-
Fototrend
Külső merevlemezek - USB, eSATA, FireWire HDD
Kérdezés előtt kérjük olvasd el az összefoglalót!
Új hozzászólás Aktív témák
-
King Unique
titán
válasz november #15503 üzenetére
Helló!
Minőség az vsz egyforma, ez is WD, WD HDD-vel.
Amúgy pont feljebb volt róla szó, h 2,5" 2 TB méretben olcsóbbak a gyári kompakt kivitelűek [link], mondhatni jó választás a Passport.
Ha laptopodon nincs USB 3.0, akkor tudsz hozzá venni ExpressCard bővítőkártyát [link], persze, ha van rajta ezt kezelő foglalat.
Amúgy meg HP notikon szokott lenni eSATA csatlakozó, akár olyan külső házat is vehetsz és hozzá a HDD-t, de olyan rack is akad, amelyiken mind2 féle csatlakozó megtalálható [link], [link]
Érdemes valamelyik megoldást meglépni, ha van rá lehetőség, mert a sima USB 2.0 tetű lassú...A kompaktok, mint a Passport, gyárilag particionálva vannak NTFS-re, tehát azonnal használatba vehetőek és nem igényelnek külön particionálást. Persze, aki akarja feloszthatja több partícióra (különboző fájlrendszer, régebbi lejátszóknak FAT32, oprendszer bootolás esetén stb.), de ha nem muszáj, akkor nem érdemes annyira babrálni.
Ha mégis akarod, akkor megteszi a Windows lemezkezelő is, de ajánlott pl. az Easus, MiniTool , Aomei ilyen célra. -
King Unique
titán
válasz november #15505 üzenetére
Helló!
Jobb, stabilabb szokott lenni azért a natív támogatás interfészek terén, mint a bővítőkártyás, de végülis utóbbival sem szokott különösebb probléma lenni. Szerintem eSATA-s rack se lenne hülyeség, bár annál azt tudni kell, h sima eSATA-n csak adat megy és külön USB kábel kell a tápolására, ami így körülményesebb. Létezik tápolt, eSATAp változat, viszont drágábbak az ilyen külső házak. Notidon egyébként vsz ilyen van, de ahhoz olyan rack is kell.
Ha ExpressCard megoldható nálad, akkor válaszd azt a megoldást.
Szerintem a fentebb említett okok miatt van igazán értelme a több partíciónak, de szabadon mki maga dönti el, h hány részre osztja. Talán, ha beüt a ménkű (hibás szektorok, RAW partíció stb.), akkor lehet csak az egyiket fogja érinteni, de ugyanúgy többivel is adódhat gond.
Garancia jó kérdés, mert elvileg tényleg 3 év van rá, csak sok kis f@sszopó webshop, kisker elsumákolja, v épp csak kevesebbel tudja továbbadni....de pl.emag megadja rá(#15506) hoffman_: inkább My Passport Ultra, szoftveres pakkal, hardveres titkosítással tud többet, mint az Elements, de ez gyártói oldalon is ott van [link]. Ígéretes lehet majd az új fémházas Metal sorozat, de még egyelőre nem kapni és ki tudja mennyivel lesz drágább.
Elements azért kevésbé ajánlott, mert mint alsó kategóriás termék, magasabb a selejt és meghibásodás esélye.
Ha meg nem kellenek szoftveres extrák + egyéb funkciók, akkor meg legjobb külön megvenni a racket és hozzá a HDD-t, ahogy nemrég példálóztam vele [link].[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz november #15523 üzenetére
1. Adattárolóknál a gyártók nem bináris (mint memória, net sávszél), hanem decimális (10-es) alapokon adják meg a kapacitást és legtöbb operációs rendszer (pl. Windows) is ennek megfelelően számol (bináris prefixum):
Bináris értékmegadás: 1 GiB = 1 073 741 824 byte; 1 TiB = 1 099 511 627 776 byte
Gyártó specifikus értékmegadás: 1 GB = 1 000 000 000 byte; 1 TB = 1 000 000 000 000 byte
tehát:
2 TB ---> 1863 GiB / 1.82 TiB --->ezt fogja mutatni a Windows is, pontosabban GB/ TB-ban2. Használtam, de attól függ melyik rack, mert elég sokféle van és lehet épp csak az illető fogott ki gyári hibásat, mert azzal is számolni kell manapság....hol írták?
Illetve, hol volt kontakzhibás, mert lehet a kábel ilyen, de USB, v egyéb portba, ha nem illeszkedik szorosan, akkor egy kis mozgatás miatt is eldobhatja a kapcsolatot?3. My Passport Ultra Metal sorozat a fémház miatt valóban jó választás lehet, mert nem csak tetszetősebb így, de hőelvezetés miatt is előnyösebb. De, h pontosan mikor lesz idehaza elérhető, mennyi felárat kell rá fizetni azt nem tudom...
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz november #15529 üzenetére
1. Tömegtermelésnek és tervezett elavulásnak hála, ez valóban benne van a pakliban, még jónak titulált termékeknél is...
2.
eSATA ---> 3 Gb/s ---> 375 MB/s ---> 300 MB/s* --->max. kb. 285 MB/s
eSATA 6G ---> 6 Gb/s ---> 750 MB/s ---> 600 MB/s* --->max. kb. 550 MB/s
USB 3.0 ---> 5 Gb/s ---> 625 MB/s ---> 500 MB/s* --->max. kb. 400-450 MB/s
USB 2.0 ---> 480 Mb/s ---> 60 MB/s ---> 48 MB/s* --->max. kb. 35-40 MB/s
2,5" 5400 RPM HDD ---> max. kb. 100-120 MB/sTehát bőven kiszolgálja, akár a sima eSATA is. Ha meg USB 3.0 racket veszel, laptop meg csak 2.0, akkor értelemszerűen nem. Vagy, akkor, ha veszel hozzá bővítőkártyát, de ezt megdumáltuk már szerintem.
* gyártó specifikus, maximális adatátvitel, 10 bites adatkommunikációnál, csak 8 bit hordozza az adatokat3. Van pár szoftver (google...), ami aszem képes kilistázni, az adott port feszültség és áramértékeit, illetve léteznek erre alkalmas kütyük is: [link], [link].
De ugye 2.0 szabványosan 500 mA, 3.0 meg 900 mA.[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz november #23130 üzenetére
Ha ütésálló külső merevlemez kell, akkor nyilván inkább a 2,5"-os típusok jöhetnek szóba, azoknál vannak olyanok, meg eleve inkább azoknál állhat fenn a hordozásnál, mobil használatnál az esetleges leejtés veszélye.
Ha 4-5 TB-os kellene, akkor 5 TB-ig pont opciók a 2,5"-os külső merevlemezek, ahol a linkelt blogbejegyzésben ütésálló modellek is említve vannak árakkal. Valamint a topik összefoglalójának "Ár, vásárlási szempontok" fejezetén belül a 2,5"-os méretkategória D. pontjánál, + pl. ebben és ebben a hozzászólásban is. Ha esetleg a külső házas megoldás is érdekelne, akkor a társtopikban szintén volt szó az egyes külső hatásoknak jobban ellenálló külső házakról. Bár az utóbbi megoldásnál gond lehet a HDD magassága, mivel a 2,5"-os 3-5 TB-os modellek jelenleg mind 15 mm magasak, a legtöbb 2,5"-os külső ház meg normál méretre (max. 9,5 mm) van szabva. A 15 mm magas HDD-t befogadó modellekből eleve szűkebb a kínálat, ha ütésálló, vízálló stb. kivitelű kell, akkor meg pláne.
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz november #23133 üzenetére
A melyiket a kettő közül megállapításához legcélszerűbb pl. egy ehhez hasonló összehasonlítással szemléltetni a főbb pró és kontra jellemzőket, aztán azok alapján már könnyebben el lehet dönteni.
LaCie Rugged Mini (4-5 TB)
• prémium dizájn (+)
• fémházas: igen, részben (+)
• összességében kisebb ellenállás a külső hatásoknak (-)
ütésálló: igen, 1,2 méteres leejtésig (MIL-STD 810G)
cseppálló: igen (IP54)
vízálló: nem
porálló: nem
nyomásálló: igen, 1000 kg terhelésig
• bónusz szoftverek (+)
• kábelhordozó funkció: nem (-)
• nem integrált USB-s kivitel (+)
• Micro-B fizikai interfész (-)
• SMR belső HDD (-)
• 128 MB cache (+)
• nagy adatátviteli sebesség (+)
• drágább: 4 TB | 5 TB (-)
• 2 év gyártói garancia (-)Silicon Power Armor A85 (4-5 TB)
• prémium dizájn (+)
• fémházas: igen, részben (+)
• összességében nagyobb elleneállás a külső hatásoknak (+)
ütésálló: igen, 3 méteres leejtésig (MIL-STD 810G)
cseppálló: igen (IP68)
vízálló: igen, 1 méteres mélységig 1 órán át
porálló: igen (IP68)
nyomásálló: igen, 500 kg terhelésig
• bónusz szoftverek (+)
• kábelhordozó funkció: igen (+)
• nem integrált USB-s kivitel (+)
• Type-A fizikai interfész (+)
• SMR belső HDD (-)
• 128 MB cache (+)
• nagy adatátviteli sebesség (+)
• olcsóbb: 4 TB | 5 TB (+)
• 3 év gyártói garancia (+)Itt a topikban inkább az Armor A85 sorozattal, annak is főként az 1-2 TB-os modelljeivel van tapasztalat. A melegedés meg nyilván függ attól is egy ilyen eszköznél, hogy milyen HDD van benne, az milyen intenzíven van használva, a környezeti hőmérséklet mekkora, stb. De a fémház nyilván javíthat a hővezető képességen, viszont az ilyen ütésálló, vízálló stb. típusoknál a többrétegű védőburkolat miatt ez nem feltétlen lesz olyan hatékony, mintha szimplán full alumínium lenne az egész. Maga a külső házban lévő HDD egyébként jellemzően ugyanaz szokott lenni mindkét sorozat 4-5 TB-os modelljeinél, azaz általában a Seagate Laptop HDD és BarraCuda sorozatokból való. A megbízhatóság mint olyan meg eleve összetett dolog, ami nem olyan régen újfent részletezve volt itt.
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz november #23136 üzenetére
A gyártó weboldalán eleve fel vannak tüntetve az Armor A60 sorozatnál is a főbb információk, jellemzők, azokat kellene megnézni. De egyébként a Silicon Power kínálatában az Armor A85 úgymond a fullosabb. Viszont ha annyira kell egy, az előbbihez hasonló összehasonlítás az A60-ról, akkor legyen, de azt nem adtad meg, hogy melyikhez viszonyítva.
Silicon Power Armor A60 (4 TB)
• díjnyertes dizájn (+)
• fémházas: nem, műanyag + gumi (-)
• összességében nagyobb / kisebb (vs. Rugged Mini / Armor A85) ellenállás a külső hatásoknak (+ / -)
ütésálló: igen, 3 méteres leejtésig (MIL-STD 810G 516.6)
cseppálló: igen (IPX4)
vízálló: igen, részben, fröccsenő víz ellen (IPX4)
porálló: igen
karcálló: igen
nyomásálló: nem
• bónusz szoftverek (+)
• kábelhordozó funkció: igen (+)
• nem integrált USB-s kivitel (+)
• Type-A fizikai interfész (+)
• SMR belső HDD (-)
• 128 MB cache (+)
• nagy adatátviteli sebesség (+)
• olcsóbb: 4 TB (+)
• 3 év gyártói garancia (+)+ Ha ütésálló, vízálló stb. 2,5"-os külső merevlemez kell kedvező áron és 3 éves gyártói garanciával, akkor még esetleg pl. az ADATA termékeit (HD sorozatok) is érdemes megnézni. Amelyeknél a gyártó weboldalán szintén ott vannak az információk, nem elemezném itt most végig mindegyik sorozatot az előbbi módon. De egyébként az eddig említett Silicon Power sorozatok modelljei is nyilván megfelelnek a célra, nem feltétlen szükséges tovább ragozni.
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz november #23140 üzenetére
Az nem újdonság, hogy előfordulhatnak gyári hibás termékek, de ez kb. minden gyártónál benne van a pakliban. Meg ugye már ha tényleg gyári eredetű hiba miatt lett visszaküldve és nem esetleg a felhasználó/vásárló által a nem megfelelő használat miatt hibásodott meg a tárolóeszköz. Az meg, hogy egy adott webáruháznál milyen statisztika van erről, az max. annál mérvadó, de nyilván nem a teljes hazai és pláne nem a globális kínálatra vonatkozóan. Valamint az adott meghibásodási statisztika X terméket Y termékhez viszonyítva akkor lesz mérvadó, ha pl. mindkettőnél azonos mintaszám, azonos eladott mennyiség, darabszám alapján vizsgálják. Ellenben ha az egyiknél jóval kevesebb ez, vagy éppen egy darabot sem adtak el belőle és azért 0%, akkor az úgy nyilván nem igazán.
ADATA HD830 (4 TB)
• prémium dizájn (+)
• fémházas: igen, részben (+)
• összességében nagyobb ellenállás az egyes külső hatásoknak (+)
ütésálló: igen, 1,22 méteres leejtésig (MIL-STD 810G 516.6)
cseppálló: igen (IP68)
vízálló: igen, 2 méteres mélységig 2 órán át (IP68)
porálló: igen (IP68)
nyomásálló: igen, 3000 kg terhelésig
• bónusz szoftverek (+)
• kábelhordozó funkció: nincs (-)
• Sokk szenzor: van (+)
• nem integrált USB-s kivitel (+)
• Micro-B fizikai interfész (-)
• SMR belső HDD (-)
• 128 MB cache (+)
• nagy adatátviteli sebesség (+)
• hasonló ár: 4 TB (○)
• 3 év gyártói garancia (+)Silicon Power Armor A85 (4 TB)
• prémium dizájn (+)
• fémházas: igen, részben (+)
• összességében kisebb ellenállás az egyes külső hatásoknak (-)
ütésálló: igen, 3 méteres leejtésig (MIL-STD-810G 516.6)
cseppálló: igen (IP68)
vízálló: igen, 1 méteres mélységig 1 órán át (IP68)
porálló: igen (IP68)
nyomásálló: igen, 500 kg terhelésig
• bónusz szoftverek (+)
• kábelhordozó funkció: van (+)
• Sokk szenzor: nincs (-)
• nem integrált USB-s kivitel (+)
• Type-A fizikai interfész (+)
• SMR belső HDD (-)
• 128 MB cache (+)
• nagy adatátviteli sebesség (+)
• hasonló ár: 4 TB (○)
• 3 év gyártói garancia (+)A HD830 összességében valamivel strapabíróbb, jobban ellenáll az egyes külső hatásoknak, mint az Armor A85. Viszont 4 TB-os tárolókapacitásnál a bennük lévő HDD elvileg mindkettőnél a korábban említett Seagate Laptop HDD / BarraCuda sorozat modellje, vagyis ilyen téren nincsen közöttük különbség, ugyanolyan strapabíró, tartós mindkettő. Illetve az említett sorozatokból való külső merevlemezeknél maga a külső burkolat az, ami extrém módon ellenáll a külső hatásoknak, ellenben belül a merevlemez átlagos, konzumer típus. Továbbá az áruk is eleve elég hasonló, valamint mindkettőnél 3 éves gyártói garancia van.
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz november #23143 üzenetére
Windowson, pontosabban Windows 10-nél alapesetben nyilván a FAT32, exFAT és NTFS fájlrendszerek használata jöhet szóba egy külső merevlemeznél is, illetve az utóbbi 2, ha 4 GB-nál nagyobb méretű fájlok tárolása a cél. De egyébként nem olyan régen már volt szó erről egy másik esetnél, vagyis hogy a készre szerelt külső merevlemezeket nem szükséges formázni a használatbavételhez, mivel gyárilag eleve particionálva és formázva vannak, ami része a gyártási folyamatnak. Max. akkor lehet indokolt, ha pl. a gyáritól eltérő fájlrendszer használata a cél. Ami az egyes Silicon Power külső merevlemezeknél reális lehet, mivel korábban pl. a Stream S06 sorozat 4 TB-os modellje gyárilag FAT32 fájlrendszerű volt, amit nyilván célszerű volt átformázni NTFS-re már csak a FAT32-nél a max. 4 GB-os fájlméret miatt is. De alapesetben a FAT32 fájlrendszer használata max. 2 TB-ig (pontosabban 2 TiB) opció, vagyis egy 4 TB-os külső HDD normál esetben pl. exFAT / NTFS, vagy kifejezetten Machez pl. HFS+ fájlrendszerre van formázva gyárilag. Viszont USB-n 4Kn (4Ke) szektorméretnél a FAT32 fájlrendszer korlátja kitolható egészen 16 TiB-ig, ahogyan az MBR partíciós séma 2 TiB limitje szintén.
Aztán arról korábban szintén volt szó itt a topikban, hogy mikor szokás több partíciót létrehozni egy külső merevlemezen, ami leginkább eleve felhasználói szokások függvénye. Ha azok, az olyan használat nem érinti az adott felhasználót, akkor viszont nyilván felesleges, maradhat "egyben" a lemezterület. Meg gyárilag is rendszerint 1 db partíció szokott lenni a készre szerelt külső merevlemezeknél.
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz november #23148 üzenetére
Igen, nyilván rendben van. Illetve az mondjuk elég alap és eleve köztudott, hogy a gyártók pl. a belső és külső HDD, SSD meghajtóknál is decimális (SI) alapon adják meg a tárolókapacitást, az OS és a programok viszont rendszerint bináris (IEC) alapon számolják, azért az eltérés. Erről korábban egy másik topikban is volt szó konkrét példákkal. + Több esetben az eszköz csomagolásán, specifikációjában, gyártó weboldalán stb. is feltüntetik ezt, ahol pl. az utóbbi eleve adott a Silicon Power FAQ esetében.
-
válasz november #23842 üzenetére
Ezt neked kell tudni. Felhasználásfüggő. Általában elég 1 partíció, és arra mehet minden. Kettő vagy több partíció esetén zavart okozhat, hogy mi hol van (pláne ha vándorolnak a betüjelek), ill. ha az egyik partíción elfogy a hely, akkor mi lesz?
Alex91
Széna-szalma, krumpli-burgonya, 60k-ból nem jön ki 6TB, max használtan. Persze hirdetni lehet olcsóbban, csak nincs raktáron.Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews
-
King Unique
titán
válasz november #23842 üzenetére
Akkor érdemes ha célirányosan több partíció használata a cél, lásd egy hasonló kérdésre adott válaszban leírtakat, volt már erről itt szó többször. Ahol egy 4 TB-os külső merevlemeznél normál esetben 512e szektorméret és GPT (4Kn illetve 4Ke alapon lehet MBR is 16 TiB-ig) partíciós séma szerint alapesetben amúgy is 2 db partíció lesz, lásd a lemez elején az MSR + utána 1 db elsődleges partíció, ha nem cél további elsődleges partíciók - összesen 128 db lehet GPT-nél az MSR-rel együtt - létrehozása. Másképpen fogalmazva, alapesetben maradhat "egyben" a lemezterület, azaz MSR + 1 db elsődleges partíció.
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz november #24654 üzenetére
Ha 3,5" külső merevlemez kell, akkor lásd nemrég a #24652 számú hozzászólásban leírtakat, ahol ennél olcsóbban is lehet venni 8 TB-osat (példa).
A megbízhatóság, tartósság, hosszú idejű adattárolás témában többször volt szó itt arról, hogy eleve összetett dolog és több tényező függvénye lehet, ami egy korábbi esetnél bővebben ki lett fejtve. Ahol a lényeg az, hogy mindig legyenek naprakész biztonsági másolatok több tárolóeszközön a fontos fájlokról, akár a 3-2-1 mentési stratégia szerint, stb. Azaz ilyen szempontból nyilván előnyösebb 2 db külső HDD-n tárolni a fontos adatokat, mint 1 db külső HDD-n. De persze ha a fájlok megvannak 1:1-ben pl. egy belső HDD-n / SSD-n is, akkor elég lehet első körben 1 db külső HDD is biztonsági másolat célra.
[ Szerkesztve ]
Új hozzászólás Aktív témák
A topik a gyárilag összeszerelt külső merevlemezekkel foglalkozik és ad információkat, valamint tanácsokat a vásárlók számára. A külső házak, dokkolók stb. az alább felsorolt társtopikok témájába tartoznak.
Kérünk mindenkit, hogy mielőtt a kérdését feltenné, a téma összefoglalót mindenképpen olvassa el, mert a legtöbb kérdésre a válasz ott megtalálható!
Társtopikok:
• Külső 2,5'' mobil rack-ek topikja
• Külső 3,5'' mobil rack-ek topikja
• Milyen merevlemezt vegyek?
• HDD probléma (nem adatmentés)
• Adatmentés - liksoft - HDD kereső mentéshez
• GPT, MBR
• Particionálás
- SSD többféle, sata 2,5"
- Új bontatlan Sandisk Ultra 3d SSD 4TB és Samsung 2.5 870 Evo 500GB SATA3 + Sandisk Extreme Portable
- Hibátlan - Western Digital WD Red SA500 1TB 2.5" SATA SSD
- SAMSUNG 2TB 990 PRO M.2 NVME PCI-E 4.0 x4 - Új - 7450-6900 MBs - Eladó!
- SAMSUNG 2TB 990 PRO M.2 NVME PCI-E 4.0 x4 - Hűtőbordával - Új - 7450-6900 MBs - Eladó!
Állásajánlatok
Cég: HC Pointer Kft.
Város: Pécs
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest