Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • fero02

    veterán

    válasz fogtunder #111524 üzenetére

    Persze, hogy léteznek más megoldások is. Ezért írtam korábban, hogy több szempontot is figyelembe lehet/kell venni, de mindig úgy, hogy ne a műszaki megoldások rovására menjen.
    A minél több kör nem csak az üzemeltetés esetén felmerülő elosztás/szelektivitás esetén jó dolog, de nagyon hasznos tud lenni esetleges hibakeresés esetén is. Ne abból indulj ki, hogy 10 évente egyszer felraksz egy lámpát és azt zseblámpa fénye mellett is meg tudod oldani.
    Egyszerű példa lehet az is, ha mondjuk neked az egész lakásod 2 világítási áramkörön van (vagy 1 helység 1 körön) és mondjuk azon a körön van az általad említett 5db fényforrás. Ha most az egyik led-es táp beszarik, akkor amíg a hibát nem hárítod el, addig az azon a világítási áramkörön lévő összes helységben nem fogsz tudni világítani (vagy az adott helységben abszolút nem lesz áram, mivel egy körön van). Ez egy 1.5 szobás panel esetében sem túl jó, de egy 200 nm-es családi ház esetében sem túl frankó dolog, hogy zseblámpával kell bohóckodni. Ráadásul a hibák nem is minden esetben ilyen egyszerűen megtalálhatóak, orvosolhatóak. Te ezt lehet tudod kezelni, de egy bölcsész hallgató, egy óvónő nem biztos.
    A riasztó is pont jó példa arra, hogy miért érdemes önálló áramkörre tenni, mindentől. Elmész nyaralni 1 hétre. Több olyan fogyasztó is van, amit nem áramtalanítasz: hűtő, fagyasztó, tűzhely, sütő, stb. Ha az egyiknek baja lesz (tudom, miért pont most lenne baja, de hidd el, qra sokszor ilyenkor szokott bajuk lenni) és lecsattan az ÁVK, vagy lemegy a 12 db megszakítód közül az az 1, amin pont a riasztó is rajta van. Az meg elkezd vonyítani, amíg le nem merül az akkuja. Lehet csak 10 perc. De lehet 5 nap is. Vagy tudsz oda hívni valakit, akinek van elképzelése a dolgokról, vagy nem. Lehet eleve eszedbe sem jut, hogy merre keresd a hiba okát.

    Szóval vannak pro és kontra példák, indokok és érvek a dolgok mellett és ellen. Sokat szoktam győzködni én is az ügyfeleket, amikor vázolom a terveimet. Rendszeresen óckodnak, meg garasoskodnak. De amikor elmondom nekik, ha ez így meg lesz csinálva, ahogy javaslom nekik, akkor ahhoz 20 évig nem kell hozzányúlni (max ha alkatrész meghibásodás, vagy átalakítás lesz), mert biztosan kielégíti minden igényüket és üzembiztos lesz, akkor jellemzően meg szoktak nyugodni. Illetve ami a költségeket illeti, az csak építéskor tűnik soknak, de osszák vissza arra a 20 évre, amiről beszéltünk...úgy már nem is olyan sok. Na és itt szoktak rábólintani, mert ők is belátják, hogy nem lehúzni akarom őket, hanem egy olyan munkához adom a nevem, amivel nem lesz gondjuk. ;) :K

Új hozzászólás Aktív témák