32 GB-os korlát, annak a beépített eszközeivel nem fog menni az annál nagyobb kötetek FAT32-re formázása. Viszont külső programokkal már könnyen megoldható. Van a WD weboldalán is ehhez leírás és program, de az utóbbi elég régi és az újabb Windows-verziókat hivatalosan nem is támogatja. A másik programjuk pedig alapértelmezetten NTFS fájlrendszerre formázza a külső meghajtót, az azért nem jó. Viszont másik féltől származó külső programok már igen, mint pl. a FAT32 Format. Az egyszerű, portable, az újabb Windowsokkal is működik és a célra megfelel. Viszont alapértelmezetten kilistáz minden meghajtóbetűjellel rendelkező kötetet, vagyis figyelni kell, hogy a formázásnál a megfelelő, illetve csak az legyen kiválasztva! Másik megoldás Windowsnál külső particionáló programot használni ilyen célra, mint pl. az AOMEI, EaseUS, MiniTool.(#22119) Bluesummers:
Szívesen![ Szerkesztve ]
-
Lilianamew
újonc
Kedves Hozzáértők!
Szeretnék venni egy 2 TB os külső merevlemezt, vagy egységet / tárolót / winchestert (?). Igazából főleg fotókat, korábbi tanulmányi vackokat, tehát számomra fontos dolgokat fogok rajta tárolni. Olvasgattam itt ott mindenfélét hogy ennyi annyi év alatt eltűnhetnek róla az adatok, meg tönkremegy, meg ha egész nap fut a géppel a kis doboz így úgy hangos... Amit most nem is értek, végülis ezek az eszközök nem egy "hatalmas nagy memoria kártya"? Vagy ezekről program is tud futni a kis laptopomon? Vagy ha csak már havonta rátöltök valami tárolandó adatot és amúgy csakúgy áll egy csinos kis polcon akkor több mint három évig kibírja és biztonságosan tárolgatja az rátöltött cuccaim? Vagy ugyanúgy beszarik, mert hogy ez a gépélet rendje (is)?
tehát a lényeg
hogy hp pavilion laptopom van és wind.10 van rajta, úgy tudom, és a fő kérdés hogy milyen kis dobozkát vegyek hozzá mert amúgy a csinos laptopon persze kb nulla, azaz nulla, tehát egész pontosan nulla tárhely van... ami szintén felfoghatatlan és felháborító, de már késő ezen rimánkodnom.Azt olvastam hogy a maxtor szar mert az a másik kimondhatatlan nevű gyártja. és hogy WD t vagy toshibat érdemes venni de mivel a toshiba drága ezért arra gondoltam hogy ezt a /WD Elements Portable külső merevlemez, 2TB, 2.5", USB 3.0, Fekete / -t venném meg 26 000 ft. de csak holnapig ennyi az ára, szóval hálás lennék ha valaki véleményt formálna addig hogy megvegyem vagy ne, vagy mi legyen. Vagy ha nem ezt vegyem akkor mit, és persze sokat sem akarok rá költeni tehát... harminc alatt, és 2 TB legyen... Valamint, az is érdekelne, hogy akkor erről most tud futni valami program is? Vagy csak tárolgatni lehet rajta és ne legyen bonyolult a válasz egy igen, vagy nem éppen elég. Úgysem értem a körítést.
Köszönöm mindenkinek aki reagál, csak kedveseen!
Üdv!
:* -
Cs1csó
félisten
válasz Lilianamew #22123 üzenetére
Ezzel teljesen jól jársz, jelenleg a WD a legnagyobb gyártó a piacon. Egy 2TB-os 2,5" USB-s külső HDD jó választás.
Van egy rossz hírem az ADATVÉDELEM ott kezdődik hogy LEGALÁBB azaz minimum 2 egymástól fizikailag is külön lévő helyen kell egy azon adatot tárolni.
Tehát alap eset, hogy az adat megvan a gépeden ahol azt használod aztán megvan egy külső HDD-n amit csak ritkán dugsz a gépre tehát általában fiókban van vagy egyéb helyen, és mellé még mondjuk egy felhőtárhelyen is megvannak az adatok azaz 3 helyen.
DE legalább 2 helyen meg kell lenni ugyanannak az adatnak.Egy HDD (külső, belső mindegy) számos ok miatt tönkremehet:
elromolhat, összetörhet, zsarolóvírus titkosíthatja az adataidat, eléghet, elviheti a víz, belecsaphat a villám, ellophatják stb.Mivel azt írod nincs tárhely a notebooke-odban ezért tudom húzos de amint tudsz vegyél még egy külső HDD-t ha az egyik folyamtosan a notebooke-ra lenne kötve (nyugi ezek nagyon csendesek a 2,5-es 5400RPM-esek) akkor a másik lehetne a fiókodban, néha rádughatod ezt is frissíteni a mentéseidet rámásolni ami újonnan jött létre stb.
[ Szerkesztve ]
-
Egy Medion külső házból kihalt az 1TB-os (Hitachi) merevlemez. Létezik ezeknél az USB-s házaknál valami kapacitás limit? Teszem azt a 4-8-12TB-os lemezekkel már nem tud mit kezdeni?
Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews
-
King Unique
titán
válasz Lilianamew #22123 üzenetére
Üdv!
Ilyenkor úgy lehetne jól választani, illetve megfelelő külső merevlemezt ajánlani, ha le lenne tisztázva, hogy pontosan milyen kell. A leírtak alapján az addig oké, hogy 2 TB-os és inkább 2,5"-os fizikai méretű, valamint 30 ezer alatt legyen az ára, de lehetne ezt egyéb szempontok alapján is részletezni.
Egy korábbi blogbejegyzésben tárolókapacitás, árak stb. szerint fel vannak sorolva a népszerű 2,5"-os típusok, illetve a külső házas megoldásra is említve vannak példák. Valamint a topik téma-összefoglalójában is fel vannak tüntetve kategóriák szerint különféle 2,5"-os külső merevlemezek. De ha nem szeretnél jobban belemélyedni a témába, akkor az említett WD Elements Portable is megfelelhet a célra. Viszont a + 1 év, azaz az összesen 3 év gyártói garancia miatt a My Passport sorozatok modelljei is megfontolandók ezen gyártónál, vagy akár más gyártók hasonló termékei is. A Maxtor M3 Portable sorozat pedig attól, hogy a Seagate-hez köthető és a belsejükben a merevlemez is Seagate, még nem nevezhető rossznak. Ebben a topikban is népszerűek ezen sorozat modelljei, valamint az 1-2 TB-os példányoknál alkalmazott Mobil HDD sorozat (egyes) modelljei a belső merevlemezekkel foglalkozó topik összefoglalójában is szerepelnek az ajánlottak között. Továbbá a Maxtor esetében már nem integrált USB-s megoldást használnak, mint a(z) (egyes) WD-knél, vagyis az előbbi elvileg előnyösebb ebből a szempontból. De akár adatátviteli sebesség tekintetében is, amiről korábban szintén volt szó. Plusz pl. a 2 TB-os modell ára elég kedvező.
Az hogy hány évig őrzi meg a külső HDD biztonságosan a rajta tárolt adatokat, az egyrészt a megfelelő használaton is múlik. Másrészt fontos adatok tárolásánál elengedhetetlen, hogy azokról legyenek naprakész online / offline biztonsági másolatok. Vagyis nyilván nem kizárólag csak 1 db külső merevlemezen kell tárolni őket! Harmadrészt az sem feltétlen jó, ha egy külső HDD évekig áll a polcon, vagy a fiók mélyén használaton kívül. Példa: kérdés | válasz.
