Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • thyeby

    őstag

    válasz Dluinet #12527 üzenetére

    "Te kőzetgyapot forgalmazó vagy?"

    Nem. Magam is nikecell-el szándékozok bugyolálni. Nem azt mondtam, hogy az sz@r, hanem azt, hogy az nem légáteresztő, a kőzetgyapot pedig de.

    Szinte végig együtt gondolkodunk. Teljesen egyet értünk abban, hogy ember fia meg nem ússza a páralecsapódást. Azonban ha továbbgondolod a dolgot, akkor a gond itt kezdődik. A legtöbb fal porózus, a kapillárisok ezt a párát összegyűjtik. Kitűnő táptalaj lesz a penészgombák számára. A penészedést a szellőztetésen kívül kizárólag vegyszerrel lehet megakadályozni. De nem kell semmi vegyszer, ha a fal ki tud száradni. Ha nikecell-t teszünk rá kívülről, akkor már csak "befele" maradt útja a kiszárításnak. Ha kipingáljuk a falat fájintos lemosható diszperzittel, akkor még ott is lezárjuk a falat, szendvicstöltelékké válik a beszorult (meglepően nagy mennyiségű) víz.

    "De hol cserélitek a szűrőt a falon, ami a sok távozó, levegőben lévő port felfogja?"

    A fal a szűrő. Valóban sok port felfog, nem tudjuk cserélni, de még mindig szűr. Páralecsapódás egészen biztos, hogy van nálunk is, de penész sehol nincs. A falak sehol nem nedvesek. Mert még nem szigeteltünk. De jövőre ez tervbe van véve, és éppen attól tartok, hogy a jelenlegi lélegző falunkat a szigeteléssel majd szépen be is dugítjuk, és akkor lesz majd penész is. Elég volt a penész megjelenéséhez annyi, hogy a párom egy tízcentis szivacs ágybetétet a falhoz támasztott egy télen, hogy ne süssön a hideg a falon. Pedig az a szivacs kicsipicit előrébb van lélegzés terén, mint a nikecell.

    Ma már előrehaladott a technika. Sokféle szellőző, mitöbb, féligáteresztő burkoló máz, fólia, etc létezik. Csak drágák.

    Gondoljuk tovább a dolgot:
    Miért van az, hogy vannak olyan lakások, amik remekül vannak szigetelve, és nem nedvesednek, s vannak olyanok, amik a remek szigetelés ellenére gyakorlatilag mindenhol penészednek, mállani kezdenek.

    Ma már több gyártó komplett szigetelésrendszert kínál. Rend szerint több rétegből kialakítva, aholis minden egyes rétegnek szerepe van, és nem kihagyható. Ezek árát az emeli, hogy meg van oldva a falazat, padozat korrekt szellőzése úgy a kialakítás, mint az anyagok megválasztása okán. Ezeket hosszú kísérletsorozatok előzték meg. Pontosan követve a szerelési instrukciókat, betartva az ajánlásokat garantált, hogy még az új építésű lakás sem fog penészedni. És ennek a kulcsa a szellőzés.
    Figyeld meg, ha empírikusnak vallod magad, hogy amíg régen felszegezték az emberek a tetőlecet, rárakták a cserepet, addig ma több réteg jódrága különböző fóliával borítják a bramac leceket, légréseket alakítanak ki, s majd csak utána pakolják fel a cserepet, egyebet. Ezeknek a szerepe az, hogy a víz behatolását megakadályozzák, a meglevő távozását elvezessék, elősegítsék, a légréseknek pedig kettős szerepük van. Thermosz hatást alakítanak ki, szellőztetik a rétegeket. Sőt, egyes megoldásoknál el is vezessék a kicsapódó párát. És ezt nevezik lélegző falnak.
    A hagyományos is lélegző, amikoris felpakolták a cserepet a felszegezett tetőlécre. Tökéletesen lélegző. Csak nem tartja meg a hőt. Éppen azért, mert széllel bélelt. Nos, a lélegző rendszerek lényege az, hogy ezt a kiválóan szárító szelet kordák közé szorították. Gyengécske szellővé szelidítették - megtartva egy diszkrét légmozgást a rétegek között, s így kialakult egy prímán működő thermosz. Ezeket a rendszereket aztán a világ végéig lehet ragozni - van, hogy még üvegház hatást is csavarintanak a dologba, amitől még jobban hőtartó lesz a falazat.

    Több fa van, mint asztalos!

Új hozzászólás Aktív témák