A programok külső merevlemezre történő telepítéséhez és onnan való futtatásához meg annyit, hogy elvileg megoldható, legalábbis amelyiknél van lehetőség a rendszerpartíción (C) kívül máshová is telepíteni. Ha portable a program, akkor meg nyilván még egyszerűbb a helyzet. Sőt, akár komplett Windowst is lehet külső merevlemezre telepíteni és onnan futtatni, amiről korábban szintén volt szó. Viszont ott az is le van írva, hogy egyrészt egy külső SSD sebesség szempontjából előnyösebb ilyen célra (is). Másrészt egy külső HDD elsődlegesen eleve adathordozásra és adattárolásra való, nem pedig pl. programok futtatásához.
Az egyébként nem derült ki, hogy milyen típusú és mekkora tárolókapacitású HDD / SSD meghajtó van abban a laptopban, de a külső HDD-n normál esetben nyilván pl. a letöltött és egyéb forrásból származó adatfájlokat lenne célszerű tárolni, nem pedig arról futtatni a programokat. Az előbbiek áthelyezésével tárhelyet lehetne felszabadítani a rendszermeghajtón és akkor kényelmesebben elférne maga a Windows és a programok is. De amúgy a Windows 10-ben van pl. lemezkarbantartó, tárterületsegéd stb., amivel szükség esetén tárhelyet lehet felszabadítani a rendszerpartíción (C). Egyébként nekem is van olyan laptopom, amiben pl. csak egy 120 GB-os SSD van, mégis simán elfér rajta a Windows 10 + az általam használt programok. Sőt, mellette van még egy másik operációs rendszer, plusz egy külön adatpartíció is. A nagyobb mennyiségű adatot viszont nyilván nem ezen a meghajtón, hanem pl. külső HDD-n tárolom. Egy 2,5"-os típus használata pedig pont kényelmes és praktikus a laptopnál.
Elnézést ha hosszú lett, de ugyanakkor maga a kérdés is elég összetett volt.
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
A régebbi, illetve az USB 2.0-s típusoknál szokott inkább limit (pl. 2 TB) lenni. De ez a külső HDD-ben, illetve a külső házban lévő USB-chiptől és a firmware-től függ leginkább és ennek alapján akár USB 2.0 alapon is előfordulhat kivétel (példa). Az USB 3.0-s típusoknál viszont inkább OK szokott lenni a 2 TB feletti HDD-k kezelése. A pontos limitet pedig pl. egy külső háznál jó esetben megadja a gyártó, amit ilyenkor a termék dobozán, specifikációjában, illetve a gyártó weboldalán feltüntetnek (példa). De az sem feltétlen szentírás, mert van amikor csak annyit jelent, hogy maga a gyártó max. mekkora tárolókapacitású HDD-vel tesztelte a külső házat. Tehát kezelhet akár annál nagyobbat is. Van amelyiknél pedig nem is adnak meg pontos limitet, hanem csak odaírják, hogy az akutális HDD-k max. tárolókapacitásához viszonyítva jelenleg nincsen reális korlát (példa).
Ez a Medion nem derült ki, hogy pontosan milyen külső HDD, de ha gyárilag összeszerelt, akkor az normál esetben eleve nem arra való, hogy tetszőlegesen cserélgessék benne a HDD-t és akármilyet, akármekkora tárolókapacitásút belerakjanak az eredeti helyett. Technikailag ugyan általában megoldható a csere akár ezeknél is, de nincsen garancia a megfelelő működésre és kezelésre, pláne így konkrétumok nélkül. Ilyen célra eleve inkább a külön megvásárolt külső házak valók, amelyeknek 3,5"-os fizikai méretben van külön topikja.
[ Szerkesztve ]
-
válasz King Unique #22127 üzenetére
Csak annyi van ráírva, hogy HDDrive 2 GO, 1TB eSATA&USB 2.0
A dátuma 2010-es, akárcsak a merevlemeze (Hitachi HDS721010CLA332)
Lehet tényleg jobb lesz új USB3-as... Köszi!Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews
-
King Unique
titán
Ez elvileg egy gyárilag összeszerelt külső HDD és nem egy szimpla külső ház. Ráadásul nem éppen mai darab és lehet rá esély, hogy USB 2.0-n pl. 2 TB-ra limitált a HDD tárolókapacitásának kezelése. Viszont eSATA csatolón használva már jobb lehet a helyzet, ahogyan pl. ennél a dokkolónál is. Ha van a gépeden eSATA, akkor azzal használva az eszközt inkább működhet a nagyobb tárolókapacitású HDD-k kezelése. De ha nincsen, akkor pláne jobban járnál egy USB 3.0-s külső házzal.
-
II.Démonlord
tag
válasz King Unique #22122 üzenetére
Sajnos csak részben oldott meg a probléma. Bár sikerült FAT32-re formázni, azóta sajnos minden egyes csatlakozás után hozzá kell rendelni a meghajtó betűjelét.
Sőt azóta ha a Win beépített formázójával átformázom NTFS-re vagy exFAT-ra akkor is ugyanezt tapasztalom. Esetleg erre van ötlet? -
King Unique
titán
válasz II.Démonlord #22130 üzenetére
Nem derült ki, hogy végül hogyan és milyen programmal csináltad a formázást. Viszont attól, hogy FAT32-re lett formázva, majd aztán exFAT / NTFS fájlrendszerre, normál esetben nyilván utána is automatikusan kellene Windowsnál meghajtóbetűjelet kapnia a kötetnek. Ha a csatlakoztatáskor ez nem történik meg, annak több oka is lehet, amelyek az összefoglaló gyakran ismételt kérdések fejezetében részletezve vannak. Vagyis első körben az automount működését lenne célszerű lecsekkolni, valamint hogy a kötet nem lett-e rejtettként (hidden) beállítva. Ebben a leírásban bővebben szemléltetve vannak ezek.
-
nextman
aktív tag
Sziasztok!
Remelem jo helyre irok.
Ez a HDD megeri a penzet? Vagy hasonlo arkategoriaban milyet ajanlanatok?Koszi!
-
Cs1csó
félisten
válasz nextman #22132 üzenetére
Nem.
1TB, 2,5" külső? Ezek a fontos paraméterek? Mire használnád, ütésállóság mint plusz funkció fontos?
Samsung M3 Portable 2.5" 1TB USB 3.0
Maxtor M3 Portable 2.5" 1TB USB 3.0Western Digital My Passport Ultra 2.5 1TB 5400rpm 16MB USB 3.0
+ inkább az Árukereső-t használd jobban kiadja mi helyzet külső HDD fronton: összes termék, összes ár
Ha van időd itt a topikon 1-2 oldalt visszaolvasva sokat megtudhatszKing Unique
(Topikgazda) írásaira koncentrálj.[ Szerkesztve ]
-
Cs1csó
félisten
válasz nextman #22134 üzenetére
Ezzel már annyira lehetett szűkíteni hogy nem fontos az ütésállóság és a cache mérete sem mérvadó.
Amúgy azt mondom neked HA ennyi pénzt - 25 ezer forint - hajlandó lennél áldozni akkor lehet érdemes lenne egy 2TB-osat venni pl.: Maxtor M3 Portable 2.5" 2TB USB 3.0
A piacon jelenleg a WD a legnagyobb márka és minimális az árkülönbség itt is a 1-2 TB-osok között:
Western Digital Elements Portable 2.5 2TB USB 3.0
Western Digital My Passport 2.5 2TB USB 3.1
A színe nem tudom hogy milyen, lehet nem ilyen narancs.
-
King Unique
titán
válasz nextman #22132 üzenetére
Üdv!
Az ára alapján nem igazán, mivel ennyiért már 2 TB-osat lehetne venni (példa). Ha a nemrég linkelt blogbejegyzést átnézed, akkor abban tárolókapacitás, árak stb. szerint fel vannak sorolva a népszerűbb 2,5"-os típusok, plusz külső házas megoldásra is vannak példák. Ha fontos adatok archiválása és hosszú idejű tárolása a cél, akkor nemrég egy másik esetnél többek között arról is volt szó.
-
G@ben
addikt
Érdekes dolgot vettem észre az Adata HV300 5TB winchesteren. Be van dugva, de nincs semmilyen lemezművelet, és egy 8 centis, 5V-on járó ventivel megtámogatva 39 fokos. Csak szerintem sok kicsit? Így már értem, hogy a cégnél 46 fokot mért, mert ott nincs venti.
Illetve a lemezkihasználtságot így stabil 50%-ra mutatja, de gondolom ez abból adódhat, hogy újabb a vinyó, mint a HDS-em.Amit ma letölthetsz, ne halaszd holnapra!
-
King Unique
titán
Ebben egyrészt 5-tányéros belső HDD van, ami eleve jobban melegedhet egy kevesebb lemeztányért használó típusnál. Másrészt műanyag és zárt a külső ház, valamint passzív hűtéses, ami nyilván kontra ilyen szempontból. Tehát azért annyira nem lenne meglepő, ha az átlagosnál valamivel jobban melegedik. Viszont ha nem túl magas a szobában a hőmérséklet és nincsen tartós írás / olvasás a lemezen, akkor az a 39°C tényleg kissé sok, pláne aktív hűtés mellett. Érzetre is ilyen meleg a külső burkolat, a szenzor jól mér? Az utóbbit úgy lehet hozzávetőlegesen letesztelni, hogy teljesen kihűlt állapotban és hidegen indítva kb. a szobában lévő hőmérséklettel megegyező értéket kell mutatnia a HDD-nek. Igazán pontosan pedig speciális hőmérő eszközzel.
A lemezhasználatot elsődlegesen inkább a Windows 10 feladatkezelőjében kellene lecsekkolni a folyamatoknál és a teljesítmény fülön. A HDS-nél a valós idejű teljesítménymérés és egyben a lemezkihasználtság kijelzése USB-s lemezeknél nem feltétlen szokott működni, illetve beállítás kérdése is lehet.
"A hőmérséklete viszont visszament 30 fokra."
Akkor lehet egy folyamat mégiscsak használta, mégis volt tartós írás / olvasás a lemezen és úgy nem csoda, ha jobban melegedett.
[ Szerkesztve ]
-
G@ben
addikt
válasz King Unique #22141 üzenetére
Tudom, hogy 5 tányéros, de az volt a furcsa, hogy vagy 10 perccel azután, miután leállt a másolás, még fölfelé ment a hőmérséklet. Viszont utána viszonylag gyorsan visszaesett. Nem hinném, hogy használta bármi is, mert nem villogott a ledje.
A burkolat nagyjából olyan meleg, mint a hőfok, tehát szerintem jól mér a szenzor, illetve induláskor szobahőt mutatott. Most stabil 30 fok.
A lemezkihasználtság jelenleg 0%. A fene sem érti.Amit ma letölthetsz, ne halaszd holnapra!
-
King Unique
titán
Tehát még másolás is volt előtte, ami a külső HDD-re irányítva aktív írást és hosszabb időn át végezve intenzív melegedést is jelent. 10 perccel utána pedig nem nagyon fog teljesen kihűlni és közben ráadásul a rendszer, vagy egy program folyamata attól még használhatta a háttérben a lemezt. Amiatt pedig reális lehet, hogy lassabban hűlt vissza, illetve egy ideig még tovább is melegedett.
-
G@ben
addikt
válasz King Unique #22144 üzenetére
Rendben, akkor nem aggódom miatta.
Köszi!Amit ma letölthetsz, ne halaszd holnapra!
-
nextman
aktív tag
válasz King Unique #22136 üzenetére
Koszonom a valaszokat, meg egy kerdesem lenne, lehet, hogy egy SSD tovabb megorizne az adatokat?
Mert azt latom mindenhol, hogy a hdd-vel 2-3 evnel tovabb nem erdemes tervezni. -
King Unique
titán
válasz nextman #22146 üzenetére
Az hogy meddig őrzi meg a külső háttértár a rajta lévő adatokat, az annak típusától és a megfelelő használattól is függhet, mint már említve volt az előző válaszban. Vagyis az a kb. 2-3 éves élettartam nyilván nincsen minden egyes típusra vonatkozóan kőbe vésve. Azt pedig nem feltétlen lehet kategorikusan és általánosítva kijelenteni, hogy egy belső / külső SSD sokkal tartósabb lenne ilyen téren egy HDD-alapú megoldásnál, pláne hogy az előbbi is tönkremehet, az sem örök életű. Ha a vezérlő nyekken meg benne, akkor meg pláne gond lehet. Valamint korábban arról is volt szó egyes típusoknál, hogy ha sokáig vannak áramtalanított állapotban, akkor "elfelejthetik" a felírt adatokat. Aztán a TRIM miatt a korábban már törölt adatok esetleges későbbi visszaállítása is problémás lehet. Továbbá bizonyos esetekben pl. egy profi (céges) adatmentés költsége is magasabb lehet SSD-nél, mint HDD-nél. Az meg a másik, hogy jelenleg pl. egy 1 TB-os külső SSD is eleve jóval drágább, mint egy 1 TB-os 2,5"-os külső HDD. Sőt, az előbbi áráért az utóbbiból már 5 TB-osat is lehet venni úgy, hogy akár még marad is az összegből. Ez pedig nyilván megint nem mindegy.
Persze ha annyira fontos számodra a minél nagyobb adatátviteli sebesség USB 3.X csatolón, az akár kisebb fizikai méret, a kisebb tömeg, a fizikai felépítésből adódóan a külső hatásokkal (pl. leejtés) szembeni nagyobb ellenállás, a ~ zajtalan működés stb., akkor vehetsz akár külső SSD-t is, ha belefér az anyagi keretbe. Viszont akármelyik megoldást is választod, a fontos adatokat eleve több helyen kell tárolni, készíteni róluk több online / offline biztonsági másolatot! Tehát nyilván nem kizárólag csak 1 db külső HDD / SSD meghajtón, legyen az akármilyen!
[ Szerkesztve ]
-
ImACeltic
őstag
Sziasztok!
Külső merevlemezt szeretnék vásárolni a közeljövőben, amit majd egy 4K-s TV-re kötve használnék legtöbbször, amin magas minőségű, nagy bitrátás 4K, HDR filmeket tervezek nézni róla. Jelenleg is van két Toshiba-m, egy, illetve két terabájtos, azonban ezúttal 3 vagy 4 terabájtosban gondolkodom. Érdeklődnék, hogy a fordulatszám, illetve a cache méret mennyire számít, megéri-e a gyorsabbat, illetve a nagyobb cache méretűt vennem, valamint melyik márkát/márkákat ajánljátok?
Gamer(PS5, PC), sport fan.
Új hozzászólás Aktív témák
A topik a gyárilag összeszerelt külső merevlemezekkel foglalkozik és ad információkat, valamint tanácsokat a vásárlók számára. A külső házak, dokkolók stb. az alább felsorolt társtopikok témájába tartoznak.
Kérünk mindenkit, hogy mielőtt a kérdését feltenné, a téma összefoglalót mindenképpen olvassa el, mert a legtöbb kérdésre a válasz ott megtalálható!
Társtopikok:
• Külső 2,5'' mobil rack-ek topikja
• Külső 3,5'' mobil rack-ek topikja
• Milyen merevlemezt vegyek?
• HDD probléma (nem adatmentés)
• Adatmentés - liksoft - HDD kereső mentéshez
• GPT, MBR
• Particionálás
- CURVE - "All your cards in one." Minden bankkártyád egyben.
- Vigneau interaktív lokálblogja
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 9***(X) "Zen 5" (AM5)
- Vezetékes FÜLhallgatók
- OFF TOPIC 44 - Te mondd, hogy offtopic, a te hangod mélyebb!
- Külpolitika
- Apple iPhone 16 Pro - rutinvizsga
- Samsung Galaxy S23 és S23+ - ami belül van, az számít igazán
- Vodafone-ra áttért Digi Mobilosok
- BestBuy topik
- További aktív témák...
Állásajánlatok
Cég: HC Pointer Kft.
Város: Pécs
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest